Régi műszerek

Lencsés- és tükrös távcsövek
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.12. 12:47

Épp a sors a téma. Miért álltál le ?
Sidius

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.03.12. 19:52

Az eltulajdonítás elég valószínű eset, de az amortizáció szerintem nem az. A Heyde se egy mai darab, mégis használják -vagy legalábbis használható. A Zeiss amortizációja meg szinte kizárt, kivéve ha tényleg pl. jóvátehetetlenül megsérül. Azt a keveset, amit láttam belőlük, bőven magában rejti egy-két teljes felújítás lehetőségét is, de valljuk be, napi rendeltetésszerű használatban is erre évszázados időskálán lenne szükség. az Legtöbbjüket még csak szépnek sem mondanám a seszínű festéssel, és formájukban sem feltétlenül. De az utolsó festékcsepp is időtálló, az alkatrészek nem passzolnak egymáshoz, hanem illeszkednek, az anyagok minőségiek, pont a megfelelő helyre valók, a kép meg jó-kitűnő.
Akik megtudják, hogy amatőrködöm, de nem ismernek eléggé, rögtön azt mondják, hogy "hú, az költséges hobbi". Azon kívül, hogy nekem egy Nagler okulárt is beleszámítva 25 év gyűjtögetés után se haladja meg a 300 E. Ft értéket a vásárolt összes csillagászati apróság, ezek még 100 év múlva is használhatók lesznek, pont úgy, mint most. Egyedül a digitális technika nem a mai lesz már. A számítógépet nem számolom bele, mert az nem csillagászat specifikus. Aki minden egyebet is megvásárolni kényszerül, az is gazdagon felszerelheti magát 1 M Ft összegből, de ennek még feléből is elég rendes holmikhoz juthat. Ez 25 évre még mindig mindössze évi 20-40 E. Ft ráfordítás.
Bár párhuzamot vonni nem lehet, de kedvtelés-kedvtelés alapon összehasonlítva pl. egy horgász 25 év alatt ennél jelentősen nagyobb összeget költ a cuccaira, és azok tényleg amortizálódnak. De mondhatnék modellezőt, motorost, sportolót, bélyeggyűjtőt, stb is.
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2018.03.12. 20:28

Nálam fiatalabb ex-urániások biztosan tudják a Meniscasok sorsát. Mert volt ott egy 180-as is, az ország egyetlen 180-asa, ami 240 ezerért állt kinn a Tanács körúti Ofotért kirakatában. A 80-as évek végén majdnem ennyibe került egy Volga a Merkúrnál. Mátis többet tud erről.
(Akkortájt magánszemélyeknek nemigen lehetett ilyen Meniscasa. Jellemzően művelődési intézmények szerezték be őket. Nagyon drágák voltak az akkori fizetésekhez képes.)

Az Urániában a 150-es Meniscast 1981-82-ben használtuk a teraszon, egy bódéban. Aztán egy vihar
elfújta a bodega tetejét, és vége lett a mulatságnak. A Heydébe viszont már 82-ben vásároltak egy új AS objektívet, na az aztán tényleg nagyon jó képet adott. Jobbat, mint a régi. Ezzel készült a legelső hónap fotója az Astronomy számára, Kelemen János készítette 1982. december 15-én a napfogyatkozásról. Kiváló kép!
(Tíz évvel később ez a lencse került le Kiskunhalasra, Balogh Pistához, aki szép távcsövet csinált köré.) 84-ben meglett a Heyde objektívje, azóta azzal használják.

Na most az Uránia 150-es Meniscasa már 86-ban is eléggé kopottas volt, amikor Krétára vittük le az expedícióval. Később már nemigen használtuk, legalább is nekem úgy rémlik. Meglehet, nem is jól rémlik, mert 25-30 éves dolgok már ezek.

A nyíregyházi Meniscasról azt hallottam, hogy valaki meglazította a rögzítőcsavart, a tubus becsapódott
a betonba, szóval kampec. Ez típushiba volt, nagyon bénán csinálta meg a Zeiss a rögzítőcsavart, könnyű volt
összetéveszteni más, hasonló csavarokkal.

A Múzeum körútról meg egyszerűen ellopták a tubust 89-90 táján, én így hallottam.

A listán felsorolt helyszínek közül a halasi és a kőszegi (Szombathelyről oda került át) jó állapotban, használatban van, talán a kecskeméti is rendben, a pécsi kiállítva a planetárium előterében, és szerintem a tatabányai is jó egészségnek örvend.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.03.14. 15:08

Van az Interneten olyan oldal, ahol a Zeiss Meniscasoknak a sorozatszáma alapján belehet a gyártási idejét azonosítani?

üdv.-,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.14. 17:21

https://www.google.hu/search?hl=hu&biw= ... 8zcoSjlCMs A muzeumnak kellene irnod, nem tudom. Böngészni kéne itt ?
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.03.15. 09:17

Köszönöm Géza a linket, csodálatos ez a kiállítás! Egyszer megnézném élőben is...

