Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.10.28. 11:05

Egyáltalán mi a rendszeres ? A nagyobb értékes műszer olyasmi, mint a porcelán étkészlet. Ritka űnnepi (seeing) napokon kell elővenni hogy megérje a pakolás, ovás (jajj). A kicsi mindig kéznél, a legkőnnyebb a 4xes szinházi és hogy kinyilik már azzal is az ég...ilyenkor egy kicsit megértem a binosokat félkiloig....
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.28. 11:22

Minden nap egy új ötlet :) . Tegnap este pattant ki. Ha nem vagyok normális,akkor lőjjetek le :oops: . Könnyű mélyeges felszerelés az SW 80/600ED mellé:
-- SW 120/600-as EQ3-as alulábas mechanikán max óragéppel:
SW 120 EQ3.jpg
,
--ha bolygózok,holdazok mondjuk nagyobb nagyítással,akkor az SW 80/600ED-t használom az EQ-3-al.
--ha mélyegezek,akkor pedig a 120/600-ast AZ-4-en,
--ha szükséges,akkor a lábakat is tudom cserélni,ha az EQ-nak kell az acélláb,
--így mindegyik összeállítás könnyű,mert hátfájós vagyok,és nem akarok "gigantokat" cipelni.
A 120/600-as kihuzatát ráérek majd később is kicserélni,ha annyira gáz. De ha a nálam sokkal tapasztaltabb kollegák pl: Kása János is így használja,akkor nekem is meg kellene felelnie. Egyébként most nézem hogy a közeljövőben lehet hogy még jobban drágul az ES AR 127-es. És nem lennék meglepődve,hogy ha optikailag nem nagy különbség lenne az SW 120/600-as-hoz képest. A komolyabb mechanikai felépítés az látszik. De a 120/600-as kihuzatcserével együtt is megállna talán 150ezer-ből(plusz még választott felár). Remélem nem gáz ez a sok variáció nektek :oops: .
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
attikanagy
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.05.21. 08:17

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: attikanagy » 2016.10.28. 12:47

Ha valaki van, aki csak "nem rendszeres észlelő" akkor magamat ebbe a felhasználói körbe sorolnám.

Egyszerűen szeretem a kikapcsolódás-lazulás ezen formáját választani.SW 90/900 ról váltottam egy nagyobb tükrösre.200/1000.Úgy gondoltam,hogy az "kicsi".Ja. Hát tényleg macerásabb a refihez képest a kitelepülés.Viszont másabb az élmény,legalábbis nekem :D .Néha azért visszasírom a "dióverőt" tervezek is egy másikat a tükrös mellé.Van egy samyang 500/f6.3 tükörobim,erre ráhegesztettem egy 20mm-es okulárt.Ez már elég kis távcső kellő nagyítással.Kicsi,könnyű jó használni.Csak hát buhera.Kíváncsiságom kiterjedt az MC-RC felé is,de a -mozdonyos- által áhított ES AR127 is tetszene.Bár legjobban egy APO- nak örülnék,csak hát?!
Tesztek,tesztek és vélemények különböznek.Ezért is szeretem olvasgatni a hozzászólásaitokat.Az egyszerűségtől a minőségiig.
Én úgy vagyok vele,hogy legyen (majd) egy bolygózós és egy mélyegezős csövem.Bár igaz,hogy bolygózni jobban szeretek.
Szal,ez az amikor a gyerek nem tudja mit is akar. :?
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.10.28. 18:16

Mozdonyos írta:... a 120/600-as kihuzatcserével együtt is ...


Szerintem nem kell lecserélni a kihuzatot.
Sőt az SW Crayford-nál még stabilabbnak is tartom a fém fogaslécest.
A mikrofókusznak soha nem éreztem hiányát (de nem is fotózok, csak vizuálisan észlelek).
Egy komolyabb (pl. Baader) fókuszírozó meg ott van árban ahol maga a komplett SW cső a tartozékokkal.
Mindig hangsúlyozom mikor a 120/600-as szóba kerül, hogy ennek az ár/érték aránya nagyon jó szerintem.
Ha ráköltünk egy csomót, akkor ez az arány felborul, és nem biztos, hogy jó irányba.

