Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.18. 19:58

Kérdésekre válaszolok. Ezt az egyetlen tükrömet SW 114/500 miért tartom kényelmetlennek terepre, pedig ez a legkisebb Newton. Ilyen célra nagy darab, helyes álláshoz képforditó adapter kell, betekintés szöge kényelmetlen, ilyesmik. Nagyobbnál ez fokozott. Lencsés a jó. Persze nem a "dióverő" hosszú. A 70/700am (közkincs) porosodik a hossza miatt, az 500mm-est szeretik ösztönösen , tapasztalom. Én is ezt a kicsit viszem (apoval sétálgatni este egyedül nem merek mostanában). A választásom alapjául szolgált adatlapok. Legolcsóbb használhatók mai kereskedelmi állapot itthon. Tapasztalom, ez a 114 es tükör nem kiván gyakori utánállitást, az irt határmagnitudó képessége (12,1 !) pedig valóságos, ill. megközelitő lehet jó égnél. Gyenge csőlemeze talán kritizálható (segédtükör stabilitás..) de az ára (cső magában) megengedi.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: palics » 2018.02.25. 12:45

...és egy nagyon kényelmes, kimustrált, állítható magasságú, gurulós fotelon ülve lehet észlelni.
János!
Tudnál feltenni képeket az észlelőfotelról?
KF
erdey_a
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2018.02.25. 14:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: erdey_a » 2018.02.25. 14:47

Sziasztok, távcsővásárló kezdő vagyok. A következő problémában kérnék tanácsot.

Családi felhasználásra szeretnék távcsövet vásárolni. Az alábbi igények merülnének fel:
- mindenképpen lenne "nappali" használata is, tehát repülők, madarak, toronydaru nézése a gyerekekkel unalmasabb délutánokon.
- ugyanakkor gyerekekkel holdazás nyilván, de anya-apa megnézné a szaturnuszt is meg a jupitert is

Mivel egyelőre félek, hogy nem tart ki évekig az érdeklődés és az elszántság, a lehető legolcsóbb, úgymond költségoptimalizált megoldás érdekelne.
A fórum(ok) olvasgatása nyomán már-már megrendelném a SW 70/500-at, de néhány dolog aggaszt.

Milyen állványt vegyek? Jó lesz nekem az AZ-2, vagy azzal a bolygók megnézését illetve a csillagos égbolt kémlelése esélytelen? Ugyanakkor eq-val tudnának a gyerekek repülőt követni? Lehet az eq mechanikát úgy mozgatni?

Az sw70/500 szettjében lévő 10-es okulár és 2x barlow használatával elérhető 100x nagyítással látszik mondjuk a jupiter felismerhetően? Egyáltalán 100x nagyításnál mekkora? Mondjuk a szabadszemű teliholdhoz képest?
Vagy egyből venni kellene mondjuk egy 4mm okulárt és a gyári barlow tényleg felejtős?

És mi a helyzet egy 70/700-assal? Az ugye tus 70x nagyítást, és ha ehhez inkább egy 1,5-2x barlowt vennék, akkor még több féle nagyításom lenne.
Jobb / rosszabb a 70/700-as mint a 70/500?

Szóval fogalmam sincs, mi lenne a best buy távcső, illetve milyen kiegészítőkkel. ( fordító prizmát nyilván veszek, az nem kérdés)...

Jó lenne belenézni egy távcsőbe persze, de vidéken nincs szaküzlet, és ismerős sincs, akinek lenne.
Köszi, ha valaki ellát tanáccsal.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.02.25. 15:34

erdey_a írta:Sziasztok, távcsővásárló kezdő vagyok. A következő problémában kérnék tanácsot.

Családi felhasználásra szeretnék távcsövet vásárolni. Az alábbi igények merülnének fel:
- mindenképpen lenne "nappali" használata is, tehát repülők, madarak, toronydaru nézése a gyerekekkel unalmasabb délutánokon.
- ugyanakkor gyerekekkel holdazás nyilván, de anya-apa megnézné a szaturnuszt is meg a jupitert is

Mivel egyelőre félek, hogy nem tart ki évekig az érdeklődés és az elszántság, a lehető legolcsóbb, úgymond költségoptimalizált megoldás érdekelne.
A fórum(ok) olvasgatása nyomán már-már megrendelném a SW 70/500-at, de néhány dolog aggaszt.

Milyen állványt vegyek? Jó lesz nekem az AZ-2, vagy azzal a bolygók megnézését illetve a csillagos égbolt kémlelése esélytelen? Ugyanakkor eq-val tudnának a gyerekek repülőt követni? Lehet az eq mechanikát úgy mozgatni?

Az sw70/500 szettjében lévő 10-es okulár és 2x barlow használatával elérhető 100x nagyítással látszik mondjuk a jupiter felismerhetően? Egyáltalán 100x nagyításnál mekkora? Mondjuk a szabadszemű teliholdhoz képest?
Vagy egyből venni kellene mondjuk egy 4mm okulárt és a gyári barlow tényleg felejtős?

És mi a helyzet egy 70/700-assal? Az ugye tus 70x nagyítást, és ha ehhez inkább egy 1,5-2x barlowt vennék, akkor még több féle nagyításom lenne.
Jobb / rosszabb a 70/700-as mint a 70/500?

Szóval fogalmam sincs, mi lenne a best buy távcső, illetve milyen kiegészítőkkel. ( fordító prizmát nyilván veszek, az nem kérdés)...

Jó lenne belenézni egy távcsőbe persze, de vidéken nincs szaküzlet, és ismerős sincs, akinek lenne.
Köszi, ha valaki ellát tanáccsal.


