Bosszantó idők, jó idők, bármikor

géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.23. 18:26

János igazad van. Mindig vannak megszállottak, lesznek is akik egy egy célra (pld. bolygók) hegyezik ki a technikájukat. Saját szórakozásukra. Nem az átlag. A felnövők ma már képernyőről olvasnak (néznek..), azzal érzik jól magukat. A valós látvány lassacskán idegen, a felnövőknek kevesebbet nyújt mint a képernyő.. Ez van. A rajzolás. Művészeti élmény, a kevesek akik nyújtanak is valamit ebből, nem fognak elkedvetlenedni semmitől. Soha nem lesz tömeghobbi. Ott kéne közben mellettem ülnie, elhiggyem honnan rajzolja. Az új generációnak az új technika kell, automatika, kényelem, pont olyan irányba hülyül mint mi annakidején. Ez a változás (?) itt ordit körülöttünk, nagyon süket - vagy mi - ha nem érzi valaki. Pont a Jupiternél december közepén motyogtam ilyesmiről, mitől ez a véleményem.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.23. 19:15

Géza!

Ha igazad lenne, akkor mindenki a neten keresné a műholdas bolygóképeket, meg a Hubble mélyég képeit, és nem akarnának pénzt adni a távcsövekért a boltokban.

Ehhez képest nem úgy látom, hogy a hazai távcsőboltok csődközeli helyzetben lennének.
Bár lehet, hogy csak fedőtevékenység a bolt, és közben titokban csajokat futtatnak... :lol:

Tudod, a jövőt te is alakíthatod (kicsiben), ha bemutatod az eget egy távcső mellett a fiataloknak.
De te kényelmes ember vagy, így megértem, hogy a képernyőt előnyben részesíted a kültéri szabadszemes vizsgálódással szemben, vagy pl. a fotót a rajzzal szemben.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.23. 19:37

géza írta:Mindig vannak megszállottak, lesznek is akik egy egy célra (pld. bolygók) hegyezik ki a technikájukat

Ez igaz. De nem azt jelenti, hogy ne csinálnának szép bolygóképeket, vagy rajzokat a sztenderd, vagy akár az inkább mélyégre "illő" optikákkal is. Valójában egy optikailag jó tubus egy elfogadható mechanikán már ki van hegyezve bolygózásra. Egy 70-80 mm-es jó F/10-12-es akromát is már mutatja a Jupiter és a Mars színeit, és nem is kell mereszteni hozzá a szemet. A csillagászatban egyedül a bolygóknál, a Holdnál, és az elég fényes csillagoknál van az a szerencsés helyzet, hogy nemcsak fényképen színesek, illetve nem csak bizonytalan színek látszanak. Konkrétan azt látni a képen, amit az okulárban. Illetve helyesbítek: Ha törekszünk rá, meg tudjuk közelíteni a képpel, amit látunk.
A távcsövezést meg kell tanulni, de ha valaki fogékony, nem sok idő után saját szemével is láthatja, amit egyébként fényképen lát. Ha van kedved, tényleg érdemes megpróbálni megmutatni ifjabbaknak, (vagyis mindenkinek, akit érdekel) mert szokott lenni néhány, akiben szinte az első pillanattól megvan a látás képessége. Egyébként sok függ attól is, hogy az illetőnek mennyi háttérismerete van.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2018.01.23. 21:03

géza írta:Soha nem lesz tömeghobbi. Ott kéne közben mellettem ülnie, elhiggyem honnan rajzolja.


Honnan rajzolnák??? Ez elvi kérdés Géza :mrgreen: :roll: a bizalmatlanságot inkább a fotóhamisítások gerjesztik, túl színes, túl szagos képeken... vagy hamis marsi viharok "odabiggyesztésén" volt erre is példa nem túl rég... ezeken érhető tetten, semmint a bolygó rajzoknál ahol valóban meg kell szenvedni néha a részletekért... sokszor össze is vethetőek fotókkal, amik kifejezetten életszagúak.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2018.01.23. 21:14

géza írta:...Ez van. A rajzolás. Művészeti élmény


Pont hogy nem, ha úgy lenne, akkor minden holdi felszínrajzra kráterekből arcot formálnák.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.24. 00:13

Egész életemben rajzoltam. Pár éve digitálisan is, egérrel (!). Az érzésem, ha a csill. rajz tökéletes, művészi szempontból impotencia, tudományosan meg értelmetlen, ma. Fura dolgoknak van rajongó társasága. Kritizálni egyiket sem merném. Több nagyon szép holdrajzot láttam, nem az fogott meg benne milyen preciz, hanem a véletlen szép kompoziciója ami talán a tökéletlen megfigyelés eredménye.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.24. 06:50

géza írta:... Az érzésem, ha a csill. rajz tökéletes, művészi szempontból impotencia, tudományosan meg értelmetlen, ma. ...


Ezek szerint nálad "művészi szempontból" pl. csak a non-figuratív és az absztrakt jön be, némi naív beütéssel. A portrét és a csendéletet, főként pedig a tájképeket "ma már" inkább csak fotózni kellene, ugye?

Érdekes álláspont. Nem kicsit technokrata...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.24. 07:28

géza írta:Egész életemben rajzoltam. Pár éve digitálisan is, egérrel (!). Az érzésem, ha a csill. rajz tökéletes, művészi szempontból impotencia, tudományosan meg értelmetlen, ma.


Ha a művészi szempontokat nézzük, akkor teljesen igazad van.!
De nem csupán az objektumok rajzolása, hanem a fotózásáról is elmondhatjuk, hogy
NEM MŰVÉSZET!
Szerintem már nem is akarja senki oda sorolni.
Esztétikailag szép, kiválthat a nézőből pozitív élményeket, érzéseket.
Hasznos, mert nagyszerű hobbi, kellemes időtöltés, boldoggá tesz embereket.
Nem értelmetlen, csak a maga helyén kell kezelni.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2018.01.24. 07:36-kor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.24. 07:34

Attila írta:Ezek szerint nálad "művészi szempontból" pl. csak a non-figuratív és az absztrakt jön be, némi naív beütéssel. A portrét és a csendéletet, főként pedig a tájképeket "ma már" inkább csak fotózni kellene, ugye?

Érdekes álláspont. Nem kicsit technokrata...

MDA


Nekem is ezek jönnek be.
Erre a szintre el kell jutni, hogy ezeket be tudja az ember fogadni.
Ez nem technokrata hozzáállás, ez fejlődés.
Malevics zsenialitása a mai napig megismételhetetlen.
De szeretem a hiperrealista művészetet is. :D

Na, ma is felhős lesz az ég, hajnalban azért ott virított a Jupi.
Remélem, valaki lerajzolta a -8-ban. :lol:
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Bosszantó idők, jó idők, bármikor

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.01.24. 08:30

Portréfestek, rajzolok, illusztráltam szivesebben. A Rajzolástechnikánál tettem be képeim, kisérletek voltak, mit lehet kihozni ilyen témában amiről beszélünk most. Az absztrakt nekem idegen. Bartókot pld. nem szeretem.
Válasz küldése

Vissza: “Időjárás / Aktuális észlelési körülmények”