Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2015.09.20. 23:51

Vizi Péter írta:Óvatosan az amerikai véleményekkel! Egészen más a szempontrendszerük, minta ahogy a lehetőségeik is.

Értem. De azért a cikk szerzője gondolom sok féle drága távcsövet birtokol a honlapja alapján,és azért tisztelem,hogy a relative olcsó 200mm-es Dobsont használja talán a legtöbbet.
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2015.10.05. 02:46

Összehasonlításban kérnék tanácsot. Van egy 90/900-as refraktorom és egy 8x45 binokulárom. A bolygózás, Hold már jól megy, szeretem is, foglalkoztat a tovább lépés, de a mélyeget csupán a két legfényesebb sikerült megtalálnom és csak a binokuláromban M31 és az Orion ködöt, M13-at akárhogy néztem ahol kéne lennie de semmi sem láttam, bár lehet ahhoz nagyobb nagyítás illene. Ők ketten érdekes voltak, egyszer-kétszer megnézni, de annyira nem volt túl látványos.

Annyira igazán sötét égre nincs lehetőségem eljutni a közel jövőben, lehet a szemem sem annyira jó. Az lenne a kérdésem pl. egy 130/650 reflektor mennyivel többet mutathat az ilyen bino-tól, valószínűleg csak csalódnék? Vagy egy nagyobb bino lenne jó nekem? A refraktorral ennél nagyobb nagyítással pár próbálkozás után elégé lelohasztott a keresgélés, annyira azt se tudom hol vagyok, meg hogy merre haladok az oldalcsere miatt... valószínűleg a rövidebb reflektorral se tudnék olyan kényelmes nagyítást elérni mint a binoval.

Köszönöm szépen megbecsült tanácsotok!
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.10.05. 07:18

Honnan észlelsz? Ha fényszennyezett a hely, nagyobb távcsővel se számíts lényeges javulásra a diffúz, ködös objektumoknál, azokhoz sötét ég kell, nincs mese.
A 90-es refraktorral biztosan látnod kell az M13-at még városból is, használd a kereséshez a legkisebb nagyítást. Bármit keresel az égen, mindig a legkisebb nagyítással kezdd és ha már látod, akkor növelheted csak a nagyítást. A térképhasználat megy?
Az M13-at a binokulárod is mutatja, csak támaszd le stabilan és meredj hosszasan a látómezőbe. Kis ködgomolyagként ott lesz az éta Her-től a zéta Her felé vezető út harmadánál.
A 130 mm-es tükrös (figyelembe véve a két tükrének 86%-os fényvisszaverő képességét) kb. másfélszer több fényt gyűjt, mint a 90-es lencsés. Egy 150-es tükrös kétszer annyit, az már jelentős ugrás.
Avatar
Alexian74
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2012.09.04. 09:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Alexian74 » 2015.10.05. 10:16

Szia!
Ahogy azt Péter is írta mindig kis nagyítással kezd a keresést, mert a kisebb nagyítással nagyobb égterületet látsz. Ha a kereső távcsővel nagyjából ott vagy, és jól van párhuzamosítva a kereső a távcsővel, meg kell találnod az M13-at. Viszont ha a kereső fejtetőre állított képe is zavar (nem tudom hogy egyenes állású, vagy fordított keresőt használsz) ajánlom a StarPointer-t. A 80/900-as SkyWatcher távcsövemhez 32mm-es (28,1X nagyítás), vagy 25mm-es (36X nagyítás) okulárt használom, amíg nincs meg az objektum, és csak ez után növelem a nagyítást, ameddig a látott kép romlása nélkül nagyítható. Az én refraktorom ugyan kisebb a te 90/900-as távcsövednél, de hozza az M13-at. Sok objektumot hoz a műszered, és Péter könyve nekem óriási segítség volt, és ma is sokszor az. Ajánlom neked is! Az objektumok, vagy csak egyetlen csillag megtalálásához, gyakorlati segítség nélkül türelmesnek kell lenned önmagaddal szembe! Minden távcsőhöz hozzá kell szokni! Az égtájak felcserélődése a tükrös távcsövekre is igaz! Míg a lencsés távcsőnél a Észak, Dél az helyes, és a Kelet, Nyugat fordul meg, a tükrös távcsőnél a Kelet, Nyugati irány helyes, ott viszont az Észak van lent, és a Dél fent. Léteznek fordító lencsék, de minél több optikai elemet helyezel a fényútba romlik a műszer teljesítménye.


szalasz87 írta:Összehasonlításban kérnék tanácsot. Van egy 90/900-as refraktorom és egy 8x45 binokulárom. A bolygózás, Hold már jól megy, szeretem is, foglalkoztat a tovább lépés, de a mélyeget csupán a két legfényesebb sikerült megtalálnom és csak a binokuláromban M31 és az Orion ködöt, M13-at akárhogy néztem ahol kéne lennie de semmi sem láttam, bár lehet ahhoz nagyobb nagyítás illene. Ők ketten érdekes voltak, egyszer-kétszer megnézni, de annyira nem volt túl látványos.