üdv.-,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
ikubp
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2018.03.21. 18:31

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: ikubp » 2018.03.21. 19:41

Tiszteletem a régi tagoknak!

Én frissen regisztrált, régi fertőzött vagyok. '975-78 között diákként sokszor megfordultam az Urániában, ott fertőződtem. Azután hosszú csend. Amióta hála a kínaiaknak könnyebb távcsőhöz jutni ismét észlelgetek, ha ritkán is.

Amiért regisztráltam az nem más mint, hogy régi álmom vált valóra, mostanában sikerült vennem egy a honvédség által levetett, közepesen leharcolt 10x80 TZK-t. A 41-es hadiüzem (MOM) gyártotta. Ráférne egy alapos takarítás, felújítás. Sajnos írott anyag nem volt hozzá és a hálón sem található szinte semmi. Azt viszont tudom, hogy anno az űrkorszak kezdetén amatőr csoportok hivatalosan kaptak ilyen műszert, feladattal együtt.

Ha valakinél előfordulna még a hozzávaló használati -, ne adj isten, karbantartási - javítási utasítás kérem tudassa mi módon, milyen ellenszolgáltatás fejében kaphatnám meg. Természetesen nem az eredetit, szkennelt, fotózott példány is sokat segítene, de az eredetire is vevő lennék, ha valakinek felesleges.

Üdvözlettel.
Lajos
Avatar
BasaJ
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2017.04.25. 13:23

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: BasaJ » 2018.03.22. 20:41

TZK törzskönyv.jpg
ikubp írta:Tiszteletem a régi tagoknak!

Én frissen regisztrált, régi fertőzött vagyok. '975-78 között diákként sokszor megfordultam az Urániában, ott fertőződtem. Azután hosszú csend. Amióta hála a kínaiaknak könnyebb távcsőhöz jutni ismét észlelgetek, ha ritkán is.

Amiért regisztráltam az nem más mint, hogy régi álmom vált valóra, mostanában sikerült vennem egy a honvédség által levetett, közepesen leharcolt 10x80 TZK-t. A 41-es hadiüzem (MOM) gyártotta. Ráférne egy alapos takarítás, felújítás. Sajnos írott anyag nem volt hozzá és a hálón sem található szinte semmi. Azt viszont tudom, hogy anno az űrkorszak kezdetén amatőr csoportok hivatalosan kaptak ilyen műszert, feladattal együtt.

Ha valakinél előfordulna még a hozzávaló használati -, ne adj isten, karbantartási - javítási utasítás kérem tudassa mi módon, milyen ellenszolgáltatás fejében kaphatnám meg. Természetesen nem az eredetit, szkennelt, fotózott példány is sokat segítene, de az eredetire is vevő lennék, ha valakinek felesleges.

Üdvözlettel.
Lajos


Üdvözlöm Lajos!
Ilyesmit nem lesz egyszerű beszerezni.
Talán az alábbi linkeken érdemes körülnézni, érdeklődni. Én egy eladó tároló ládába bele is futottam.....
http://szextant.blogspot.hu/search?q=mom+tzk
http://www.emvhg.hu/borze.php?page=1&ipp=100
http://kulturalisszalon.hu/mom-nyugdijasok-klubja
Jobbat nem tudok sajnos, de a MOM nyugdíjasok klubjában talán még hozzáértő szakember is akad.
B.József
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
ikubp
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2018.03.21. 18:31

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: ikubp » 2018.03.23. 20:12

Basa József (BasaJ)

Kedves József!

Köszönöm a képet ill. a javaslatokat élni fogok velük. A törzskönyv gondolom a selejtezés során hivatalos helyre kerülhetett, a képet mindenesetre mint fontos dokumentumról való forrást elmentem. Mostanáig nem tudtam, hogy ilyen is tartozott hozzá, én levelezőn végeztem a katonaságot nem kevés akkori pénzért (x% honvédelmi hozzájárulást kellett fizetni a bármi okból felmentetteknek a szolg. időnek megfelelő időre).

A műszert teljes tartozék készlettel (kivéve akkumulátor) + 1db fél szelszinnel (ALT) szerelve ládájában kaptam meg. Ebből arra következtetek, hogy lérakos szolgálatban állhatott, talán Dvina komplexumon (az eddigi ismereteim szerint 2 db TZK tartozott hozzá, viszont a szelszin nagyon szerényke darab, BD160A, már leszerelve).

Mindenképpen rendbe teszem a szerkezetet, csak jobban szeretném szakszerűen, leírás alapján.
Még egyszer köszönöm Lui.
Avatar
BasaJ
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2017.04.25. 13:23

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: BasaJ » 2018.03.23. 20:55

Kedves Lajos!
Még annyi eszembe jutott, hogy a Zsámbéki légvédelmi múzeumban volt kiállítva teljes MOM TZK készlet. A múzeum megszűnt, de az anyag nagy része átkerült Szolnokra a Reptárba.
http://www.reptar.hu
Esetleg egy múzeumlátogatás is sikert hozhat.
Van még 2 fotóm, felteszem.
Üdv: B. József
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”