Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.11.15. 22:40

Utolso eszleles November 12 -en a 45 mmx 300 mm akromatal.

Eta Persei, narancs sarga es szurke,nagyon szep, nagyon eltero fenyeseg a fo es kisero csillag kozt.

Eta Persei.JPG


Udv, Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.11.15. 23:53

[quote="Mircea"]Zsolt

Veletlenul November 10-en en is eszleltem a Pi -1 Pegasi kettos csillagot.
A 125mm F/7 Newton tavcsovel eszleltem es 144x nagyitast hasznaltam/Radian 6mm okularal.
A kisero igazan halvany.
Egymezoben a Pi-1 kettos csillagal latszik egy masik kettos ,a HJ 953,szorosab es halvanyiab.
A HJ953 csillagok tavolsagat 1/3 becseltem a Pi-1 csilagok tavolsagbol.
A HJ 953 /PA = 120 fok becslesem nem egyezik a Toshimi Taki -Wehner atlaszal.
Elenorizem mas alkalomal,ugy hiszem elhibasztam. :oops:

Pi1 Peg.JPG


Köszi, hogy szóltál Mircea!

Szerintem ott van a rajzomon, csak a kísérőjét nem láttam. Meg kell ismételnem az észlelését, ha elmennek a felhők. Nagyon szépek és érdekesek az észleléseid, rajzaid.

Zs.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.11.16. 19:01

Koszonom Zsolt

Kerlek, mikor lesz ra alkalmod , a HJ 953 kettosnel a PA szogot elenorizd.
Mar komolyan veszem a dolgot,maskor is volt problemaim a PA szog becslesel.
Egy egyszeru megoldas a Sky&Telescope web oldalon ajanlott modszer a PA szog meresere : egy okularra szerelt osztot kor.

Itt a Ron Tanguay cikk :

http://www.skyandtelescope.com/observin ... d-science/

Udv,Mircea
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.11.19. 20:38

Hetfo este felbontotam a Lambda Ari kettos csillagot az alvanyra szerelt 10x50mm binoklival.
Az Orionban a Struve 747 es a Theta 2 kettos csilagokat bontotam fel.

Udv, Mircea
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.11.19. 22:04

Mircea írta:Koszonom Zsolt

Kerlek, mikor lesz ra alkalmod , a HJ 953 kettosnel a PA szogot elenorizd.
Mar komolyan veszem a dolgot,maskor is volt problemaim a PA szog becslesel.
Egy egyszeru megoldas a Sky&Telescope web oldalon ajanlott modszer a PA szog meresere : egy okularra szerelt osztot kor.

Itt a Ron Tanguay cikk :

http://www.skyandtelescope.com/observin ... d-science/

Udv,Mircea


Üdv Mircea!

Amint a felhők eltűnnek felőlem megyek és nézem. A PA szöget Baader Microguide okulárral szoktam mérni, de a külső szögmérő sem rossz ötlet.

Zs.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.12.13. 13:48

Ophiucus-ban , Keletre a Cebalrai csillagtol van tobb kettos amelyeket erdemes eszlelni kiss tavcsovel.
Amit en meg is tettem.
Nem most hanem nyaron.
Az este , amikor nezegetem a Tirion-Mullaney '' Sky Atlas''-t eszre vettem hogy a mely tudatlansagomban ,mikor az emlitet kettosoket eszleltem , lattam a Barnard csillagot is.
Szoval igy.... :evil:

Visza a filmet , egy-ket orraval :
Tegnap este ''technologiai proba'' este volt.
Mar sok ideje van egy kiss 72mm x 810 mm Newton reflektorom .
At alakitotam :
- menetes fokuszerel lattam el a sima/ csuszo fokuszer helyet
- ki csereltem a 15mm Zeiss binokli prizmat egy 20mm-es sik tukorel
- a sik tukor tartot ives labokal lattam el , ''S'' formaban

Eszleltem a kovetkezoket :
-Albireo , Almach, 61 Cyg, Gamma Aries es Eta Per konyen felbontva
-Epszilon Lyrae , a tag kettos felbontva ,a szorosab par erintkezo Airy korongok
-Iota Cas , csak ket csillag ,harom helyet
-Pleiadok es Iker halmazok bele fernek a lato mezoben 20x nagyitasnal ( 40 mm katonai Kellner ) , nem beszelve a Messier 15 halmazrol.
-Hyadok es Mellote 20 csak reszben lathatok ,tul nagyok.

A 72mm -es tukor nagyon jo minosegu tukor , Csillag Attila baratom keszitete.
Igaz hogy az eg paras volt es a kolimacio nem volt tokeletes.
Edig nem vagyok meg elegedve az eredmenyel.
A reggi Zeiss prizmaval , hegeszto 4mm elektroda labon ,job kepeket adot .Sokal job.
80x nagyitasnal konyen bontota az Epszilon parokat,most 135 x / Baader Classic 6mm sem segitet.
Nem hiszem hogy mas/ vagy nagyob/ tavcsoven ives tartot fogok hasznalni.

Udv , Mircea
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.12.30. 22:25

Hat igen ,ez a helyzet !
Mult hetten eszleltem Szerda 23-an es Vasarnap 26-an.
De olyan foglalt vagyok lustalkodni :oops: hogy nem irtan at az eszleleseket es nem keszitetem a skiccet. :roll:
Egy rovid oszefoglalo:

A Tavi aka Erwin baratom tavcsovet hasznaltam, ez egy sajat epitesu 158 mm F= 1240 mm Newton reflektor ,Dobson alvany , David Hind tukrokel.

