Mechanika építés házilag

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Sidius

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.27. 07:41

Kutakodj Béla! Lehetőleg ne az üzéreknél -vagyis annál a magánszemélynél, akinek 6-8 gépe van eladó- és légy fenntartással a csillogóra lefestett szerkezetekkel kapcsolatban. Én egy éve kettőt is láttam 100.000 E. alatt ( majdnem ócskavas árban). Persze saját szemmel kell megnézni, aztán meg sokat dolgozni rajta. (Ahogy egy távcsőmechanikán is, ha nagyon jót akarsz. :) )
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.27. 10:59

tobe_ írta:
Megnézegettem, úgy látom az a pár 10 ezer olyan 300 ezer, amiket látok E1N gépeket, ha tudsz valahol pár 10-ért szóljál bátran. :)

45 ezerért pl. csupasz esztergaágyat látok orsóházzal. Mondjuk egy ilyen is jobb lenne, mint semmi, erre már rá lehetne szerelni valamit, csak akkor már jó lenne, ha pont rávaló is lenne.


Béla!
Nekem van itt egy ismerősöm aki ezzel foglalkozik:
http://www.kapitanyvallalkozas.hu/

Ja és nekem van egy eladó kis nyomdagépem nagyon olcsón. Abból nem tudsz csinálni esztergát? :D
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.12.27. 12:10

tobe_ írta:Ennek milyen a csapágyazása, alakul az szépen, csak jó, ha van a háznál eszterga, hegesztő, és hasonlók, úgy több mindent meg lehet csinálni, mint csupasz kézzel. :)


Szlovák csapágyazást kapott, 6305 2RS-t a jelzése.

DSC_0291.JPG


üdv.-,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.01.13. 20:24

Némi segítséget szeretnék kérni. Teflon lapot A/4-es méretben hol érdemes beszerezni és milyen árban, vastagságban kapható kapható?

Üdv.-,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Sidius

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.13. 20:47

Egy lehetséges beszerzési hely: http://www.gumex.hu/teflon.html
De hogy hol a legolcsóbb, azt nem tudom. Ha feltűnően olcsó, akkor nem biztos, hogy tényleg teflon, erre érdemes figyelni. Ahogy én eddig tapasztaltam, a műanyagok kétharmada nem teflon azok közül, amit annak hisznek. Persze ahol eladják, nem hiszem, hogy általánosan "hamisítványt" adnának.
Ha nem színezik, akkor vakítóan fehér -árnyalat nélkül, mint a hó, és picit sem opálos. Paraffinos -zsírkrétás tapintású, műanyagnak feltűnően nehéz, mérettartással is nagyon jól forgácsolható, nem szív nedvességet, és évtizedekig időjárásálló kezelés nélkül is. Nem ragasztható, csak aktivált felülettel, de minden kötőelemes szerelést megenged. 300 fokot is bír károsodás nélkül, nekem teflonból van a vákuumkamra összes ki és bevezetése, oda más műanyag nem is használható.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.13. 21:12

Gábor1967 írta:Némi segítséget szeretnék kérni. Teflon lapot A/4-es méretben hol érdemes beszerezni és milyen árban, vastagságban kapható kapható?

Üdv.-,
Gábor


http://www.kolofol.hu/
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.01.14. 21:38

Köszönöm Mindkettőtöknek a tegnapi, gyors és pontos útbaigazítást teflon ügyben!

üdv.-,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.01.15. 18:32

Pár képet mutatok a folyamatban lévő csiga, csigakerék burkolásáról. Elég időigényes volt amíg idáig is eljutott az ember... de azért az ember elképzelésének megfelelően csak formálódik a lemez ;)

DSC_0292.JPG


DSC_0294.JPG


DSC_0297.JPG


üdv.-,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2018.03.13. 14:42

20180223_1913232.jpg
Sziasztok!
Egy nem csillagászattal foglalkozó fórumon már bemutattam, de itt még nem tettem közszemlére az épülő Dobson-zsámolyomat. December végén sikerült hozzájutnom egy Orion XT10 tubushoz, ehhez terveztem és építettem a zsámolyt. Célom volt, hogy az egyes tengelyeket 1-1 motor forgassa méghozzá úgy, hogy legyen gyors, és lassú forgatás is (a követés egyelőre nem volt tervben). Nema 17-es léptetőmotorokat választottam, az áttétel pedig fogasszíj lett. Próbálkoztam csigahajtással is, de a fogasszíj jobbnak bizonyult. A kézivezérlőben mindkét tengelynek külön van 1-1 PIC16F628A mikrokontroller, így elég rugalmasan kezelhető, igaz, mindkettőben ugyan az a program fut. Az irány és a sebesség megadása is nyomógombokkal történik, méghozzá úgy, hogy sima gombnyomással alacsony, dupla gombnyomással pedig nagyobb fordulatszámmal forog a motor. A léptetőmotorokat 1-1 DRV8825-ös vezérli. A nagyobb fordulatszámhoz programoztam a mikrovezérlőkbe gyorsítást és fékezést is, így próbáltam minimalizálni a tubus lengését indulásnál és megállításnál.
A mechanikai elemekre rátérve, a váz 15 mm-es rétegelt lemezből készült, az azimuth tengelyhez "lazy susan" csapágyat használtam. A tubus a pogácsákon keresztül oldalanként 2-2 golyóscsapágyon támaszkodik. A nyomatékátadás a gyári goto zsámolyokhoz hasonlóan lett kialakítva. A nem fa alkatrészek 12mm-es pvc lemezből lettek kimarva, beleértve a fogasszíj tárcsákat is.
Az áramellátásról egy 12V-os, 4,5Ah kapacitású akkumulátor gondoskodik. Nemsokára a vezérlőrész át lesz alakítva, mivel belekezdtem a fókuszírozó motorizálásba, amihez új vezérlőpaneleket és programot kell készítenem. Ha ez is készen lesz, akkor tulajdonképpen az okulárcserét leszámítva érintésmentes használatot érek el, hiszen a kézivezérlővel minden szükséges módosítás elvégezhető lesz. Mivel még nem volt Dobson mechanikám, sőt még csak nem is láttam ilyet élőben, ezért nem volt egyszerű dolgom a tervezésnél. Sokszor újraterveztem, de azt gondolom megérte a belefektetett munkát és időt. Ha bárkinek lenne hozzá észrevétele, kritikája, szívesen fogadom.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.03.13. 18:23

Nekem kritikám nincs, csak egy észrevételem. Nagyon jól néz ki, látszik a gondos kivitelezés. Remélem sok örömed lesz a használatával.
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”