Üdvözlöm az olvasókat!
Hivatalos bejelentés következik, először Magyarországon!
A Kaposfüred néven ismert vasmeteorit azonos az 1890-es hullású Nagy-Vázsony vasmeteorittal.
Hosszú évek nyomozásával, a bejelentő személy egyetértésével és tanúvallomások alapján sikerült igazolni, hogy az 1995-s hullású Kaposfüred néven ismert IVa típusú vasmeteorit valójában nem Kaposfüreden és nem 1995-ben hullott. Az akkori beszámoló a hullásról és körülményeiről nem fedi a valóságot.
Valójában a meteorit 1890-ben hullott Nagyvázsony határában, amit Koralovszky János bányász vándorlegény talált meg és pár hétig pénzért mutogatta a város környéki kocsmákban. Nem sokkal ezután a meteorit jutalom ellenében a veszprémi Hornig báró püspök illetve az egyház tulajdonába került. Ekkor 33 évvel voltunk a rosszízű történetű Kaba meteorit hullása után, amikor is a bécsi Császári Gyűjtemény magának követelte a Kabát, amit végül nem adtunk. Feltehetőleg erre a történetre gondoltak eleink, amikor is a gyűjteményükből kivettek egy régi és erősen oxidált felületű mexikói Toluca nevű vasmeteoritot, ami a bécsi gyűjteménybe került és mai napig – tévesen - Nagy-Vázsonyi meteoritnak fogadtak el. A beküldő a kor neves gyűjtője Mayer von Gunthof textilgyáros volt, aki nem firtatta a meteorit származását, hiszen a Nagy-Vázsonyi hullás még a korabeli lapokba is bekerült, mint akkori újdonság.
A meteorit később Veszprémből Szegedre került, majd kacifántos események közepette Havas Géza szegedi lelkész kapta azt meg a II. világháború vége felé Mindszenty József akkori veszprémi püspöktől. Végül 1972-ben került Török Marcel lelkész tulajdonába, annak pappá való felszenteléskor, egyenesen Havas Géza ajándékaként. Hogy a valótlan hullás története miért került elő 1997-ben, azt most ne firtassuk, inkább örüljünk a ténynek, hogy az amúgy is kevés számú magyar meteoritjaink történetének ez a szála helyére került.
A történet rövid összefoglalóját és a bizonyítás leírását a 2016 márciusi Texasi LPSC konferencián mutatja be magyar szerzőkből álló csapat. A cikk elkészült és elfogadásra került, így nyilvános.
Az angol nyelvű összefoglalót itt találhatjátok:
http://www.hou.usra.edu/meetings/lpsc2016/pdf/1555.pdfA meteorit történetét a cikk megjelenése után, a meteoritokat nyilvántartó amerikai szervezetnek a Meteoritical Societynek tervezzük megküldeni. Hogy mi lesz a meteorit valós neve azt a szervezet Nevezéktani Bizottsága a körülmények mérlegelése után fogja eldönteni.
A történet hosszabb kifejtését a meteor hasábjain, cikkben tervezem megjelentetni.
Köszönet a nyomozásban résztvevőknek, üdvözlettel:
Kereszty Zsolt
IMCA, Meteoritical Society, MCSE