Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 367
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.06.16. 10:09

Sziasztok!
Ha valaki szívesen használná (pl. autoguide-hoz), szívesen elcserélem valami apróságra (pl. zöld lézer) de akár mehet ingyen is :lol: , a következő laptopot. Nem mai darab (~10 éves), de még használható. Remélem valakinek még örömet hoz (nálam csak porosodik).
IBM T43 http://www.thinkwiki.org/wiki/Category:T43
1,73GHz single core Pentium M (Dothan)
ATI Mobility Radeon X300 (64MB) grafika
15" XGA TFT kijelző,
1GB DDR2 RAM (Max. 2*1GB),
80GB IDE HDD (+80 GB IDE HDD Ultrabay-ben),
magyar billentyűzet
IBM Dock II (1877) http://www.thinkwiki.org/wiki/ThinkPad_Dock_II dokkoló (rengeteg csatlakozóval, + van benne egy UltraBay, amibe tehető HDD, DVD stb., valamint van benne egy PCI kártyahely is, pl. videokártya, hangkártya számára)
Tápegység
UltraBay HDD (IDE) adapter, amivel pl. a DVD helyére is vinyó tehető
Az akksija kb. 40 percet bír csak.
Átvehető Hatvanban, Veresegyházán, vagy Gödöllőn.


SZERK: Már el is kelt! :lol:
Üdv: Frigyes
Grg bá
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2017.07.20. 11:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Grg bá » 2017.07.20. 12:32

Sziasztok!

Üdvözlök mindenkit!


Eddig csak Barium okulárokat használtam, most szeretném Barlow lencsével kombinálni ezeket.
A kérdésem annyi, hogy a kihuzatban állítom a Barlow befogásának mélységét, a Barlow-ban pedig
az okulárét, majd a fókuszírozót is, amíg éles képet nem kapok? Nekem újoncként ez még elég összetett. :| Kérek szépen tippet ehhez a művelethez. :oops:

Köszönöm. :idea:

G
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.20. 13:22

Üdv Neked is!
A Barlow foglalatának nyaka teljesen a kihuzatba kell hogy csússzon, majd az okulár nyaka szintén teljesen a Barlowba, ekkor a névleges nyújtást kapod. Fókuszálni továbbra is csak a fókuszírozóval kell.
Ha a nyújtó és az okulár távolsága nő, tehát kijjebb rögzíted az okulárt, akkor a nyújtás is nő. Érdemes kipróbálni, de ezt az elvet körültekintően kell komolyabb helyzetben alkalmazni.
Tehát alapból minden ütközésre szerelendő.
Grg bá
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2017.07.20. 11:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Grg bá » 2017.07.20. 14:17

Sidius, köszönöm a választ.

Szóval ütközésig szerelem a fent írt lencséket, a távcsövet a szerelést megelőzően ráállítottam az égitestre és
szép éles képet mutatott, pl. a 10mm okulárral. A kétszeres Barlow közbeiktatása után képtelen vagyok a fókuszírozóval akár legkevésbé élvezhető képet reprodukálni, (nem hogy nagyobbat).
Mondhatni semmit nem látok. :?
Nem elég a gyári fókuszírozó hozzá?

Köszönöm.

G
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.20. 15:24

Szívesen!
Amennyiben a képet nem lehet élesíteni, mert beljebb kéne hozzá tekerni a kihuzatot, úgy csak az a megoldás marad, hogy alakítani kell a fókuszírozót. Kérdés, hogy mennyi híja van az éles képnek? Sajnos a Barlowok csak hosszabban a fénykúpba "lógva" tudnak dolgozni. Amit írtál, abból viszont nem derül ki, hogy a pozíció a rossz, vagy a kép életlen a fókuszpontban. Ez utóbbi esetben vagy nagyon meleg a tubus, vagy rossz a levegő nyugodtsága, vagy a barlow rossz, vagy nem bírja a távcső a nagyobb nagyítást. A "semmit nem látok" viszont nem lehet eshetőség, mert akármi is az ok, legalább egy fényfoltot látnod kell.
Akiknek esetleg ilyen távcsövük van, biztos találkoztak a jelenséggel.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.20. 15:36

A "vásári" (értsd: gagyi) Barlow-ok nagyon le tudják rontani egy "vásári" (értsd: gagyi) okulár esetleg többé-kevésbé élvezhető képét. Tudom, hogy az anyagi szempontok sajnos sokszor jelentenek szűk keresztmetszetet, de a minőségnek ára van.