Minőségi javulást (és ezzel az észlelési élmény javulását), az optikai elemek cseréjével lehet elérni.
Zenittükörből én a dielektrikus Lacertára váltottam.
Közepes és nagy nagyításokhoz TV plössl és ortho okulárok.
Kis nagyításhoz pedig nekem ES 68° 24 mm van.
De mélyéghez a TVP 25 mm is jó, és bár kissebb a látómező, de nagyon pöpec a kép (és nem utolsó szempont, hogy olcsóbb is).
Azért nem hosszabb fókuszú okulár, hogy a kilépő pupilla 5 mm alatt maradjon (legalábbis az én koromban már :D ).

Kitelepülős állványt csak acél tripoddal javaslok.
Az egyetlen alulábas mechanika ami tetszett az a Vixen Porta volt, de a jóval vastagabb ára ellenére nem stabilabb mint a kínai acéllábak.
A fa is jó lenne, de azt meg nem lehet kapni.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára mephi 2016.10.28. 22:29-kor.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.28. 19:13

mephi írta:... Mindig hangsúlyozom mikor a 120/600-as szóba kerül, hogy ennek az ár/érték aránya nagyon jó szerintem.
Ha ráköltünk egy csomót, akkor ez az arány felborul, és nem biztos, hogy jó irányba.

Minőségi javulást (és ezzel az észlelési élmény javulását), az optikai elemek cseréjével lehet elérni. ...


Ez teljesen így van.
Egy F/5-ös akromátra bármit költeni, az olyan, mint a Trabantra spoilert venni...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.28. 19:32

mephi írta:
Mozdonyos írta:... a 120/600-as kihuzatcserével együtt is ...


Szerintem nem kell lecserélni a kihuzatot.
Sőt az SW Crayford-nál még stabilabbnak is tartom a fém fogasléceseset.
A mikrofókusznak soha nem éreztem hiányát (de nem is fotózok, csak vizuálisan észlelek).
Egy komolyabb (pl. Baader) fókuszírozó meg ott van árban ahol maga a komplett SW cső a tartozékokkal.
Mindig hangsúlyozom mikor a 120/600-as szóba kerül, hogy ennek az ár/érték aránya nagyon jó szerintem.
Ha ráköltünk egy csomót, akkor ez az arány felborul, és nem biztos, hogy jó irányba.

Minőségi javulást (és ezzel az észlelési élmény javulását), az optikai elemek cseréjével lehet elérni.
Zenittükörből én a dielektrikus Lacertára váltottam.
Közepes és nagy nagyításokhoz TV plössl és ortho okulárok.
Kis nagyításhoz pedig nekem ES 68° 24 mm van.
De mélyéghez a TVP 25 mm is jó, és bár kissebb a látómező, de nagyon pöpec a kép (és nem utolsó szempont, hogy olcsóbb is).
Azért nem hosszabb fókuszú okulár, hogy a kilépő pupilla 5 mm alatt maradjon (legalábbis az én koromban már :D ).

Kitelepülős állványt csak acél tripoddal javaslok.
Az egyetlen alulábas mechanika ami tetszett az a Vixen Porta volt, de a jóval vastagabb ára ellenére nem stabilabb mint a kínai acéllábak.
A fa is jó lenne, de azt meg nem lehet kapni.
Értem. Köszönöm az infókat. Dielektrikus zenittükröm van. Közepes és nagyobb nagyításokhoz van két Planetary oklim. Kis nagyításhoz csak egy Antares W70 13mm-es. Itt azért szeretnék fejleszteni függetlenül attól,hogy van Baader Hyp Zoom-om.Lehet hogy az ES ármagasságáig nem megyek el,mert talán jó a Baader Hyperion, és Plössl-ben talán megfelel a GSO is. Említetted az acél háromlábat. Talán annyira gyenge, vagy silány az SW aluláb? Mivel az AZ-4-em acéllábas,azt gondoltam,hogy az EQ-3-at azzal használom,és az aluláb meg jó lesz az AZ-4-re. Vagy maradna az EQ-3-as alulábon,így még könnyebb lenne.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.10.28. 22:18

Mozdonyos írta:... mert talán jó a Baader Hyperion ...


