Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: star rover » 2016.07.07. 10:00

Üdvözlet a Csillagváros lakóinak!
Újonc vagyok itt és szeretném a tapasztaltabb csillagászok tanácsát kérni első távcső vásárlása kapcsán. A csillagászat kb. 10 éves korom óta érdekel, de mostanáig főleg az elméleti oldalával foglalkoztam. Ami az észlelési tapasztalataimat illeti, egy 10x40-es binokulárral végeztem alkalmanként megfigyeléseket néhány ismertebb objektumról (Fiastyúk, Orion-köd stb.) Elsősorban a mély-ég érdekel és szempont a távcső szállíthatósága is. Először a SW Heritage 130/650 parabolatükrös flex-dobsonjára gondoltam, de fórumokon utánaolvasva feltűnt néhány gyenge pontja ennek a távcsőnek. Itt van először is a segédtükröt tartó egyetlen pálcika. Az egyik angol nyelvű fórumon arra panaszkodtak, hogy a vadonatúj távcsövön ez a tartóláb elgörbült állapotban volt és ezért nem lehetett beállítani a szekunder tükröt. Ide másolok két képet:

https://stargazerslounge.com/uploads/monthly_09_2013/post-31843-0-40997700-1378279239.jpg

https://stargazerslounge.com/uploads/monthly_05_2014/post-37205-0-00363900-1400331729.jpg

Erről mi a véleményük? Nekem elég gyengének tűnik ez az egylábas megoldás a 3 vagy 4 tartólábbal rendelkező Newtonokhoz képest. Főleg, ha az ember időnként szállítani is akarja a távcsövet nagyobb távolságra. És ha csak egy tartó van, lehet, hogy a melléktükröt jóval gyakrabban kell majd jusztírozni, mintha 3 vagy 4 tartója lenne. Mennyire legyen ez szempont a vásárláskor? Aztán itt van az okulárkihuzata, ami nem fogasléces, hanem valami spirálos megoldás, ami szintén furcsa.
Ezért döntöttem úgy, hogy egy hagyományosabb konstrukciójú Newtont vennék inkább. Az anyagi keretem nem túl tágas, ezért a SW 114/500 parabolatükrösére gondoltam EQ1 állványon, ami rövid csöve miatt jól szállítható lenne. Vagy lencsés alternatívaként a 80/400-as jöhetne még számításba.
Válaszaikat előre is köszönöm!
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2016.07.07. 10:31

star rover írta:Ezért döntöttem úgy, hogy egy hagyományosabb konstrukciójú Newtont vennék inkább. Az anyagi keretem nem túl tágas, ezért a SW 114/500 parabolatükrösére gondoltam EQ1 állványon, ami rövid csöve miatt jól szállítható lenne. Vagy lencsés alternatívaként a 80/400-as jöhetne még számításba.
Válaszaikat előre is köszönöm!


Szia!
Érdemes körülnézni a hazai kereskedések oldalain a használt termékek hirdetései közt is talán:

http://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar
http://tavcso.hu/?o=aprok&kat=2

Pl. egy konkrét friss hirdetés:

http://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/h ... 1467835583
Persze ez lehet, hogy a számodra most felesleges kamera miatt nem a legmegfelelőbb hirdetés, csak példaként raktam be.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.07.07. 13:04

Elsősorban a mély-ég érdekel és szempont a távcső szállíthatósága is.


Sajnos, ezek egymásnak ellentmondó követelmények.

Mély-éghez minél nagyobb átmérő kell, ami viszont a szállíthatóságot rontja. De ha fényszennyezett helyen laksz, szállítanod kell a csövet, mert a jó égbolt legalább olyan fontos a halvány mély-egekhez, mint a nagy átmérő.

Az egy pálcikás segédtükörtartó pedig rossz érzés kelt bennem, főleg egy sokat szállított tubus esetében.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2016.07.08. 18:15

star rover írta:Elsősorban a mély-ég érdekel és szempont a távcső szállíthatósága is.


Szia, inkább azt írd le, mivel akarod szállítani a távcsövedet.
Ha bicajjal, akkor értem, hoyg rövidet akarsz és könnyűt, de ha autóval mész,
a legkisebb Suziba is beférnek még a legnagyobb böszmék is, előre döntöd a hátsó üléssort.

Szóval ne ez legyen a szűk keresztmeteszet, úgy sem fogsz minden másnap kitelepülni a Kékesre.

Ha Dobsont akarsz venni, akkor gyűts még mellé egy keveset, és vedd meg a 150/1200-ast.
Az mély égre is már kezd jó lenni, bár még nagyon belépő szint.

