Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2018.03.18. 14:38

L1ghtman írta:NEQ-5 eé sikerült megvennem.:)
Remélem lassan jön a jó idő:D


Ilyen vétel után? Kizárt :D
A kihuzat cserével nem érdemes első körben bíbelődni, viszont a gyári súrlódó műanyag izéket ki kell cserélni valami normálisabb anyagra.
Berenji Péter hozott táborba valamelyik éven jelentősebb mennyiségű A/5 öntapadós üvegszál erősítésű "teflon" lapot, az 2 rétegben ragasztva kiváló szolgálatot tesz, fényévekkel jobb tőle a kihuzat és filléres megoldás.
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2018.03.18. 19:04

Végh Zoli írta:
ruszatti írta:Sziasztok!

Nekem is egy SW 120/1000-es tubusom van. Szerintem nagyon jó műszer. Megkockáztatom, hogy fénygyűjtésben elér vagy legalábbis nagyon megközelít egy átlagos 15cm-es tükrös távcsövet.
Talán a színezést (nekem 150x nagyítás felett kezd zavaróvá válni) és a fogasléces kihuzatot (főleg nagyobb nagyításnál zavaró, hogy élességállítás közben kóvályog a kép) tudnám negatívumként felhozni.
A színezés csökkentésére (blendézést kizárom, mert azzal csökken a fény- és felbontóképesség) nagyon ajánlják pl. a Baader SemiApo szűrőt. Gondolkozok egy ilyen szűrő beszerzésén, csak nem tudom nálam mennyire válna be. A két nagy hazai távcsőbolt honlapján olvastam egy pár visszajelzést ezzel kapcsolatban, de szívesen meghallgatnám mások (lehetőleg 120/1000-es tulajdonosok) véleményét is.
Másik kérdésem: a tubus gyári kihuzatát szerintetek megéri-e lecserélni erre a termékre?
https://tavcso.hu/termek/CRr

A drágább kihuzatok biztosan jobbak, de annyit nem szeretnék rászánni a cserére.


Nekem is F8-as akromátom van (150/1200-as) és egy WO VR-1-es minus violet szűrővel használom . Gyakorlatilag eltünteti a lila halót , miközben a szemnek kellemes sárgásbarna tónusba viszi a látott képet . A kihuzatcsere pénzkérdés . Érdemesebb lenne egy helikális fókuszírozót beiktatni . Durván a fogaslécessel , finoman ezzel lehet állítani az élességet .Magam is gondolkodom rajta a newtonokra .


Köszönöm, hogy leírtad a tapasztalatodat. Akkor valószínű, hogy én is beszerzek egy Baader SemiApo szűrőt, mert ez állítólag a WO VR-1 mintájára készült. :)
A kihuzaton meg még gondolkodom. :roll:
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.03.18. 19:22

ruszatti írta:... A kihuzaton meg még gondolkodom. :roll:


Szerintem nem gondolkodni kell, hanem kipróbálni. 8-)

Megjegyzem, én még nem találkoztam olyan kínai tervezésű/gyártmányú, fogasléces, frikciós támaszú kihuzattal (ez a legolcsóbb kategória), ami ne lötyögött volna jelentősen. Nagyobb nagyítások esetén az objektum majd' kiesett a látómezőből, amikor állítottam a fókuszt.

De hátha neked szerencséd van... ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2018.03.18. 19:39

L1ghtman írta:
ruszatti írta:Sziasztok!

Nekem is egy SW 120/1000-es tubusom van. Szerintem nagyon jó műszer. Megkockáztatom, hogy fénygyűjtésben elér vagy legalábbis nagyon megközelít egy átlagos 15cm-es tükrös távcsövet.
Talán a színezést (nekem 150x nagyítás felett kezd zavaróvá válni) és a fogasléces kihuzatot (főleg nagyobb nagyításnál zavaró, hogy élességállítás közben kóvályog a kép) tudnám negatívumként felhozni.
A színezés csökkentésére (blendézést kizárom, mert azzal csökken a fény- és felbontóképesség) nagyon ajánlják pl. a Baader SemiApo szűrőt. Gondolkozok egy ilyen szűrő beszerzésén, csak nem tudom nálam mennyire válna be. A két nagy hazai távcsőbolt honlapján olvastam egy pár visszajelzést ezzel kapcsolatban, de szívesen meghallgatnám mások (lehetőleg 120/1000-es tulajdonosok) véleményét is.
Másik kérdésem: a tubus gyári kihuzatát szerintetek megéri-e lecserélni erre a termékre?
https://tavcso.hu/termek/CRr

A drágább kihuzatok biztosan jobbak, de annyit nem szeretnék rászánni a cserére.


