Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.24. 15:43

Sidius írta:Még ha huszonnyolcad rangúnak vesszük a jó jusztírt ...


Szerintem ezt senki sem mondta.
Én is csak annyit, hogy a kezdőket, akik most vesznek életükben először a kezükbe távcsövet, nem biztos, hogy a kollimációval kell megismertetni legelőször. Ezért jobb (szerintem) első távcsőnek sokkal hibatűrőbb optikát javasolni számukra. De ez csak a saját magánvéleményem. Én annak is örülök, ha egy szuper kezdő veszi meg az eladó 500/F3,6-os Dobson-omat; akkor legalább valóban hamar jártasságot fog szerezni a jusztírozás gyakorlatában... :lol:

Sidius írta:... akkor is engedtessen meg ennyi kitérő itt is. ...


Nem vagyok moderátor, csupán véleményem lehet/van. Ettől még felőlem a Ronchi-tesztről is lehet itt polemizálni, legfeljebb a kezdők nem fogják érteni a saját topic-jukat...

Sidius írta:... azt hiszem, nem is én vagyok a jellemzően csapongó, kissé szerénytelenül mondva meg tán tartalmában nem is a legüresebb hozzászóló. (Legalábbis igyekszem.)


Ezt sem mondta senki. Általában fogalmaztam meg a téma elferdülése kapcsán a javaslatomat.
De én itt el is engedem ezt a témát; hadd folyjon tovább, ahogy akar...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.03.25. 21:35

Igazatok van! Belátom. Nem nekem kell itt a frankót megmondani. Sok sikert!
(Ronchi tesztről szó se essék. Ilyen emberfeletti, felfoghatatlan bonyolultságú dolgot egy kezdőnek nem kell tudnia. Ahogy a jusztírozás is,"mesze kell legyen" egy kezdő képességétől.)
De én is elengedtem ezt a témát is.
Egetfürkésznék
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2018.03.19. 13:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Egetfürkésznék » 2018.03.26. 13:34

Sziasztok!

Az elmúlt pár oldalon nem volt nagyon kezdő hozzászólás, ezért visszatértem kicsit itt bizonytalankodni és a segítségeteket kérni.
A napokban már tényleg megrendelem a férjemnek a születésnapi ajándék távcsövet, mindenki megnyugvására. :)

Még arra szeretném, ha vissza tudnátok térni kicsit, hogy miért nem ajánlottátok a 102/500-as SW-t, AZ-3 vagy EQ1-en? (visszaolvasva korábban olvastam a színezésről, pl.)

Vagy lehet, hogy csak azokhoz képest nem, amit kinéztem? 90/900-as SW (ha ez lesz, akkor úgy döntöttem, hogy eq2-n veszem meg, és ha kiállja a szekrénypróbát, akkor úgy is lesz komolyabb mechanika alá gondolom. Ellenérzésem: Ajánlott-e ez 1-2 mélyég objektumra is?)
Illetve kaptam még egy javaslatot a 90/1250 SW MC Virtuoso-ra (ennek én most abban látom az előnyét, hogy picike, és remélhetőleg könnyen kezelhető, ellenérzésem: Nem "túl" pici és "túl" kezdő?).

Kicsit most attól tartok, nehogy csalódás legyen, mikor megkeres egy ködöt, valamilyen mély ég objektumot, és csak egy pacát lát...

De szívesen fogadok minden jó tanácsot. Elfogadom azt is, ha azt mondjátok, hogy kezdetekkor (tudom, binokli ;)) inkább fókuszáljunk a bolygókra (ködöket meg nézegessen a neten) és ehhez egy jobb távcsőre, és ha valóban megtetszik, akkor ruházzunk be egy komolyabb mélyegező eszközre.

Nagyon köszönöm a segítségeteket!

Üdv,
E.
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2018.03.26. 15:04

Egetfürkésznék írta:Sziasztok!

Az elmúlt pár oldalon nem volt nagyon kezdő hozzászólás, ezért visszatértem kicsit itt bizonytalankodni és a segítségeteket kérni.
A napokban már tényleg megrendelem a férjemnek a születésnapi ajándék távcsövet, mindenki megnyugvására. :)

Még arra szeretném, ha vissza tudnátok térni kicsit, hogy miért nem ajánlottátok a 102/500-as SW-t, AZ-3 vagy EQ1-en? (visszaolvasva korábban olvastam a színezésről, pl.)