Szia! Keresd bizalommal a Győri amatőr kollégákat , segítenek majd .
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.02.25. 15:36

erdey_a írta: de anya-apa megnézné a szaturnuszt is meg a jupitert is



:D :D

Bár a kérdéseidre nem tudom a választ, ez tetszett!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2018.02.25. 17:00

Én meg megnézném élőben Vénuszt, ahogy áll a kagylóhéjban... :)
erdey_a
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2018.02.25. 14:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: erdey_a » 2018.02.25. 17:38

Végh Zoli írta:
erdey_a írta:Sziasztok, távcsővásárló kezdő vagyok. A következő problémában kérnék tanácsot.

Családi felhasználásra szeretnék távcsövet vásárolni. Az alábbi igények merülnének fel:
- mindenképpen lenne "nappali" használata is, tehát repülők, madarak, toronydaru nézése a gyerekekkel unalmasabb délutánokon.
- ugyanakkor gyerekekkel holdazás nyilván, de anya-apa megnézné a szaturnuszt is meg a jupitert is...


Szia! Keresd bizalommal a Győri amatőr kollégákat , segítenek majd .


ááá. az ilyesmihez én antiszociális vagyok... ;)
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: star rover » 2018.02.26. 14:06

erdey_a írta:Sziasztok, távcsővásárló kezdő vagyok. A következő problémában kérnék tanácsot.

Családi felhasználásra szeretnék távcsövet vásárolni. Az alábbi igények merülnének fel:
- mindenképpen lenne "nappali" használata is, tehát repülők, madarak, toronydaru nézése a gyerekekkel unalmasabb délutánokon.
- ugyanakkor gyerekekkel holdazás nyilván, de anya-apa megnézné a szaturnuszt is meg a jupitert is

Mivel egyelőre félek, hogy nem tart ki évekig az érdeklődés és az elszántság, a lehető legolcsóbb, úgymond költségoptimalizált megoldás érdekelne.
A fórum(ok) olvasgatása nyomán már-már megrendelném a SW 70/500-at, de néhány dolog aggaszt.

Milyen állványt vegyek? Jó lesz nekem az AZ-2, vagy azzal a bolygók megnézését illetve a csillagos égbolt kémlelése esélytelen? Ugyanakkor eq-val tudnának a gyerekek repülőt követni? Lehet az eq mechanikát úgy mozgatni?

Az sw70/500 szettjében lévő 10-es okulár és 2x barlow használatával elérhető 100x nagyítással látszik mondjuk a jupiter felismerhetően? Egyáltalán 100x nagyításnál mekkora? Mondjuk a szabadszemű teliholdhoz képest?
Vagy egyből venni kellene mondjuk egy 4mm okulárt és a gyári barlow tényleg felejtős?

És mi a helyzet egy 70/700-assal? Az ugye tus 70x nagyítást, és ha ehhez inkább egy 1,5-2x barlowt vennék, akkor még több féle nagyításom lenne.
Jobb / rosszabb a 70/700-as mint a 70/500?

Szóval fogalmam sincs, mi lenne a best buy távcső, illetve milyen kiegészítőkkel. ( fordító prizmát nyilván veszek, az nem kérdés)...

Jó lenne belenézni egy távcsőbe persze, de vidéken nincs szaküzlet, és ismerős sincs, akinek lenne.
Köszi, ha valaki ellát tanáccsal.


Szia, én a 70/500-ast venném AZ-3 állványon. Az AZ-3 hasonlít egy fotóállványhoz és sokkal könnyebben használható és hamarabb összeszerelhető, mint egy EQ-1 és stabilabb is nála (vastagabbak a lábai). A súlya is kisebb (nincs hozzá tartozék ellensúly). Természetfigyelésre ideális. Az AZ-3 sem tökéletes, de az AZ-2-től jobb.

A 70/700 elméletileg kissé jobb optikailag, mint a 70/500. A 70/500 csöve rövidebb (könnyebb kezelni) és valamivel nagyobb látómezőt ad (ez a repülők követésénél előnyt jelenthet).

Azt javasolnám még, hogy a természetfigyelésre szolgáló Amici-prizma mellé mindenképp szerezz be egy zenittükröt is, mivel csillagászati megfigyelésekre (főleg nagyobb nagyításokon) az Amici-prizma nem ad túl jó képet: a fényesebb objektumok esetében, például a Jupiternél egy vízszintes diffrakciós tüskét produkál, ami nemcsak esztétikailag rettenetesen zavaró, hanem a felszíni részleteket is elmossa.

Barlow helyett én egy rövidebb fókuszú okulárt szereznék be, mondjuk egy 5 mm-es Planetaryt.
erdey_a
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2018.02.25. 14:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: erdey_a » 2018.02.26. 14:34

Most így munka közben volt időm ( :D ) és összeírtam magamnak az eddigi olvasmányok és itteni tanácsok alapján, hogy mit is kéne vennem:
SW 70/500 + AZ3 (10 és 20mm okulárral, amici prizmával szettben)
+ 5mm planetary okulár
+ zenitprizma
+ napszűrő

Jó lesz ez nekem? Kérem aláírni és megrendelem. Ugyanitt a fentiekből használtat jó áron szívesen vásárolnék. ;)
Kiskun Alajos
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.03.11. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kiskun Alajos » 2018.02.26. 14:34

erdey_a írta:Sziasztok, távcsővásárló kezdő vagyok. A következő problémában kérnék tanácsot.

Az sw70/500 szettjében lévő 10-es okulár és 2x barlow használatával elérhető 100x nagyítással látszik mondjuk a jupiter felismerhetően? Egyáltalán 100x nagyításnál mekkora? Mondjuk a szabadszemű teliholdhoz képest?


Egy kis mankó...
http://www.skyandtelescope.com/astronomy-equipment/telescope-buying-guide/
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”