Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2018.03.23. 14:44

[quote="Vizi Péter"]Jó pár 102/1000-es Skywatcherbe néztem bele (kínai, fúúúúúúúúúj :-) ) és mindegyik igen szép képet adott, de volt köztük olyan is, ami abszolút perfekt volt. Ugyanezt nem mondhatom el a 80/600 ED-kről. Gyártástechnológia. /quote]

ÉRDEKES.....roppantul
A saját - és jó pár általam ismert régi amatőr szerint is - pont ellenkező a helyzet.
A mi tapasztalatunk szerint a SW 80/600 ED (kék és arany tubus) etalon távcső, ugyanúgy mint a régebbi 90/1250 MC-k.
A bolygók cseppet sem pacák, hanem részlettel bíró objektumok.
A 80/600 ED az egyedüli optika - már ami a kezeim között volt - ami elbírja a kép szétesése nélkül hogy a sok helyen leírt 2 D(mm) nagyítás helyett a 3 D(mm) nagyítást használjunk, miközben (nyugodt légkör mellett) további részleteket képes előhozni. A legkontrasztosabb bolygóképeket eddig ebben a két tubusban láttam. Átmérőtől függetlenül !!! A két nagyobb testvér a 100/900 és a 120/900 képe már nem volt ennyire mellbevágó. A 100-as kategória etalon tubusa a Zeiss 100/1000 AS. Az általam látott KETTŐ 102/1000 ennek csak halovány mása....
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.03.23. 16:55

]
Vizi Péter írta:Jó pár 102/1000-es Skywatcherbe néztem bele (kínai, fúúúúúúúúúj :-) )
[/quote]

Péter!
Én csak eddig idézlek, mert...
És szerintem nagy hiba, hogy állandóan a lencséseket preferáljuk a kezdőknek,
tudok egy két Newtont említeni, amelyiknek a képminősége magasan jobb
mint alább felsorolt lencsés távcsöveknek.
Elsőnek természetesen a Mizart említeném :lol: igaz, mostanában nem nagyon kínálja senki eladásra,
nem véletlenül.
De szerintem ez a tubus is jobb mint a legtöbb új SW lencsés:
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/ ... 1521795306

Az eladási statisztikákat (használt) figyelve senkinek sem tűnik fel, hogy melyik távcsövektől és mechanikától
akarnak a legtöbben megszabadulni?

Nekem eddig mindegyik olcsó lencsésben lila volt a Jupiter, és a Szaturnusz.
És nem a sok sörtől. :D

Tisztelt Kezdő Távcsővásárlók!
Ha nincs pénzetek normális APO-ra, kezdésnek vegyetek olcsón jó minőségű, NEWTON távcsövet.
Ha tetszik az amatőr csillagászat, úgyis azt fogtok venni előbb, vagy utóbb.
Mert rájöttök majd, hogy ebben a műfajban a méret a lényeg, és az egyenlő a Newtonnal. :D

(Binokulárt is fogtok venni, mert az alap)
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.03.23. 18:21

Én meg egyenesen kijelentem, hogy a hasonló méretű :!::!: Newtonok képalkotása 90 százalékban jobb az akromatikus lencsékénél.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.03.23. 18:59

mizar írta:]
Vizi Péter írta:Jó pár 102/1000-es Skywatcherbe néztem bele (kínai, fúúúúúúúúúj :-) )

És szerintem nagy hiba, hogy állandóan a lencséseket preferáljuk a kezdőknek,
tudok egy két Newtont említeni, amelyiknek a képminősége magasan jobb
mint alább felsorolt lencsés távcsöveknek.
[/quote]

Sok igazságod van, de! Azok a kezdők, akik nem biztos, hogy amatőrcsillagászok akarnak lenni (pl. "ajándékba lesz a távcső"), nem biztos, hogy valaha is kollimálni fognak. Én azt tapasztalom, hogy rengeteg Newton nincs kollimálva, ezért elég vacak a képe. Jellemzően a műkedvelő kollégák newtonjai ilyenek. Nekik ezért jobb a lencsés, ráadásul azt a kis lila halot észre sem veszik a peremen, amit egy refraktor odatesz.
Ha valaki már tudja, hogy be akar szállni ebbe a hobbiba, akkor ő valóban jobban járhat egy azonos árért nagyobb átmérőt adó, de kollimálandó newtonnal.
Mindenkinek egyénre szabottan kellene tudnunk ajánlani, én ezért is szeretem kikérdezni a vevőjelölteket.
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.03.23. 20:06

