Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.10.04. 19:10

Ez van Gábor, ahogy írtad. Sokunkkal meg az van , a megtervezhető kirándulás helyett, vacsora közben kitekinve kedvet kapunk nézelődésre. Hirtelen "kivonulásról" szó sem lehet, hát kiugrunk a ház mellé ( sokkal jobb mint az ablaknál...) és látjuk amit látunk. Ő is megtalálta amit keresett. Már valami. Mivel ez a figura velem is mind gyakrabban előfordul, észben tartom naponta, mit is láthatok ezen a csökkent ( házak, fák..) látótéren ha kedvem jönne. Vagyis valamiket megkeresnék. Ezeket , megnézem neten, a profik előadásában, sziporkázó szépségükben. Ezt a bóti csövekben soha nem látnám. Ám ha a kis bóti (kínai az Istenadta) csövecskémben meglátom a türelmesen megkeresett valamit az agyam odalátja a profi képét. Nagy élmény a friss kontaktus , fényszennyezéstől is gyengült , egyáltalán a meglelt látványa annak a szépnek amiket neten újra megnézhetek. Valami olyasmi : "én is ott voltam" és ezt a megfigyelő érzi. Amatőrcsillagász : - néha boldog percek.
yogibear
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2015.05.19. 19:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: yogibear » 2015.10.04. 21:52

Köszönöm a gyors válaszokat, hát akkor nincs más hátra mint többször próbálkozni, és keresni egy sötétebb észlelőhelyet..Szentlélekre tervbe van hogy valamikor kiruccanunk, de mindenképpen szeretnék egy olyan helyet is ami viszonylag közelebb van, és nem 20-25 km messze azokra az estékre ha csak 1-2 órám van nézelődésre.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.10.04. 22:13

Yogibear!
A lakótelepi park sem rossz észlelőhely, csak a diffúz (ködös) objektumok számára az! Ha csak a mélyegeket nézem, ott vannak még a nyílt- és gömbhalmazok, kettősök, sőt, a parányi (1 ívpercnél gyakorlatilag mindig kisebb) és éppen ezért fényesnek látszó planetáris ködök! Meg nyilván bolygók, Hold, kettősök. Szóval van mit észlelni, csak ne add fel! A Kisatlasz rajzai többnyire mértékadóak olyan tekintetben, hogy mit mutathat egy kistávcső (a rajzok mellett mindig fel van tüntetve a használt műszer és nagyítás) azzal együtt, hogy a legtöbb rajz készítője tapasztalt amatőr volt.
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2015.10.04. 22:36

yogibear írta:Köszönöm a gyors válaszokat, hát akkor nincs más hátra mint többször próbálkozni, és keresni egy sötétebb észlelőhelyet..Szentlélekre tervbe van hogy valamikor kiruccanunk, de mindenképpen szeretnék egy olyan helyet is ami viszonylag közelebb van, és nem 20-25 km messze azokra az estékre ha csak 1-2 órám van nézelődésre.


Bár tapasztaltabbak már mindent elmondtak, de hadd jegyezzem meg én is, hogy a rajzok sokkal hasznosabbak gyakorlati szempontból egy kezdőnek, mint az asztrofotók, ugyanis azt adják vissza, ahogyan észleléskor saját szemeddel láthatod az okulárban az adott objektumot. (Ezáltal például, ha bizonytalan vagyok, hogy jól azonosítottam-e be valamit, akkor mindig inkább rajzot keresek róla.)
Itt, a Csillagváros valamelyik fórumában ajánlotta valaki ezt az oldalt, ami egyebek mellett egy teljes Messier-katalógus, rajzban elbeszélve:
http://rodelaet.xtreemhost.com/ETX-105deepsky.html

Illetve akár binokulárral észlelhető objektumokat is találsz, ha visszalépsz az oldalon egyet:
http://rodelaet.xtreemhost.com/ETX-105.html?ckattempt=1
yogibear
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2015.05.19. 19:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: yogibear » 2015.10.06. 19:06

Köszönöm a jo tanácsokat :) sajnos azóta nem volt észleléshez való idő, de remélem a hétvégére megvidul az időjárás..A link nagyon jó, köszönöm..el is mentettem a kedvencek közé.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.10.31. 09:37

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.08.16. 09:57-kor.
hajnal
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2016.01.08. 20:34

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: hajnal » 2016.02.06. 13:22

Örömmel jelentem, hogy ma hajnalban sikerült a kis 70/500-asomat bevetni a csillagos égbolton :)
Mióta megvettem, a Hármashatár-hegy antennáin, egy ereszkedő utasszállítón és a Napon kívül mást nem tudtam megnézni vele. Tegnap viszont az időjárás előrejelzés tiszta égbolttal biztatott, úgyhogy gyorsan lejegyzeteltem egy füzetbe a Szaturnusz, Jupiter, Mars, Vénusz és a Merkúr várható helyzetét plusz rákészültem az M13, M27, M42 és a Catalina üstökös megkeresésére is.
3 órától fél 5-ig az ablakban és a számítógépen lógva követtem a felhőkép alakulását végül egyre több csillag látszott és úgy döntöttem egy próbát megérne, bár nem sok idő maradt napkeltéig. Kimentünk egy Szentendre melletti tisztásra, a felhők továbbra is jöttek-mentek úgyhogy gyorsan felállítottam a távcsövet és azonnal ráálltam a Jupiterre. Szépen sorakoztak mellette a Galilei holdak, az 5mm-es planetary okulár pedig már a sávjait is megmutatta. Ezután gyorsan becéloztam a Holdat majd a Vénuszt és ezzel ki is merültek a lehetőségek. A felhők közbeszóltak és egyre világosabb is lett.
Eléggé kapkodósra sikerült az első "távcsőteszt", rajzolni sem volt idő, pedig készültem mindennel :) De így is nagy öröm volt, hogy legalább ennyit sikerült ma látni. Ha az idő is engedi, ma éjszaka folyt.köv. :)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.02.06. 15:13

No és meg vagy elégedve a 70/500-assal?
hajnal
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2016.01.08. 20:34

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: hajnal » 2016.02.06. 16:54

Vizi Péter írta:No és meg vagy elégedve a 70/500-assal?


Az eddigiek alapján igen. Egyszerű az össze/szétszerelése, egy nagy hátizsákban elfér. Még jó, hogy nem vettem nagyobbat, mert ezt is elég cipelni. A kép nem ugrál, képalkotással kapcsolatban nincs sok viszonyítási alapom, de nekem mint kezdőnek megfelel, tetszik amit mutat :) Majd persze minél többet használom, annál jobban megismerem a határait. Egyelőre azt mondom jó választás volt :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.02.06. 20:59

Talán a most nem messze elhaladó Catalina üstököst el lehetne vele csípni, ha az idő jóra fordulna.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”