Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Sidius

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.09.11. 16:12

Attila írta:A közel 4m fényesség-különbség miatt nem csodálom, hogy jóval kisebb csőben nem látszik...
De talán egy 120mm körülivel még be lehetne próbálkozni, ha van valakinek olyanja.


Nekünk 100/1000 Pegazus akromáttal, illetve 100/635 GPU-val is megvolt már. Viszont a 80-as (békebeli) Vixen refraktorral már nem láttuk. A 9 cm-es "Mizar" Sanyi-féle távcsővel elért eredmény ezért lesz érdekes. Egyébként valamelyik kilencvenes évekbeli MTT-n legalább egy ízben -több tucat fő szeme láttára- 100-as Newtonnal is elcsípték. (A tükör Csatlós Géza műve volt és az észlelés tényét az Amatőrcsillagászok kézikönyvének 1999-es kiadásában, a kettőscsillagászat részben meg is említik.)

Attila! Manapság elég jó körülmények között látszik az Éta Gem. Ez gyakorlatilag megegyező paraméterű a Delta Cyg-gel, csak 1,5" szeparációjú. Ha van kedved, próbáld ki! Én ezen is szoktam sokat tesztelni. (Persze az eredményre kíváncsi vagyok, úgyhogy írd is le! :) )
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.09.11. 17:04

Csillagos Pisti irta :

''Nem lehetett egy leányálom a látómezőbe bejátszani a becses csillagot Mircea.''

De menyire igazad van.
Dobson alvany +nagy nagyitas = idegosszeroppanas veszely !

Attila

Egyet ertek veled , emlekszem hogy olvastam en is hogy bizonyos , de csak bizonyos kettos csillagoknal elonyes a Newton tavcso.
Ebben kel hogy legyen valami igaz mert emlekszem egy nagyon regi Sky&Telescope cikkrol.
Egy nagyon szoros kettosrol volt szo.
Egy maszkot keszitetek egy nagy refraktornak , nem volt blende csak ket parhuzamos rud elore hatarozot tavolsagra egy mastol.
A maszkot ugy kellet be alitani hogy a rudak merolegesen legyenek a fo csillag-kisero sugara.
Es a maszkal sikerult fel bontani , nelkule nem.

Tunde

En a Polaris kettosel szokom kezdeni a kettos csillag eszlelest.
Hogy latszik vagy nem latszik es hogyan latszik a Polaris kiseroje kiss nagyitasnal sokat mond mire varjak tovabi eszleleseknel.


Sidius

Nekem nem sikerult fel bontani a Delta Cygnit 100mm F/14 Makszutoval.
Nagyon erdekes tema,sok sikert , Mircea
Sidius

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.09.11. 17:34

Köszi!
Meg kell próbálni másféle rendszerrel is, mert lehet, hogy más távcső megmutatja. (A különbség persze nem a Makszutov, vagy nem Makszutov lesz közöttük.) Emlékszem, egyszer -jópár éve- valakivel vitába keveredtem a fórumon, aki szerint talán a 90-es, vagy 127-es? Makszutov nem bontotta az Epsilon Lirae kettőst, én meg váltig állítottam, hogy 50 mm-nek simán bontania kell. -Különben tényleg bontania kell, már 47 mm-is mutatta.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.11. 21:11

Sidius írta:Attila! Manapság elég jó körülmények között látszik az Éta Gem. Ez gyakorlatilag megegyező paraméterű a Delta Cyg-gel, csak 1,5" szeparációjú. Ha van kedved, próbáld ki! Én ezen is szoktam sokat tesztelni. (Persze az eredményre kíváncsi vagyok, úgyhogy írd is le! :) )


Nagyon szívesen, és köszönöm a tippet, viszont nekem ez még nincs elég magasan.
A keleti horizontom eléggé takarásban van - ami általában azért nem nagy baj, mert arrafelé van Budapest (Érden lakom), és igennagyontrágyalé az ég ott. Mondjuk ez a kettős megfigyelést még kevésbé vágja haza, de mire manapság a Gemini befordulna az én égterületembe, addigra már világosodik is. Talán egy-két hónap múlva.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.12. 00:02

Török Tünde írta:... de ha már nagy fényességkülönbség, ott a Polaris is. Szerintem nem nézegetik olyan gyakran, pedig érdemes. A másik szemünk előtt levő pedig, különösen, hogy ha szép színekről beszélünk, akkor az Éta Cas az orrunk előtt. Az a ragyogó narancssárga szín!


Mindkettő megvolt már nekem is, de az Éta Cas-ra nem emlékeztem pontosan.

Valóban gyönyörű a színe.
Nekem olyan érzésem volt, mintha egy sötét erdőben két kisház ablakait látnám; az egyik közelebb, a másik sokkal távolabb. (Csak az nem passzol a hasonlatban, hogy a közelebbi és fényesebb ablak pislákol... :D )

Nagyon tetszik (bár én a szorosabbakat kedvelem igazán); kösz a tippet.

