Napfoltok

Napészlelők fóruma
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.12.26. 10:41

Karácsony második napján a kegyetlenül remegő levegőn át nézve a Nap üres, egy folt sincs, de még fáklyát sem látok.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.26. 11:50

Vizi Péter írta:.. a Nap üres, egy folt sincs, de még fáklyát sem látok.


Sőt, én még a Napot sem látom... :(


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.12.26. 13:53

Dec. 26. Valóban nem látszik folt, a NOAA szerint már tegnap is üres volt a Nap. No, de lesz még folt, talán nem is kicsi. BQ
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.12.26. 13:58

Kijőve Debrecenből még inkább ködösebb lett, így nem sokat látni a folt nélküli Napból, de azért jó, hogy van aki tudja figyelni, Kellemes Karácsonyt mindenkinek. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.26. 14:14

Röstellem, hogy gyakorlott napészlelőket kell cáfolnom, de van folt a Napon, nem is egy, hanem egy gyönyörűen szépséges hármas csoport egy szép fáklyamező közepén. A nyugati oldalon, az egyenlítőtől kissé északra.

Majd ebéd után folytatom, addig lehet próbálkozni... :-)

MDA


Tehát a Nap nem folt nélküli most sem!!!

Egy kis háromszög csúcsaiban van a három "főfolt", mindhárom határozottan és könnyen látható a 160/F8.2-es GPU APO-val és 13mm-es Nagler-rel, azaz 100x nagyítással; a háromszög leghosszabbik oldala - emlékezetem szerint - majdnem párhuzamos az egyenlítővel, a legrövidebb oldal pedig a nyugati. Mindhárom folt körül vannak kisebb kísérő foltok, a bal alsó mellett közvetlenül látható kettő (ezek látszanak a leghatározottabban), a felső folt mellett egy nagyobb és egy kisebb, míg a jobb alsó mellett egy kicsi.

A foltcsoportot jól látható (de nem túl tolakodó...) fáklyamező veszi körbe.

A Nap keleti oldalán is tapasztaltam némi inhomogenitást az egyenlítő környékén, de annyi időm most nem volt (az ideiglenesen nálunk állomásozó rokonok miatt), hogy azt is alaposabban szemügyre vehessem. Az viszont nálam is határeset, ha van ott valami egyáltalán (szerintem van).

MDA

u.i.No1: Péter!
Nem gondoltál még arra, hogy vegyél egy távcsövet??? :lol: :mrgreen:

u.i.No2.: utólag megnéztem, a SOHO képen is látszik, bár távcsőben sokkal szebb, és jobban látható volt, és az orientációja is más volt (legalábbis emlékezetem szerint). Továbbá itt is látszik a keleti inhomogenitás, ami egyelőre csak fáklyamező:
latest_1024_HMIIF.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.12.26. 19:18

Aztán már csak az a kérdés, foltok-e ezek, vagy nem. :D

Délelőtt 10-kor, amikor én néztem, lehet, hogy ezek az apróságok még meg sem voltak. De ha megvoltak is, a rettenetes nyugtalanságban nem láthattam volna őket semmivel sem.

MDA: egy jó naptávcsövet szívesen vennék, vagy egy olyan napkivetítős berendezést, mint ami Ógyallán van. Egyszer terveztem is egyet, de közben helyet kellett változtatnom, és ez csak fixen telepítve működik...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.27. 11:16

Vizi Péter írta:Aztán már csak az a kérdés, foltok-e ezek, vagy nem.


Foltok, bizony; ráadásul igen szépen felfejlődtek tegnap óta, mind az egyes foltok méretét, mind pedig a csoport kiterjedését illetően. (Mára már talán F/5-ös kaleidoszkópokkal is láthatók... :evil: :lol: )

A foltcsoport két keleti tagja kb. megtartotta távolságát és orientációját, de nagyobbak lettek, és a kísérő foltok ívként húzódtak be közéjük. A nyugati folt pedig távolabbra került; így már határozott bipolár jelleget öltött a csoport.

A fáklyamező a foltcsoporton belül látszik a legerőteljesebben (bár ott sem túl erős), azon kívül sokkal nehezebben megfigyelhető.

A "keleti inhomogenitás" viszont nem változott számottevően; nem túl erőteljes és foltot mostanáig sem produkált.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.27. 11:23

Vizi Péter írta:... De ha megvoltak is, a rettenetes nyugtalanságban nem láthattam volna őket semmivel sem. ...


Miért vagy ebben ennyire biztos???
A legnagyobb nyugtalanságban is vannak nyugodt pillanatok, amikor felvillan minden részlet, amit az adott kukker mutatni tud. Amit nem tud, az persze nem jelenik meg ilyenkor sem...
(Ekkora felbontásbeli különbséget az átmérő-többlet nem indokol; én határozottan láttam a foltokat, nem csak sejtettem.)

Szerintem - önigazolások helyett - inkább vegyél egy rendes távcsövet.
Nem feltétlenül APO-t, de legalább egy F/10-nél hosszabb akromátot. (Ugyanannyiért megkapod, mint az F/5-ösödet.)
A belátás bölcsességével, megérdemelnéd. Igazán. ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.12.27. 11:42

Ma már elég simán meglett a három folt, nyilván fejlődnek. Sőt, mintha a korong közepe táján is bevillant volna néha valami parányiság, de erre nem vennék mérget.
Nagyban segítette az észlelést, hogy a 90/500-as refraktorral először a szokásos 20 mm-es Vixen LV okulárral néztem, ami nagyon jó képet ad, de csak 25x nagyítást. Aztán amikor megláttam a két nagyobb foltot, váltottam egy 12 mm-es UO Kellnerre, ami az optikai tengelyen kitűnő leképezésű még ebben az f/5,5-ösben is. A 42x nagyítással aztán már prímán látszott mindhárom folt.

Látod, Attila, tud ez a műszer :D

Jó volna egy 100/1000, de azzal nem szaladgálnék ki-be úgy, mint ezzel. Különben is, némi műszerfejlesztés után hamarosan bevetem a napra is a 140/1355-ös saját gyártmányú extra kis kitakarású newtonomat. Reszkessetek APO-k! :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.12.27. 15:35

Vizi Péter írta:... Jó volna egy 100/1000, de azzal nem szaladgálnék ki-be úgy, mint ezzel. ...


Látod, Péter, ezt az érvedet sohasem értettem...
Miért nem?
Nem fér ki az ajtón?
Ne keresztben próbáld, hanem hosszában! :lol: :lol: :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Nap”