EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: cbo » 2016.09.22. 11:54

Attila írta:(Pali nem a legolcsóbb kis hazánkban... 8-) )
MDA


Ez egy annyira magyar kishitű mentalitás :( de ezt MDA-tól meg is szoktuk. Nekem is beszólogat.

Pali évek óta ezzel foglalkozik, fent tart egy jól felszerelt műhelyt, ért a dolgohoz, mind a hazai, mind a nemzetközi csillagászati életben komoly dolgokat tett az asztalra, amit bizonyít a HAT, a hazai asztrofotós társadalom által többségében használt Fornax mechanikák elterjedtsége. Nekem is volt több és ilyen van most is,
megelégedetten használom és megfizetem a minőséget. Alternatívája gyakorlatilag nincs itthon, mint magyar termék.

Igazán nem értem, miért kell ilyen negatív jelzővel illetni. Az ár meg totál relatív. Ha minőséget akarsz Pali tudja. Vannak hibái, de általában jó a végtermék.

Üdv:
Zs
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.22. 12:02

cbo írta:
Attila írta:(Pali nem a legolcsóbb kis hazánkban... 8-) )
MDA


Ez egy annyira magyar kishitű mentalitás :( de ezt MDA-tól meg is szoktuk. Nekem is beszólogat.
...


A Mercedes sem a legolcsóbb autó.

Akkor most a Daimler-Benz-nek is jól beszóltam, mi??? Hehe... :mrgreen:

Lazulj le, Zsolti!
A minőségnek ára van, ezt mindenki tudja.
Akkor van gond, ha ár van, de minőség nincs...
Inkább erre figyelj!

Pali műhelyét, munkáit egyébiránt jól ismerem, nekem is gyárt folyamatosan alkatrészeket.


MDA

u.i.: kösz a lealacsonyító megjegyzést. Erre nem ragálok (esetleg, majd négyszemközt).
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
madibalage
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2015.06.04. 22:30

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: madibalage » 2016.09.30. 23:05

Sziasztok!

Hátha jó helyen teszem fel a kérdést: pár nappal ezelőtt megérkezett az új családtag egy eq6 mechanika személyében. Fekete színű, motorok benne, kézi vezérlő és egy 12 voltos 7 amperórás akksi is van hozzá természetesen. Nappaliban összerak, 200/1000 Newton-nal kiegyensúlyozva, táp csatlakoztatva, kézi vezérlő zölden jelez, a fogaskerekek morajlása hallatszik, de meg sem moccan szegény tubus... Mit lámáskodtam el? Kiegyensúlyozás után kuplung zárva...
Válaszaitokat előre is köszönöm!!!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.10.01. 02:06

madibalage írta:Sziasztok!

Hátha jó helyen teszem fel a kérdést: pár nappal ezelőtt megérkezett az új családtag egy eq6 mechanika személyében. Fekete színű, motorok benne, kézi vezérlő és egy 12 voltos 7 amperórás akksi is van hozzá természetesen. Nappaliban összerak, 200/1000 Newton-nal kiegyensúlyozva, táp csatlakoztatva, kézi vezérlő zölden jelez, a fogaskerekek morajlása hallatszik, de meg sem moccan szegény tubus... Mit lámáskodtam el? Kiegyensúlyozás után kuplung zárva...
Válaszaitokat előre is köszönöm!!!

Ha megnyomod a kézivezérlőn valamelyik gombot akkor a LED szine megváltozik-e (pirosról zöldre, vagy zöldről pirosra, hirtelen nem is tudom)? Ha nem, akkor vszleg a kézivezérlő rossz, ha igen, akkor vszleg annyira lassan mozog a mechanika, hogy nem látod. Utóbbit ellenőrizheted, hogy a szervizcsavarokat kiveszed és megnézed a fogaskerekeket mozognak-e ha nyomod a kézivezérlőn a gombokat. Természetesen más oka is lehet a problémának (pl. megtört kábel, fogaskerék-illeszkedési probléma stb.) de előbbi kettő a legvalószínűbb.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Simax
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2015.06.10. 23:25

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Simax » 2016.10.02. 20:17

Sziasztok. Vajon ha szerzek magamnak egy ketmotoros eq3/5 vezérlést es egy nem kompatibilis mechanikára kerül megoldható hogy működjön a mechanikán? A mechanika egy gso skyview... Nem ismerem a rendszert, hogy vajon a leptetomotoros rendszert lehet szabályozni vagy sem...
MrYeneou
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2016.07.08. 17:30

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: MrYeneou » 2016.10.03. 21:08

Üdv!

