Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.06.07. 08:23

Garosz írta:Most már értem, egyébként olvastam már azt a cikket egyszer, de elfelejtettem, hogy van ilyen lehetőség.

Arra lennék még kíváncsi, hogy a bele illesztett okulárra szűrőt is tudnék rakni?

Igen, tudsz.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Sterling Archer
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.06.07. 06:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sterling Archer » 2016.06.08. 06:33

Vizi Péter írta:Szia!
Pár kérdés: 1) ismered-e az eget, néztél-e távcsőbe korábban 2) tudod-e, hogy mi kell az asztrofotózáshoz, ismered-e a gyakorlatát?

Nem! Mint mondtam kezdő vagyok, vagyis idáig csak könyveket olvastam, a gyakorlatot szeretném most elkezdeni. nem akarok egy nagyon kezdő szettet vásárolni, mert azt pénzkidobásnak érezném. Úgy tudom, hogy a javasolt szett alkalmas a fotózáshoz, ezen kívül (van egy Pentax tükörreflexes gépem) nem tudom, hogy mi kell hozzá.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2016.06.08. 06:57

Sterling Archer írta:Úgy tudom, hogy a javasolt szett alkalmas a fotózáshoz, ezen kívül (van egy Pentax tükörreflexes gépem) nem tudom, hogy mi kell hozzá.


Feltételezem, fotózáson mélyég-objektumok fotózását értjük (Nap-, Hold- és bolygófotózáshoz máshová helyezném a hangsúlyt).

Fotózáshoz mindenképpen a minél nagyobb teherbírású, minél pontosabb mechanika. Tehát ha kérdésként merült fel, hogy EQ5 vagy HEQ5/NEQ5, akkor inkább a masszívabb (drágább) mechanika, kisebb távcsővel.
Ezen kívül kell:
- minél sötétebb égboltú észlelőhely
- rálátás a Sarkcsillagra (enélkül a fotózáshoz elengedhetetlen pólusraállás gyakorlatilag lehetetlen)
- kómakorrektor (a Newton-távcsövek felépítéséből adódó kómahiba kiküszöböléséhez)
- vezetőtávcső (vagy nagyon érzékeny vezetőkamera a keresőtávcsőhöz)
- vezetőkamera + a vezetést biztosító laptop, vagy ún. saját kamerájával együtt beszerezhető ún. autoguider
- valamiféle flatbox a korrekciókhoz használt ún. flat-képek elkészítéséhez
- egy számítógép a keletkezett felvételek feldolgozásához
- holdmentes éjszaka és rengeteg türelem (egy-egy objektumról akár több (tíz) órányi felvétel szükséges a szép megjelenéshez)

--mpt
Sterling Archer
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.06.07. 06:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sterling Archer » 2016.06.08. 07:42

mpt írta:
Sterling Archer írta:Úgy tudom, hogy a javasolt szett alkalmas a fotózáshoz, ezen kívül (van egy Pentax tükörreflexes gépem) nem tudom, hogy mi kell hozzá.


Feltételezem, fotózáson mélyég-objektumok fotózását értjük (Nap-, Hold- és bolygófotózáshoz máshová helyezném a hangsúlyt).

Fotózáshoz mindenképpen a minél nagyobb teherbírású, minél pontosabb mechanika. Tehát ha kérdésként merült fel, hogy EQ5 vagy HEQ5/NEQ5, akkor inkább a masszívabb (drágább) mechanika, kisebb távcsővel.
Ezen kívül kell:
- minél sötétebb égboltú észlelőhely
- rálátás a Sarkcsillagra (enélkül a fotózáshoz elengedhetetlen pólusraállás gyakorlatilag lehetetlen)
- kómakorrektor (a Newton-távcsövek felépítéséből adódó kómahiba kiküszöböléséhez)
- vezetőtávcső (vagy nagyon érzékeny vezetőkamera a keresőtávcsőhöz)
- vezetőkamera + a vezetést biztosító laptop, vagy ún. saját kamerájával együtt beszerezhető ún. autoguider
- valamiféle flatbox a korrekciókhoz használt ún. flat-képek elkészítéséhez
- egy számítógép a keletkezett felvételek feldolgozásához
- holdmentes éjszaka és rengeteg türelem (egy-egy objektumról akár több (tíz) órányi felvétel szükséges a szép megjelenéshez)

--mpt

Köszönöm a választ!

