Ortho okulárok

tpalmai
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2016.03.12. 14:17

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: tpalmai » 2016.03.12. 14:31

Sziasztok!

130/650 SkyWatcher Newton távcsövemhez vizuális bolygóészleléshez szeretnék beszerezni valamilyen orthoszkopikus okulárt a teljesítmény (kontraszt) fokozása érdekében, bár tudom hogy ez a távcső nem kifelyezetten bolygózásra van kitalálva.
150-200x-os nagyítás eléréséhez nem nagyon találtam a távcsövemhez megfelelő orthoszkopikus okulárt az alacsonyabb árkategóriában:
- a Baader legkiseb fókuszú okulárja, a 6mm-es a távcsövemben 108x nagyítást adna,
- a Kasai japán ortho legkisebb fókuszúja, a 4mm-es viszont 162x-est.
Tanácsot kérnék, hogy ehhez a csőhöz szerintetek melyik lenne jobb:
- Baader 6mm (108x nagyítás) plusz esetleg egy jobb minőségű Barlow (amivel 200x körüli nagyítást is el tudok érni),
- vagy ehhez a távcsőhöz elég a japán 4mm-es (162x nagyítást adó), mivel a nagyobb nagyításokhoz úgyis ritkábban van jó ég.

(Meglevő okulárjaim: Goldline 20mm (32x nagyítás), Goldline 9mm (72x), Plössl 6.3mm (103x), Plössl 4mm (162x), Planetary 2.5mm (260x))

Köszönettel:
Tamás
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.03.12. 16:42

4 mm-es ortho.
A betekintési "kényelme" olyan lesz, mint a 4-es Plössl-é.
Mindazonáltal nem vagyok biztos benne, hogy meg fogja érni. Ennek a távcsőnek jelentős a kitakarása, valószínűleg az optika sem annyira szuper, egy szóval nem biztos, hogy a 4 mm-es ortho többet fog hozni, mint a 4 mm-es Plössl.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2016.03.14. 09:57

Pénteken megérkezett az új Baader Classic Ortho 6 mm-es okulárom. Sajnos az égiek eddig még nem engedték kipróbálni, de ma úgy néz ki végre bevethetem, ha másra nem, akkor a Napra. Az okulár a távcsővel 167X-s nagyítást ad, így a 9 mm-es 111X és az 5 mm-es 200X közötti tartományban is van már oksim. :)

Kép

Zs.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.03.14. 20:00

szamosv írta:Pénteken megérkezett az új Baader Classic Ortho 6 mm-es okulárom. Sajnos az égiek eddig még nem engedték kipróbálni, de ma úgy néz ki végre bevethetem, ha másra nem, akkor a Napra. Az okulár a távcsővel 167X-s nagyítást ad, így a 9 mm-es 111X és az 5 mm-es 200X közötti tartományban is van már oksim. :)

Kép

Zs.


Szia Zsolt!

Igazán jól ütemezett vásárlás volt, az égiek is rád mosolyogtak ;)

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.03.14. 21:05

Az elöbb hagytam abba, fák mögé ment a hold. Az új Q-T sort Barlovval próbáltam. Kezdtem du. fél hatkor, kék égben. Szeretem a színt. A Theophilust aztán odébb a Hypatiat néztem mostig. 42 - 74 - 135 - 225 nagyításokkal "zoomolgattam". A készleti Plössl keresőnek igen tetszik. Első vizsgálódásokra fogom használni gyakran, úgy érzem. A mai égen a 10mm-es (135x) volt alkalmasabb. A 6mm-es képe hullámzott (225x). Nekem a legjobban tetszett a 28mm-el patkolt 5mm Hyperion ( lett 3,2mm 187,5x ) által látott mai kép. Az a tárcsa nagyon kényelmessé tesz, mondhatom. Meg a sorozatjelleg parfokalitással. Azt hiszem, megérte. Első benyomás. Vizi féle kiadás, gyönyörű Rükl Holdatlaszt is ma avattam. Jó kis napom volt. A képen a látvány. Azért ennyit nem láttam....
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.03.18. 07:55

A tegnapi távcsöves bemutatón volt alkalmam először kipróbálni a 6 mm-es UO ortho-t a MACSED 80/600-as ED refraktorában. A Jupiter látványa lélegzetelállítóan szép volt.

