Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
tomszechy
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2018.02.01. 07:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tomszechy » 2018.02.02. 12:55

Ahogy látom, darázsfészekbe nyúltam az 500as refraktorral :shock:
Na de nem baj, nem vagyunk egyformák.

Azóta tovább nézelődtem, és a 130mm körüli Newtonok is képbe kerültek.
Igen, meggyőztem magam, hogy nem is olyan nehéz jusztírozni, és remélhetőleg sima "kerti" felhasználásnál nem is kell majd sűrűn csinálni ;)
De vajon jól gondolom? Tényleg nem kell? :oops:

Nevezetesen:
- Skywatcher N 130/650 + EQ2:
Tetszik, hogy 130as parabola tükre van, illetve hogy viszonylag egyszerű az egész szerkezet.
Nem tetszik, hogy EQ2-n van, viszont csak így fog beleférni a keretbe sajna.
- Orion N 130/650 + EQ2 (https://eu.telescope.com/Telescopes/Reflector-Telescopes/Reflector-Telescopes-for-Beginners/Orion-SpaceProbe-130ST-Equatorial-Reflector-Telescope/pc/488/c/497/sc/526/p/103612.uts?refineByCategoryId=526):
Lásd mint a Skywatcher. Ugyanakkor fogalmam sincs, hogy ahhoz képest az Orion milyen minőség.

(A mechanikát illetően úgy okoskodtam, hogy ha már EQ2, akkor talán kevésbé lesz érzékeny a rövidebb Newton tubusra, mint mondjuk egy 900as refraktor).

Illetve most, hogy már megköpködtétek a "rövid" Bressert :roll: , azt hivatalosan is kihúztam a listáról, így megmaradt a 90/900-as Skywatcher refraktor is EQ2-n, nagyjából egy árban van a fenti Newtonokkal.

A kérdéseim, amikre még tippeket/tanácsokat várok:
- Ha a fenti Newtonokat és a 90/900as refraktort állítom szembe, milyen szempontok alapján döntsek az egyik vagy a másik mellett? A távcső tényleg "mindenes" lenne (minusz asztrofotó), tehát bolygózásra és mélyég megfigyelésre egyaránt használnám. Ha a tárolási körülményeket nézem, van kerti sufni ahol biztonságban tudhatnám a drágaszágot.
- Milyen kezdő okulárokat vegyek? Vegyek egyáltalán a fentiekhez adottakon kívül plusz okulárokat?
- Vegyek bármi egyéb kiegészítőt? Hajtómotort? Másik keresőtávcsövet? :?
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.02.02. 13:07

Hát, én inkább cipelek 15 kg-ot(200/1200) és látom azt amit látni szeretnék, minthogy cipeljek 2kg-ot(70/500) és csak sejtsem hogy mit is kellene lássak. Nekem pl. megéri a cipekedést hogy sokkal többet látok a kiszemelt objektumból mint a kis kukkerral. Ha nem az egészségi állapot indokolja a kis méretű távcső használatát(nagy súly miatt esetleg nem tudja megemelni) akkor szerintem csak a lustaság miatt nem fog az ember annyit látni mint szeretne. Ezért nem értem hogy ha valaki fel tud emelni egy locsolókannát akkor miért kellene neki mindenképpen egy kis, könnyű, könnyen hordozható csövet használni. Ha a lustaság miatt vesz az ember kis távcsövet a nagy helyett, akkor onnan már csak egy lépés a monitor nézegetése... És azért még plusz pénzt sem kell kiadnia, hiszen net már szinte mindenkinek van. Én is azért kötöttem ki a mostani távcsőnél mert sajnos a méret számít! Természetesen mindenkinek más a véleménye a témáról, de én biztosan nem javasolnék egy kezdőnek egy kis csövet csak azért mert kezdő. Ha használtan veszi akkor a kicsi is ugyan olyan értéktartó mint a nagy. Tehát bukni egyiken sem fog. Akkor miért favorizálják sokan a kicsit? Ezt nem vitaindítónak szánom, pusztán érdekel mások véleménye is a témában.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.02.02. 13:52

