Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2017.07.30. 12:24

Kedves Mircea!
Az M74-et és M94-et 200 mm-es refraktorral jól láttam, 'városi" körülmények közt. (Igaz, hogy nem a mai, hanem a nagyon régi közvilágítás mellett). Sok sikert! Lajos
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.07.30. 17:54

Koszonom Lajos , Isten segitsen !

Tegnap este eszleltem a M97 / ''Bagoly'' planetaris kodot a 200mm F/6.16 Newton tavcsovel.
Ott voltam az eg alat mar a szurkuletben mert a ''Goncolszeker'' mar lent van.
Eloszor az LV 30mm 2'' okularal kerestem a helyet ahol van M97.
Ki csereltem 25mm Plossl okularal + UHC filter.
Agodtam mert semi nyoma nem volt medig nem sotetedet rendesen.
49x nagyitasnal eloszor ferde latassal lattam a Bagolyt.
Kesob birta a 99x /University 12.5mm ortho +UHC filter nagyitast.
11 ora utan latszot filter nelkul a kod ,egy kerek,nagyon halvany kodos folt.

M108 /''Szorfdeszka'' galaxisnak nyomat sem lattam M97 kozeleben.

M97+M108.JPG


Az M109 galaxist Phad /Gamma UMa csillag mellet konyen talaLtam meg.
Nagyon halvany volt es kiss meretu ,csak ferde latassal latszot de ott volt ,a b1-b2 csillagok tavolsaganak ketszerese.
A b1 es b2 csillagok egy mezoben latszanak M109 galaxisal , semi mas reszlet nem volt.

M109.JPG


Ujra meg kerestem a M101 galaxist , legyetek nyugodtak , a helyen van. ;)
De alig latszot.
Mikor nem lesz Hold az egen , ujra fogom eszlelni a M101 , M97 es M109.
Hogy ha lesz ra alkalom !

Van aki azt hiszi hogy M102 azonos a M101-el.
De van aki azt hiszi hogy NGC 5866 a Draco csillagkepbol a hianyzo M102 targy.
Mivel NGC 5866 targy a Herschel 400 listaban is , tegnap este meg kerestem a NGC 5866 galaxist.
Igazan konyu meg talalni Edasich /Iota Dra csillag kozeleben.
Egy aszimetrikus ,kodos de fenyes , megnyult ,bizonyos fenyeseb kozep reszekel targyat lattam ,harom csillag van jo kozel.
Jol birta a 99x nagyitast es meg a 205x/BCO 6mm nagyitast is.

NGC 5866- M 102.JPG


Meg hat Messier targy van hatra !
De mar mult eveben,lassan es ovatosan meg kezdtem a Herschel 400 Lista eszleleset.
Elenoriznem kel , gondolom hogy mar eszletem legalab 10 targyakat.


Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.08.26. 21:22

Derult az eg ,a 200mm ''Toleascope'' Dobson tavcsovem var kint.
Mar kb ket hete hasznalom , most nincs idom el meselni mindent amit lattam.
A leg fontosab targyak kozt a NGC 6196 galaxis (az egen nagyon kozel M13 halmazhoz) , valosagban 616 millio feny -evre van tolunk.
Es a NGC 7006 gomb csillag halmaz a ''Delphin'' csillagkepben amelyik 140.000 feny-evre van tolunk.
De a leg erdekeseb eszlelesek a ''Veil/Fatyol'' kodben tortentek a Hatyu csillagkepben.
Optolong UHC filteren keresztul nagyon szepen latszot a ''Veil East / Kelet'' reszben az NGC 6992 es NGC 6995 , a ''Veil West/ Nuygat'' -ban latam az NGC 6960 reszt es -edig csak egyszer volt meg felelo atlatszosag - ''Pickering Triangulum'' vagyis ''Pickering Haromszog'' , nincs NGC szam neki.

Csatolok egy par kepet a felszerelesemrol , a 200mm F/6.16 ''Toleascope'' Dobson tavcsovel es 90x600mm refraktoral.