Annyira igazán sötét égre nincs lehetőségem eljutni a közel jövőben, lehet a szemem sem annyira jó. Az lenne a kérdésem pl. egy 130/650 reflektor mennyivel többet mutathat az ilyen bino-tól, valószínűleg csak csalódnék? Vagy egy nagyobb bino lenne jó nekem? A refraktorral ennél nagyobb nagyítással pár próbálkozás után elégé lelohasztott a keresgélés, annyira azt se tudom hol vagyok, meg hogy merre haladok az oldalcsere miatt... valószínűleg a rövidebb reflektorral se tudnék olyan kényelmes nagyítást elérni mint a binoval.

Köszönöm szépen megbecsült tanácsotok!
AG WEB (Astronomy) lnk: https://www.agweb.hu
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2015.10.05. 21:41

Alexian74 írta:...Míg a lencsés távcsőnél a Észak, Dél az helyes, és a Kelet, Nyugat fordul meg, a tükrös távcsőnél a Kelet, Nyugati irány helyes, ott viszont az Észak van lent, és a Dél fent....


Ezt nem tudtam egeszen ertelmezni, de megkockaztatom, hogy tevedes. Minden csillagaszati tavcso (Kepler-fele vagy Newton, azaz ket tukrozo felulettel dolgozo) egyszeruen megforditja a kepet, azaz 180 fokkal elfordulva latszik. Az objektum csak akkor tukrozodik meg, ha pl. lencses tavcsoben zenitprizmat hasznalunk.

--mpt
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2015.10.05. 22:48

Köszönöm szépen! Még arra lettem volna kíváncsi, hogy 8x45 binokulárhoz képest (csak ebben sikerült mélyeget észlelnem) mennyivel tud többet egy pl. 130-as reflektor?

Köszönöm ismét!
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2015.10.06. 07:42

szalasz87 írta:Köszönöm szépen! Még arra lettem volna kíváncsi, hogy 8x45 binokulárhoz képest (csak ebben sikerült mélyeget észlelnem) mennyivel tud többet egy pl. 130-as reflektor?

Köszönöm ismét!


Sokkal!
Nagyobb a fénygyűjtő felület, és ez a mélyég objektumok zöménél fontos.
De azt is csak akkor tudod kihasználni, ha sötét (fényszennyezés mentes) eged is van hozzá.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Tomi
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.10.14. 23:16

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Tomi » 2015.10.14. 23:35

Sziasztok!
Szeretnek vasarolni egy teleszkopot, a 10 eves fiu gyermekemnek. Mivel hurcolasznank, kicsi kene, hogy legyen, vagy meginkabb rovid. Nincs nagy keret ra, ugy 30 ezer korul jo lenne, ha megallna a projekt. Annal is inkabb, mert nem tudom, mennyi idobe tellik majd, hogy megunja. (Tolem lehet hasznalt, garancias is, de egy megtekintes alapjan en nem tudom eldonteni, hogy jo a cucc, vagy serult benne valami.) A felhasznalas tehat az alabbi lenne:
- Kivinnem a kertbe, es a gyerek nezne a holdat.
- Kivinnenk a mezore, es a gyerek nezelodne vele, amig meg nem unja.
- Ha mar veszek ilyesmit, csak jo lenne, ha csinalhatnank egy ket fenykepet, vagy time-laps videot vele, mert engem meg az erdekel. Nem kell oragep, meg ilyesmi, csak a kamerat tudjam csatlakoztatni. (Nem riadok vissza a barkacsolastol, sot...)
Elore is koszonom a segitseget! Udv, Tomi
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.10.15. 01:40

Üdv Tomi, jó helyen jársz a kérdéseddel.

A keretből egy olyan alap távcsövet lehet venni, ami már csillagászati (tehát nem áruházi és vaterás gagyi), de fotózni nem fogsz vele. A Holdat és bolygókat meg sok mást is érdemben megmutat még egy kissrácnak is.Én mindenképpen lencsés távcsövet, azon belül is ezt ajánlom:
http://tavcso.hu/?o=termek&te=SWR705az2
Az állványa gyengécske, de a célra megfelel. Maga a távcső optikailag klassz, ha veszel hozzá másik okulárt, 100x nagyításig szép lesz a képe.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.10.15. 10:45

Jó választásnak tartanám. Egy, később mellé vásárolt Amici prizmával örök "családi univerzális" távcső lenne (kerti madarak, állatok megfigyelése). Ez a véleményem az 500mm-esre vonatkozik. A hosszabb, kirándulásokkor kényelmetlen, de "csillagászabb".
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2015.10.18. 09:17-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”