Bár ez esetben szerintem is inkább a fókusz-kihuzatot nem lehet eléggé betolni a kétszerező használatához, ezért nem sikerül még csak valami "kép-szerűséget" sem előállítani (bár, ha a távcsőhöz adták "gyári" tartozékként a kétszerezőt, akkor ezt furcsállom...).

Esetleg próbáld meg a kétszerő-okulár együttes rögzítőcsavarját meglazítani a kihuzatban, és a leghátrább lévő kihuzat-pozíciónál is hátrább húzni, miközben nézed, hogy megjön-e a "kép". Így legalább az egyik irány tesztelhető. Ha így sincs kép, akkor valóban közelebb kell tolni (ez a valószínűbb, ahogy Jani is írta), de ahhoz már könnyen lehet, hogy fűrész kell...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Grg bá
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2017.07.20. 11:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Grg bá » 2017.07.20. 16:57

Szia Attila!

Köszönöm az információt!
Gyári a szerelés, SkyW 114/900 Newton, Barium okulárokkal és 2x Barlow-lencsével.
Most néztem, a fókuszírozón is tudok egy kicsit nyerni ha letekerem az okulár rögzítőt kissé.

@Sidius

Az érdekes az, hogy még fényt sem látok, nem homályos vagy életlen hanem nincs.
De lehet hogy utána kell majd állítanom, mert elmozdult a tubus. :? Ezeket ma megnézem.

Köszönöm szépen a tippeket.

Üdv.

G
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.07.20. 18:30

Épitgetés közben nekem is gyakran van szükségem fókuszhely megtalálására. Erre egy okulárméretú papircső megfelel, aminek a végére pauzpapirt (finomcsiszolt celluloid) van ragasztva. Ezt tologatva, a képet figyelve nagyjából látni a fokusz helyét. Használom. Ha nincs kép egyáltalán, leveszem a lencse kupakját.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Grg bá
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2017.07.20. 11:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Grg bá » 2017.07.21. 11:36

Mondhatni levettem a lencse kupakját és csodák csodájára megjelent a fény.

Attila tippje nagyon bevált, meglazítottam a Barlow-lencse rögzítő csavarját és elkezdtem mozgatni a 10mm okulárt. Megláttam a "fánkot" :) rögzítettem az okulárt majd utánállítottam a tubust, örömmel nyugtáztam, hogy a központosítás rendben van. Lényegében a sejtésem beigazolódott mert a tubust a kétszerező illesztésekor ellöktem a célpontról ezért hiába álltam rá megelőzőleg az égitestre azt már nem láttam. Rögtön meg is értettem, hogy ilyen nagyításnál az EQ2 kellemetlen perceket fog szerezni, vagy finomabban kell bánnom vele.

Köszönöm.

Üdv.

G



Ja, hogy a lencsébe tudni kell belenézni.
csiz
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2017.07.26. 11:57

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csiz » 2017.07.26. 12:13

Üdv Mindenkinek!

Lehetőségem lesz a helyszínen (USA) megnézni a 2017 aug. 21.-i teljes napfogyatkozást. Azon aggódom, hogy hogyan szerezzek megfelelő szemüveget napnézéshez.

Magyarországon eddig nem találtam ilyet (a Távcső Centrum a honlapján hirdeti, de nincs nekik készleten, és nem is lesz). Rendeltem Kínából, az meg is érkezett, de nem tudom mennyire bízhatok a minőségében. Meg lehet ezt valahol vizsgáltatni? 10 db-ot rendeltem (többen utazunk), és a szemüvegfóliák többségén van hajtás vagy karcolásnyom, bár nem olyan mély ami átütné a védőréteget. Nagyon jól sötétít a szemüveg, de napba nézni nem mertem még vele...

Milyen módon tudnék meggyőződni arról, hogy biztonságosak a szemüvegek?

Köszönettel,
György
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”