Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.01.13. 21:05

Attila írta:Húúúúúúúú, skacok, most látom: holnap SZUPERVÉNUSZ lesz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


MDA
Úgy érted, hogy hófelhő mögötti szuperdichotomia, az a SZUPERVÉNUSZ? :mrgreen: :twisted:
A SZUPER - Hold már nem is érdekes? - No de ne kezdjük itt is a "SZUPER"-ezést, mert a végén még elterjed!
Szerintem nincs jó! - Van még "Viccek" rovat, meg "Jó hírek", talán ott lehetne folytatni ??? örömére! :mrgreen:
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.01.13. 21:40

Teljesen igazad van Imre! Attila humoros kedvében van, nekem meg tetszik -mármint a kedve-. Biztos ezt hozza ki a hóesés, mert itt éppen az van erősen folyamatban. De ez tényleg a humor rovatba való.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.13. 22:21

Imre írta: Van még "Viccek" rovat, meg "Jó hírek", talán ott lehetne folytatni ??? örömére! :mrgreen:


Szerintem is igazad van, Imre!

Csak keményen! :evil: Csak a vicc fórumon szabad viccelődni. Az azért van. Máshol tilos!
Már egyszer rám lett szólva, hogy belerondítottam a Jó hírek fórumba egy jó hírrel...
Ja, hogy van aki szerint vicc, hogy a kínaiak fejlődnek? Lehet, hogy neki van igaza. :lol:

Itt csak vénuszolni szabad, és azt is csak savanyú komolysággal, alaposan, én nem pongyolán, hanem megfelelő terminus technicus-okat használva.
Egyébként neked mióta van dichotómiád? Mit mondott az orvos; szedsz rá valamit? :mrgreen:

De ha rossz hír az, hogy nem látszik a Vénusz a felhőktől, akkor miért ide írják? Van dedikált rovata a rossz híreknek is. (Vagy csak volt?)

Még szerencse, hogy a napi rutinomban nincs benne, hogy csak délután 4 és 5 között lehetek vidám.
Képzeld, tök ciki lenne délelőtt 10-kor röhögni... Pláne péntek 13-án!!!

Nincs igazam?

Te Atya Úr Isten... :(


MDA

u.i.: egyébként gratulálok a fényképeidhez. Őszintén.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.01.13. 22:52

Attila írta:Képzeld, tök ciki lenne délelőtt 10-kor röhögni... Pláne péntek 13-án!!!

Nincs igazam?

Te Atya Úr Isten... :(


MDA

u.i.: egyébként gratulálok a fényképeidhez. Őszintén.

Bocsi! Nem tudtam, hogy a kedvenc viccelődős napod a péntek 13. De azért elárulom, -és ez nem vicc- , hogy a "dichotomiámmal", ha el nem múlik, majd elmegyek vizsgálatra Érdre, és keresek egy vicces doktort! Tök jól eldiskurálhatnék vele mindenféle szuper dologról! SuperTDM-ről szupersör, vagy szuperbor társaságában. Tiszta eget, és legalább annyi pezsgőt, hogy két dichotómiás Vénuszt lássál! Üdv. Imre

Különben a humorodhoz gratulálok! - Őszintén! Az SZUPER! :lol:
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2017.01.14. 17:06

Sziasztok!

Minden vicc nélkül.
A Vénusz dichotómiája szerény megfigyeléseim szerint 01.11-én következett be az előre jelzett 01.14 helyett.
Tehát 3 nappal előbb. 01.11-én 51,5 % volt a számított fázis.
A fázisbecslést polarizációs szűrőpárral végeztem.
Esetleg végzett valaki fázisbecslést vagy más megfigyelést az elmúlt időszakban??
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.01.14. 20:33

