Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.06.04. 22:03

Zsoca írta:Sziasztok!Tapasztalt bolygóészlelőket kérdezek,hogy melyik a legjobb szűrő a Jupiterhez és a Szaturnuszhoz a felszíni alakzatok kiemeléséhez?Egy 114/900 SkyWatcherem van és Barium okulárjaim.Köszönöm a válaszokat!

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudast ... eshez.html
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Zsoca
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2011.04.06. 16:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Zsoca » 2017.06.05. 01:26

Már választottam is.Köszönöm a hasznos információkat!
Berdor
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2017.07.10. 18:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Berdor » 2017.07.13. 00:47

Sziasztok! :)

Totálisan kezdő vagyok, nem túl rég "találtam rá" a csillagászatra mint hobbi, de azóta nagyjából csak ezen jár az eszem. Úgyhogy erősen gondolkozom egy későbbi vásárláson, de eléggé bizonytalan vagyok. :D
Átböngésztem az általam talált oldalakat a témában (MCSE, Makszutov, különböző letölthető pdf-ek stb...) és az én eddigi ismeretem alapján kinéztem pár távcsövet, amikről ki szeretném kérni a személyes véleményeteket;

1. SkyWatcher 130/900 Newton
2. SkyWatcher 114/900 Newton
3. SkyWatcher 70/500 refraktor
4. SkyWatcher 80/900 reflaktor
5. SkyWatcher 90/900 reflaktor

Igazából ezek eléggé hasonlóak, de nem tudom biztosra, hogy érdemes-e már egy kicsit "komolyabb" műszert venni, mint a 130/900 as..
Nekem fontos lenne az egyenes állású, oldalhelyes kép a kezdeti eligazodáshoz, a könnyű hordozhatóság, valamint a viszonylag egyszerű kezelés (de ez utóbbi a legelhanyagolhatóbb feltétel)... :)
Ha valakinek vannak esetleg további apróságai, amelyeket fontosnak tart a vásárláskor, szivesen fogadom. :)

Az eddigi ismerkedés után, legfőképpen a mélyég objektumok érdekelnének a legjobban, de persze az alapvető Hold és csillagok után... Ehhez keresnék egy jó kis távcsövet, ami lekötne egy darabig és nem csak a Holdat észlelhetném élvezhetően.
(Érdemes plusz lencséket venni, vagy kezdetnek megfelelnek a kapottak? )

Előre is köszönöm a válaszokat. :)
Dorina
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.07.13. 01:42

Szia !

Ha már áttanulmányoztad az említett oldalakat, akkor sok újat lehet nem tudunk mondani. :)

Talán a mélyég miatt célszerű minél nagyobb átmérőjű távcsövet megcélozni, ami a pénztárcába, meg a teherhordó képességedbe belefér. :)

Az írásod alapján túl idős nem lehetsz, emiatt aztán a tanulással nemigen lesz gondod, amit tudni kell, hogy könnyen menjen a tájékozódás, a végtelen űrben barangolva illetve a műszer kezelésekor.

Hirtelen ennyi jut eszembe, így e késő esti órán.

Üdv Béla.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.07.13. 05:58

Berdor írta: én eddigi ismeretem alapján kinéztem pár távcsövet, amikről ki szeretném kérni a személyes véleményeteket;

1. SkyWatcher 130/900 Newton
2. SkyWatcher 114/900 Newton
3. SkyWatcher 70/500 refraktor
4. SkyWatcher 80/900 reflaktor
5. SkyWatcher 90/900 reflaktor

Nekem fontos lenne az egyenes állású, oldalhelyes kép a kezdeti eligazodáshoz, a könnyű hordozhatóság, valamint a viszonylag egyszerű kezelés (de ez utóbbi a legelhanyagolhatóbb feltétel)... :)

Dorina, a leirás neked készült: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudast ... avcso.html

Annyiban kiegészíteném, hogy a tükrös távcsövek kicsit macerásabbak (ld. kollimáció), maga az ekvatoriális mechanika ugyanaz minden esetben (mármint kezelés szempontjából). Egyenes állású oldalhelyes kép Newtonban legfeljebb plusz képforditóval érhető el, refraktorban "csak" a jobb-bal irányok felcseréltek (zenittükör esetén). A kereső mindkét esetben lehet egyenes állású, refraktor esetén ennek nagyobb értelme van.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.07.13. 09:09