tomszechy írta:Nevezetesen:
- Skywatcher N 130/650 + EQ2:
Tetszik, hogy 130as parabola tükre van, illetve hogy viszonylag egyszerű az egész szerkezet.
Nem tetszik, hogy EQ2-n van, viszont csak így fog beleférni a keretbe sajna.
- Orion N 130/650 + EQ2 (https://eu.telescope.com/Telescopes/Reflector-Telescopes/Reflector-Telescopes-for-Beginners/Orion-SpaceProbe-130ST-Equatorial-Reflector-Telescope/pc/488/c/497/sc/526/p/103612.uts?refineByCategoryId=526):
Lásd mint a Skywatcher. Ugyanakkor fogalmam sincs, hogy ahhoz képest az Orion milyen minőség.



Üdv!

Igazán nem akarom senkinek az üzletét rontani, de szerintem a 130/650-es Newton egy értelmetlen tervezés.
Mert Newtonban ennek a méretnek mi értelme van?
Ez egy üzleti fogás, a nagyobb kínálatból több vevő lesz.
Adott a 10 centi körüli belépő méret. Utána logikus lenne a 150-es, a 200-as, a 250-es, a 300 ...
Tehát min. 5 centinként van értelme méretet növelni Newton esetében.
Szerintem ekkora lépcső sem kell, a lehetőségek kb. 10 cm-es növeléssel bővülnek látványosan.
A 90/900-as lencsés kezelése egy rémálom kezdőknek, (Kerestél már vele zenitben?)
De az M81-82 is szép kihívás.
A Holdat be lehet vele célozni, és a bolygókat.
Az én ajánlatom, ami magasan kielégíti a kezdőket, kompromisszum mentes leképezése van, univerzális.:
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... 200-dobson
Kicsit drágább mint az előzőek, de ezzel lehet vadászni évekig. Simán bontja a szorosabb kettősöket (amit optikailag bonthat) nem kómázik olcsóbb okulárokkal sem, igénytelen a kollimálásra, értékálló.
tomszechy
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2018.02.01. 07:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tomszechy » 2018.02.02. 13:58

Az én ajánlatom, ami magasan kielégíti a kezdőket, kompromisszum mentes leképezése van, univerzális.:
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... 200-dobson
Kicsit drágább mint az előzőek, de ezzel lehet vadászni évekig.


De hát ez dobson... Mennyire kihívás ezzel bármit a látómezőben tartani?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.02.02. 14:00

tomszechy írta:
Az én ajánlatom, ami magasan kielégíti a kezdőket, kompromisszum mentes leképezése van, univerzális.:
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... 200-dobson
Kicsit drágább mint az előzőek, de ezzel lehet vadászni évekig.


De hát ez dobson... Mennyire kihívás ezzel bármit a látómezőben tartani?


Akár sörözhetsz is közben.
(Vagy bármi mást) :lol:
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2018.02.02. 14:03

tomszechy írta:A kérdéseim, amikre még tippeket/tanácsokat várok:
- Ha a fenti Newtonokat és a 90/900as refraktort állítom szembe, milyen szempontok alapján döntsek az egyik vagy a másik mellett? A távcső tényleg "mindenes" lenne (minusz asztrofotó), tehát bolygózásra és mélyég megfigyelésre egyaránt használnám. Ha a tárolási körülményeket nézem, van kerti sufni ahol biztonságban tudhatnám a drágaszágot.
- Milyen kezdő okulárokat vegyek? Vegyek egyáltalán a fentiekhez adottakon kívül plusz okulárokat?
- Vegyek bármi egyéb kiegészítőt? Hajtómotort? Másik keresőtávcsövet? :?