Ez a fajta periodikus hiba egy EQ5 egymotoros vezérlésnél elfogadható mértékű, vagy túl nagynak mondható? Itt a motornak vagy a mechanikának van hibája. Esetleg hogy tudnám kicsit pontosabbá tenni? A kép egy 7,5 perces expozíciós idővel készült.

_MG_7548.JPG


Maga a képet a kíváncsiság vezérelte, hogy mekkora is a hiba amivel a mechanika dolgozik. Amúgy az 30-45 másodperces expok jó pólusra állásnál még egész jók..
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.04. 21:00

MrYeneou írta:Ez a fajta periodikus hiba egy EQ5 egymotoros vezérlésnél elfogadható mértékű, vagy túl nagynak mondható? Itt a motornak vagy a mechanikának van hibája. Esetleg hogy tudnám kicsit pontosabbá tenni? ...
Amúgy az 30-45 másodperces expok jó pólusra állásnál még egész jók..


Egy képről - egyéb információ hiányában - nem lehet válaszolni a kérdésedre. Ez nem mérés, csupán egy "zsánerfotó"...

Legalább a távcső fókusztávolságát és a CCD vagy CMOS szenzor adatait kellene tudni, hogy meg lehessen mondani a csillagnyomok tényleges nagyságát.
A fenti két adatból az ún. lemezállandót lehet meghatározni, ami ívmásodperc/pixel mérőszámmal jellemzi a kép valós felbontását.

Ha ez egy 5m-es fókusz 7.5 perces expója 3 mikronos pixelekre, akkor lehetne brutál jó is, de ha egy 20 centis lencse 7.5 perce 20 mikronos pixeleken, akkor tragikus.

Mindazonáltal az nem tetszik, hogy nem látom az egyenes trendvonalat, kifli az egész, nem felismerhető az egy periódus. Érdemes volna egy hosszabb expót is készíteni (az EQ5-nek, emlékezetem szerint, 4 perces egy periódusa, ezért 8 percnél hosszabb kellene).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2016.10.05. 07:54

Szia Attila!

EQ5 :
motor: 7.5 fok/lépés
motor áttétele:120
csiga: 144 fog
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.05. 09:27

Szia Zoli!

Kösz a számokat, bár a mechanika adatai megtalálhatók a neten, nem is az a kérdés.

A kép léptéke a bizonytalan pont (azaz a látható hullázás valós mérete), amit pedig a használt távcső nagyítása (fókusza) és az érzékelő pixelmérete együtt határoz meg. Ez az adott kép ún. "lemezállandója", amit régen, még az üveg fotólemezek esetében (innen az elnevezés) "/mm, a digitális világban pedig "/pixel adattal jellemeznek. Ebből látszik, hogy a képen szereplő objektumok mekkorák is valójában, "kicsik" vagy "nagyok". Ezt csak a kép készítője tudja megmondani, hiszen ő szerelte fel a távcsövet és a kamerát az EQ5-re.

Ha pl. egy nagyon hosszú - szándékosan sarkítva pl. egy 10m-es - fókuszú kukkerrel készült a kép egy nagyon finom felbontású, azaz kis (3 mikron körüli) pixelméretű kamerával, akkor a képen látható hullámzás viszonylag kicsi, és a nagyobb frekvenciás mintázat lehet a léptetőmotor mikrolépési egyenetlensége. Ilyen van, ezt én is kimértem, de pl. Sári Pali konkrétan rangsorolta az általa elérhető léptetőmotorokat egyenfutás szempontjából (TDM-mel tudta kiméri ő is... :D ).

Fordított esetben viszont lehet a csiga excentrikus csapágyazása, vagy valamelyik hajtómű-elem forgási egyenetlensége.

Viszont fontos lenne, hogy legalább két (jobb eseteben három) teljes, jól felismerhető periódus megjelenjen a képen, hogy pontosabb elemzést lehessen mondani a hajtóműről, az egyes frekvencia-összetevők feltételezhető forrásáról.

A kép egyébként nyilvánvalóan szándékosan eltolt (vagy csak egyszerűen rosszul beállított) pólushelyzettel készült, mert a rekta hajtómű követési hibái csak ilyen esetben rajzolnak görbét a képen; pontos pólushelyzetben a követési hiba csak csíkként (rövid egyenes szakasz) látszik.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2016.10.05. 10:10

Szia Attila!

A számítást én is ismerem.

Üdv: Zoli
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”