Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.04.28. 13:33

Sziasztok!

Hát, nagy nehezen, de talán született valami a második monitor-üvegből :).

Az az igazság, hogy kissé alulkorrigált, de egyszerűen nem tudom most megcsinálni jobbra. Illetve fogalmazhatunk úgy is, hogy nem merem, mert nagyon nagy a veszélye, hogy elrontom és akkor újból javíthatom a peremkopást órákig, stb. Kissé viharvert is szegény, mert még az utolsó hetekben is szereztem egy jó nagy csorbát / a gépen nagyon kicsit nekikoccantottam egy könnyen elmozduló, alu alkatrésznek…/, de szerencsére a letakart peremen van.
Ha jól értelmezem a csillagtesztet /fókuszon kívül a segédtükör melletti belső gyűrű nagyon enyhén fényesebb, mint a legkülső, ill. fókuszon belül jobban kijön ez a különbség, mert valahogy "maszatosabb" a kép, így feltűnően látszik, hogy a külső gyűrű fényesebb/, akkor a peremén kellene még laposítanom. Az állandó peremkopás veszély miatt nagyon óvatosan nyúltam mindig hozzá, kissé sikerült is javítani a helyzeten, de nem merek drasztikusabban dolgozni, mert eddig mindig az lett a vége, hogy egy viszonylag meredek törést csináltam a perem környékére, pedig maximum 2-5 percet dolgoztam, vagy csak 2-3 körbeforgásnyit. A meredek törést sem volt mindig egyszerű visszahozni, vagy ívesebbé tenni.
Ha vastagabb lenne az üveg, persze felcsiszolhatnám /és akkor megcsinálnám normálisra, mert most ugye a tükör külső 2 cm-es része használhatatlanul peremkopott, ezért is van letakarva/, de nem akarok többet kísérletezni most ezzel. Jobb egy 21 cm-es használható, mint egy semmilyen :).

Az alulkorrigáltsága nem erős, bár fotózásra nyilván nem lenne jó. Csillagon, 2-3 rácsvonalnál sejthető egy kis íveltség. Az ideiglenes tubus elég vacak és a jusztírozás sem tökéletes, ez látszik, a segédtükör is óriási hozzá, 99 mm-es /nagy bátran megvettem akkor, amikor még 25 cm-es volt a használható rész/, de 180x-os nagyításon a Jupiter egész szép, éles peremű, a fő sávok látszanak, a holdjai szép kis fényes pontok. 540x-es nagyításnál már nehezen fókuszálható /nincs fókuszírozó, egy csőben tologatom az okulárt/ , de a fő sávok homályosan látszanak. A Hold ugyanekkor egész jó még, viszonylag élesek a kráterek.
A Mars 180x-nál határozott peremű korong, részletet nem láttam rajta.

Azaz nem akarom tovább piszkálni, befejezem, ha igaz :).
Annyi ugyanis még változhat, hogy ha megveszem a hozzávaló segédtükröt, akkor a jelenlegivel kitakart részről kiderül, hogy nem jó és hozzá kell nyúlnom, de talán nem…:) Egyszer lehetne szerencsém is ennél a tükörnél…:)

Felteszek pár rácsképet és a Dall-tesztről is: teljesen jól jön ki az, amit Jani írt, hogy a peremnél egyenesek a rácsvonalak és /fókuszon kívül/ a középső kb.1/3 –nál kissé mélynek tűnik! Eddig nem mertem a gagyi lencsémre hagyatkozni teljesen, de most már tudom, hogy lehet :) A fényképen ebből sajnos igen kevés látszi

Majd a következő jobban sikerül:)
De persze örülök neki nagyon, ez az első fényerős tükröm :)
Remélem, hogy tényleg szép képe lesz majd!

Zoli
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.04.29. 13:17

TZ írta:Azaz nem akarom tovább piszkálni, befejezem, ha igaz :).
Annyi ugyanis még változhat, hogy ha megveszem a hozzávaló segédtükröt, akkor a jelenlegivel kitakart részről kiderül, hogy nem jó és hozzá kell nyúlnom, de talán nem…:) Egyszer lehetne szerencsém is ennél a tükörnél…:)



Szia Zoli!

Miért nem csinálsz egy sima mezei ódivatú zónamérést?