A fenti Orion és a SkyWatcher newton távcsöveket ugyanaz a gyártó készíti, csak némileg más kiegészítőkkel. A SkyWatcher fapadosabb, az Orion kissé jobb alapfelszereltséggel rendelkezik. A SkyWatcher is lehet "tuningolni", hogy elérje ezt a szintet (ld delux és e-plössl felár: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... 650-newton)

Kérdéseidre a válasz: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudast ... avcso.html
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Balage » 2018.02.02. 14:28

Zsolti82 írta:Hát, én inkább cipelek 15 kg-ot(200/1200) és látom azt amit látni szeretnék, minthogy cipeljek 2kg-ot(70/500) és csak sejtsem hogy mit is kellene lássak. Nekem pl. megéri a cipekedést hogy sokkal többet látok a kiszemelt objektumból mint a kis kukkerral. Ha nem az egészségi állapot indokolja a kis méretű távcső használatát(nagy súly miatt esetleg nem tudja megemelni) akkor szerintem csak a lustaság miatt nem fog az ember annyit látni mint szeretne. Ezért nem értem hogy ha valaki fel tud emelni egy locsolókannát akkor miért kellene neki mindenképpen egy kis, könnyű, könnyen hordozható csövet használni. Ha a lustaság miatt vesz az ember kis távcsövet a nagy helyett, akkor onnan már csak egy lépés a monitor nézegetése...

Én nem lustaságból, pusztán praktikai okok miatt vettem két éve újrakezdőként egy 72/500-as MOM Unioptikot, ezek a következők:
- Budapesten élek
- ennek megfelelően mélyegezés szóba se jöhet, fővárosba felesleges szerintem nagy Newton
- kicsi lakás
- jelenleg nincs autóm
- viszont bármikor berántom dobozostul egy 60 literes hátizsákba a cuccot, AZ-3 kézbe, és felpattanok egy kiszemelt városi észlelőhelyre menő buszra

Ami meg külön öröm, a teljesen laikus barátaim meg ebben a piciben is ámulattal nézik a Holdat meg a bolygókat és rágják a fülem, hogy mikor csinálok nekik újra bemutatót.
(Vidéken régóta van egy Tal-1 110/800-asom, ott tudok is vele mélyegezni, ha akarok, de autó nélkül hordozhatatlan a nagy súly és főleg az EQ fej miatt... de épp oda megyek, legalább az Unioptikot nem kell cipelni, csak az okulárokat :) )

Szóval ezer és egy dolog közrejátszhat, hogy ki mekkora csövet preferál. Amint a lakhatási, mobilitási és anyagi körülmények bűvös háromszöge egyensúlyba kerül, valószínű én sem állok meg 250 alatt :)
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.02.02. 14:54

tomszechy írta:A kérdéseim, amikre még tippeket/tanácsokat várok:

Amint látod, jónéhány objektív fizikai törvényszerűséget leszámítva az amatőr csillagászat egy "szubjektív sportág", ami renben is van így, mindannyian individuumok vagyunk, nem egy klónozott Dolly bárány, ami az egyiknek bejön, a másiknak nagyon nem.
Szerintem - én legalábbis így csinálnám - az objektív tanácsokat megszívlelve a versenyben lévő 2, vagy több eszközt nézd meg, próbáld ki. Gondolom a pesti boltokban megengedik, hogy kipróbáld, milyen érzés lehet egy 90/900-assal zenitben guggolni, milyen egy newton, mennyire nehezek ezek, de még jobb lenne, ha ég alatt tudnád megnézni valakinél. Ugyanígy a mechanikát is. Ezek alapján szerintem könnyebben tudsz dönteni.
Sokan, tőlem fényévekkel tapasztaltak szokták itt javasolni ezt, nem alaptalanul. A távcső ebből a szempontból kicsit olyan, mint a nő, az egyiknek Hófehérke, ugyanaz a másiknak gondosz boszorkány. :mrgreen:
Üdv: Frigyes
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.02.02. 15:18

Balage írta:Én nem lustaságból, pusztán praktikai okok miatt vettem két éve újrakezdőként egy 72/500-as MOM Unioptikot, ezek a következők:

