Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
sevcsa
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2016.03.03. 12:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sevcsa » 2016.03.03. 16:13

Köszönöm Péter és Tomasz, megfogadom a tanácsotokat! Tehát akkor 130/650 lesz. Esetleg ez jó vétel lehet?

http://www.jofogas.hu/budapest/Skywatch ... tm?first=1

Bár alapból nem vennék goto-t, nem ezzel szeretném kezdeni, de ha ennyiért jár hozzá.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára sevcsa 2016.03.04. 10:31-kor.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.03.03. 16:37

Meg kéne kérdezned valamelyik távcsőboltot, hogy ez stabilabb, vagy a szettben hozzáadott EQ2. Stabilitás mindenek felett! :D
LittleRoss
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2015.10.19. 12:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: LittleRoss » 2016.03.03. 17:01

Üdv Csaba!

A tapasztalt megfigyelők után én is szólnék, de csak zöldfülű titulusban :-)

Tavaly novemberben lettem egy 130/650-es Newton boldog tulajdonosa, minden komolyabb ismeret nélkül, én is az általad említett két típus között vacilláltam sokáig. Végül a rövidebb hossz, nagyobb átmérő és nem utolsó sorban a "betekintési kényelem" (mivel nem tudtam elképzelni, hogy az 1 méteres cső alatt, hogyan fogok hemperegni, ha felfele néz, de nyilván ennek is megvannak a praktikái) szempontok alapján választottam ezt. Amit sajnálok, így utólag, hogy nem Crayforddos mikrofókuszos kihuzattal vettem, bár ez jóval drágább.

Hétköznap Pesten Zuglóban erkélyről lehetőség szerint és hétvégente vidéken kisvárosban használom mikor "tervezhető" a tiszta ég. Pesten eddig erkélyről sikerült Orion köd magja és két szárny, Plejádok, Hold, Jupiter, kettős csillagok pl. Mizar és a ráadás egyszarvúban a ß hármas rendszer, az Uránuszt és a Marsot nagyon várjuk. Vidéken simán jött Androméda, M34 és M35 és a Triangulum, de küzdés volt a C/2013 Catalina, igazán sötét égen még nem voltam, majd a nyáron, bár azt gondolom ez csak jobb lesz.

Kezelhetősége egyszerű, a jusztír sem olyan nehéz és a neten is van fennt róla videó MCSE Asztrofotós szakkör (Éder Iván) előadásában.

Hordozhatósága is még megoldható, nálunk befér a család és a távcső is a VW Polo-ba :-), szóval eddig csak pozitív élményekkel gazdagodtam mikor lehetőségem nyílt a használatára.

Remélem tudtam segíteni én is.

Tiszta eget és sok sikert!
SkyWatcher 130/650 Newton EQ-2

Kép
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.03.03. 17:12

Szia Dorcsi!

A binokulárt nem távcső helyett ajánlottam (meg mások is), hanem egyrészt kezdetnek, később a távcső mellé kiegészítőnek.
Avatar
Dorcsi
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.08.11. 19:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dorcsi » 2016.03.03. 17:31

SzZoli írta:Szia Dorcsi!

A binokulárt nem távcső helyett ajánlottam (meg mások is), hanem egyrészt kezdetnek, később a távcső mellé kiegészítőnek.


Szia Zoli !
Tudom, hogy kezdetnek ajánlottad a binokulárt. A terveim közé tartozik az is,hogy későbbiekben venni fogok távcsövet.
10x50 binokulár Scopium Wa
15x70 binokulár Scopium Nature
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.03.03. 23:02

Tomasz írta:Kedves Mindenki és Dóra!

Nem értem miért erőltetitek ezt a binokulár dolgot olyan embernek, akit láthatóan jobban érdekel a csillagászat egyszeű nézegetésnél. ...


Sok mindenben nem értek egyet veled a hozzászólásodban (sőt, leginkább semmiben...), vitatkozni pedig nem fogok, de legyen elég csak annyi, hogy ha valakit még oly nagyon is érdekel a Forma-1 (de még jogosítványa sincs), akkor sem célszerű azonnal Vettel helyére beültetni, mert még elindulni sem fog tudni a Ferrarival...

MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2016.03.04. 07:26-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
hajnal
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2016.01.08. 20:34

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: hajnal » 2016.03.04. 00:08

Ha megengeditek, mint első távcsöves és újdonsült 70/500-as tulajdonos felvázolnék egy újabb ötletet (vagyis lehet, hogy valaki már ajánlotta neki ezt korábban...). Csak azért bátorkodom írni, mert 2 hónapja még én is égtem a vágytól, hogy jobban lássak a csillagos égbolton és kezdőként maximálisan elégedett vagyok azzal, amit ajánlottatok.
Kedves Dóra ! Szerintem azt valóban jól látod, hogy egy binokulárra szükséged lesz. Ezt később távcső mellett is fogod tudni használni, de ha mindenképpen tervezed egy távcső vásárlását is, akkor talán egy olcsóbb binokulár is megtenné, mondjuk 10e Ft körül. Ezzel máris megspórolnád a most rászánt pénz felét és közelebb kerülnél egy sokak által kedvelt, ajánlott és viszonylag olcsó 70/500-as megvásárlásához. Ezt idővel lehetne fejlesztgetni, nem unnál rá egyhamar. A hordozhatóságáról annyit, hogy egy nagy, 65 literes hátizsákban elfér okulárokkal egyebekkel együtt, bár az AZ2 kilóg belőle (azt jobb kézben vinni) és nem mondom, hogy könnyű a súlya hurcolászáshoz, de megéri az a kis erőlködés a távcső képességeinek megtapasztalásához :)
sevcsa
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2016.03.03. 12:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sevcsa » 2016.03.04. 09:19

Kedves Gábor! Köszönöm neked is, hogy leírtad tapasztalataidat a távcsővel kapcsolatban! Ez is megerősített benne, hogy jó választás lesz. Ahogyan ez az írás is elég meggyőző:

http://www.tavcso.hu/?o=130-650%20teszt
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2016.03.04. 10:17

Attila írta:ha valakit még oly nagyon is érdekel a Forma-1 (de még jogosítványa sincs), akkor sem célszerű azonnal Vettel helyére beültetni, mert még elindulni sem fog tudni a Ferrarival...
MDA


A hasonlatod sántít. Ha valaki kezdő ezt elolvassa, akkor azt hiheti, hogy a távcső kezelése nagyon bonyolult. Nem az.
Ahogy a fényképező gép sem az. Egyikhez sem kell jogosítvány.
És mindegyikhez adnak leírást is.
Próbbállak megérteni, de nem megy.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.03.04. 12:27

Tomasz írta:
Attila írta:ha valakit még oly nagyon is érdekel a Forma-1 (de még jogosítványa sincs), akkor sem célszerű azonnal Vettel helyére beültetni, mert még elindulni sem fog tudni a Ferrarival...
MDA


A hasonlatod sántít. Ha valaki kezdő ezt elolvassa, akkor azt hiheti, hogy a távcső kezelése nagyon bonyolult. Nem az.
Ahogy a fényképező gép sem az. Egyikhez sem kell jogosítvány.
És mindegyikhez adnak leírást is.
Próbbállak megérteni, de nem megy.


Tarjánban nyáron le kell tesztelni. Egy 7-10 éves gyereknek mennyi idő kell ahhoz, hogy egy 30 centis Dobsonnal elboldoguljon? (Szerintem kb 5 perc) :D
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”