De egyébként elhiszem, hogy szeretnéd már abbahagyni a polírozást, és az eget nézni vele. :)
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2016.05.12. 21:57

Sziasztok,

Tudja valaki, hol lehet beszerezni egy kevés BK7 üveget? Van esetleg valakinek eladó? Optimális esetben legalább fél kg-ra lenne szükségem, de ha nagyon nincs, kb. 200 g már elég lehet. Alakja mindegy, lehet karcos, repedt, törött, stb., csak egy tömbből származzon. Akár egy kisebb, főtükörnek szánt korong is érdekelne. Ki szeretném próbálni, hogy kemencében hogyan viselkedik ez az üvegtípus.

Misi
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2016.06.14. 15:09

Sziasztok!

Régen többféle rácstípusra" esküdött" mindenki. Van 10 vonal/mm-esem gyári, üvegen van rajta. Meg van 3,3 vonal/mm-es is. Ez utóbbit szerettem a legjobban, mert levegőréteg volt a rácsok között, nem volt semmiféle fénytörés. Esztergált okulárkihuzatba tolható egység amire középen fel van csavarozva egy kézzel tekert párhuzamos drót 0,15 százados. 2 drótszálat szorosan egymás mellé tekertem a másikat pedig vissza. Tökéletesen működik. Bőven meg lehet mondani csillagon ráccsal nézve, hogy a rendszer egészében jobb e mint lambda/4. mindenféle bonyolult mérés nélkül.

Régebben kontrolláltuk ezeket a rácsos és konkrét méréseket és nagyon megbízható. Ha 1 rácsot toltam a végtelenből érkező fókuszba szépen látszott hogy pl van e peremkopás, milyen a rendszer össz minősége. A rácsok párhuzamossága árulkodó egyértelműen a minőségről.

Ami ráccsal jónak mutatkozott azoknak a tükröknek az intra és extra leképezése is szinte teljesen egyforma volt vagy a legrosszabbaknak is lambda/6-os tükrük volt "csak".

Bocsi, nem olvastam vissza s sok írást csak láttam a rácsos bejegyzést.

Üdv:Jani
johnie00
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.09.13. 19:03

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: johnie00 » 2016.09.19. 16:28

űdv, elnézést ha rossz helyre irok de nem találtam olyan topikot ahol használt elado alkatrészek kiegészitők lenének.

esetleg valakinek nincs felesleges , vagy, használt vagy felujitásra szorulo , elado főtűkőrje ? 200 mm től 250mm ig érdekelne .

űdv.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.09.19. 20:04

Vágni kell ki TV üvegből ... :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.09.19. 20:44

johnie00 írta:űdv, elnézést ha rossz helyre irok de nem találtam olyan topikot ahol használt elado alkatrészek kiegészitők lenének.

esetleg valakinek nincs felesleges , vagy, használt vagy felujitásra szorulo , elado főtűkőrje ? 200 mm től 250mm ig érdekelne .

űdv.


Üdv!

Több helyen lehet kapni ekkora méretű korongot, ha csiszolni akarsz.
johnie00
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.09.13. 19:03

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: johnie00 » 2016.09.19. 21:36

csiszolásbol már megjőttem :D , van egy 25 cm tűkrőm amit nem tudtam bevonni ezűstel , de most találtam rá a forumra aztán sikerűlt megkapnom a receptet , van vegyész ismerősőm akitől bebirom szerezni a vegyszereket még segit is az eljárásba , na de a probléma hogy a 4-5 éve csiszolt tűkrőmnek nem megfelelő a mélysége , csiszolo gépet épitettem anno de sajna felesleges volt és szétszedtem , a lényeg egy olyan tűkőr ami már műkődik csak ujra kellene ezűstőzni , csiszolni nem iganán szeretnék se ujabb gépet épiteni 1 tűkőr miatt .
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.09.19. 22:44

Most ezt a 25 centist akarod megint csiszolni ? Ha jó kár azt elrontani, kell az neked ?
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.09.20. 07:12

Azért írok, mert ha valaki komoly érdeklődő ide vetődik, akkor hibás következtetést vonhat le:
johnie00 írta:csiszolni nem iganán szeretnék se ujabb gépet épiteni 1 tűkőr miatt


Nemigen értem az összefüggést a gép megléte meg a csiszolás között. Régen majdnem mindenki, mostnában meg még még mindig elég sokan kézzel csiszolnak egy-egy optikát. Ha kézzel nem sikerül, akkor géppel se lesz jobb.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”