Jól látom fotózgatsz?:) Nekem kell vennem még egy Nikon csatlakozot sajnos.
Azért jó drága mulatság ha szépet akarsz látni:D
Tudnál Privátba küldeni pár képet, mit láthatok majd a Kicsikémben?:)


Szia!

Leginkább csak vizuálisan nézelődök vele. Szerintem az EQ5 erre megfelelő. A fotózni eddig csak a Holdat, az M31-et és egyszer az M57-et próbáltam. Mélyegek fotózásához persze nem ez az ideális tubus, de szerintem Nap, Hold és bolygókhoz, videózni jó lesz. ;)
Szerintem meg leszel vele elégedve. Én pl. amikor először megláttam vele a Holdat (150x), teljesen ledöbbentem a pengeéles képen. Szinte 3D-s volt a látvány. Az előző 150/750-es newtonomhoz képest sokkal élesebben hozza a részleteket, nemcsak a Holdon, hanem a Jupiteren is.
Azért később nem árt majd valamilyen minőségi bolygós oklit is beszerezned hozzá (orthó, plössl, planetary), esetleg a zenittükröt kicserélni valamilyen dielektrikus típusra, hogy ne vesszen kárba a fény és a képélesség.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2018.03.18. 19:53

Attila írta:
ruszatti írta:... A kihuzaton meg még gondolkodom. :roll:


Szerintem nem gondolkodni kell, hanem kipróbálni. 8-)

Megjegyzem, én még nem találkoztam olyan kínai tervezésű/gyártmányú, fogasléces, frikciós támaszú kihuzattal (ez a legolcsóbb kategória), ami ne lötyögött volna jelentősen. Nagyobb nagyítások esetén az objektum majd' kiesett a látómezőből, amikor állítottam a fókuszt.

De hátha neked szerencséd van... ;)


MDA


Amikor hozzám került a tubus (használtan vettem az EQ5 Goto-val együtt), a kihuzatot könnyen lehetett tekerni, viszont volt egy kis kotyogása. Ezért alul a beállítócsavarokkal és felül a két hernyócsavarral játszottam egy darabig. Jelenleg nem kotyog, viszont nehezebb tekerni. Fókuszáláskor azonban a kép tényleg imbolyog. Eddig sajnos nem sikerült olyanra belőni, hogy lazán lehessen tekerni és ne is kotyogjon, ugyanakkor fókuszáláskor se mozduljon be a kép.
De lehet, még próbálkozok a beállítócsavarokkal, hátha összejön. :)
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.03.19. 13:48

Szia!
Bezák Tibor hozzászólása szerintem a legolcsóbb és legjobb megoldás, ha nem akarod lecserélni a kihuzatot. Én anno így jártam el a 102/500-nál és tipikusan a Katiban a gyerek esete lett. A gyári bordázott műanyag csúszólapok gondolom jól le vannak kopva, ha ezeknek a felületét egyenletesen lecsiszolod és erre ragasztasz teflon csíkot, nagyon sokat javítasz a stabilitáson. Teljesen kitekerve amúgy sem jó szerintem ez a konstrukció, nagyon kevés megtámasztási felület marad, én legalábbis kerültem.
Üdv: Frigyes
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2018.03.20. 15:00

Szégyen, hogy az MCSE legfrissebb észlelési ajánlata most, márciusban 2017. novemberi.
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2018.03.20. 15:22

www.mcse.hu főoldal, fentről az ötödik hír: Égi kalendárium 2018. március.

http://www.mcse.hu/egyesulet/mcse_hirek ... 8-marcius/

Lejjebb görgetsz, észlelési ajánlat doboz: 2018. február, január, 2017. december

De nocsak, ezen a linken valóban a 2017. novemberi a legutolsó. Te győztél, szégyellem magamat.

http://www.mcse.hu/category/egyesulet/e ... i-ajanlat/
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2018.03.21. 13:51

Gugliban keresve, MCSE észlelési ajánlat, ez jött elő.
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2018.03.21. 17:45

Értem. Szóval kidob a Google valamit, és ahelyett, hogy rendesen megnézed a honlapunkat, inkább rúgsz egyet az MCSE-be. Nagyon köszönöm.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”