Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2016.10.23. 04:29

Nekem ingyen volt....
Ha jól számolom, évek alatt 2 MIG-15 és egy MIG-21-es táblával volt dolgom.
Ez a szendvics üveg ferde átnézésben sem torzít semmit, egyáltalán nem látszik, hogy
több rétegről van szó.
Az üvegben a feszültség zérus, és nagyon kemény üveg, jó vele dolgozni.
Ennek az üvegnek állni kellett a 12.5-es, vagy nagyobb kaliberű gépágyú lövedékét is!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.10.23. 15:12

TZ írta:"ki használ seprőnyelet"

Szia Attila,
Számodra nem is erre a műfajra gondoltam :)
Ez nekem nagyon tetszett akkoriban:
https://www.youtube.com/watch?v=gbLNNQZC-ew
https://www.youtube.com/watch?v=eMDHA8IE014

Amikor kész lett a gépem, elsőre ceruzával rajzoltattam vele, hogy lássam, mi várható.


Üdv! Mutatom, hogy mi várható:

lyot-test01.jpg


Szépen látszik a minta a tükör felületén. Ez a felület a valóságban tisztességes halo-t produkál majd a bolygók és csillagok körül.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.10.23. 15:17

Ez egy kifúrt tükör! Megy vagy fogva! Mit gyártasz? :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.10.23. 15:32

Sidius írta:Ez egy kifúrt tükör! Megy vagy fogva! Mit gyártasz? :)


Bocs, nem írtam oda, hogy a kép csak illusztráció. Csupán a videon látott mozgást szerettem volna vele illusztrálni. Nem fogok tükröt fúrni mostanában. Tőlem az egy kicsit idegen, Newton fan vagyok. :D Ami tervben van és nem Newton, az a Kutter, itt van minden hozzá félig készen, de valahogy sosem jön össze. Ha a tervezett Newtonok elkészülnek akkor folytatom a Kutter projektet.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.10.25. 19:34

mizar írta:Üdv! Mutatom, hogy mi várható:


Azért azt illik megemlíteni, hogy a Zeiss gép az egyetlen, ahol a szisztematikus hibák egyik oka (a kb. 20 másik lehetséges közül) a gép kezelőjének sutasága, vagy a nem körültekintő tervezés, ugyanis ez a mechanizmus teljesen rendszertelen mozgásra is képes. A videó látványos, de felét se mutatja a mozgástípusoknak. Az összes egyéb széles körben használt géptípus sajnos hajlamos létrehozni ezeket a hibákat. Mivel én Zeiss rendszerű gépet építettem magamnak -némi módosítással, pl. egy irányban egyenes húzás után ívben visszamozgást is tud- első kézből mondhatom, hogy nem csinál halot még akkor sem, ha parabolizáltatok vele, amit egyszer meg is tettem próbaképpen egy Cassegrain főtükrével. A bevált módszerem azonban a parabolikus mélység 70-90 százalékos megközelítése majd kézi befejezés, mert így tudom ellenőrzés alatt tartani a mélyülést. Egy szóval, ez a hiba nem a Zeiss gép hibája, még ha azon is keletkezett.
(Ha jól tudom, a Ritchey-gépet használják ma széles körben óriási tükrök csiszolására. Ennek oka, hogy a Zeiss határa a kezelhetőség miatt nagyjából 1m átmérő körül lehet. Pedig a R.-gép és az összes többi szinte biztosan szisztematikus hibát okoz, ami persze kellően minimalizálható. Emellett a szerkezetet szinte deszkákból is össze lehet rakni. Megkockáztatom, hogy néhány szeg, csavar, léc, drót, meg egy hajtóműves motor elég lenne, hogy egy kisebb tükörhöz való ilyen gépet szó szerint összeüssön az ember.)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.10.26. 08:23

"Mutatom, hogy mi várható"
Kézzel is vigyázunk ugye arra, hogy ne legyen lehetőleg ismétlődés, bár a kézi "hibák" segítenek is ebben. Géppel még inkább oda kell erre figyelni, változtatni a beállításokon.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.11.26. 13:53

A hétvégén kaptam egy 100 ill. egy 150 mm-es pyrex korongot. A kis 100 mm-es tükör egyik felülete már meg lett korábban csiszolva. Jelenleg homorú a felülete, fókusza 500 mm. Ezt a felületet szeretném átcsiszolni egy hosszabb fókuszra, de sajnos hozzá ellen darabom nincsen. Mit javasoltok, miből készítsek hozzájuk ellendarabot, hogy laposítani tudjam a kis tükör felületét ill. a 150-es tükröt meglehessen csiszolni.

Üdvözlettel:
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.11.26. 14:30

Gábor1967 írta:A hétvégén kaptam egy 100 ill. egy 150 mm-es pyrex korongot. A kis 100 mm-es tükör egyik felülete már meg lett korábban csiszolva. Jelenleg homorú a felülete, fókusza 500 mm. Ezt a felületet szeretném átcsiszolni egy hosszabb fókuszra, de sajnos hozzá ellen darabom nincsen. Mit javasoltok, miből készítsek hozzájuk ellendarabot, hogy laposítani tudjam a kis tükör felületét ill. a 150-es tükröt meglehessen csiszolni.

Üdvözlettel:
Gábor


Szia!