A kollimáció jó sokszor elő-előkerülő probléma. A magam részéről ki merem jelenteni, hogy aki jó megfigyelő, az teljesen tisztában van a távcső felépítésével is, vagyis kollimálni is tud-vagy megtanul. Aki arra számít, hogy nem kell a távcsővel bíbelődni, az sose lesz teljesen tisztában a felépítéssel sem, így nehezen lesz jó megfigyelő, sőt, valószínűleg nem is érdekli komolyan az egész amatőrség. Nekem 25 éve nem az volt a problémám, hogy hogyan kollimáljak, hanem hogy miből építsek távcsövet a meglévő tükreimből. Mire végeztem, megtanultam jusztírozni is, de igen röhelyes kis falat volt a többihez képest, és azóta sem hagytam fel a távcsövezéssel.
Hosszú oldalak százai óta lovagolják ugyanazt a vesszőparipát a kezdők. Az a helyzet, hogy az amatőrködéshez tanulni kell. El kell dönteni, hogy akar valaki tanulni, vagy sem. Nézelődni is lehet, az is jó dolog, kikapcsolhat, feltölthet. Egy jó Newton beállítása -ha egyáltalán szükséges- kb. 2 perc alatt megy az ég alatt, és 2 Ft-ba se kerül hozzá semmi. Csak ugye az ég nem egy monitor, hogy fényerőt, meg kontrasztot adjunk rá.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.23. 20:18

Egyik alkalommal, amikor Gyulai Palival beszélgettem, ő mondta azt, hogy az akromát a múlt. Ma már biztosan nem adna pénzt akromatikus távcsőért, csak APO-t vagy tükröset venne. Ha én is APO-kat gyártanék, én is ezt mondanám... :lol:

De viccet félretéve, alapvetően egyetértek vele. Annyival vagyok toleránsabb, hogy az F/10 és a feletti akromátok szerintem teljesen jól használhatók (persze ott sem mind), főleg a kezdők számára, mivel olcsók, igénytelenek a használat során (kis túlzással akár dobálni is lehet őket), és árukhoz képest jó a képminőségük. Azt pedig nem értem, hogy aki kézbe kap egy F/5-öst, miért ne tudna kézbe kapni egy F/10-est. :shock:

Részben egyet értek Sanyival is; nekem is van Mizar-om, és el nem adnám semmi pénzért (mint ahogy a Zeiss binoklimat sem...), de tény, hogy a kollimáltságán nagyon sok múlik. Kezdők számára én is egyszerűbbnek, praktikusabbnak tartom a lencséset. (Nekem is - kezdőként - lencsés főműszerem van. :mrgreen: )

Én csak a rövid akromátokat tartom abszolút hulladéknak (de vannak lelkes hulladék-hasznosítók is, mint pl. Géza... ;) ). Ha valakinek olcsó RFT távcső kell (Rich Field Telescope, azaz nagy látómezejű), akkor vegyen egy jó bikonlit. Az is (legalábbis kb. 90%-uk) akromát, ráadásul létezik akár 100mm-es átmérőben is, de nagyon kis nagyítással, ezért az optikai hibái tolerálhatók (már amelyiknek... :mrgreen: ). Sokkal jobban jár vele, ráadásul két szemmel sokkal többet lát, és nappal pl. az erdőben is használhatja.

Ha pedig fotózni akar RFT feeling-gel, akkor meg használjon sima teleobjektívet.


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2018.03.23. 21:13-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.23. 21:04

Ezekkel a minősitésekkel óvatosan. Az ősszel ezerötszáz első széria UNISTELLAR jön ki, a rendelőknek. A megfigyelés eddigi körülményei valószinüleg teljesen megváltoznak, sokminden old timer lehet pillanat alatt. Nem kapkodnék el semmit. https://www.elektormagazine.com/news/re ... -astronomy Új érára van kilátás, mint a kémiai-digitális fényképezés váltáskor. Épp a csillagászatban. Alacsony áron a képességeihez képest. A kis 114 / 500 és alatti kis szemetek az új okuláral megtáltosodnak... mondják, mutatják. Ez az első, komplett fixált okuláros, gps stb. változat.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2018.03.25. 18:58-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.23. 21:15

géza írta:Ezekkel a minősitésekkel óvatosan. Az ősszel ezerötszáz első széria UNISTELLAR jön ki, a rendelőknek. A megfigyelés eddigi körülményei valószinüleg teljesen megváltoznak, sokminden old timer lehet pillanat alatt. Nem kapkodnék el semmit. https://www.elektormagazine.com/news/re ... -astronomy Új érára van kilátás, mint a kémiai-digitális fényképezéskor. Épp a csillagászatban. Alacsony áron a képességeihez képest.


Géza!

Én (és még nagyon-nagyon sokan) ezt a technológiát használom évek óta, csak nem egy szemmel kukucskálva, görnyedve a távcsövön lévő kis lyukon át, hanem kényelmesen, monitort nézve két szemmel egy székből...

Ja, és nem "kis szemétre" szerelve, mert egy nagy szemétnek ezzel is jobb képe van, mint egy kis szemétnek. 8-)


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2018.03.23. 21:22-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.23. 21:18

Ilyen olcsón? Ilyen kis aperturával? Hátizsákban? Egy drót és monitor. Ősszel fenekestől megváltozik minden, gondolom.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2018.03.23. 21:24-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.23. 21:24

Nézd az interneten. Ahhoz még távcső sem kell!

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”