Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.03.05. 07:44

Szabad szemmel már megnéztem párszor az ISS-t, binokulárral is próbálkoztam, de azzal is csak egy fényes "csillag" volt az eredmény.

Örülnék, ha leírnád a követést! Én arra gondoltam, hogy ha elég magas pályán jön az ISS fölöttem, akkor előzőleg ennek megfelelően megdöntöm a dobsont, és így a megfigyelés alatt már csak az egyik tengely mozgatásával kellene foglalkoznom. Aztán nem biztos, hogy ez így működne is a gyakorlatban.
zsolti1976
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.10.09. 09:35

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: zsolti1976 » 2010.03.06. 16:42

Tegnap sikerült lekövetnem, a nagyítást is próbálgattam. Előre beállítani a dobsont nem kell, nem is lehet. Kivéve, ha az egész forgózsámolyt meg nem döntenéd, de akkor is korrigálni kéne, csak bonyolítja. Szerintem először csak a keresővel próbálgasd lekövetni. Nem tudom, hogy a keresőd fordított állású, vagy amici-prizmás, oldalhelyes. Amikor az ISS feltűnik a horizonton, akkor még nagyon lassan "mozog", könnyű követni. Én bármilyen objektum keresésekor, legyen az álló, mozgó, mindkét szememet nyitva tartva nézem az eget. Ballal "simán" az eget, rajta a célt, jobbal a keresőtávcsőben ugyanazt a célkeresztben. Ha a kettő szemmel nézett képeken közelít az obj. "önmagához, akkor előbb-utóbb látszólag ott lesz a célkeresztben mind a kettő. Ha megtaláltad az ISS-t, vagy repülőt a keresőben is, akkor nem vidd középre, figyeld meg a haladási irányát. Úgy állítsd be a keresővel a távcsövet, hogy ahogy halad az ISS, körülbelül átmenjen majd a keresőtávcső célkeresztjén. Akkor gyorsan nézz az okulárba, várd, mikor ér a látómezőbe (vagyis a kereső célkeresztjébe középre). Ha jól lett beállítva, akkor el fog húzni majd. Egyik kézzel fogd a távcső felső szélét, másikkal a kihuzatot. A szemüregedet meg nyomd oda az okulár gumigyűrűjébe, hogy együtt mozogjon a fejed, és az egész távcső. Így tudod majd stabilan követni az okulárral is a mozgó célt. A "mechanika" legyen elég laza, hogy könnyen tudd mozgatni követéshez, de ne túlságosan. Jó gyakorlást!! Ja, és ma 5 percig fog áthaladni az ISS, nem túl magasan, könnyebb lesz követni. Ha zenitben jár, az természetesen nehezebb. ja, nagyítás. Próbáltam 23-szorosan, ( a gyári 26-os plössl+2xbarlow) tudom követni, de élvezhetetlen, mert átrohan a látómezőn, nem lehet megfigyelni, olyan gyors. A 26-os plössl simán 46x a legjobb. Ha a fényessége nagyobb, mint -1,5--2magn. akkor kell szűrő is, pl. neutrál, mert túl fényes... volt alkalmam tavaly a levált Atlantis űrsiklóval párban is megfigyelni, az Atlantis akkor egy hosszú fényes pálcika volt, több km-ről követte és fényképezte az állomást. Sok sikert!
zsolti1976
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.10.09. 09:35

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: zsolti1976 » 2010.03.06. 16:45

Ez elég vicces: "mindkét szememet nyitva tartva nézem az eget" :lol: Ti is ??? És vezetés közben az utat?
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.03.06. 18:31

Kösz a tapasztalatok megosztását, ki fogom próbálni! (De nem ma, ahogy a felhőzetet elnézem.)
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.03.20. 11:52

Sziasztok!

Tudnátok abban segíteni, hogy mint abszolút kezdő, mit észlelhetnék, az alábbi adottságok mellett?

- 150/1200 newton távcső
- városból észlelnék (Sopron), - mostanában sajnos autó hiányában kitelepülni nem tudok
- majdnem teljesen körben, 20-25 fok magasságig takarnak a szomszédos házak

Orion-köd, Szaturnusz, Mars, Fiastyúk, Hold megvolt. Más, ha jól emlékszem nem is volt, úgyhogy a választék nagy, csak nem tudom, hogy városból mit érdemes megkeresni még. Ha jön a következő derült éjszaka, egy Stellariummal felszerelt laptoppal vonulok majd ki, így remélem, a fentieknél "eldugottabb" objektumokat is megtalálok majd.

Van galaxis, amiből ilyen körülmények között láthatok valamit?

Előre is köszönöm a tippeket!
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.03.20. 16:43

M81,82, 51,64,94 ezek fényesek, közepes fényszennyezés mellett is megtalálhatóak, meg kicsit később már a virgo-halmaz is magasan jár. De városból biztos jobban mutat ezeknél az M53 és főleg az M3.
90/900 refraktor
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.03.20. 17:14

No én azért megnézném a Rákban az M44 és M67-et, most kora este még szép magasan vannak. Viszont városfény mellett egy 15 cm-essel a láthatóság határán van az M1 Rák-köd a Bikában Kis nagyítással eléggé kicsi, ezért még talán megpillantható. Éjfélre feljön az Oroszlán, az M65-66 talán szintén bejön!
A Rákban, Oroszlénban van ám néhány szép kettős: zéta Cancri, béta Leonis!

Jó eget! BQ
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.03.21. 07:40

Köszönöm az eddigi tippeket! Jelezni fogom, hogy mit sikerült megtalálni ezekből! (Egyébként azt hiszem, az m44-hez volt szerencsém véletlenül, amikor tegnap előtt a Marsot nézegettem.)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.03.21. 13:46

Igen, a Mars most ott van egészen közel, 7 fokra. Ajánlanám az Ikrek lábánál, (a felső csillagsor) nyugati (jobb oldali) végénél az M35-t, egyike a legszebb nyílthalmazoknak.
Milyen térképet használsz? Ajánlanám a Vizi Péter féle CFsillagászat kistávcsövekkel atlaszt. Ez kb. azokat tartalmazza, amit első nekifutásra végig akarsz nézni! Jó eget: BQ
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.03.22. 12:13

Komoly térképem (egyelőre) nincs. Eddig kinyomtattam a kérdéses részleteket különféle planetárium programokból. Most azt tervezem, hogy viszem magammal a laptopot, és azon beállítom fordított állásúra a képet, ahogy a Newton távcsőben is látom. Így talán csillagról-csillagra lépkedve sikerül majd megtalálnom, amit keresek.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”