Két lehetőség van, de a közös bennük az, hogy gipsz szerszámot kell készítened.Készítheted a meglévő homorulatra, akkor a gipszbe öntött burkolólap darabot kis négyzetekre kell vágni, rátenni a megcsiszolt üvegre, leönteni gipsszel és ha megszáradt, folytathatod a csiszolást. Másik megoldás, hogy kivágsz burkoló lapból egy azonos átmérőjű kört, mint az üveg. ezt beöntöd a gipszbe. Az üveget visszacsiszolod egyenesre. Magyarul flexszel nekiesel és 2 perc alatt nagyjából kész. :D Azután az egyenes felületről indulsz. Kb azonos ideig tart majd mindkét mószder, ennél a görbületnél, mert az elsőnél is kell ám idő, míg összekopik a két anyag. Én nem gipszet szoktam használni, hanem fehér cementet, de valakinek a gipsz jobban bejön.
Amire figyelni kell:
A durva porok után lehetetlen normálisan kitisztítani, így kb. a 400-as portól én újra leglettelem a felületet a cserépkockás módszernél, Így is karcos lesz, kopromisszumot kell kötni a 800-as por után, akkor kell megállni, amikor a legkevesebb karc van.
Lehetőleg egy menetben kell a 400-as tól végigcsinálni, mert egy nap alatt is eldeformálódik a szerszám, és idő kell amíg ismét gömb lesz.

Jó munkát

-SCH-
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.11.26. 15:11

Szia Sanyi!

A leírtak alapján egy kicsit elgondolkodtam. Lehet, hogy gipsz vagy fehér cement helyett inkább csempe ragasztóba raknám a kis kockákat. Előtte azért a tükör felületére tennék egy vékony fóliát, nehogy össze ragadjon a kettő üveg felület amíg megköt a ragasztó. A tükrök esetén mekkorára kockázzam a burkoló lapokat és mennyi hézagot hagyjak köztük? Csak gresslapot használjak, vagy jó a beltéri is?

Közbem azért a hétvége se telik unalmasan. Össze állt segítséggel a mérő eszközöm. Amivel majd meg kell tanulni mérni, értelmezni a látottakat ill, behasznosítottam a korábban megküldött optikai rácsaidat :D Amit ezúton is köszönök!

üdvözlettel:
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.11.26. 15:45

Gábor1967 írta:Szia Sanyi!

A leírtak alapján egy kicsit elgondolkodtam. Lehet, hogy gipsz vagy fehér cement helyett inkább csempe ragasztóba raknám a kis kockákat. Előtte azért a tükör felületére tennék egy vékony fóliát, nehogy össze ragadjon a kettő üveg felület amíg megköt a ragasztó. A tükrök esetén mekkorára kockázzam a burkoló lapokat és mennyi hézagot hagyjak köztük? Csak gresslapot használjak, vagy jó a beltéri is?

Közbem azért a hétvége se telik unalmasan. Össze állt segítséggel a mérő eszközöm. Amivel majd meg kell tanulni mérni, értelmezni a látottakat ill, behasznosítottam a korábban megküldött optikai rácsaidat :D Amit ezúton is köszönök!

üdvözlettel:
Gábor


Üdv!

A csemperagasztó nem tudom, tud-e olyan jól terülni mint a másik két anyag, mert azt elég sűrűre kell keverni, nem önthetőre. És utána azért dörzsölés hatására jön le róla az anyag, még akkor is, ha sok benne a műgyanta.
Én is gondolkodtam ezen, de a nagyon sokadik fehércement szerszám elkészítése után én már maradok ennél. Üvegszövet hálóval szoktam megerősíteni, hogy esetleg ne repedjen. A vastagsága 4-5 cm, a hálót olyan 3 cm körül szoktam beletenni, és ráöntöm a többi anyagot. A kockák 2 cm körüliek, sima kézi csempevágóval vágom őket. A tükörre való rakosgatáskor kimaradnak majd részek, ahová háromszög alakban kell felvágni a csempét. Kicsit macerás, de ez van. A hézag 2-3 mm, ahogy sikerül. Nincs jelentősége, sőt, nem fontos teljesen szabályosnak lenni sem a kockáknak, sem a soroknak. Ha a kockákat nem rögzíted az üvegen valami gyenge ragasztóval, (nekem van ragasztóspray) akkor a gipsz öntésekor elmozdulhatnak, akár össze is érhetnek. Nem mindig ragasztózom be, nekem van ilyen és van olyan szerszám is. Száradás után csak valami vésővel, vagy egy szélesebb csavarhúzóval jön szét, de szétjön. Óvatosan kell csinálni, a gipszból leválik ilyenkor egy kis darab, de sebaj. Nem ezen fog múlni a csiszolás. Csak kültéri burkoló jó, greslap, lehetőleg a keményebb 5-ös. Én azt használom, ami a teraszon van. Az greslap, mázas. A máz lekopik amikor csiszolom, ebből is látom, hogy egyenletesen kopik-e az anyag. De sokan használják azt a típust, ami nem mázas, egyben kopik. Sokkal több vizet fog magába szívni, mint az üveg, ez érthető. Csiszolás előtt érdemes beáztatni. Örülök, hogy belevágsz, izgalmas időtöltés ez.

(Ha gondolod, teszek fel képeket is)
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”