Mivel egyszerre 4-5 érdeklődőnél több nem tartózkodott a távcső körül, így a nagyközönséggel is kipróbáltattam az okulárt. Örömmel mondhatom, hogy senki sem panaszkodott betekintési kényelmetlenségre, és a 100x nagyításnál elég volt 3 emberenként utána állítani a távcsövet.

Bolygóra még egy 9 mm-es Planetary-t és egy 9,7 mm-es Meade plössl-t használtunk, és bár ezeknek is szép képe volt a kisebb nagyításon, de az ortho mindent vitt.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.03.29. 07:56

Kedves Géza!

Köszönöm, hogy megosztottad az első tapasztalataidat az okulárokról. Az azóta eltelt időszakban sikerült kettőscsillagokat, bolygókat, ködöket megfigyelned az orthókkal? Vettél észre többlet színezést az orthó és a barlow együttes használata mellett? A Hyperion vagy a orhó okulárjaidat szereted jobban használni?

A parfokalitásról talán annyit, hogy más cég okulárjainál is van (lehet) némi pici fókuszbeli képélesség különbség két okulár közt.

Sikerült saját magadnak eldöntened, hogy a Hyperiont vagy inkább az ortót, esetleg mindegyiket fogod használni? Érdemes megnézned ugyan azt az objektumot mind két fajta okulárral, aztán neked kell eldöntened, hogy a nagyobb LM méret vagy az adott objektum kontrasztja lesz a fő célod.

üdv.,
Gábor



üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.03.29. 09:55

géza írta:...... A mai égen a 10mm-es (135x) volt alkalmasabb. A 6mm-es képe hullámzott (225x). Nekem a legjobban tetszett a 28mm-el patkolt 5mm Hyperion ( lett 3,2mm 187,5x ) által látott mai kép.


Kedves Géza!
Nagyon örülök, hogy sikerült jó benyomást szerezned az új készletről.
Én keresésre és nézelődésre általában először a 24mm-es Hyperiont /esetleg a 32mm-es WA-t/ használom.
Nem egészen értem, hogy mi is ez a "28mm-el patkolt 5mm Hyperion" ami lett 3,2mm?
Nekem az ortho képe sokkal jobban tetszett annak idején mint az 5-ös Hyperion képe de ezt már többször írtam, hogy szerintem az 5mm-es Hyp. nem egészen eltalált okli.
Meg is váltam tőle.
Közben leesett, hogy biztos a 28mm-es finomhangoló gyűrűre gondoltál patkolásként. Bocs.
A Q-Turret szerintem tökéletes összhangban dolgozik a BCO sorozattal.
A parfokalitás kicsi eltérései előfordulnak, ahogy Gábor írta. A 8-24 Hyperion zoom-ot is picit nálam után kell állítani a 8mm-es állás elérésekor. Ez nem számottevő, más neves gyártók okulárjainál is tapasztaltam.
Összességében én is nagyon elégedett vagyok a BCO sorozattal. Az ár/érték aránya verhetetlen.
Szép derült eget kívánok a használatukhoz! :)

Üdvözlettel: D.Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2016.03.29. 10:03-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.03.29. 09:57

: Gábor várja.. közben a kérdésedre Laci : a Hyperionok tartozék gyűrükkel átfokuszálhatók. Itt a 28mmes gyűrüröl és a megváltozott gyújtótávról van szó. Ilyen is van..: http://www.teleskop24.com/Projekt_T24/images/hr.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Ortho okulárok

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.04.22. 09:37

Tegnap este végre volt alkalmam kipróbálni az újonnan beszerzett 4 mm-es Vixen ortho-t, és néhány egyéb kölcsönben nálam lévő eszközt. A majdnem telihold miatt csak a Jupitert néztük meg két barátommal, egy rögtönzött összehasonlító tesztelés keretén belül.

