Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.08.24. 19:17

psomogyi írta:> a) x<55 mm akkor NINCS elegendő helyed az élességálláshoz. Minimum 55 mm-X távolságra kell a fókuszsikot kihozni.
> b) x>55 mm élesre fogsz tudni állni, x-55 mm tartalékod van.

Pár finomítás még ehhez:
- létezik 0-ás T2-EOS adapter is, van ilyenem (1mm kb, 1 centi helyett)
- vágás előtt nem árt utána számolni nem-e lesz vinyett. Ha van, az csúcsán leblendéz. (Ami jó is lehet, ha olyan korrektort tennél rá ami pont ezt a fényerőt igényli.) Vinyett lehet a kihuzat belelógása vagy a s.tükör mérete miatt, nem biztos hogy akarod.
- tudtommal a GSO f4-es korrektora (volt ilyenem, kb 25e Ft) jópár centit kitol, lehet hogy pont így lenne a jó. Igaz jóval kisebb LM-n korrigál mint APS-C.
De egy megfelelő barlow-val ahogyan írták, már biztos jó lennél. (Igaz, a DSLR-ek igénylik a nagy fényerőt.)

- Péter

A kihuzat 1.25"-es, nem tudok ilyen kihuzatba passzoló kómakorrektorról. A barlow lencse szerintem csúnyán megnöveli a vignettációt, ami amúgy sem lesz kevés, hiszen ha a főtükör közelebb kerül a segédtükörhöz, akkor még jobban megnöveli a vignettációt a segédtükör.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2016.08.24. 22:03

SzarkaLevente írta:A kihuzat 1.25"-es, nem tudok ilyen kihuzatba passzoló kómakorrektorról.


Pont ilyet használok: APM barlow 2.67x, f4-re optimalizált, kómakorrigáló barlow, 1.25"-ös, reklámja szerint APS-C-re optimalizált.

SzarkaLevente írta:A barlow lencse szerintem csúnyán megnöveli a vignettációt, ami amúgy sem lesz kevés, hiszen ha a főtükör közelebb kerül a segédtükörhöz, akkor még jobban megnöveli a vignettációt a segédtükör.


Közel a fókuszpontban üzemel az APM barlow-om (és onnét még 105mm-re kitolja a fókuszt), ha már az APS-C-t emlegetik a reklámszövegben esetleg megérheti kölcsönkérni / kipróbálni. És nem is olyan drága.

- Péter
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.24. 23:10

Én ösztönösen irtózom attól, hogy újabb üvegeket pakoljak a fényútba...
Csak, ha nagyon muszáj.
A gyári cső levágása sem szimpatikus, számomra sem.

Mégiscsak marad a hosszabb főtükör kollimáló csavarok használata...?! 8-)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
hollosi.ferenc.kupola2010
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2014.10.11. 09:09

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: hollosi.ferenc.kupola2010 » 2016.09.07. 10:42

Tisztelt csillagász kollégák,

Az Távcsőállvány pólusra állítása topicban ajánlom figyelmetekbe a munkátokat nagyban könnyítő, mérhető pólusra állítást, egyszerű kivitelben.

A cikk címe: MÉRVE KÖNNYEBB, a Pólusra állás.

http://www.csillagvaros.hu/forum/viewtopic.php?f=31&t=2223&start=50#p56092
MrYeneou
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016.07.08. 17:30

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: MrYeneou » 2016.09.26. 23:56

EQ-5 egymotoros vezérléssel ellátott mechanikán lévő távcsőnél, ha a 9X50 keresőre rakok barlow-t és megvilágított szálkeresztes okulárt, akkor van esély néhány perces exponálást csiálni? Vagy ezzel a távcsővel ez még nem a legjobb megoldás? Egyáltalán ezzel a fókusszal megoldható a kézzel történő vezetés?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.09.27. 00:51

MrYeneou írta:EQ-5 egymotoros vezérléssel ellátott mechanikán lévő távcsőnél, ha a 9X50 keresőre rakok barlow-t és megvilágított szálkeresztes okulárt, akkor van esély néhány perces exponálást csiálni? Vagy ezzel a távcsővel ez még nem a legjobb megoldás? Egyáltalán ezzel a fókusszal megoldható a kézzel történő vezetés?

Tartok tőle ha dec tengelyen kézzel korrigálsz berázod a mechanikát és a felvételek csíkhúzósak lesznek. Ne erőltesd ezt megoldást.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.10.01. 09:58

Sziasztok!
Mivel tudom a képen látható zajt eltüntetni úgy, hogy a képi tartalom ne sérüljön nagyon? PS Lightroom-mal dolgoztam fel a képeket DSS után, de ha tovább húzom a noise alatti csúszkákat, ugyan a zaj eltűnik, de a kép is elkent lesz. Szeretném kihozni a (tudásomhoz képesti) maximumot a 102/500-ból, de a képfeldolgozásban gyakran elakadok.
http://www.csillagvaros.hu/index.php?option=com_community&view=photos&task=photo&albumid=1243&Itemid=80#photoid=15416
Köszönöm: Frigyes
Üdv: Frigyes
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.10.01. 12:37

Frigyes írta:Sziasztok!
Mivel tudom a képen látható zajt eltüntetni úgy, hogy a képi tartalom ne sérüljön nagyon? PS Lightroom-mal dolgoztam fel a képeket DSS után, de ha tovább húzom a noise alatti csúszkákat, ugyan a zaj eltűnik, de a kép is elkent lesz. Szeretném kihozni a (tudásomhoz képesti) maximumot a 102/500-ból, de a képfeldolgozásban gyakran elakadok.
http://www.csillagvaros.hu/index.php?option=com_community&view=photos&task=photo&albumid=1243&Itemid=80#photoid=15416
Köszönöm: Frigyes

Nagyon nehéz a zajt leszűrni ilyen diffúz objektumon. Amit tudsz tenni, hogy még több képet készitesz és dolgozol fel a jobb jel/zaj arány érdekében. Vannak spec. zajszűrő programok, próbáld meg ezeket: pl Noiseninja, Neat Image.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2016.10.01. 15:26

Frigyes írta:Sziasztok!
Mivel tudom a képen látható zajt eltüntetni úgy, hogy a képi tartalom ne sérüljön nagyon? PS Lightroom-mal dolgoztam fel a képeket DSS után, de ha tovább húzom a noise alatti csúszkákat, ugyan a zaj eltűnik, de a kép is elkent lesz. Szeretném kihozni a (tudásomhoz képesti) maximumot a 102/500-ból, de a képfeldolgozásban gyakran elakadok.
http://www.csillagvaros.hu/index.php?option=com_community&view=photos&task=photo&albumid=1243&Itemid=80#photoid=15416
Köszönöm: Frigyes


Valami nem kerek a feldolgozásnál: 59 képből már nem volna szabad zajnak látszani a kész képen....
Milyen formátumban mahtetted el az expókat?
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.10.01. 17:48

Ezt csak viccnek tettem ide, de elgondolkodtam, a kereskedelem hogy alkalmazkodik. A Celestron legalábbis. http://www.celestron-deutschland.de/cat ... ?CatID=329 http://www.photodady.com/blog/tag/mount/page/2/
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.02.18. 21:03-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”