Sajnos drága hobbi ez a csillagászat, de valahol el kell kezdeni. Szóval kezd egy Dobsonnal, aztán meglátod.
Nagyobbat mindig tudsz venni, ha beleszeretsz ebbe a dologba.
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: star rover » 2016.07.08. 19:24

Sziasztok és köszönöm az eddigi válaszokat.
Sokat bújtam a fórumokat és kezd letisztulni lassan a kép: kezdetnek egy kisebb távcsövet szeretnék, ami elfér egy nagyobb hátizsákban. Egy közepesen fényszennyezett kisvárosban lakom kertes házban, ahol az udvarra beszűrődik némi fény az utcai lámpákból. Időnként kivinném a távcsövet egy város széli telekre, ahol sötétebb van. Évente többször járok egy távolabbi faluba is, ahol a fényszennyezettség minimális, ugyanis ott éjfél után a falu közepén lévő 1-2 lámpa kivételével lekapcsolják a közvilágítást. Kocsim az jelenleg nincs, úgyhogy nagyobb készülékek szállítása problémás lenne. Kezdetnek nincsenek nagy igényeim, megelégednék pl. a Messier-objektumok felkutatásával, a Tejút tanulmányozásával stb. Egy nagyobb Dobson vásárlása most nem jöhet szóba, esetleg pár év múlva. Ezért gondoltam egy kis Newtonra (114/500) és lencsésre (80/400). Itt a fórumon, elég pozitív véleményeket olvastam róluk, főleg a 80/400-ról. A 114/500 valamivel fényerősebbnek tűnik, szívem szerint ezt venném most, csak a jusztírozása riaszt némileg, mert az ilyen rövid csöveknél hajszálpontosan kell beállítani a tükröket. Mindenképpen vennék mellé egy kollimációs okulárt is és egy rövidebb fókuszú okulárt a nagyobb nagyítás kedvéért. E kettő közül esetleg ha segítenétek választani, az jó lenne.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.07.09. 11:39

Szia,

"város széli telek" - ez jól hangzik, gyalog vagy biciklivel mennél oda?
A Dobon kezdés mindenképpen jó. Később majd egy EQ mechanikára is teheted.

De ne feledd, a mély-éghez minél több összegyűjtött fény kell. Ezért nem javaslom a 80-as lencsést. (Az nem is használható Dobson állványon.) Ahhoz képest még a 114-es Newton is valamennyivel több fényt gyűjt, beleszámítva a kitakarást is. Ha az alább említett 150 mm-est nem tudod megengedni magadnak, vagy túl nehéznek tűnik a szállítása, fontolj meg egy 130/650-est, kompromisszumként.

(De azért olyan nehezet és nagyot, amit nagyon nehéz szállítani, ne vegyél. Ha mindig nyűg a kitelepülés, kevesebbet használod a távcsövedet. Ennek nyilván az ellenkezője a cél.)
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: star rover » 2016.07.09. 14:53

Szia,
kösz a tanácsot és ennek alapján ha jobban megfontolom a dolgot, akkor mégis maradok az eredeti elképzelésem mellett, a 130/650-es összecsukható Dobsonnál. Ha a pozitívumait veszem, akkor ennek a csöve elfér egy hátizsákban, a zsámolyán pedig fogantyú található, amivel kézben is szállítható. Az egész szerkezet kb. 6 kg, ami nem sok és nem hiszem, hogy nyűg lesz vele a kitelepülés. A telekre általában gyalog járok ki, nincs túl messze. A faluba pedig busszal. Ha a csövet magamnál tartom utazáskor és nem teszem a csomagok közé, semmi baja nem lehet (laptopot is mindig így szállítottam).
A fenti példában, amit belinkeltem, a melléktükröt tartó egyetlen láb elgörbülése vagy gyártási hiba volt, vagy a szállítók bántak durván vele, mielőtt a vásárló kibontotta volna, vagy valami egyéb gondatlanság okozhatta. Nem is biztos, hogy jogos az e miatti aggodalmam. Én személyesen fogom a boltból venni és ha lehet, akkor még ott kibontatom az eladókkal a dobozt, hogy szemre tudjam venni. Ha az ember finoman bánik egy ilyen szerkezettel szállítás során és használat közben, nem hiszem, hogy baja lehet. A jusztírozás persze alap dolog. Láttam más távcsöveket is egy melléktükör tartó lábbal. Ez első látásra nagyon törékeny megjelenést kölcsönöz a készüléknek, ezért az e miatti aggodalmam.
szilsan
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.07.22. 11:37

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: szilsan » 2016.07.22. 13:47

Sziasztok!

Nem kezdek uj temat tavcsovasarlasrol, remelem ezt is koveti valaki.

A kovetkezokben szeretnek tanacsot kerni teljesen kezdokent:
- Milyen konyvet ajanlatok (magyar vagy angol), ami bevezet a gyakorlati csillagaszatba? Elmagyarazza a fogalmakat, technikakat. Neten talaltam par dolgot, de igazan osszefoglalot nem.
- Vennek egy tavcsovet is. A vagyaim es hataraim a kovetkezoek:
- Fokent faluban, illetve falu/varos melletti hegyen hasznalnam
- Bolygok, csillaghalmazok az elsodleges celok
- fenykepezes: ha lehet tudja, de legalabb lehessen boviteni hogy tudja (Canon geppel, haz ez szamit)
- kocsival (is) szallitanam
- ne legyen tul nehez (ez ellene hat annak, hogy kimozduljak vele)
- amit ra tudok kolteni: 300-400eFt (1000-1500 CHF)
- tudja kovetni az objektumok mozgasat, jo ha van auto-kalibracio (ez jo laikus, de majd lesz jobb :) )

Koszonom elore is,
szilsan
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.07.22. 14:50

szilsan írta:... A kovetkezokben szeretnek tanacsot kerni teljesen kezdokent:
- Milyen konyvet ajanlatok (magyar vagy angol), ami bevezet a gyakorlati csillagaszatba? Elmagyarazza a fogalmakat, technikakat. Neten talaltam par dolgot, de igazan osszefoglalot nem. ...