Helyszín: Debrecen belvárosa.
Időpont: 2016.04.21. 20:00-20:20.
Körülmények: felhőtlen ég, nyugodt légkör, erős fényszennyezés, légköri por és szmog rontja enyhén az átlátszóságot.
Eszközök:
- SW 80/600 ED (kölcsön),
- AZ-4 acéllábon,
- Tele Vue Plössl 11 mm (kölcsön),
- University Optics ortho 6 mm,
- Vixen ortho 4 mm,
- Baader Q-Turret 2,25x barlow (kölcsön).

Először a TVP-vel (~55x nagyítás) néztük meg a bolygót. Ritka szép látvány fogadott. Én először néztem ilyen okulárba, és lenyűgözött a kép kontrasztja. A Jupiter két fő sávja nagyon szépen látszik, színezés nem tapasztalható, a holdak pontszerűek.

Következett az UO ortho (100x nagyítás). Az ismerős penge kép fogadott. Semmi különös, csak a gyönyörű látvány.

TVP+barlow (~123x nagyítás). Semmi romlás a képminőségben, csak a nagyítás nőtt szépen. És kiszúrjuk a Ganymedes árnyékát. Tűélesen és koromfeketén látszik a pici pont. Én eddig csak elmosódott barnás foltként láttam holdárnyékot a Jupiteren, úgyhogy lenyűgöző az élmény. Gyorsan visszarakjuk az UO ortho-t és így, hogy tudjuk, hogy hol keressük, a 100x nagyítással is megtaláljuk az árnyék pöttyét.

Vixen 4 mm ortho (150x nagyítás). Közelítünk nagyításban az elméleti maximumhoz. A kép továbbra is jó, de a kontraszt enyhén romlott a TVP+barlow-hoz képest. A Jupiteren további sávok és részletek fedezhetők fel, de a holdárnyék már nem olyan szép kontrasztos. A képet épphogy meg tudjuk nézni mindhárman mielőtt kimenne a látómezőből. Volt bennem egy enyhe félelem, hogy mennyire lesz kényelmetlen a kis ortho használata, de teljesen alaptalanul. Mindannyian gond nélkül tudtunk észlelni vele, de sajnos a kis pupillatáv miatt sűrűn kell majd takarítani.

UOO+barlow (225x nagyítás). Messze túl vagyunk az elméleti maximumon (160x), de a kép továbbra is élvezhető. Még itt sincs semmi színezés, jönnek a halványabb felhősávok is, és bár az árnyék már nem túl kontrasztos, de még messze nem az a barna maszat amilyet a régi okulárjaimmal láttam hasonló nagyításon. Viszont lassan átmegyünk mozgóképes csillagászkodásba, így goto híján nem pörgetjük tovább a nagyítást.

Konklúzió:
A mai estén a TVP+barlow kombó elvitte a show-t. Mindhármunknak egyértelműen az a ~123x nagyítású kép volt a legszebb, amibe a betekintési kényelem és a nagyobb látómező is belejátszott (megjegyzem, hogy a 11 mm-es TVP egy annyira jó okulár, hogy egy barátom összehasonlító tesztelésén simán földbe gyalázta a 11 mm-es Naglert). De - és a "de" mindig nagyon fontos! - TVP-t csak 8 mm-ig gyártanak, így komoly nagyítást csak az ortho-kkal lehet elérni (rövid fókuszú nagylátószögű okulárokat még nem teszteltem). És az ortho-k itt sem okoztak csalódást (a Jupiter felhőinek részleteit csak ezekkel láttuk!!!). Ha csak az ortho-kat nézem, a régi okulárjaimhoz képest elképesztő az észlelési élmény javulása. És mivel a betekintéssel sem volt semmi bajunk, így mindenkinek csak ajánlani tudom ezeket a kicsi csodákat.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”