Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.04.01. 14:08

ucsaba04 írta:Tisztelt Csoporttagok!
Drága pénzért vettem egy 114/900 Newton eq2-n műszert, összeszerelés után jött a döbbenet, hogy a nagyítása nem megfelelő, erről írtam már.
Jöttek a tanácsok is, hogy a megfelelő időben kell vele észlelni az objektumokat. De a kérdésem ott van most is, rosszul szereltem össze, vagy nem megfelelően használom a műszert? A mechanikával is vannak gondjaim, pedig dc motor is van hozzá... Fényképezni se lehet tisztán vele, annak is mi a megfelelő módja stb....
Megjegyzés, működik a műszer, éles képet ad korrekció után mindig ha cserélem a lencséket...


A nagyítása nem megfelelő ? Venned kell még hozzá okulárokat . Írd le , hogy pontosan milyen gondjaid vannak.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1687
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.04.01. 14:15

Szia!
Mielőtt további kemény Forintokat tolnál bele egy a közeledben lakó hozzáértővel konzultálhatnál, a jusztírt megnézethetnéd és meg is tanulhatnád, mert ennek a távcsőtipusnak sajátossága, hogy időről-időre ezt el kell követni rajta.

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
ucsaba04
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2009.10.27. 18:04

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ucsaba04 » 2018.04.01. 14:28

Nem költök rá további forintokat, majd lesz belőle valami, eltettem egy időre a műszert, a csalódás miatt, eladásban is gondolkodok a fele áráért...
Miért nem lennének jók a gyári okulárok? Ezzel adták a hozzáértők...
Mit jelent a jusztirozás, új fogalom ez számomra....
Ez lett volna az 50.ik szül.napomra az igazi ajándék, pedig a TC oldalán szépeket írnak a távcsőről...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1687
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.04.01. 14:36

ucsaba04 írta:Nem költök rá további forintokat, majd lesz belőle valami, eltettem egy időre a műszert, a csalódás miatt, eladásban is gondolkodok a fele áráért...
Miért nem lennének jók a gyári okulárok? Ezzel adták a hozzáértők...
Mit jelent a jusztirozás, új fogalom ez számomra....


Ha ennyire a kályhától kell elindulni, akkor az összeszerelésen gondolom az állványra való felhelyezést és az okulár bele tételét értetted + persze élességállítást.
Egy refraktornál ( lencsés távcső ) ez elég is lehet, de egy newtonnál nagyon lényeges a segéd és főtükör helyzetének pontos beállítása( jusztírozás ), ami némi gyakorlatot feltételez. Ezért írtam hogy ne csüggedj el, ne add fel, mutasd meg egy a közeledben lakó tapasztaltabb amatőr társadnak.
Nagyon szép ajándék és sok boldog órát okozhat az ég alatt, ha nem adod fel egyből.
Így látatlanban vagy fénykép alapján senki nem fog tudni segíteni, személyesen viszont igen a jó beállításban és a használatban egyaránt.

D.Laci
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2018.04.01. 14:47-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
ucsaba04
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2009.10.27. 18:04

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ucsaba04 » 2018.04.01. 14:41

Nyitottam egy új fórumot, Távcsőhasználat kezdőknek, miért nem ott vagyunk???
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.04.01. 14:42

ucsaba04 írta:Nem költök rá további forintokat, majd lesz belőle valami, eltettem egy időre a műszert, a csalódás miatt, eladásban is gondolkodok a fele áráért...
Miért nem lennének jók a gyári okulárok? Ezzel adták a hozzáértők...
Mit jelent a jusztirozás, új fogalom ez számomra....
Ez lett volna az 50.ik szül.napomra az igazi ajándék, pedig a TC oldalán szépeket írnak a távcsőről...