A mechanika NEQ-5 Pro Synscan lesz. A fotózást csak később kezdeném, de azt szeretném, hogy a megvásárolt távcső és mechanika már alapból alkalmas legyen erre is, és ne utólag kelljen bajlódnom vele. A "kisebb" kiegészítőket majd később pótolom.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.06.08. 09:45

Ez az összeállítás komoly cucc, az Mpt által felsorolt kiegészítőkkel lehet vele fotózni.
Én a helyedben mindenképpen belenéznék - éjszakai ég alatt!!! - pár távcsőbe, hogy lássam, mi mire képes.
Hol lenne felállítva (város-tanya, mekkora a fényszennyezés, kel-e cipelni felállításhoz, stb.)?
Sterling Archer
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.06.07. 06:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sterling Archer » 2016.06.08. 11:06

Vizi Péter írta:Ez az összeállítás komoly cucc, az Mpt által felsorolt kiegészítőkkel lehet vele fotózni.
Én a helyedben mindenképpen belenéznék - éjszakai ég alatt!!! - pár távcsőbe, hogy lássam, mi mire képes.
Hol lenne felállítva (város-tanya, mekkora a fényszennyezés, kel-e cipelni felállításhoz, stb.)?


Az az igazság, hogy testvérem fiának már vettem egy SkyWatcher 114/900 Newton + EQ-1 mechanikásat, csak ugye mivel ajándék volt nem lett volna pofám kipróbálni. De tegnap felhívtam, hogy megkérdezzem használja e, és mint kiderült össze sem szerelték, hanem csak a padláson porosodik már majdnem 1 éve. Azt kértem el most kölcsönbe, és talán már július első hetében meg is kapom. Azzal fogok tenni egy próbát. Jelenleg több helyszínem is van: az lakásom erkélye( ez a legkevésbé idális) egy falucska hatalmas kertje, mezőkövesd-zsóry (itt gyakorlatilag nincs közvilágítás, fényszennyezés) a másik pedig Bükkszentkereszt. Ezeket "teszteltem" szabad szemmel és elég ígéretesnek tűntek.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.06.08. 11:13

Ez az, egy 114/900-zal jó lesz nekifutni a dolognak. Erkélyről az asztrofotózást kb. el lehet felejteni, nem éri meg. A többi helyszín jó, de vedd figyelembe a cuccolást.
De ez mindegy is, először jöjjön a kisebb newton és a tapasztalás. Majd utána dönts a hogyan-merre-továbbról.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.06.08. 16:10

Ezzel a kis Newtonnal el tudod kezdeni a megfigyelést. Azután, ha ezzel előre haladtál, jó ötlet olyan felszerelést venni, amivel később fotózni is tudsz majd. De ezzel is kezdetben vizuálisan fogsz megfigyelni, és később jön a fotózás.

U.I.: azért az ismerőseidnek, akiknek ez az ajándék ment, mutasd meg, mire lehet használni a "kis" tubust! Persze, azután, ha Te is belejöttél már.
Sterling Archer
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.06.07. 06:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sterling Archer » 2016.06.09. 16:13

Köszönöm mindenkinek a segítséget!
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.06.09. 21:09

nekem is van egy 114/900-am a kettesszámú észlelőhelyemen (zselici ég, 7m+), jól beállítva (ez az f/8-9 miatt nem ördöngősség) meglepően sok mindent megmutat (pl csillagokra bontott m13, rengeteg galaxis (ngc-k is, nem csak messier-ek), stb. nagy előnye, hogy iszonyat hamar lehül, én általában kirakom és mire minden egyebet kipakolok a házból, már lehet is használni. (másik műszerem itthon egy 300-as newton, eq mechanikán, kupolában, falun (6.5m+). ha épp nem ideális (párás, sivatagi poros, holdas) az ég, az se mutat többet.) persze több türelem kell hozzá, de jó égen, és JÓ (legalább alsó középkategóriás (=10-15eFt)) okulárokkal csodákra képes.

sok sikert hozzá!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”