Ma a felhőoszlás után sikerült felvételt készíteni a Vénusz állapotáról. Látható fényben, szűrő nélkül a nappali égen a minden szűrőjétől megfosztott DMC LS80 géppel közvetlen fókuszban 5-szörös nyújtással és maximális zoom bekapcsolásával készített videót 2-szeres nagyítással dolgoztam fel a Registax programmal. A felvételen is jól látható, hogy a pólusok környékén erős szórás mutatkozik kék színben, a terminátor vonala kissé vörösbe hajló, a megvilágított oldal enyhén sárgás elszíneződésű, a perem kékes, de ezt lehet, hogy az akromatikus lencse okozza. Sajnos csak ezt az egyetlen felvételt sikerült elkészíteni, mert ismét befelhősödött. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.01.14. 22:04

A video átlagolt képének kidolgozásakor nagyon kell ügyelni a megfelelő szűrési fokozat kiválasztására, mert ha túlságosan nagy a zajok elnyomása, akkor az erősen megváltoztatja a bolygó fázisát! Véleményem szerint a zajos átmeneti területek, az ég és a terminátor határa a kritikus, mert ott ha a szórt gyenge fényt, vagy a zajt elnyomjuk, akkor azzal megváltozik a terminátor görbületi határvonala. Az alábbi képen finom lépésekben változtattam a szűrés erősségét. Az egymás mellett látható képeken folyamatosan csökken a zaj, és élesedik a felszínen halványan megfigyelhető mintázat a bolygó terminátorának környékén. Ott, ahol elsőként a legerősebben látható, és már elfogadhatóan csökkent a zaj, az az állapot lesz optimális. Ez a felső sor jobb szélső képén látható, vagy az alsó sor első képén, kinek-kinek tetszése szerint. A felső sorban lévő kép még egy hajszálnyit domború, az alsóban meg ugyanannyira homorú. Nos akkor ha a két fokozat között kell választani, akkor ezt a két képet kellene átlagolni, és máris tökéletes a Vénusz dichotómia állapota. Pontosabb meghatározás ezzel a kis színhibás akromáttal, amatőr eszközökkel szinte lehetetlen, de azt sem tartom kizártnak, hogy a technikai fejlődés meghozza a megfelelő módszert, avagy kitalálják az automatikus képkorrekciót, illetve megírják a programját. Jelenleg én maradok ennél a módszernél. Üdv. Imre

Ui.: Arra gondoltam, hogy esetleg megkönnyítem a leírtak szemléltetését azzal, hogy kissé élesítem a bemutatott képsorozatot. Sikerült is szemléletesebbé tenni, és ezen már jól megfigyelhető a változás.

Talán egy kis trükkel az is szemléletessé tehető, hogy a terminátor határvonala mennyire nem egyenes.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.01.16. 21:41

Imre írta:
Talán egy kis trükkel az is szemléletessé tehető, hogy a terminátor határvonala mennyire nem egyenes.


Üdv!

Sajnálom Imre, én továbbra is szkeptikus vagyok ezekkel a képekkel kapcsolatban. Az alap felvételek információtartalma a nullához közelít. Szerintem ez csak pixelbűvészkedés. Egy pauszpapíron át fényképezett lámpából is ki lehet ezt hozni. A túlélesített képeken akkor a felszín látható kráterekkel? Mert én látom őket. Nem értem miért nem próbálsz egyre jobb minőségű képeket készíteni minőségibb eszközökkel és megfelelő légköri viszonyok mellett.
De meggyőzhető vagyok ezzel kapcsolatban, ha tudsz mutatni más amatőrt aki így csinálja a Vénusz észlelést.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.17. 00:04

mizar írta:... Az alap felvételek információtartalma a nullához közelít. Szerintem ez csak pixelbűvészkedés. Egy pauszpapíron át fényképezett lámpából is ki lehet ezt hozni. ...


Hát, igen, szerintem is.

Én egyszer, még nagyon régen figyelmetlenségből egy hot pixelre vezettem egy fotót, és el voltam bűvölve, hogy milyen király mechanikám van, mert nyíl egyenes volt a hibagörbe... :oops:
(Persze a csillagok közben önálló életet éltek a fókuszban.)

Na, ez is kb. ilyen.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.01.20. 16:50

Vizuálisan most éppen gyönyörű a Vénusz, igen jó a nyugodtság. Vörösben is szépen túl vagyunk a dichotómián, ibolyában meg pláne. Érdemes ránézni!
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”