El ne vegye a kedvedet a kezdeti nehézség . Vannak dolgok , amit meg kell tanulni egy távcső használatakor . A gyári okulárok jók , de csak adott nagyítást adnak . A további nagyításokhoz más okulárok kellenek . ( esetleg zoom okulár , de a te csövedben nem tudom mit mutatna .) Merre laksz ?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.04.01. 14:51

Most felhős az ég, semmit sem lehet megfigyelni! Várni kell, ameddig lesz egy-két nap tiszta ég, és ha távcsővel belenézel, már biztosan nem akarod eladni féláron az új műszeredet! Kerékpározni sem egy nap alatt szoktak megtanulni! Türelem, és gyakorlat kérdése. Keress társakat, látogassad meg a közeledben élőket! Ismerkedj a csillagtérképekkel, hogy amikor már használni kell, megtaláljad vele az égen amit szeretnél megfigyelni. Csillaghalmazok, ködök, bolygók stb. Azt a jusztírozást meg egyelőre felejtsed el, hiszen egy vadi új csövet teljesen felesleges azonnal szétállítani! Én 4 év alatt kétszer állítottam, teljesen feleslegesen, hiszen minden maradt ugyan ott és úgy, ahogy gyárilag volt! Üdv. Imre
Ui.: Azt persze ne várjad el, hogy egy 10" átmérőjű bolygón sok részletet fogsz látni nagy nagyítással!
Az interneten elérhető képek általában félméteres tükrökkel készülnek, sok utómunkával, több ezer képből!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1687
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.04.01. 14:59

Kedves Imre!
Ebben a jusztír kérdésben nagyon nem értünk egyet, a többiben igen.
Láttam már gyárilag használhatatlanul beállított tükröst.
Az enyém például Tarjántól hazáig teljesen elállítódott.
Te szerencsés vagy a beállítással és a stabilitással ezek szerint.
De itt nem is ez a fő téma.

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Alexian74
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.09.04. 09:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Alexian74 » 2018.04.01. 15:24

Végh Zoli írta:
ucsaba04 írta:Nem költök rá további forintokat, majd lesz belőle valami, eltettem egy időre a műszert, a csalódás miatt, eladásban is gondolkodok a fele áráért...
Miért nem lennének jók a gyári okulárok? Ezzel adták a hozzáértők...
Mit jelent a jusztirozás, új fogalom ez számomra....
Ez lett volna az 50.ik szül.napomra az igazi ajándék, pedig a TC oldalán szépeket írnak a távcsőről...


El ne vegye a kedvedet a kezdeti nehézség . Vannak dolgok , amit meg kell tanulni egy távcső használatakor . A gyári okulárok jók , de csak adott nagyítást adnak . A további nagyításokhoz más okulárok kellenek . ( esetleg zoom okulár , de a te csövedben nem tudom mit mutatna .) Merre laksz ?


Az élethez, és mint minden máshoz tapasztalat kell, aztán még több tapasztalat. Mind ehhez pedig egy nagy vödör türelem! Jusztírozás? Letölthető az oldalamról. http://agweb.uw.hu/download.html
AG WEB (Astronomy) lnk: https://www.agweb.hu
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.04.01. 15:26

Szia Laci! Igazad is van, meg nincs is. Rettenetesen ritka, ha egy kereskedő beállítatlan csövet szállít, küld a vevőnek. Szinte vadászni kell rá, azaz nem egy általános dolog! Természetesen ki lehet fogni ilyet hatalmas szerencsétlenséggel, amely ritkán sikerül, lehet, hogy lottóznod kellene..? Komolyra véve a dolgot - korábban írta, hogy éles képet lát, azaz nem lehet komoly baja a jusztírral, hiszen semmi sem kotyog, lötyög stb. Ezért bátorkodtam javasolni, hogy ettől tekintsen el! Már azért is, mert ha ebbe a "gödörbe" betóljuk, akkor nincs ember, aki onnan kihúzza... komolyan - teljesen felesleges ilyennel riogatni egy kezdőt, hogy "jusztír" ! Igazad van, de itt mégse kellene erről vitázni, mert az is csak kedvszegésre vezethet! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”