Vagy lehet, hogy csak azokhoz képest nem, amit kinéztem? 90/900-as SW (ha ez lesz, akkor úgy döntöttem, hogy eq2-n veszem meg, és ha kiállja a szekrénypróbát, akkor úgy is lesz komolyabb mechanika alá gondolom. Ellenérzésem: Ajánlott-e ez 1-2 mélyég objektumra is?)
Illetve kaptam még egy javaslatot a 90/1250 SW MC Virtuoso-ra (ennek én most abban látom az előnyét, hogy picike, és remélhetőleg könnyen kezelhető, ellenérzésem: Nem "túl" pici és "túl" kezdő?).

Kicsit most attól tartok, nehogy csalódás legyen, mikor megkeres egy ködöt, valamilyen mély ég objektumot, és csak egy pacát lát...

De szívesen fogadok minden jó tanácsot. Elfogadom azt is, ha azt mondjátok, hogy kezdetekkor (tudom, binokli ;)) inkább fókuszáljunk a bolygókra (ködöket meg nézegessen a neten) és ehhez egy jobb távcsőre, és ha valóban megtetszik, akkor ruházzunk be egy komolyabb mélyegező eszközre.

Nagyon köszönöm a segítségeteket!

Üdv,
E.


Vesézzük ki egy picit a kérdéseidet, fordított sorrendben...
Mély-ég észlelés oda aránylag kicsi nagyítás és minél nagyobb átmérő kell.
A hétköznapi ember számára ez Newton/Dobson távcsöveket jelent.
A mély-ég gyüjtőfogalom beletartoznak a ködök, galaxisok ( szinte kivétel nélkül szürke pacák némi intenzitás eltéréssel SZÍNEK NÉLKÜL) gömbhalmazok, nyílthalmazok (csillagok csoportosulásai vizuálisan fehéres-kék csillagokkal). Ezek megkeresése, igényel nem kis türelmet, de a halmazok kivételével, kezdőknek lényegében érdektelen látványú --- a neten látható képekkel nem vethető össze.

A 90/1250 MC Virtuósó amilyen pici olyan ütős. Stabil állvány, égboltkövetés, pici plusszal GO-TO ami feleslegessé teszi a főleg kezdőként roppantul fárasztó keresgélést ( itt jegyezném meg, hogy több évtizednyi észlelői múlttal a hátam mögött 50-60 objektum van amit csípőből be tudok lőni az égen, a fanatikusak sem tudnak 100-nál többet. Egy GO-TO ennél 40x többet ismer, amiből gyakorlatilag pár százat van értelme felkeresni), kemény-kontúros színezésmentes kép. Holdra, bolygókra, halmazokra kettősökre kiváló, ezek fényképezésére is használható.
Itt egy remek összefoglaló:
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudast ... sovet.html
Nálam lencsés dióverők felejtősek mind optikailag de főképp az alájuk pakolt mechanikának csúfolt szörnyűségek miatt.
EQ1 - EQ2 - AZ3 = felesleges pénzpocsékolás lényegében használhatatlan dolgok.
Legföljebb annak adnám akit jól meg akarok szívatni.....
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.03.26. 15:46

Egetfürkésznék írta:
Még arra szeretném, ha vissza tudnátok térni kicsit, hogy miért nem ajánlottátok a 102/500-as SW-t, AZ-3 vagy EQ1-en? (visszaolvasva korábban olvastam a színezésről, pl.)

Vagy lehet, hogy csak azokhoz képest nem, amit kinéztem? 90/900-as SW (ha ez lesz, akkor úgy döntöttem, hogy eq2-n veszem meg, és ha kiállja a szekrénypróbát, akkor úgy is lesz komolyabb mechanika alá gondolom. Ellenérzésem: Ajánlott-e ez 1-2 mélyég objektumra is?)
Illetve kaptam még egy javaslatot a 90/1250 SW MC Virtuoso-ra (ennek én most abban látom az előnyét, hogy picike, és remélhetőleg könnyen kezelhető, ellenérzésem: Nem "túl" pici és "túl" kezdő?).

102/500 fényerős lencsés távcső 80x-100x nagyítás felett zavaró színi hibával. Pont ott, ahol egy kezdő előszeretettel figyeli a Holdat, bolygókat.

