Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2016.03.15. 15:37

Március 14. Nagyon szép tiszta égbolt fogadott, a Hold már késő délután nagyon szépen látszott. Az első kép még nappali fényben készült a delelés környékén levő Holdról.
Kép

Az este beálltával részletképeket készítettem. Kedvenc alakzatom a Theofill, Szent Cirill, Szent Katalin kráterhármas vadregényes volt.
Kép

Tőlük délre a Piccolomini kráter is szép látványt nyújtott.
Kép


Zs.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.03.15. 23:06

Nem tudom más, hogy látja ezeket a képeket. A mélységeket kidomborodásnak. Tegnap pld. holdnézés közben du. fél hét és hét között ilyennek láttam amit figyeltem (Alfragnus keleti perem csúcsfényeitől keletre). Előtte, utána rendesen. Valami a megvilágításban lehet? Miért pont az a félóra? A meresztéstől fáradó szememnek tudtam be. Most itt azt látom amit a tegnapiról mondtam, nem fáradt szemmel. Az agy játszik? Ez digitálisan rendbehozható? A Hold kékben fürödve kedvencem. Nem ezüst, szép hamvasfehér. Most kezdek kínlódni a Hold fotózással, előre félek. Nem tudom hogy kell a mozgásban lévőt visszaadni. Van ilyen program? Vagy csak nem mozgóra? Nekem mindíg hullámzik az egész. Szerk.:.............. amiről tíz perccel előbb írtam, érvényét vesztette. Most rendesen látom a holdképeket. Rejtély. Valahogy lehetetlennek érzem, az elöbb "úgy" láttam. Zsolt, szép képek.Szerk.:.........................03.16.A kép ma jól jelentkezik nekem. Találtam a Theofil keresése közben ezt az ábrát, ilyenről beszélek. Szerk.:.........................03.23 este fél nyolc. Érdekes, megint "úgy látom". Az alsó kép domborodó.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.03.23. 19:40-kor.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2016.03.16. 12:41

géza írta:Nem tudom más, hogy látja ezeket a képeket. A mélységeket kidomborodásnak. Tegnap pld. holdnézés közben du. fél hét és hét között ilyennek láttam amit figyeltem (Alfragnus keleti perem csúcsfényeitől keletre). Előtte, utána rendesen. Valami a megvilágításban lehet? Miért pont az a félóra? A meresztéstől fáradó szememnek tudtam be. Most itt azt látom amit a tegnapiról mondtam, nem fáradt szemmel. Az agy játszik? Ez digitálisan rendbehozható? A Hold kékben fürödve kedvencem. Nem ezüst, szép hamvasfehér. Most kezdek kínlódni a Hold fotózással, előre félek. Nem tudom hogy kell a mozgásban lévőt visszaadni. Van ilyen program? Vagy csak nem mozgóra? Nekem mindíg hullámzik az egész. Szerk.:.............. amiről tíz perccel előbb írtam, érvényét vesztette. Most rendesen látom a holdképeket. Rejtély. Valahogy lehetetlennek érzem, az elöbb "úgy" láttam. Zsolt, szép képek.Szerk.:.........................03.16.A kép ma jól jelentkezik nekem. Találtam a Theofil keresése közben ezt az ábrát, ilyenről beszélek.



Géza!

Ha jól értem, akkor az zavar, hogy a Hold nem látszik mindig élesen, a légkör zavaró hatása miatt képe hullámzik, időnként életlen. Ezt a zavaró hatást kiküszöbölendő alkalmazzák a videófelvételeket és a képfeldolgozó programokat. Én is csak kezdő szinten vagyok ebben a témában, vannak itt profi asztrofotósok is, akik tudnak tanácsokat adni neked. Érdemes átolvasnod Meteor 2013/7-8 számban megjelent Pixelvarázslat a Naprendszerben című cikket Molnár Péter tollából. Sokat segít.

Zs.
Sidius

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.03.16. 17:47

géza írta:A mélységeket kidomborodásnak.


Érdekes dolog, de szerintem mindenki tapasztalta már ezt, aki a Hold felszínéről készült képeket nézeget. Valami olyasmi az oka, hogy az agy nem tudja, hogy merről süt a Nap, emiatt kétféle módon is értelmezheti a síkba leképezett térbeli képet. Egy kráter falának szakaszán az árnyék lehetne éppen egy domborulat által kiárnyékolt terület is, de ugye a Wargentint kivéve valójában mindig egy mélyedés belsejét látjuk. Ha hozzá tudod képzelni a Nap hozzávetőleges irányát, akkor az agyad helyreállítja a "domborzati negatív" értelmezést a valódi térbeli megjelenéssé. (Nálam legalábbis ez működni szokott.)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.03.16. 18:46

Tudom, tudom. Ám azon a duplán sikerült képen itt fent mindkét esetre látok példát. Vagy csak én látom? A technikának nincs agya. Olyasféle jelenség mint a szolarizáció? Milyen esetben? Szerk.:...................19:46(megittam az esti konyakot...) Tudom már! A második dimenziónkkal való eseti összehullámzás az oka. Nem viccelek. (?).
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2016.03.17. 06:36

szamosv írta:Az este beálltával részletképeket készítettem. Kedvenc alakzatom a Theofill, Szent Cirill, Szent Katalin kráterhármas vadregényes volt.


Akkor este én is próbáltam képet készíteni a 80/600-al, de inkább vizuálisan nézelődtem.
Nagyon megtetszett nekem is akkor este ez a környék és gyorsan lőttem egy videót.
Moon_175320.jpg


Ezt pedig a 250/1200-vel az este. Vártam a Jupiter, de egyre csak romlott a légkör.
Moon_201313.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.03.17. 18:36

Különbözőnek látom ezeket a képeket. A megfigyeléskor szemeddel is így láttad? Akkor az agyatlan érzékelő is így látta. Nem hagy békén ez a dolog.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.03.18. 00:17

Engem is megzavar az a kép némelyik, elsőre negatívban láttam, ahol mélyedés, ott dombot látok, aztán néztem egy darabig és átfordult.

Olyan ez, mint a szöveg értelmezés, ha a környezetből nem egyértelmű, mit akar mondani egy szöveg, akkor vagy elkezdünk röhögni, vagy nem tudom, már ha valami vicc teszem azt, ott is ezt használják ki néha.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2016.03.18. 16:28

Sziasztok!

Tegnap látványos volt a Platón kráter és az Alpok vidéke.
Kép

Apropó. A kráter neve a térképen Plato, ami Platón görög filozófus nevének nem magyar alakja. A holdi elnevezéseknél ragaszkodni kell-e az angol, latin, stb nevezékhez, vagy lehet "magyarul" is mondani írni, aminek van anyanyelvi változata. Gondolok itt elsősorban a görög, latin nevekre, pl: Plato-Platón, vagy Erathostenes-Eratosztenész, Copernicus-Kopernikusz, Cyrillus- (Szt) Ciril. A tengerek, öblök nevét is lehet használni magyarul, vagy muszáj a hivatalos elnevezést használni? Pl: Mare Tranquilitatis-Nyugalom tengere?
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Hold-észlelés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.03.18. 19:23

Ezen ellehet gondolkodni. Mikor Szt. Cirilt írtad hiányérzetem lett, aztán a Rüklt (gyönyörű kiadás) nézve megértettem. Szerepel, a nevezék részében, nem a térképen. Ott talán nyugtalanító is lenne esetekben. Szép kép ez itt,jó nézegetni.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.03.19. 08:09-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”