Jusztírozás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.12.07. 23:10

Sidius írta:És ha szabad kérdeznem nincs varázsceruzád?
Rajzolhatnál nekem olcsón egy ilyen nyers korongot! :) :P


Nekem van egy 50 centis nyersem, csak nem túl vastag, 15mm-es. :) Abból szándékozok vágatni majd adott alkalommal 15-ösöket kb.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.08. 00:01

Attila írta:
Sidius írta:... MDA-nak se lesz könnyű, de ha 160-as GPU-val nem jön össze, akkor semmi hasonló mérettel. :) Szóval neki is szerintem biztosan meglesz, de nem túl könnyen.


Meglátjuk. Illetve, meglátom... :D ...


Na, megnéztem az Eta Gem-et (160/1308-as GPU APO).
Nem mondanám, hogy nehéz volt, de kezdőknek (legalábbis hasonló távcsőmérettel) ne ez legyen az első...

Mindenek előtt nagyon örülök, hogy feldobtátok, mert gyönyörű szép!!! Egy kis Albireo; a színei szinte teljesen olyanok, csak sokkal szűkebb.

Először a 8mm-es Nagler-ben láttam meg (163x), és teljesen elbűvölt.
Ezután jött a 4.7mm-es ES 85°-os (278x); így még jobban látszott, csak kissé, de csak nagyon kissé sárgásabban. Ez nem lepett meg, mert ilyen az ES okli. Viszont az 5mm-es Genuine Ortho-ban pompázatosan látszott.

Majd feldugtam neki a 2x Powermate-et, és még följebb mentem, kíváncsiságból (egészen 557x-ig), de egyre nehezebb volt megpillantani, mivel épp a főcsillag első diffrakciós gyűrűjére esett a képe, s ez nagyon megnehezítette a dolgomat - bár most szokatlan módon, egész elviselhető volt a seeing. Lehet, hogy ha jobban ugrált volna a levegő, nagyobb nagyítással is könnyebb lett volna.

Összefoglalva: nem volt nagy kihívás, de azért oda kellett figyelni. Az 1.6" szögtávolság simán bontható, még a meglévő nagy, közel 3m-s fényességkülönbség ellenére is. Nekem közepesen nagy nagyítással jobban látszott, mint teljesen feltolva.

A látvány miatt érdemes vele próbálkozni másoknak is ekkora csővel (de talán még egy igazán jó 120-140-es kukkeral is meglehetne?), mert tényleg szép kettős. Kíváncsi lennék az alsó mérethatárra (ami nem 160mm...).

Itt a táblája:
Eta-Gem.JPG


MDA

u.i.: bocsánat, csak most kapcsoltam, hogy ez a jusztírozási topic, ezért a fenti leírás itt nagyon off, de most már mindegy... Elnézést kérek, ha valakit zavar.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.08. 07:38

Szerintem meg belefér, mert jusztírozni csillagon kell, ez meg jó referencia akárkinek.
Egyébként 15 cm D-K al még biztosan megvan. Ez alatt csak 10 cm-em van, de az kevés.
Zsoca
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2011.04.06. 16:23

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Zsoca » 2017.05.18. 18:03

Sziasztok!Azt hiszem,114/900 SkyWatcher Newtonom jusztírozásra szorul,de én nem merek hozzányúlni.Van valaki közületek,aki ért hozzá és megcsinálja nekem?Természetesen nem ingyen.Köszönöm!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.05.19. 06:18

Zsoca írta:Sziasztok!Azt hiszem,114/900 SkyWatcher Newtonom jusztírozásra szorul,de én nem merek hozzányúlni.Van valaki közületek,aki ért hozzá és megcsinálja nekem?Természetesen nem ingyen.Köszönöm!


Üdv!
Ez egy F/8-as távcső. Nem hiszem, hogy elrontanád. Rengeteg cikk van a jusztírozásról. Szinte szemre is be lehet állítani, segédeszköz nélkül. Ha sikerül, annál nagyobb lesz az öröm. És utána csillagtesztet is gyakorolhatsz. Szerintem próbáld meg!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.05.19. 06:19

Zsoca írta:Sziasztok!Azt hiszem,114/900 SkyWatcher Newtonom jusztírozásra szorul,de én nem merek hozzányúlni.Van valaki közületek,aki ért hozzá és megcsinálja nekem?Természetesen nem ingyen.Köszönöm!


Szia!

Ott van a szomszédságodban (helyben) Mátis Bandi bácsi, keresd meg :-) Vagy ha nem ér rá, keresd fel Szarka Leventét vagy a Távcső boltot a Városmajor utcában Budapesten.

Nem egy ördöngös feladat a jusztirozás, hidd el neked is menni fog :-) Nagyon sok jó leírás van a netten, ami alapján bátran Te is megcsinálhatod.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.05.19. 14:18

mizar írta:
Zsoca írta:Sziasztok!Azt hiszem,114/900 SkyWatcher Newtonom jusztírozásra szorul,de én nem merek hozzányúlni.Van valaki közületek,aki ért hozzá és megcsinálja nekem?Természetesen nem ingyen.Köszönöm!


Üdv!
Ez egy F/8-as távcső. Nem hiszem, hogy elrontanád. Rengeteg cikk van a jusztírozásról. Szinte szemre is be lehet állítani, segédeszköz nélkül. Ha sikerül, annál nagyobb lesz az öröm. És utána csillagtesztet is gyakorolhatsz. Szerintem próbáld meg!


Mennyi is az a nyílásviszony ilyen átmérőnél, ahol egyáltalán számít, hogy nincs teljesen tökéletesen beállítva ?
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.05.19. 18:00

F/24...szerintem , a Herschel nyilasviszony.

Mircea
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.05.19. 18:08

Csak arra gondolok, ha nincs beállítva középre akkor egy főtükörnek mintha nem a középső területét használnánk, hanem egy nagyobb tükör lenne (annak a nagyobb tükörnek egy miénknek megfelelő méretét, csak nem a közepéből) és amennyire nagyobb tükör ez virtuálisan így, annak a nyílásviszonya számít, tehát, ha a beállítási pontatlanságunk olyan, hogy egy F15-ös tükrünk van de a hiba miatt F8- ra alakul így, még akkor is jók vagyunk.

Illetve még ez sem teljesen igaz, hanem emellett az okulárunkat is meg kéne olyan szögben dönteni, hogy az így keletkezett virtuális tükrünk efféleképpen azonosnak legyen mondható az igazival.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.05.20. 18:02

Bela

Erdekes hozzaszolas es eszme csak ugyelni kel arra hogy a paraboloid tukornek csak egy tengelye van.
A gömbtükör reszeknek viszont mindegyiknek van egy fuggoleges mint kulon optikai tengelye.
Egy F/15 tukort nyugotan lehet gomb tukornek tekinteni.
Ritka az a mester melyik kepes F/15 paraboloid tukrot csiszolni.
Beches Gavril cimboram csiszolt nekem egy 125mm -es F/14 paraboloid tukrot.
Azt mondta hogy ez a F/14 parabola nagyon nehez feladat volt.
Mar akor kb 60 tukrot befejezet.

''...az okulárunkat is meg kéne olyan szögben dönteni...''

Ez meg is tortent de mas okbol.
Egy tavcso tortenelem kutato azt irta hogy nem talalt meg bizonyitekot de meg van gyozodve arrol hogy William Herschel meg dontote az okularokat a ferde tukor tavcsovekben es ezel javitota nagy mertekben a kep minoseget.


Mircea
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”