90/900 sok mély-ég objektumot megmutat, ne aggódj. Nem sokkal kevesebbet, mint a 102/500 ráadásul nagyobb nagyításokon is szebb képet mutat.

A Virtuoso 90MC előnyeit jól osszafoglalja cikkünk: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -makszutov

Sok szempontból kényelmesebb, mint egy 90/900 refraktor, bár teljesitményben valamennyire elmarad mögötte.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.26. 16:16

Egetfürkésznék írta:Sziasztok!


Szia Kedves E.!

Több évtizedes tapasztalatom, hogy - az amatőr műszerek között - nincs olyan, ami bolygókra és mélyég objektumokra egyformán megfelelő lenne. Olyan viszont több is van, ami igazából se egyikre, se másikra nem jó.

Ez egyszerűen azért van így, mert teljesen más követelményei vannak az egyiknek és a másiknak.

1. Bolygókhoz (a bolygókról fény jön dögivel):
- penge éles leképezésű, kiváló optikai minőségű távcső, hosszú fókusszal (az erőlködés-mentes nagy nagyításért),
- nagyon jó, kitakarás-mentes kontraszt (a bolygók felületének enyhe színeltéréseinek és fényességkülönbségeinek megjelenítéséhez),
- nullához erősen közelítő színi hiba (mint fent),
- turbulens légköri cellaméreten belüli átmérő (max. kb. 15cm), de ezen belül minél nagyobb, a jobb felbontás érdekében

2. Mélyég objektumokhoz (ködök, extragalaxisok, roppant halvány objektumok!!!):
- minél nagyobb átmérő, amit még a pénztárcád bír (pl. APO-ból ez elég durva, de a Newton meglehetősen költséghatékony a Ft/cm arány szempontjából)
- az optikai minőség SOKKAL kevésbé szempont, mivel:
-- a mélyég objektumok egyébként is ködösek, elmosódottak (szkájvacser itt előnyben!!! :lol: )
-- a légköri nyugtalanság (seeing) úgyis összemossa a képet a nagy átmérő miatt, a felbontóképességet pedig bekorlátozza.
- a rövidebb fókusz megfelelőbb, mivel (többnyire) nagy látszó szögméretű objektumokról van szó, a kisebb nagyítás itt jobb

Olyan lehet választani, ami valamilyen kompromisszumos középút, de akkor igazán egyikre sem lesz jó.

Az 1. célra egy minőségi optikával rendelkező APO, de ha arra nem futja (az APO tényleg húzós árban kapható...), akkor F/10 vagy a fölötti jó minőségű akromát "dióverő" a legjobb.

A 2. célra egy minél nagyobb tükörrel rendelkező ("lavór") Newton, amit bír az otthoni kassza (de nem kell feltétlenül perfekt optika bele; persze azért szar se legyen...).

Az ekvatoriális mechanikákat illetően az EQ5 alatt mind gagyi (a fölött sem tökéletesek, de vizuális megfigyelésekhez már teljesen alkalmasak). A nagy Newton-okat pedig Dobson-ként a legolcsóbb használni, de ott is nagy különbségek vannak a használhatóság tekintetében - annak mozgathatóságát ki kell próbálni az üzletben.

A GoTo feature valóban nagy segítség, de szubjektív véleményem szerint jobb egy kezdőnek, ha megküzd a látványért egy térképpel a kezében (pl. Vizi Peti Csillagatlaszával). 8-)

A fotózás pedig - ha lőtávolba kerül - egy külön történet; arról most nem is írok - hacsak annyit nem, hogy ott - kis túlzással - szinte fontosabb a mechanika minősége, mint az optikáé...

Lehet, hogy nem segítettem, mert nem akarok konkrét távcsövet ajánlani, de azért remélem, hasznos volt, amit írtam. Sajnos, az a rossz hírem van számodra - mint feleség számára -, hogy valójában két távcső kellene a férjednek. :oops: De minden ünnep minden évben ismétlődik... :lol:


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.26. 16:37

Égfürkész, együttérzem Veled. Tavaly ezt vettem meg, a családom ne piszkálja a drága csövem, elégedetten használják. Ez konkrét, kipróbált. Sz.,............a cső SW 70/500 , redpoint kereső, két okulár, prizma 28eFt. Aztán vettem hozzá 6mm GSO Plössl okulárt és napfóliát 1000 Ft-ért. Sokat törtem a fejem mit vegyek......10eFt-ért nem ezer.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2018.03.26. 17:35-kor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.03.26. 16:52

Egetfürkésznék írta:Sziasztok!

