Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.02.02. 17:09

Attila írta:
u.i.: Ha a távcső hossza ennyire kardinális kérdés, mint egyesek írják, akkor ott vannak a minőségi binokulárok, a nagyobb méretűek állvánnyal. Arra valóban igaz, hogy "csak felkapom, és viszem".


Ugye, végül mégis a

70/500 lesz a nyerő!
Kettőt kell venni, és elkészíteni így:

https://astropolis.pl/topic/46174-du%C5 ... alizowany/
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.02.02. 17:21

mizar írta:Ugye, végül mégis ...


Nem olvastad elég figyelmesen: "minőségi binokulárok"-ról írtam, nem távcsőnek látszó kályhacsövekről...
(Még ha szépen is vannak lefestve.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.02.02. 17:36

Attila írta:
mizar írta:Ugye, végül mégis ...


Nem olvastad elég figyelmesen: "minőségi binokulárok"-ról írtam, nem távcsőnek látszó kályhacsövekről...
(Még ha szépen is vannak lefestve.)


MDA


De elolvastam.
A 70/500-ból nem lehetne kihozni egy normális binokulárt.
Komolyan mondom, ha készen lesz a mostani tükröm, a következő
projekt egy 160-as Newton binokli lesz. Mondjuk 160/480-as
Van egy zsák 160-as korongom, másra úgysem jó.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.02.02. 17:50

mizar írta:... Mondjuk 160/480-as ...


A két kóma-korrektor többe fog kerülni, mint az egész cucc; nem gondolod?
(Szerintem F3-nál már nehezen úszható meg.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.02.02. 19:29

Nem feltétlenül. Alkalmasint szinte fillérekből lehet korrektort készíteni, ami vizuálisan nagyon is megfelel.
Még ha gyártól rendel az ember 2x2 lencsét, akkor is 20 E Ft alatt kijön.
Viszont nekem a miheztartás végett a továbbiakra nagyon tanulságos Attila hozzászólása, és köszönöm is Neki, tiszta szívből!
De ez legyen a kezdő távcsövesek topikja...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.02.02. 21:18

Attila írta:
mizar írta:... Mondjuk 160/480-as ...


A két kóma-korrektor többe fog kerülni, mint az egész cucc; nem gondolod?
(Szerintem F3-nál már nehezen úszható meg.)


MDA


Mit nekem két 3″ Wynne Korrektor. :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.02.03. 00:33

Sidius írta:... Viszont nekem a miheztartás végett a továbbiakra nagyon tanulságos Attila hozzászólása, és köszönöm is Neki, tiszta szívből! ...


Ha ezt nem pejoratív értelemben írtad, akkor szívesen. :)
De melyikre gondoltál??? :oops:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Szola
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2018.01.29. 19:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Szola » 2018.02.03. 01:38

Pörögtök látom, meg is ragadom az alkalmat. :) Totál kezdőként ott tartok, hogy a nagyobb tükrösök felé húzok. Ha már veszek, akkor azzal lássam is amit akarok. Ha meg nem jön be, még mindig eladható lesz.
A következő csöveket néztem ki: Sw130/650 vagy Dobson 150/1200 vagy Dobson 200/1200 vagy Bresser M 150/750 (vagy esetleg elég sötét ló a SW 102/1300 ezért a zárójel ;) )

A kérdéseim pedig:
1.A két Dobson között képminőségileg annyival nagyobb a különbség hogy megérje a +30 lepedőt?

2. Bresser EQ4-en mire képes és eleve?

3. SW 130/650 többféle mechanikával EQ2 vs. Avant vs. AzPronto vs. AZ-5 melyik a stabilabb és kezesebb?

4. Milyen a Dobson - féle állvány használhatósága?

5. Ezen felsorolt távcsövek közül ti melyiket vennétek?

Tudnivalók: - bolygóra és mélyégre a lehető legjobbat szeretném ezek közül, vagy ha van más ötlet?
- vidéki, alacsony fényszennyezett területen lenne.
- cuccolás nem probléma.

Köszi a segítséget! :roll:
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.02.03. 07:18

Attila írta:
Természetesen van a fenti két halmaznak metszete, a nagy ÉS perfekt egyszerre, de az a megfizethetetlen kategória...


Alapvetően igazad van, de azért ki lehet fogni jó darabokat jó áron is. Én 60 E Ft-ért vettem még Dobsonként Strehl 0.958 értékkel a GSO főtükröt, majd 18 E Ft-ért vettem hozzá lambda/16 Antares segédtükröt. Szerintem a két tükörnek a leképezése erősen közel van a nagyon jóhoz(még ha nem is perfekt) és 80 E Ft-bol megvolt. Ez az ár azért nem mondanám hogy megfizethetetlen és talán csak egy nagyon tapasztalt ember látna leképezésbeli különbséget egy ilyen optika és egy tökéletes optika között. Igaz hogy szerencsém is volt, de nem is úgy vettem távcsövet hogy megvettem az elsőt amit a hirdetések között találtam hanem kivártam az alkalmi vételt. Ebben volt részük a a Csillagváros lakóknak is, már akkor is sokan írtatok a kínai optikák szórt minőségéről ezért sem az elsőt vettem meg hanem kivártam azt, ami tényleg jó.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.02.03. 07:40

Szola írta:
Tudnivalók: - bolygóra és mélyégre a lehető legjobbat szeretném ezek közül, vagy ha van más ötlet?
- vidéki, alacsony fényszennyezett területen lenne.
- cuccolás nem probléma.

Ilyen körülmények között én fenntartom az megalomániás hozzászólásomban leírtakat:200/1200. Az első évben én is Dobson-ként használtam és csak később vettem hozzá EQ mechanikát. Szerintem alapvetően mindenre használható, ennek már megvan a belépő méretű átmérője a mélyéghez, van fókusz a nagyobb nagyításokhoz és az F6 nem annyira finnyás az oklikra. Ha később szeretnél, akkor veszel alá egy EQ mechanikát ha úgy neked kényelmesebb. Nekem is volt 130/650, de amikor eladtam és megvettem helyette ezt, hát ég és föld volt amikor először megláttam a Szaturnuszt a 200-asba. Akkor lettem biztos abban hogy megérte nagyobbra váltani.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”