Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Guest

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Guest » 2017.11.01. 17:12

BEJELENTKEZÉS-----Új hozzászólás-----Csatolmány feltöltése------ Tallózás (kép megvan)--- állomány hozzáadása-----ecetetrá,ecetetrá :roll: ;)

Szehofner
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

145 ös tükör

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2017.11.01. 18:51

Sziasztok!

Tegnap nem tudtam képet feltölteni, mert nem volt menüpont, nem tudom miért.

A lényeg:

Ez az a tükörtípus, amivel nem érdemes foglalkozni. (szerintem) Maximum újrapolírozni és parabolizálni. De egy ekkora tükörrel én már nem foglalkoznék. Sajnálom, mert ha jó egy ilyen tükör, abból 15%-os kitakarással perfekt képet lehet csiholni.

A tükrön jelenleg oxidálódott régi alumínium réteg van kvarc védőréteg nélkül, itt-ott hiányos aluréteg, de ez látszik is. Talán kivehető (nehéz volt elkapnom azt a kés él fázist, ami jól mutatja) a közepén is kiterjedő púposság. Ezt már nem takarja ki a segédtükör. Illetve erős peremkopása van.

A rács 3,3vonal/mm-es osztású. Jól látszik a púposság itt is, amiről beszéltem. És a perem kopása is.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.11.02. 08:44

Pont húsz éve Esztergomban volt az országos találkozó, szerintem akkor én ezt a föntebb említett távcsövet láttam. Ha jól emlékszem két hosszirányú fogantyú van a tubus fölső végénél. Kipróbálni akkor nem lehetett, és szerintem a visszaverő réteg már akkor se volt valami jó állapotban. Ott láttunk először élőben egy (talán 250-es?) Meade SC-t, ami ha jól emlékszem, akkoriban milliókat kóstált. A felhők között tudtunk nézelődni vele. Jó rég volt...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.11.07. 17:55

Gyári, fogasléces okulár kihuzatra volna szükségem 2" méretben, lencsés távcsőhöz. Készít valaki idehaza ilyet?

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.11.07. 19:05

Gábor1967 írta:Gyári, fogasléces okulár kihuzatra volna szükségem 2" méretben, lencsés távcsőhöz. Készít valaki idehaza ilyet?

üdv.,
Gábor

Szia Gábor !
Ez megfelel ( a végéről hiányzik a gyűrű amibe az okulár illik )
eladó holmik 004.JPG
:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.11.09. 07:52

Zoli! Ez milyen műszeren volt nálad és milyen állapotban van összességében a fókuszírózó? A külső menetes rész mekkora nagyságú és ennek mekkora a menetemelkedése? Mekkora az állítási hossz? Ha lesz időd, raknál fel róla további képeket - köszi!

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2017.11.09. 11:57

Sidius írta:Pont húsz éve Esztergomban volt az országos találkozó, szerintem akkor én ezt a föntebb említett távcsövet láttam. Ha jól emlékszem két hosszirányú fogantyú van a tubus fölső végénél. Kipróbálni akkor nem lehetett, és szerintem a visszaverő réteg már akkor se volt valami jó állapotban. Ott láttunk először élőben egy (talán 250-es?) Meade SC-t, ami ha jól emlékszem, akkoriban milliókat kóstált. A felhők között tudtunk nézelődni vele. Jó rég volt...



Halihó!

Igen ez lehet az. A gazdája ha jól informálódtam sajnos a 90-es évek végén már elhunyt. A tükröt érdemben senki nem tudta megnézni. Felvetettem, hogy megnézem és ha esetleg jó, akkor építsük újjá. Sajnos az első rápillantásnál láttam, hogy erre nem lesz lehetőség. Gyakorlatilag mindent a tubust is beleértve ki lehetne cserélni a segédtükör tulajdonképpen egy prizma kettős lemez felfogatással a kihuzata menetes. Nyilván akkor nagyon örültek neki és kevesen csiszoltak jó tükröket. Én magam is egy Urániás tükörből épített távcsővel kezdtem. 150/735-össel, csak azt Varga János vagy egy társa csiszolta, ami igencsak kitűnő tükörre sikerült még mai szemmel nézve is.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.11.09. 17:16

Gábor1967 írta:Zoli! Ez milyen műszeren volt nálad és milyen állapotban van összességében a fókuszírózó? A külső menetes rész mekkora nagyságú és ennek mekkora a menetemelkedése? Mekkora az állítási hossz? Ha lesz időd, raknál fel róla további képeket - köszi!

üdv.,
Gábor


Szia !
Írtam privátot .
Üdv: Zoli
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.11.14. 11:14

Egy ötlet: lehetne eseleg csinálni egy olyan rovatot, ahová feltehetné az ember, ha van valami használaton kívüli motyója, amit nem feltétlen akar eladni, de szívesen odaajándékozza egy baráti dánkesőnért cserébe amcsill társaknak. :D
És mindjárt egy bejegyzés a leendő rovatba:
ha kell valakinek néhány szerverbe való Nidec Ultraflo (v60E12BS2CB5) ventillátor (60*60-as kocka, 12VDC, PWM vezérelhető fordulatszám) http://www.nidec.com/en-Global/product/fan/category/F010/G050/p2000604/, boldogan odaadom, mintsem a szemétben landoljon. Nagysebességű, nagy légáramú venti, csapágyazott, 70 ezer óra tervezett élettartammal.
Üdv: Frigyes
allen99
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2017.03.21. 14:20

Okulárkihuzat kényelmes pozícionálása a tubus forgatásával.

Hozzászólás Szerző: allen99 » 2018.01.07. 20:20

Nem tudom miként kell új topicot nyitni, ezért ide írom, mert ez áll hozzá a legközelebb.

Egy olyan fejlesztésről van szó, mely jelentősen megkönnyíti a viszonylag nagyméretű, vagy legalábbis hosszú távcsővel dolgozó vizuális észlelő életét.

Nem másról van szó, mint a tubus forgatásáról annak érdekében, hogy az okulár mindig úgy álljon, hogy az a legkényelmesebb betekintést engedje nézzünk akár keletre, akár nyugatra, akár délre. Tehát ne kelljen se létra, se sámli, se pipiskedés.

Mindezt egyszerűen, mindenféle komoly szaktudás nélkül, bárki által könnyedén kivitelezhető módon úgy, hogy sem a tubust, sem a tubusgyűrűt nem kell farigcsálni. Tényleg hasznos, és kipróbált, hasznos dolog.

Ha már volt ilyenről szó a fórumon, akkor elnézést az ismétlésért, ha nem, akkor nézzétek meg a videót.
Sajnos a hang és képminőség nem a legjobb, de azért érthető minden (csavarjátok fel a hangszórót).

https://www.youtube.com/watch?v=Nsw2_IwaEkI
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”