A TVP 25 mm kb. annyiba kerül mint a Hyp 24, és hidd el, hogy a Hyp-et le akarod majd cserélni egy idő után, a TVP-t meg egy életen át szeretni fogod!

Mozdonyos írta:... és Plössl-ben talán megfelel a GSO is ...


Én a sokadik okulárkészletemet koptatom, és sok pénzt megspóroltam volna, ha valaki a kezdetekkor azt mondta volna nekem, hogy NE! Inkább ritkábban, de egy igazán minőségi okulárt végy, minthogy 1-2 év után a már meglévők eladásával kínlódj (mondjuk féláron), és úgyis megveszed azt a jó okulárt.

Mozdonyos írta:... Talán annyira gyenge, vagy silány az SW aluláb? ...


Igen.

Mozdonyos írta:... és az aluláb meg jó lesz az AZ-4-re...


Nem.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.28. 22:34

mephi írta:
Mozdonyos írta:... mert talán jó a Baader Hyperion ...


A TVP 25 mm kb. annyiba kerül mint a Hyp 24, és hidd el, hogy a Hyp-et le akarod majd cserélni egy idő után, a TVP-t meg egy életen át szeretni fogod!

Mozdonyos írta:... és Plössl-ben talán megfelel a GSO is ...


Én a sokadik okulárkészletemet koptatom, és sok pénzt megspóroltam volna, ha valaki a kezdetekkor azt mondta volna nekem, hogy NE! Inkább ritkábban, de egy igazán minőségi okulár végy, minthogy 1-2 év után a már meglévők eladásával kínlódj (mondjuk féláron), és úgyis megveszed azt a jó okulárt.

Mozdonyos írta:... Talán annyira gyenge, vagy silány az SW aluláb? ...


Igen.

Mozdonyos írta:... és az aluláb meg jó lesz az AZ-4-re...


Nem.
Köszönöm. Ezek kőkemény tanácsok voltak. De valószínüleg az én igényszintemnek megfelelnek a Planetary,Hyperion stb okulárok. Az is igaz hogy nem sok tapasztalatom van drága okulárokkal. Bár épp
legutóbb, amikor a Zselicben voltam,akkor épp egy TV Panoptic okulár volt a 140-es APO-ban. Viszont akkor korábban jól döntöttem,amikor acéllábbal kértem az AZ-4-et. Akkor ezek után is így lesz,és nem veszek alulábas EQ-3-at.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.10.28. 22:41

Háromféle csőhőz használok okulárt. Megérzés folytán ugy alakult, egyes csővekhez bizonyos okulárokat szeretek használni majdnem kizárolag. Mondhatom, minden csőnek megvannak a saját okulárjai. Ezt természetesnek tartom, de magyarázni nem tudom. Pld. a "minőségek" nem szerepelnek a várt modon Fraunhoferekben. Ám egy olcsobb Plőssl (GSOkat használok éppen ,10e) jo képet hoz az apoban is. Valami ilyesmire gondolok. Nektek is van rigolyátok?
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.28. 22:51

géza írta:Háromféle csőhőz használok okulárt. Megérzés folytán ugy alakult, egyes csővekhez bizonyos okulárokat szeretek használni majdnem kizárolag. Mondhatom, minden csőnek megvannak a saját okulárjai. Ezt természetesnek tartom, de magyarázni nem tudom. Pld. a "minőségek" nem szerepelnek a várt modon Fraunhoferekben. Ám egy olcsobb Plőssl jo képet hoz az apoban is. Valami ilyesmire gondolok. Nektek is van rigolyátok?
Nálam okulárokkal kapcsolatban talán a látómező. Szeretem minél nagyobb. És nekem az összes okulárnak tetszik a képe,amik vannak. Szerintem nekem egy ES 68/82-fokos,vagy Baader Hyperion okulár is maga a csoda lenne. Egy Tele Vue pedig.....
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”