A te választásod az aktuális körülményeid alapján teljesen logikus, szerintem jól döntöttél.
De ha megvan a lehetőség egy nagyobb távcső megvásárlására és a körülmények is adottak akkor miért ne nagyobbat? Én is többnyire városból észlelek, de a nagyobb csővel sokkal több részletet látni akár a Holdról akár a bolygókról van szó. A mélyéghez meg ugye a jó égen kívül kell az átmérő is. Szerintem a városi használat nem érv a nagyobb távcső ellen. Ha a mobilitás megoldott akkor meg végképp akkora cső kell ami csak befér a kocsiba! :) Persze még nekem is van hely a hátsó ülésen, csak az a baj hogy nem én vittem el a múlt héten a lottó ötöst... De mivel van autó én akkorát vettem amekkorát csak tudtam. Úgy néz ki előjött a megalomániám. Megyek beveszem a gyógyszereimet.
ui.
A 70/500-asom nekem is kölcsönbe van a cimboránál, Hold-nézegetés volt a 6 éves fia jutalma mert ügyes volt a házi feladattal. De azért a kölyök ámuldozása után mondta neki hogy "Majd ha belenézel a Zsolti nagy távcsövébe na akkor fogsz majd ámulni" A cimbora nézett már mindkét távcsövembe és azonnal ez a mondat jött ki belőle. Szerintem a laikusoknak és a kezdőknek a kis távcső használata is nagy élmény, egészen addig amíg bele nem néz egy nagyobba. De ez csak személyes tapasztalat...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.02.02. 16:04

Eddigi, közel 40 éves távcsöves tapasztalatom szerint nincs olyan távcső a boltokban, ami "bolygózáshoz" is és "mélyegezéshez" is - akár csak közel hasonlóan - egyszerre jó lenne.

Ugyanis a bolygók, Hold, Nap esetében fény van dögivel, oda nem feltétlenül kell a nagy átmérő (sőt, kb. 15cm-es átmérő alatt a seeing is kevésbé zavaró, így a felbontást is jobban hozza az adott optika), viszont a perfekt optika egy kitűnő kontrasztú távcsőben elengedhetetlen.

A mélyég objektumokhoz viszont átmérő kell, azaz ÁTMÉRŐ. Ja, és még átmérő is. (Átmérő helyett írhattam volna "fényt" is.)

Természetesen van a fenti két halmaznak metszete, a nagy ÉS perfekt egyszerre, de az a megfizethetetlen kategória...

Az első csoportba tartoznak a HOSSZÚ akromátok (ha jó optikájúak), akármilyen nyílásviszonyú (de jó minőségű) APO-k, esetleg semi-apo-k, és a Makszutov-Newton-ok.

A második csoportba szinte bármilyen lavór méretű Newton belefér, mivel 20-25cm-es átmérő fölött a légkör már úgyis tönkre vágja a felbontást (kivéve a lucky imaging-et); még a diffrakció határolt képalkotás sem garantált egy lambda/10-es tükörrel, de a "fény mindent visz"... Pl. az én 508/F4-es ES Dobsonom tükre is csak a diffrakcióhatároltság környékén teljesít, de olyan szuper mélyég objektumokat látok vele, ami egy 20-30cm-esben fel sem sejlik, itt pedig kiugrik az okulárból; az M13 pl. tök fényképszerű, egyenként "megszámlálható" csillagokkal.

Tehát lehet kompromisszumot kötni, de az nem úgy fog hangzani, hogy erre is jó, meg arra is jó, hanem erre sem, meg arra sem. :mrgreen:

Szerintem.

MDA

u.i.: Ha a távcső hossza ennyire kardinális kérdés, mint egyesek írják, akkor ott vannak a minőségi binokulárok, a nagyobb méretűek állvánnyal. Arra valóban igaz, hogy "csak felkapom, és viszem".
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2018.02.03. 00:35-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”