DSCN5713 - kiss.JPG


DSCN5720 - kiss.JPG


Udv , Mircea

PS: sajnos a M74 galaxisra vadaszok , edig hiaba , eredmenytelen volt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.09.13. 11:54

Az este kudarc volt mikor kerestem a nagyon halvany halmazt NGC 7044 es a ''Helix '' NGC 7293 kodot.
Viszont ,hasznalva a 200mm F/ 6.16 Dobson tavcsovet 49x / Plossl 25mm , 63' mezoben+ Optolong UHC filtert , sikerult latni az ''Eszak Amerika'' NGC 7000 reszet amelyeket William Herschel HV-37 jegyezte meg.
Az ''a'' reszt kozvetlen latassal latszot , a ''b'' resz leg tobszor ferde latassal lattam ,ritkan be ugrot kozvetlen latassban is.
Csab halvany elnyult kodoseg latszot,bele olvadva a hatterben , a harom halvany csillagokat elarasztva , filamentum vagy mas reszlet nelkul.
De igy is nagyon erdekes latvany volt !

NGC 7000 or HV 37.JPG


Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.14. 20:36

A " Mi legyen a Meteorban?" topik 5. oldaláról folytatás:
Megnéztem a 6802-t. 5 csillagot látok, de elfordított látással sokkal többet. A határfényesség sajnos csak kb. 5,5m, a szél meg fütyül, de legalább nem hideg :) . 202/600-as Newton, előbb 28x (Plössl), utána 54,5x (Nagler) majd 60x (BCO) ez utóbbinál elfogadhatóan sötét már a háttér. Még fel fogom keresni jobb égen.
Sidius

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.09.14. 21:56

Kicsit fentebb mentem a nagyítással. 167-szeressel már 6 csillag is megvan, de a nyugodtság nem túl jó, jelenleg már engem is majdnem feldönt a szél. Segítségképpen kb. 10 percenként fátyolfelhők robognak Nyugatról Kelet felé. Nagyon érdekes célpont, jó, hogy felhívtátok rá a figyelmet! :)

Mircea! Azok a fönti távcsövek szépek! Komoly benyomást keltenek, inkább évszázados műszernek, mint karácsonyfának látszanak. Használd jó sokat! :)
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.09.24. 19:39

Janos
Elnezest , ez elcsuszot ,csak most lattam a fenti ket hozaszolasodat.

Koszonom a szep szavakat a tavcsoveimrol , mindig jol esnek plane hogy ha egy olyan tapasztalt tavcso epitetotol jonnek mint te vagy !

Koszonom a reszleteket a NGC 6802 nyilt halmazrol , en meg soha lattam ilyen jol ahogyan le irtad.
Remelem jobb egen is lesz alkalom eszlelni szamomra ezt a nyilt halmazt is.

Tegnap este eszleltem nyilt halmazokat a Cassiopeia csillagkepben - hihetlen sok van.
Harom halmaz egy mezoben vannak a Kappa Cas csillagal , amelyik szabad szemel latszik.
A halmazok :King 14 , NGC 146 es NGC 133.
Az NGC 146 es NGC 133 halmazokban lattam egy-egy szoros kettos csillagot ,kivancsi vagyok mit mond az irodalom ezen a teman.

King 14 - Copia.JPG


Kb. Eszakra a Caph /Beta Cas csillagtol egy par halmazokat eszleltem ,a NGC 7790 es NGC 7788.
NGC 7790 nagyob , fenyeseb csillagokat tartalmaz ,itten is veltem egy kettos csillagot latni.
NGC 7788 nagyon halvany csillagokat tartalmaz ,csoportban Keletre egy fenyeseb csillagtol.

NGC 7788 - Copia.JPG


Veletlenul ra bukantam - mikor kerestem a fenti halmazokat - egy igazan erdekes csillagra : WZ Cas amelyik valtozo csillag , voros szen csillag es kettos csillag ,van egy kek kiseroje 58'' tavosagra

NGC 225 halmazban lattam kb. 21 fenyeseb csillagokat es koztuk tobb havany csillagok.
NGC 129 inkab egy papir sarkanyra hasonlitot ,tartalmaza a DL Cas valtozo csillagot , leg fenyeseb a halmazban.
(Nem tudom ez mindig igy van ,egy valtozo csillagrol,beszelunk.)