Viszonzásul: HR 9074 az And-ban. Ez olyan, mintha a távolból egy közeledő autó fényszóróit látnád... :)
Adatai alább.


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2016.09.18. 00:51

Jót tett ez a kis átszáguldó cella ma Bp légterének! Becserkészve a sokat emlegetett Beta Cep, az STF 2883, és az általa összefogott csoportosulás, illetve az STF 2893 is 80mm-es refraktorral. Grafitrajzok már készen, számítógépes grafika, PA becslés és egyebek tán holnap. (PA becslés már kinn cső mögött megtörtént :D ) van még mit vadászgatni ott fenn messze, nagyon messze a Cep-en belül...te jó ég mennyi mindent nem láttam még....
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.09.18. 12:15

Istvan irta :

''...te jó ég mennyi mindent nem láttam még....''
Egyet ertek veled.
Es nem csak en...

Walter Scott Houston 47 even at a ''Deep Sky Wonders'' cikeket irta a Sky&Telescope folyoiratban.
Es nagy szeru eszlelo volt.
Most olvasom a DSW konyvet.
Scotty ki jelentete : meg nem szuletet az az eszlelo amelyk mindent meg latot az egen ami latszik egy 150 mm-es tavcsoben.

Pentek este fel bontotam az Epszilon 1-2 csillagokat a 60x828 mm-es refraktoral.
Az eg nagyon fatyolos volt.
Edig a halvany eszaki kettosnel mindig a ket csillag Airy korongokat latam erintkezve, fekete sav nelkul.
A masik deli kettost majdnem mindig fel bontja a kiss refraktor.
Pentek este jol latszot a fekete sav a ket szorosab eszaki kettosnel is.
A nagyitas 118x / japan 7mm orthoszkopikus okular.
Ugy gondolom hogy a fatyolnak valami filter fele hatasa volt.

Tovabi eszleles : Iota Cas , pompas harmas , a keleti kisero halvanyabnak latszot es tavolab , a masodik kisero delre az elso difrakcio gyurun.
Chi es H dupla nyilt halmazokat eszleltem a Perszeuszban.
Eta Cas ,tag , konyen bontot kettos. Ez az elso kettos az Astronomical League Listan.
Enif nagyon tag kettos.
Azert kerestem az Enif kettost ,mert eszleltem a Messier 15 gomb halmazt.

A Delta Del kettosnel : fo csillag vilagos sarga szinu , a kisero meg vilagosab ''szalma sarga''.
Hasznaltam Admiral William Smyth regi trukot defokuszalni a csillagokat -a szin jobban latszik.
Ferde latasal latszot zold arnyalat a kisero csillagnal.
Struve 2725 nagyon halvanyan latszot egy mezoben a Delta Del kettosel.

Engem mindig erdekel a tortenet , a csillagaszati tortenet.
Az Admiral W. Smyth ''Aedes Hartwelliana'' konyvben :
https://archive.org/stream/deshartwelli ... 0/mode/2up

A kovetkezo szin becsleseket talaltam a 297 oldalon :

Delta Del color.PNG


Vagyis Julius 1839-ben Admiral Smyth is vilagos zoldnek latta a Delta Del kiserot.

Udv, Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.09.18. 17:16

Mircea írta:... Engem mindig erdekel a tortenet , a csillagaszati tortenet.
Az Admiral W. Smyth ''Aedes Hartwelliana'' konyvben :
https://archive.org/stream/deshartwelli ... 0/mode/2up

A kovetkezo szin becsleseket talaltam a 297 oldalon :
...
Vagyis Julius 1839-ben Admiral Smyth is vilagos zoldnek latta a Delta Del kiserot.



Kösz a link-et, Mircea!
Jó hír, hogy nem vagyok színtévesztő... :lol:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2016.09.18. 17:30

Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2016.09.18. 17:45

Sziasztok!

Tegnap este én is ránéztem a delta Cyg-re. A nyugodtság 5-6 volt,vonuló felhőzet mellett.
A 127/1200 akromát a még szürkületi égen előbb 240x-es nagyítással,majd kicsit később már sötétebb égen 200x-os nagyítással bontotta a kettőst ,látszott a halvány társ, bár néha a közepes nyugodtság összemosta a képet a kisebb nagyításnál. PA 225 körüli. Szép, szoros, nagyon eltérő pár.

A kis 76/700-as Newtonnal 100x-os nagyítással szépen bontotta az Epsilon 1-2 Lyrat.
Az észleléseket Japán ortho okulárokkal végeztem.

Ezen kívül még a Polarist néztem és a 127/1200-es akromáttal már 30x-os nagyításnál,be-be villant a halvány kísérő. Plössl 40 okulárral.
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”