"Berdor" , a 900mmesek már nem kényelmesen hordozhatók, hosszú felépitésüek. Az univerzális - természetfigyelés is - lencsés . Kedvtelési ( annál azért jobb..) csillagászatra remek darabnak tartom pld. a SW 114 / 500 parabola tükröst, ma ez a legolcsóbb (42eFT), és a SW 130 / 600 parabola tükröst. Azt még ajánlatos ellenőrizni, a tükör hat kis külső állitócsavarral legyen ellátva. Vannak lerögzitettek is nem utóállithatósak.
Berdor
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2017.07.10. 18:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Berdor » 2017.07.13. 11:31

Mindenkinek köszönöm a véleményeket.
Egy kicsivel magabiztosabbnak érzem magam. Leszűkítettem a kört két távcsőre (90/900, 114/500) és e kettő közül szeretnék majd választani a közeljövőben :)

Ahogy egy igazi amatőrcsillagász mondaná;
Tiszta eget.
Dorina
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Balage » 2017.07.13. 15:39

Berdor írta:
Az eddigi ismerkedés után, legfőképpen a mélyég objektumok érdekelnének a legjobban, de persze az alapvető Hold és csillagok után... Ehhez keresnék egy jó kis távcsövet, ami lekötne egy darabig és nem csak a Holdat észlelhetném élvezhetően.
(Érdemes plusz lencséket venni, vagy kezdetnek megfelelnek a kapottak? )

Előre is köszönöm a válaszokat. :)
Dorina


Szia!

Nekem van egy 72/500-as távcsövem AZ-3 mechanikán. Remekül hordozható, egyszerű a kezelése, ahogy Levente mondta, "csak" a jobb-bal irányok vannak felcserélve. Emellett még előnye, hogy nagy látómezővel rendelkezik, így nagyobb kiterjedésű, fényesebb mélyegek szépen figyelhetők, de sok más mélyég is elérhető vele, persze jó sötét égről. "Hátránya", hogy rövid fókusza miatt adott okulárkészlettel kisebb nagyítás érhető el vele, mint egy 90/900-assal, viszont ha veszel még hozzá egy 2x Barlow-t, akkor 100x-os nagyításon tök élvezhető a Hold, Jupiter, Szaturnusz.

Persze nem akarlak megkavarni, egy 90/900-as is szuper, csak ugye hosszabb tubus, kisebb látómező, hordozhatóság meg gondolom minimálisan rosszabb, mint egy 500-asnál. Plusz hosszabb tubus érzékenyebb a kilengésre.

Bármelyiket is választod, nem fogsz rosszul járni, csak számba kell venni a prioritásokat, lehetőségeket :)
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.07.13. 17:51

Berdor írta:Sziasztok! :)

Totálisan kezdő vagyok, nem túl rég "találtam rá" a csillagászatra mint hobbi, de azóta nagyjából csak ezen jár az eszem. Úgyhogy erősen gondolkozom egy későbbi vásárláson, de eléggé bizonytalan vagyok. :D
Átböngésztem az általam talált oldalakat a témában (MCSE, Makszutov, különböző letölthető pdf-ek stb...) és az én eddigi ismeretem alapján kinéztem pár távcsövet, amikről ki szeretném kérni a személyes véleményeteket;

Dorina


Kedves Dorina!

A legfontosabb volna, hogy belenézz ezekbe, vagy legalább valamilyen csillagászati távcsőbe!!! Kellene keresned a közeledben egy bemutató csillagdát vagy egy amatőrt, akinek van távcsöve.
Elméletből nem szerencsés távcsövet venni.

Ha kell segítség a keresésben, szólj!

Üdv

Vzp
Berdor
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2017.07.10. 18:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Berdor » 2017.07.13. 22:00

Már gondoltam egy közeli csillagda felkeresésére, hogy kipróbáljam a dolgot. Sajnos szeptemberig nincs lehetőségem egy jó kis magyarországi csillagda látogatásra, külföldi tartózkodás miatt.
Így addig leginkább elméletben barátkozom az égboltal :)

Üdv. Dorina
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”