Az elmúlt pár oldalon nem volt nagyon kezdő hozzászólás, ezért visszatértem kicsit itt bizonytalankodni és a segítségeteket kérni.
A napokban már tényleg megrendelem a férjemnek a születésnapi ajándék távcsövet, mindenki megnyugvására. :)



Bele kellene nézned 1-2 távcsőbe.
Lehet, hogy semmi különbséget nem látnál egy 70/500 és egy 100/500 között, viszont megspórolnál egy csomó pénzt.
Amikor kezdtem, a 70-es években, szinte azonnal egy 15 centis Newtont építettem. Nem bántam meg.
Emlékszem, a padláson próbáltam ki, kibontottam palát a tetőről. Kidugtam a cső elejét, majd ölben tartva belenéztem a saját magam készítette okulárba. Amikor először megpillantottam a Holdat benne, elakadt lélegzetem.
Hatalmas élmény volt. Mai szemmel teljesen elavult megoldásokkal épített távcső volt, mégis csodálatos élményeket szerzett.
Több évtized múlva szántam el magam egy binokulár vásárlására, de azt sem bántam meg. Most azt mondom, az egy alap, annak lenni kell.
Szerintem bármit veszel, nagy élmény lesz az első észlelés.
Elsőre ne költs sok pénzt rá. Ha megmarad a hobbi, fogjátok már tudni, mi legyen a következő távcső és okulár.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.03.26. 17:07

Sidius írta:Igazatok van! Belátom. Nem nekem kell itt a frankót megmondani. Sok sikert!
(Ronchi tesztről szó se essék. Ilyen emberfeletti, felfoghatatlan bonyolultságú dolgot egy kezdőnek nem kell tudnia. Ahogy a jusztírozás is,"mesze kell legyen" egy kezdő képességétől.)
De én is elengedtem ezt a témát is.


Szerintem a csillagteszt, kollimálás éppen, hogy kezdőknek való téma.
Sokan azért nem választják a nagyságrendekkel jobb tükrös távcsöveket, mert
itt úgy beszélünk ezekről a dolgokról, mintha tabu téma lenne.
Pedig nagyon is szerves részei az amatőrködésnek. Biztatni kellene minden kezdőt, mert
magukat fosztják meg a jobb lehetőségtől, tudomásul kellene venni, hogy azonos árért
sokkal jobb távcsövet lehet kapni Newtonban mint lencsésben, és ne keltsünk bennük
bizonytalanságot azzal, hogy a kollimálás és a csillagteszt brrrr.. valami borzalmas, megtanulhatatlan
dolog, amihez több évtizedes gyakorlat kell. Legalább a Newton beállítható, a képminőség javítható.
Egy sz@r lencsésen mit lehet állítani, hogy jobb legyen a képe? Mit mondunk a kezdőknek?
Szedd ki a lencséket és próbálgasd állítgatni a légrést! Az könnyebb? :ugeek:

(A saját Mizar tükrösömet szerintem a gyárban állították be 1975-ben. Azóta is jó, senki nem nyúlt hozzá.)

Kicsit túl van bonyolítva a téma.
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2018.03.26. 18:38

mizar írta:(A saját Mizar tükrösömet szerintem a gyárban állították be 1975-ben. Azóta is jó, senki nem nyúlt hozzá.) Kicsit túl van bonyolítva a téma.



Kollimálás, csillagteszt:

Szerintem pedig itt a kezdők fórumán túl van HANGSÚLYOZVA vagy túl van ERŐLTETVE.
Azzal riogatjátok a kezdőket, mintha óránként, de legalábbis naponként kollimálni kellene a tükrös távcsöveket, hogy egyáltalán használni lehessen......
Ellenben egy nem gagyi módon összehányt tükröst - feltéve, hogy nem azzal vered be a falba a szögeket - csak ritka alkalmakkor kell utána állítani---pár évente.
A csillagteszt pedig a minőség mániások állandó önigazoló tevékenysége.....
Ezért ezt belesulykolni próbálni a kezdőkbe oktalanság....
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”