Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
BasaJ
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2017.04.25. 13:23

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: BasaJ » 2018.02.12. 20:08

Zsolti82 írta:
BasaJ írta:
Ez egy jó megoldás!
Köszönöm!

Nincs mit. Látom a közelben laksz, ha kell a szegecshúzó ne vegyél, nekem van. Ha így szeretnéd megcsinálni kereress és megoldjuk.

Köszönöm! Megrendeltem a zsámolyt, ha szükségem lesz rá, jelentkezem.
Avatar
BasaJ
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2017.04.25. 13:23

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: BasaJ » 2018.02.15. 21:14

btibor9891 írta:Ha már említve lettem :)
A 10" SN nagyon jól érzi magát nálam dobsonként, többet van úgy, mint EQ állványon. Sajnos kevés a szabad időm, ritkán jutok ki az ég alá, akkor igazi felüdülés 2" oklival 'tejutazni'. A konkrét kérdésben viszont nem tudok segíteni, mert saját építésű zsámolyon használom.
Ismerősömnek van klasszikus 250mm SW dobsonja, de nem tudom mennyi eltérés van a GoTo változathoz képest. Tényleg a forgalmazóknál kéne tájékozódni.

Apropó, ha pogácsát teszel rá és szét kell szedni a tubust, akkor pár apróságot már el is lehet követni vele, hogy jobban tartsa a jusztírt, hűlés közben ne legyen gömbi hibája, stb.
Velúrozást viszont NE csinálj! A zárt tubus sokkal lassabban hűl miatta, és a kinti hidegtől áthűlő korrekciós lemez belülről fog párásodni.


Szervusz Tibor!
Úton van a zsámoly, holnap megérkezik.
Mefogom bontani a tubust. Írnál róla, milyen "apróságokat" követhetnék el vele?
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: pisza » 2018.02.19. 22:39

Sziasztok, ha valakinek van bármilyen rajza, vagy fotója, hogy hogy néz ki egy Makszutov-Cassegrain , vagy egy S.Cassegrain főtükrös fókuszírozója legyen oly szíves ossza meg velem.

Köszönöm
Tisza Csaba
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.02.20. 06:31

Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.02.20. 08:10



Szívesen viszont olvasnám a fordítást akár a Meteor egy későbbi számában, annál is inkább mivel tudomásom szerint ilyenről nem olvashattunk a korábbi évfolyamok számaiban.

Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: pisza » 2018.02.20. 09:30

Köszönöm János a megosztást.

Most már látom hogy miért van fókuszálás közben ezeknél képbillegés. (legalábbis amibe én belenéztem)

Tervezek egy extrém kis kitakarású Newton építeni, bolygóra, ha már Apo-ra nincs pénzem.
Beleakadtam egy 170/1420-as f8.3 nyílású tükörbe, segéddel együtt. A tükör eredete ismeretlen, ám gyönyörű felülettel. Próbatubusba téve összehasonlítva egy bemért (94.2 % Strehl) 200/1200 SW. dobsonnal, esztétikusabb képe van, lényegesen kevesebb a halo pl. a Vénusz körül.

Ezt szeretném megépíteni a lehető legkisebb kitakarással. Van egy 18 mm-es segédem, valami orosz távcsőből való, szintén jó sík.
Okulárkihuzatot nem építek, csak egy gyűrű a cső oldalán lenne, olyan alacsonyan, hogy az okulár éppen a fényútba ne lógjon. 200 mm-es csövem van, igy a tükör és a tubus mellett 1.5 cm marad.
A fókuszírozást a főtükör mozgásával tervezem, de nem olyan megoldással mint a fenti linken.
A főtükör tartót középen egy min. 20 mm átmérőjű sűrűmenetes csavarral emelném-sűllyesztenem, persze motorosan. Hogy a tükör ne billegjen, és főleg a jusztír el ne menjen, arra gondoltam , hogy 120 fokonként, oldalirányban 3X2 db pici csapággyal megtámasztom a a tükörtartót. Kb úgy ahogy a Crayford kihuzatok működnek .
Kicsit babrás munka lesz, meg nagy pontosságot igényel. De hát az építés szépsége.... :D :D

Üdv
Tisza Csaba
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.02.20. 11:20

Nos Gábor, ez úgy ahogy van egy rossz kitaláció, de minthogy eléggé elterjedt Cassegrain szerkezet, végül is beleférhet.
Piszának pedig jó munkát! :)
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.02.21. 11:27

Előre is elnézést a gyökkettő kérdésért, most kezdek kedvet kapni az itt olvasottak alapján a távcsőépítéshez, ám sok tapasztalatom még nincs az optikai elemekkel. :?
Van egy ehhez hasonló projektor zoom lencsém https://www.indiamart.com/proddetail/projector-lens-17607260262.html.
Lehet ebből kis lencsés távcsövet (pl. autoguide-hoz) fabrikálni és ha igen, hogyan kezdenétek hozzá?
Gondolok itt a szakirodalom elolvasása és az alapvető ismeretek elsajátítása utáni első gyakorlati lépésre, amivel tanulni, próbálkozni lehet.
Aki bütykölt ilyen zoom lencsét, van benne egyáltalán ráció, illetve mely lencsetagokat érdemes megtartani belőle?

Előre is köszönöm.
Üdv: Frigyes
Avatar
BasaJ
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2017.04.25. 13:23

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: BasaJ » 2018.02.21. 22:46

Üdv Mindenkinek!
Küzdök a Meade Schmidt-Newton Dobsonosításával.
Lehet, hogy nem lesz mindenkinek újdonság, de találtam közben egy érdekes megoldást fém lemezben történő menetes furat kialakítására. A szükséges szerszám viszonylag megfizethető.
Közkincsé teszem:
http://www.thermdrill.hu/sofuntioniert/video_hu
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.02.22. 00:14

BasaJ írta:... Lehet, hogy nem lesz mindenkinek újdonság, de találtam közben egy érdekes megoldást fém lemezben történő menetes furat kialakítására. ...


Szerintem házi használatra a szegecsanya egyszerűbbnek, olcsóbbnak, praktikusabbnak tűnik - bár a termofúrást még nem próbáltam. Ez utóbbi talán inkább ipari környezetben használható jobban. (De lehet, hogy tévedek...)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”