NGC 381 halmazt foleg halvany csillagok alkotjak.
Joe Bergeron amcsi szerint egy zsinora kotott ballonra hasonlit.

NGC 381 - Copia.JPG


Befejezesul meg egyszer eszleltem az IC 1334 nyilt halmazt a Lacerta csillagkepben.
Eloszor a 125mm Dobson tavcsoben lattam.
A 200mm-es tavcso csak anyit hozot hogy a nemfelbontot csillagok kodosege jobban latszik.

Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2017.09.26. 10:27

Mircea, hihetetlen, amit csinálsz, gratulálok! Annál is inkább írom ezt, mert sajnos azt tapasztaltam, hogy hiányzik a biztatás, bátorítás a vezetőség részéről. Pedig pár éve ennek is volt köszönhető, hogy jobban pezsgett itt az élet.

Node nem emiatt írok, hanem láttam, hogy páran belekóstoltak a Herschel 400-as listába, köztük én magam is. :) Kicsit jobban utánanéztem a dolognak. Ha valaki komolyan gondolja, és az eredményeit tárgyiasítani is szeretné, akkor az észleléseket egy Jack Estes nevű fickó gyűjti, az Astronomical League nevében - bármilyen formátumban. Sajnos az MCSE ennek a ligának nem tagja, ők csak amerikai szervezeteket tömörítenek. Ezért legalább a beküldés idejére egyéni tagságot kell náluk váltani, ennek a pontos menetét nem ismerem. A beküldött észlelőnaplóra aláírt, nevesített keménytáblás oklevelet és Herschel Club kitűzőt küldenek. A résztletes leírás itt van róla:
https://www.astroleague.org/al/obsclubs ... 0lstc.html

Sajnos a lista hemzseg a 12-13mg-s apró galaxisoktól, így nagytávcsövesek előnyben... de azért én sem hagyom eltántorítani magam! :)
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: chip » 2017.09.26. 13:00

Arpstronomer írta:Mircea, hihetetlen, amit csinálsz, gratulálok!

...

https://www.astroleague.org/al/obsclubs ... 0lstc.html

Sajnos a lista hemzseg a 12-13mg-s apró galaxisoktól, így nagytávcsövesek előnyben... de azért én sem hagyom eltántorítani magam! :)


van még rengeteg AL program ezen kívül is, köztük sok könnyebb (meg sok rettentő nehéz)

én is gratulálok Mirceának, öröm látni az ennyire elhivatott amatőröket (tudnék még párat mondani szerencsére), engem mindig inspirálnak.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.09.26. 20:30

Koszonom szepen a megbecsulesert Arp astronomer ,koszonom szepen chip !

A Herschel Listarol : van egy kolozsvari amcsi aki csak varosbol eszlelve be fejezte a H400 listat.
En hasznalom a Stephene O'Meara konyvet a Herschel listarol , a nagyon nehez targyakat ''1'' van jegyezve , a konyu ''5''-el.
Az a tervem eszlelni a 3-4-5-os targyakat , mar az is szep lesz.
Sajnos , osze hasonlitva az O'Meara leirasokat azal amit en latok az okularban , a leg jobb esetben anyit latok Arada-rol a 200mm Newton tavcsovel amit lat ez az amerikai ''Pista'' a Hawai sziget fekete egen a 100 mm TeleVue ''Genesis'' refraktoral.

http://www.skyandtelescope.com/about-us ... es-omeara/

O'Meara ezt a Genesis refraktort hasznalta az eszlelesekre mikor irta a konyveket a Messier , Herschel es Caldwell Listarol.
Csak a ''Secret Deep '' vagyis ''Titkos Mely-Eg'' konyv keszitesehez hasznalt egy Tele Vue 120mm prototipus refraktort.
Csak meg anyit O'Meara -rol : 1985-ben , Januar 22-en , eszlelve a Halley ustokost latot szabad szemel 8.4 mv csillagokat ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Udv ,Mircea
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”