23.12.2015

# Castor es Lambda Ori :50x nagyitas , Galilei - 50mm akromat okular +Barlow 2x , fel bontva.Szep latvanyok ,mindegyik egy mezoben kozeli halvany csillagokal.

#Sigma Ori : 50x nagyitas , Galilei - 50 mm akro+ Barlow 2x , negy csillag vagyis harom kisero gynyoruen latszotak es egy mezoben , Nyugat-Nyugat Eszak iranyban egy joval szorosab es halvanyab kettos csillag.

#Zeta Ori :138x nagyitas , Galilei - 9mm +Barlow 2x , fel bontva fekete ressel , szin kulombseg ,fo csillag feher a kisero ''csont'' feher.

#52 Ori : 138 x / Galilei - 9mm + Barlow 2x , erintkezo Airy korongok, ideiglenes es bizonytalan fekete ress

#Rigel : 138 x / Galilei - 9mm +Barlow 2 x , tisztan latszot a kisero

#Orion Trapezium : 138 x / Galilei - 9 mm + Barlow 2x , hat csillag latszot vagyis A,B,C,D,E es F,nagyon szep es tiszta kep.

26.12.2015

# 36 And : 207 x /japan HM 6mm okular , tiszta fel bontas fekete ressel, sarga -narancs szinu csillagok

# Delta Gem : 138 x / Galilei - 9mm + Barlow 2 x , tiszta fel bontva , fo csillag feher , kisero szalma sarga szinu

Theta Aur : 138 x / Galilei - 9mm + Bralow 2x , tiszta felbontva , feher fo csillag , szurke kisero . Ket halvany csillag azonos mezoben Nyugatra - Eszak Nyugatra.Gyonyoru latvany!

Eta Ori : 207x / Baader Classic Ortho 6 mm , teljes fel bontas , feher fo csillag ,feher kisero. Egy mezoben ket halvany csillag Keletre es harom csillag Delre. A leg deli csillag narancs sarga.

Mindket alkalomal eszleltem a Sirius-t is , nem latam nyomat a kiseronek .

Eszleltem mindket alkalomal a Holdat is es Vasarnap a Jupitert is.

Nagy szeru volt ,nagy szeru vagy inkab kituno az angol Hind optika es nagyon jol mukodtek az okularjaim is!

Boldok Uj Evet Kivanok oszes amcsiknak ! Mircea
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.01.03. 14:04

Jol kezdtem az evvet ,Januar 1-en mar eszleltem kettos csillagokat a 60 x 828 mm -es refraktoral.
Csillag Attila baratomal vegrehajtotunk egy cserekereskedelemet : Attila kapot tolem egy 4mm japan ortho okulart ,en kaptam tole egy Solid Ramsden vagyis SR 8mm okulart.

A 60 x 828 mm-es refraktoral eszleltem Penteken , 104 x nagyitas / SR 8mm okular :
- Rigel kisero tisztan felbontva
-a Sigma Ori harom fenyeseb komponens kozvetlen latasal , a harmadik kisero ferde latasal
-Eta Ori kisero latszot mint egy gomb alaku kondenzacio az elso difrakcio gyurun
-Delta Gem kisero tisztan felbontva , ez nem is nehez
-Theta Aurigae kiseroje mint egy tu pont a harmadik difrakcio gyurun , kb PA= 300 fok ,minden esetre a negyedik kvadrantban

Ezen kivul eszleltem regi baratokat is mint Mintaka,Struve 747 , Iota Ori , Lambda Ori es M42-M43.

Befejezesul , ki probaltam egy Galilei - 50mm okulart /17 x nagyitasnal : ket csillag latszot a Trapezium-ban , Mintaka es Struve 747 felbontva es meglepoen egy szep csillag mezot az Orion Ov halmazbol.

Udv, Mircea
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.01.17. 13:54

Na , nehez volt de le gyoztem a lustasagot es at irtam ''tisztara'' a December 23 eszleleseket.
Ez a ''Hind'' 158 mm x 1240 mm Newton reflektor.
Az optikat Tavi aka Erwin baratom vasarolta.
A mechanikat sajat keszitesu.

''Hind'' Telescope 158mm x 1240 mm (1).PNG


Tavi baratom foglalt mas dolgokal ugy hogy szerencesem volt , egy par honapra a tavcso nalam marad.
Kettos/tobszoros csillagokat eszleltem December 23-n , csak Galilei okularokat hasznaltam.
Az egyik egy - 50 mm Galilei .
A 2x Barlow lencset kelet hasznalnom fokuszba jutni , eben az esetben -szerintem- a Barlow lencse 3x .
Es egy - 9 mm Galilei okulart .
A Galilei okularok nagyon baratsagtalanok es konyortelen okularok az amcsi szamara de nagyon jo kontrasztot es felbontast biztositanak.


Itt vannak skiccek az alkalom eszlelesrol.

Castor 23.12.15 Hind.PNG


Lambda Ori 23.12.15 Hind.JPG


Kovetkezik tobb skicc.

Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.01.17. 13:58

Masodik hozaszolas a December 23 tesztelesrol :

52 Ori 23.12.15 Hind.PNG


Rigel 23.12.15 Hind.PNG


Zeta Ori 23.12.15 Hind.PNG


Csak az 1'' kettos a 52 Ori nem volt tljesen felbontva a seeing miat , Pickering 5/6 volt.

Kovetkezik utolsoi skiccek.

Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”