Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.01.16. 13:29

rgeri írta:Sziasztok!
Dorcsi binokli rögzítésének megoldása lehet a csatolt képen látható csőbilincs.
Gergő

Ezzel anno én is szemeztem, de kiesett, mert a két csavar nem fért el a tengely és a binó csövei között (bocsánat a pongyola fogalmazásért).
@Géza, nekem a fehér műanyag bilincs nem tágult ki, mert nem vettem le azt a binóról. Leoldottam az állvány talpról, kézben tartva egyáltalán nem zavart, hogy rajta van a binón. Ettől függetlenül valami csavaros megoldás lenne valóban a jó megoldás.
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2017.01.16. 14:06

Frigyes írta:Ezzel anno én is szemeztem, de kiesett, mert a két csavar nem fért el a tengely és a binó csövei között (bocsánat a pongyola fogalmazásért).
Üdv: Frigyes

Esetleg egy „U” alakban meghajlított „Hilti szalag” amit egy lemezre lecsavarozunk?
Ez azzal az előnnyel is járna, hogy könnyebb az állványra rögzíteni.

Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.01.16. 15:47

Nézegettem még csavarral oldható megoldást. Pl. https://hidraulikakershop.hu/13-5MM-ES-1-4-EGYSZERES-ACELCSO-LEFOGATO-BILINCSDUP
A kérdés az, hogy mekkora a középső tengely átmérője, illetve mekkora hely van a tengely és a binó tubusa között. Amit korábban a Zomz (ruszki) binóhoz belinkeltem, nagyon jó megoldás lenne olyan binókhoz, amik nem rendelkeznek adapter menettel. Sajnos nem találtam még sehol forrást hozzá. Amúgy nem egy integrált áramkör, otthon simán lehet barkácsolni egyet. ;)
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.01.16. 15:50

Javaslom, hogy vigyük át a témát a binó topicba. ;)
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2017.01.16. 22:38

Rendben!

Folytatás a Binokulárok topic 63. oldal.
Üdv:
Gergő (RKM)
petrancs
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2017.01.20. 17:55

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: petrancs » 2017.01.20. 18:08

Sziasztok! 3D nyomtatott alkatrészekből épít valaki távcsövet?
Egész konkrétan, az Ultrascope nevű kezdeményezésre gondolok. http://www.openspaceagency.com/ultrascope/
A kérdésem igazából arra irányulna, hogy ha egyszerűen a megfelelő elemek távolságát, tehát a fókusztávolságot változtatom, akkor használható lenne-e egy jóval elterjedtebb 150mm F/5 750mm fókusztávolságú tükör a projectben szereplő eredetileg 150mm f4 600mm helyett?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.01.20. 18:29

petrancs írta:Sziasztok! 3D nyomtatott alkatrészekből épít valaki távcsövet?
Egész konkrétan, az Ultrascope nevű kezdeményezésre gondolok. http://www.openspaceagency.com/ultrascope/
A kérdésem igazából arra irányulna, hogy ha egyszerűen a megfelelő elemek távolságát, tehát a fókusztávolságot változtatom, akkor használható lenne-e egy jóval elterjedtebb 150mm F/5 750mm fókusztávolságú tükör a projectben szereplő eredetileg 150mm f4 600mm helyett?


Üdv!
Igazából nem tudok szakszerűen válaszolni a kérdésedre, mert nem dolgoztam még soha 3d nyomtatóval, de szerintem igen!
Nekem nagyon tetszik ez a projekt, és bár jómagam rossz tapasztalatokat szereztem a távcsőépítés során a műanyagokkal kapcsolatban, szívesen megnéznék nyáron a táborban egy így elkészített távcsövet.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2646
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.01.20. 19:17

Mire ezt kinyomtatod egy elérhető árú, esetleg házilag készített 3D nyomtatóval, a hajad kihullik.
felsőszéktó
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2010.01.23. 21:01

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: felsőszéktó » 2017.02.03. 14:59

petrancs írta:Sziasztok! 3D nyomtatott alkatrészekből épít valaki távcsövet?
Egész konkrétan, az Ultrascope nevű kezdeményezésre gondolok. http://www.openspaceagency.com/ultrascope/
A kérdésem igazából arra irányulna, hogy ha egyszerűen a megfelelő elemek távolságát, tehát a fókusztávolságot változtatom, akkor használható lenne-e egy jóval elterjedtebb 150mm F/5 750mm fókusztávolságú tükör a projectben szereplő eredetileg 150mm f4 600mm helyett?


Szerintem a nyomtatáshoz használt gyakoribb alpanyagok (PLA, ABS) nem igazán alkalmasak arra, hogy mérettartó alkatrészeket készítsünk belőlük. Emiatt, még ha szilárdságilag el is viselnék a terhelést, de folyamatosan kollimálni kellene őket. Én jellemzően olyan alkatrészeket szoktam nyomtatni, amelyeknek alárendeltebb funkciói vannak csak (egyedi tervezésű speciális alakú takaró idomok, kisebb tartó alkatrészek, kézivezérlő ház stb). A nyomtatás lehetővé teszi nagyon bonyolult felületek létrehozását, olyanokét, amik forgácsolással csak nehezen gyárthatóak, költségesek lennének.
Emellett nagyon igaz, amit Péter ír. A nyomtatási idő ilyen méretű alkatrészeknél nagyon hosszú, ha nem saját gépen végzed a nyomtatást, akkor a gyártási költség a nagy gépidő miatt aránytalanul magas lesz. A technológia szerintem nem erre való... Ez a projekt szerintem inkább csak egy érdekes játék volt. :)
petrancs
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2017.01.20. 17:55

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: petrancs » 2017.02.03. 17:48

Azért lett volna érdekes, mert több 3D nyomtatóm van, és alapanyag is beszerzési áron, tehát a költségek nem lennének jelentősek, az időt meg nem tőlem veszi el.
Jobban bele ástam magam, sajnos az a project amit belinkeltem, kiderült még nincs kész teljesen, szoftveres oldalról nagyjából semmi nem készült el, így okafogyottá válik a mechanikát elkészíteni...
Mindenképpen szerettem volna magam készíteni, inkább az építés élménye miatt. Köszönöm a véleményeket, belátom más úton kell járni.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”