Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2017.12.19. 06:40

Ok, köszi a tippeket. Tehát a keresztet kell kiszedni valahogy.

tobe_ írta:Ezt a varázs szemüveget hol lehet kapni, én is megnézném miket is akarok súrolgatni.

Én üvegmüves webshopban vettem a polárszüröt, valószínü ilyen típusú napszemüveg is jó lehet. A többiek majd megerösitik, vagy cáfolják.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.19. 07:00

Vagy hat éve az utóbb említett F/5-ös főtükröt egy mozdulattal eltörtem. Szerintem akkor el is keseregtem itt a történetet, de egy tanulságos hozadéka lett az esetnek. Kb. olyasmi volt a feszültség, mint a 90 fokos képen, illetve tán kissé gyengébb. A törési felületeket nem lehetett összeilleszteni. Ha az egyik oldalon illeszkedett, a másik oldalon kb. 1 mm hézag tátongott! (középen ki volt fúrva) 25 mm-es üveg volt, szerintem pont ezért ragaszkodtak anno annyira a nagy vastagsághoz. Érdekes lenne kiszámolni, hogy ha a feszültség ekkora alkaváltozással szabadult fel, hány Mpa feszültség lehetett a korongban? Kb. 2000 mm2 keresztmetszetre, meg 500 mm hosszra csak fél mm nyúlást számolva is hihetetlen eredmény jönne ki.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.12.19. 08:49

Sanyi, nagyon jó a célkeresztes lencséd!! :)
Nekem a képcsövek felét ki kellett dobnom, mert feszültségesek voltak. Jellemzően a nagy, sík tv-képernyők, T betűkkel a sarkokban.
Tobe, én moziban vettem szemüveget!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.19. 12:22

TZ írta:Nekem a képcsövek felét ki kellett dobnom, mert feszültségesek voltak. Jellemzően a nagy, sík tv-képernyők, T betűkkel a sarkokban.


Ennek egyszerű a magyarázata: Én olyan TV képcsövet használok, amelyiken csak mesét néztek. :D
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.19. 12:28

tobe_ írta:Ezt a varázs szemüveget hol lehet kapni, én is megnézném miket is akarok súrolgatni. :)


Csak egy gagyi Ray Ban. :D
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.12.19. 13:53

Csiszolás előtt minden kivágott korongot nyugodtan be lehet tenni a sütő aljába egy tepsibe, homok-üvegkorong-homok és rá egy-két réteg alufólia, hogy ha véletlenül lecsurog rá valami, azt felfogja. A bejglisütések nagyon jót tesznek neki, a feszültség átmegy apránként a bejglibe! :lol: Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.19. 14:16

Imre írta:... a feszültség átmegy apránként a bejglibe! ...


Aha, akkor már értem, miért húz ívet a számmal, amikor beleharapok. :roll: :lol:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2017.12.19. 15:34

Imre írta:...be lehet tenni a sütő aljába egy tepsibe, homok-üvegkorong-homok ... A bejglisütések nagyon jót tesznek neki... :lol: Üdv. Imre

Aha! Már értem mi az ami a mákos bejgliben recseg a fogam alatt! :lol:

Üdv:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2017.12.19. 17:24

Keresgettem a neten egy kicsit a feszültség témában. Találtam érdekes linkeket:

http://www.loptics.com/articles/strain/strain.html
http://www.loptics.com/ATM/mirror_making/strain/strain.html
http://www.jeffbaldwin.org/stress.htm

Szemléletes, és némelyik megdöbbentő, főleg, hogy honnan vannak a korongok...

Engem azért bosszant a feszültség kérdése, mert elég jó hőkezelést kapott ez a 26 centis korong, ráadásul nem is tömör. 550°C-ról jött le 5 nap alatt. A kritikusabb tartományokban 1,5°C/óra sebességgel. Ki kellett volna, hogy jöjjön az összes feszültség. De nem jött, csak csökkent valamennyit. :(

Ha a strain pont felett került bele a feszültség, sajnos a sütő aljában parkoltatva a feszültség túléli a sütőt is (elméletileg).

Vannak még ötleteim, hogyan módosítsam a kemenceprogramot, de megint csak nagyon sok idő és villany tesztelgetni.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.12.20. 17:25

Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”