Üdv a klubban!

Irigyellek a sötét eged miatt...!

Távcső és mechanika ajánlásban nem veszek részt, mert abból a pénzből, amit írtál, szerintem csak nagyon kompromisszumos, az elvárásod szerinti fotóscuccot lehetne összehozni, ha lehet egyáltalán (távcső, stabil mechanika, komolyabb GoTo vezérlő az auto-kalibráció, azaz a kívánt szoftveres pólus-beállítás miatt, autoguider, stb.). A Dobson viszont jó lenne neked kezdésnek, de az - külön cuccok nélkül - nem követ és Alt-Azimut felállítású.
Tehát ezt meghagyom másnak; tapasztalatom szerint nagyon segítőkészen tolják itt a kollégák a saját verziójukat... :D

Könyv tekintetében viszont van konkrét javaslatom, kettő is, főleg, hogy az angol nyelvet is megemlítetted (nagyon helyes!!!). Mindkettő nálam "Biblia" szintű. Talán le is tölthetők a netről, de én konzervatív csóka vagyok, és szeretem lapozgatni, ezért megvettem mindkettőt.

Az angolul beszélő kezdő amatőrök nehezen találnak ma jobbat a "The Backyard Astronomer's Guide" c. könytől:
http://www.backyardastronomy.com/Backyard_Astronomy/Backyard_Astronomers_Guide.html
Ez Kulin Gyurka bácsi "A távcső világa" alapművéhez hasonlatos átfogó tartalommal (amit szintén ajánlok), de már a mai kor színvonalára hangolva:
http://www.backyardastronomy.com/Backyard_Astronomy/Book_Contents.html

Ha azzal megvagy, akkor a haladó szintet - ha "komolyabb" észlelési munkát is szeretnél végezni, s nem csak az eget fotóznád virágok helyett, akkor majd - a "The Sky is Your Laboratory" c. könyvvel lesz érdemes elkezdeni:
http://www.springer.com/gp/book/9780387718224

Ha viszont "csak" természet-fotózni szeretnél az ég felé tartott fényképezőgéppel (távcsövön keresztül), akkor ahhoz itthon - többekkel együtt - pl. Éder Ivánnak vannak a neten is elérhető anyagai. A "csak"-ot nem lefitymáló értelemben használtam (mielőtt ezrek esnének nekem...), mert az sem kis kihívást jelentő mutatvány. (Persze angol nyelvű spéci irodalma is van ennek a témának is, nem is kicsi, de azokat kevésbé ismerem.) Mindenesetre egy alapozó bevezetést a fenti Astronomer's Guide-ban is találsz erről a témáról is.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.07.22. 21:26

szilsan írta:Sziasztok!

Nem kezdek uj temat tavcsovasarlasrol, remelem ezt is koveti valaki.

A kovetkezokben szeretnek tanacsot kerni teljesen kezdokent:
- Milyen konyvet ajanlatok (magyar vagy angol), ami bevezet a gyakorlati csillagaszatba? Elmagyarazza a fogalmakat, technikakat. Neten talaltam par dolgot, de igazan osszefoglalot nem.
- Vennek egy tavcsovet is. A vagyaim es hataraim a kovetkezoek:
- Fokent faluban, illetve falu/varos melletti hegyen hasznalnam
- Bolygok, csillaghalmazok az elsodleges celok...

Koszonom elore is,
szilsan


Szia Sándor!
Szerintem nem kell egyből Angliáig szaladni.
Ajánlanám Neked Vizi Péter Csillagatlasz Kistávcsövekhez című kiadványát ami nagyon jó kiindulási alap lehet az éggel való ismerkedéshez és a technikai alapok megszerzéséhez.
Távcső és mechanika vásárlás ügyében nem adnék tippet.
Javasolnám, hogy keress meg a közeledben egy-két lelkes amatőrt és konzultálj velük, biztosan lesz lehetőséged távcsőbe nézni általuk.
Ha ez nem elérhető, akkor soha jobb alkalom mint júl. 28-tól Tarján MTT 2016. ahol aztán lesz távcsőarzenál amibe belenézhetsz és tapasztalatot gyűjthetsz. Konzultálhatsz hasonló érdeklődésű hobbitársakkal.
Majd magadnak leszűröd, hogy mit szeretnél és mivel. Egyáltalán el tudod dönteni, hogy biztosan érdekel-e ez a téma annyira, hogy sok pénzt ölj bele.
Csak óvatosan!
Hallgass meg mindenkit de a pénzedről dönts Magad!

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”