Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.12.09. 19:07

palics írta:János!
Igyekeztem olyan márka termékét választani, amelyről azt reméltem, hogy nem gagyi kategória.
A múlt század közepén alapított német márka termékével jártam így.
Nekem is az volt a célom, hogy egy jó lencse legyen a távcsövembe. Rengeteg véleményt, összehasonlító tesztet elolvastam mielőtt választottam.
Mégis így jártam.
Ferenc


Ezért ajánlatos az ismert magyar távcső forgalmazókat megkeresni a vásárláskor , ekkora méretnél és értéknél személyesen bonyolítva a dolgot . Vagy használtan egy másik kollégától átvéve kipróbálás után .
palics
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2011.12.05. 20:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: palics » 2017.12.12. 18:42

Rózsa Ferenc telefonszáma kellene!
Aki tudja küldje el.
Elérhetőségem:
feri6111@freemail.hu
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2017.12.19. 11:02

Pénteken - amikor úgy zuhogott az eső egész nap - voltam a bakonybéli csillagdában.

Nemcsak csillagda van ott, hanem egy planetárium is, ahol egy általános ismeretterjesztő filmet vetítettek. A különböző szinteken egy nem is kis kiállítás volt, meteorittól antik műszereken át Hold-ruháig és Mars-járóig. Galilei feljegyzései és rajzai, egyebek. A falakat a lépcsőknél Ladányi Tamás fotói díszítik.

A kupolában van egy naptávcső, egy akromát, egy 25 és egy 40 cm-es SC, Fornax 151 mechanikán.

Bemutatót akkor tartanak, ha legalább 15 ember összejön.

Összességében, klassz kis összeállítás, csak a belépő kissé húzós (2100 Ft).
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.02.02. 10:54

Sziasztok!
Newton esetében mire kell figyelni, ha beviszem hideg téli estén a házba? Kifelé megvárom, amíg lehül, ez tiszta, de a hidegből bevíve el lehet csomagolni (Bresser Newtonhoz adtak egy klassz zsákot is), vagy kell várni, míg visszamelegszik? Gondolom a hideg üvegfelületeken lecsapódik ilyenkor a pára.
Köszönöm!
Üdv: Frigyes
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.02.02. 11:29

Frigyes írta:Sziasztok!
Newton esetében mire kell figyelni, ha beviszem hideg téli estén a házba? Kifelé megvárom, amíg lehül, ez tiszta, de a hidegből bevíve el lehet csomagolni (Bresser Newtonhoz adtak egy klassz zsákot is), vagy kell várni, míg visszamelegszik? Gondolom a hideg üvegfelületeken lecsapódik ilyenkor a pára.
Köszönöm!


Szia!
Jól gondolod, várj vele hogy páramentes legyen a tükör, a tubus és a fókuszírozó.
Ha a hozzá adott csomagolóeszköz légáteresztő /pl. pamut vagy hasonló szövet/ akkor nincs baj de ha nem, akkor bepenészedik mint a kenyér a nejlonzacskóban.
Amig szárad fektesd le, ne ragadjon a beleszálló por a párába, mert az óhatatlanul a tükörre tapad. Utána viszont állítva tárold, lélegző anyaggal letakarva,
Erre figyelj!

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.02.02. 12:00

Szia!
Köszönöm a segítséget! Ezt olvasva a hozzá kapott "zsák" nem jó, mert az (legalábbis első ránézésre) nem lélegző anyag, de találn Levente tudna erről pontosabb infót adni (Bresser NT 150s/750).
Száradás idejére ezek szerint a tubus végére nem kell feltenni a védősapkát, csak ha kiszáradt rendesen.
Viszont akkor az sem jó, ha a sérülések elkerülése végett a karton dobozban tárolom a hungarocel védőbetétekkel (két végén), mert akkor sem szellőzik. Úgy látom nagyon "ismeretlen vízekre" tévedtem a newtonnal, lesz még mit tanulni, mielőtt lendületből tönkre teszem. :?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Frigyes 2018.02.05. 11:26-kor.
Üdv: Frigyes
LDrotos
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2018.01.14. 09:23

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: LDrotos » 2018.02.02. 12:20

Frigyes írta:Úgy látom nagyon "ismeretlen vízekre" tévedtem a newtonnal, lesz még mit tanulni, mielőtt lendületből tönkre teszem. :?

Én nem akkor lettem szerelmes a reflektorokba, amikor megláttam / belenéztem / ilyenek - mint a normális emberek esetében előfordulhatna...
...hanem amikor kiderült, hogy mennyi "macera" van vele. Ez valami halvány autizmus lehet, hogy alig várom, én is kollimálhassak otthon. :)
Ez van na, nem lehet mindenki normális.
LDrotos
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2018.01.14. 09:23

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: LDrotos » 2018.02.02. 12:23

D.Laci írta:Amig szárad fektesd le... Utána viszont állítva tárold...

Köszi,
Ez annyira hasznos tipp, hogy nekem még a kérdés sem jutott volna eszembe, nem hogy a válasz.
Eddig annyi volt meg, hogy függőlegesen tárolom. A kicsapódó párába beletapadó házipor esetét előre sikerült elkerülnöm (merthogy még nincs meg a Newton).
Köszi szépen, ezért járok én ide. :)
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.02.02. 13:43

LDrotos írta:Ez valami halvány autizmus lehet, hogy alig várom, én is kollimálhassak otthon. :)

A kollimáció volt eddig a newtonnal a legkönnyebben megugorható akadály számomra. Elsőre 5 percig tartott, de ebben benne volt, hogy kerestem a csavarhúzót. Igaz, lézeres kollimátort használok, amivel még az oly nagy newton mágusok is, mint én, boldogulnak. :lol: Jó, bevallom előtte persze szétgugliztam, youtube-oztam magam mintegy rágyúrásként. :mrgreen:
Viszont tök jó lenne - szerintem - az itt és Attila blogjában megjelent ötletekből, tanácsokból, tapasztalatokból összedobni egy kis A4-es útbaigazítót frissensült csillagászoknak, amit a boltok betennének a dobozba pl. egy newton esetében, vagy a delikvens markába nyomnának. A vásárló szerintem nagyon boldog lenne, a boltot is még jobb fényben tűntetné fel, nem utolsó sorban a csillagászati élmény is teljesebb lenne a felesleges kudarc körök megfutása nélkül. :lol: Én speciel nagyon nagyra értékeltem volna egy ilyet vásárláskor.
Üdv: Frigyes
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.02.02. 13:46

LDrotos írta:Köszi szépen, ezért járok én ide. :)

Ez velem is így van, rengeteg segítséget lehet itt kapni, kár, hogy nem "nullkilométeresként" ajánlotta Artúr az oldalt, biztos kevesebbszer mentem volna fejjel a falnak. :mrgreen:
Üdv: Frigyes
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”