Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.03.05. 19:28

Az Apollo 15 fedélzeti kamerájával:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.05. 20:28

Rámentem a kráter közepén látszó emelkedésre a LORC-al kb. 5m felbontás. Az egérrel ide oda sétálgatok, jajj de jó.. a net egy csoda. (http://quickmap.lroc.asu.edu/layers?lay ... 75&proj=10 http://lroc.sese.asu.edu/posts/34
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Balage » 2018.03.08. 12:28

Sidius írta:Nincs 10 cm alatti távcsövem. Illetve van egy 70-es spektívből átalakított, de csak utazáskor veszem elő. Hasznos lenne pl tudni, hogy mi látható mondjuk 7 centissel. Látszik -e vele a Rima Hadley, vagy az Armstrong kráter, vagy mit mutat a Linnéből, esetleg a Taurus-Littrow völgyből. Nem bánnám, ha nem nekem kéne a 70/450-es spektívvel utánanézni, (amit azimutális állványon a járdára tudok felállítani) mikor vannak, akiknek ilyesmi a főműszerük. De ez csak egy példa volt. Érdekesnek tartanám, hogy a Rükl mekkora objektívvel észlelhető "ki". Én ezt 15 cm körülre saccolom, helyenként talán kicsit nagyobbra, de mindenkinek, akinek kisebb méretű távcsöve van, információ lenne, meg főleg kihívás forrása, hogy ki mennyire tudja meglépni az átlagot.

De a Claviust azért pl. merem ajánlani, ahogy az Aristarchus fennsík, vagy a Kopernikusz vidékét is, vagy kemény diónak a Reiner gammát, illetve a Fra Mauro térséget, főleg a rövid időtartamú jó megfigyelhetősége miatt. :)

Na ez jó kis kedvcsináló, rá is állnék, ha nem az eső verné az ablakot hetek óta... :)
Ha már Clavius, nekem nagyjából ilyesmit lehet kihozni a kis készletemmel a déli féltekéről. Szívesen fogadok tanácsot a képfeldolgozásra, ha túlhúztam esetleg. Nem tudom az eredetit feltölteni a fájlméret miatt, ezért screenshotot csináltam róla. Bár aznap észleltem, mikorra a szimultán felhívás volt, de azt csak másnap olvastam :)

2018. 02. 25.
72/500 MOM Unioptik
10 mm Plössl
2x Barlow
Samsung Galaxy A5
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.08. 12:37

Minden adatot figyelve, jó kép, még annyit légy szives, fixáló adapterrel vagy csak odatartva ?
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Balage » 2018.03.08. 13:11

géza írta:Minden adatot figyelve, jó kép, még annyit légy szives, fixáló adapterrel vagy csak odatartva ?

Természetesen adapter, anélkül nagyon macerás lenne. Rögzítve készült a videó is, amin az ISS átvonulást kaptam el.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.08. 13:23

Köszönöm. Meglepnek ezek a telefonos képek igen csak kis aperturáktól.
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.03.09. 17:56

No!
Ez igen! :) Kár lenne ezt nem folytatni! Nagyon jó, és külön ki kell emelni, hogy telefonos! Nagyon tetszik, gratulálok is! Nincs itt túlhúzva semmi szerintem.
Ha videó készül, akkor akármelyik Registax jó feldolgozni, a többiről semmit sem tudok, de tudom, hogy van még pár program erre a célra.
A 6-os verzió tud egy kattintásra nagyon sok pontot kijelölni, amik alapján optimalizál. De a fontos az, hogy neked kéne kiválasztani, hogy melyik kocka legyen a referenciakép. Ha jól választasz, az sokat dob a végeredményen, de szerintem itt nincs ilyen probléma. Egy fontos paraméter azért érdekelne: Milyen nyugodtság volt, amikor a kép készült?
Folytasd, és azt mondom, hogy tegyék minél többen ugyanezt!
Géza! Az Unipotik lencsére ugyanúgy érvényesek a fizikai korlátok, de mégsem azonos kategóriát képviselnek a sorozatgyártással. A 70/700-as, és a 100/1000 pl. külön ligát alkot az akromátok között.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.09. 20:49

János, egy pillanatra sem jutott eszembe ez az idézett 70/500-as . A nyilásra gondoltam, ami az új érzékelőkkel ilyen eredményre képes. Rendszerint a fejemhez vágják tapasztaltak, mikor fénymennyiségben működő új eszköznek lelkendezek,az avval látható hihetetlen képnek, hiába az amit látnak, mert ugye a nyilás. Eszembe jut erről a foghij csodája : látszik ami nincs. Nemrég itt részletes vallomást tettem, miért érzem kitüntetettnek azt a nagyban működők által itt kiátkozott 70/500 - at első műszernek. Nem erre gondoltam. "Balage" már sejti.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2018.03.09. 20:59-kor.
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.03.09. 20:57

Próbálom én is sejteni. :)
Van kamerás mobilod Géza? Nemhogy megpróbálnád Te is a fényképezést! Valahol azt írtad, hogy a Hold amúgy is bejön neked. :)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.03.09. 21:02

Igen, nem műszerrel 5 méteres felbontással is nézem. Aztán műszerrel is, nagyon élvezve, pontosan tudom mit látok.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”