Csillagászati műszerek tárolása

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.01.19. 21:04

Azért kéne betakarni, hogy ne lepje be a por és a pára. Esetleg a szél odafújja az esőt, stb. Egyébként nem szabad, hogy baja legyen. Az üvegnek nem árt, az alumíniumnak se igazán, esetleg ha volna a távcsövön kezeletlen acél felület, de nincs.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2015.01.20. 06:51

Csavarok? Dobson zsámoly oldalán lévő rudak menete? Mindegy behoztam az este. Apám nem engedi hogy csillagdát építsek így kénytelen vagyok a teraszon tárolni (30-as dobsont nem könnyű keresztül cipelni a házon) :cry:
Nem baj majd ha saját házam lesz akk oda építek....
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2015.01.20. 07:45

Én kinn tárolom a kertben. Letakarva egy lepedővel ami felszívja a párát, és arra rá egy vízhatlan ponyva. Ha jó idő van leszedem a takarókat hogy megszáradjanak és utána visszarakom a távcsőre. Túl sok pára nem kerülhet a csőbe, eddig sosem volt olyan hogy leszedtem a ponyvát és párás lett volna a tükör. De lehet hogy az oldalsó ventillátornál tud kiszellőzni a cső...Nekem két-három éve így van kinn és semmi baja. Igaz hogy ez a csavar-fej-rozsdásodás kérdés engem is idegesített úgyhogy vettem a Bauhaus-ba rozsdamentes cavarokat :) Viszont megéri kinn tárolni, bármikor kitisztul az ég ki tudok menni mert azonnal bevetésre kész a távcső.
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: krivan » 2015.10.01. 13:00

Sziasztok,

Érdeklődnék, hogy van-e valakinek tapasztalata, javaslata EQ acéllábas mechanika és refraktor szabad ég alatt történő tárolásáról. Azon gondolkodom, hogy "hazai" anyagokból megoldható-e a felállított felszerelés kisebb esőktől, napsütéstől való védelme? Pl.: a kínai acéllábak mennyire "rozsdamentesek (ha azokat nem borítom be teljesen)?
Nagyon változó mostanság az időjárás, a felhőzet és arra gondoltam, hogy valamilyen takarással védeném a kint hagyott és összeállított műszert, ha az látszik, hogy nem tartósan esős, borult időszak jön. Egy-egy záport, kisebb esőket kellene kivédeni. Létező megoldás lehet ez a 24/365 védelem, bár nem olcsó (viszont drága :-)):
http://www.optcorp.com/telegizmos-365-s ... copes.html

Ha van valakinek javaslata a felhasználható anyagokról, azt szívesen venném. Varrógép van. :-)
Tibor
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.10.01. 13:17

Valakinél láttam egy olyan csőszerű haltartó formájut, amit laposan lehetett tárolni. Tetszett. Fordított zsebszerű szellőzők voltak varrva rá és nem ért hozzá a műszer alatta. A hőntartás miatt csinálták. Esőben hóban napokig. keresem a fotómat róla. Felülről volt "ráejtve"
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.10.01. 15:27

Ha hosszabb távra gondolkozol és fix lenne a felállítási pont, akkor érdemesebb lenne e fix oszlopra feltenni a mechanikát, tubust. Én most egy ilyen kialakításán dolgozok. A tubura, mechanikára és az oszlop letakarására egy a teher gépkocsikon alkalmazandó polyva lesz ráborítva. Ez csak a széltől, esőtől véd, a hőhatástól nem.

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2015.10.01. 16:51

Sziasztok!
Közben bennem is motoszkál egy kérdés.
Valamikor emlékezetem szerint azt olvastam, hogy a védőkupakot az objektívre még kint vissza kell helyezni, akkor is, ha lepárásodott az objektív. Jó ez így? Nem inkább bent, meleg helyen meg kéne várni, hogy felszáradjon róla minden nedvesség, és utána visszahelyezni a védősapkát? Mi a helyes eljárás?
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.10.01. 18:25

"Nem inkább bent, meleg helyen meg kéne várni, hogy felszáradjon róla minden nedvesség, és utána visszahelyezni a védősapkát? Mi a helyes eljárás?"

Szia Artúr!
Én azt tudom Neked leírni, ahogy én szoktam eljárni észlelés után. Lehet, hogy nem ez a legjobb módszer, de aki jobbat tud, majd megosztja velünk.
Észlelni, mindig kocsival megyek kb. 20-25km Bakonybél közelében van egy bevált sötét helyünk.
Visszateszem a védőkupakot mindenre, nehogy elpakolásnál sérüljön, amíg haza nem érek, majd szobahőmérsékleten kipakolok, kinyitom a távcsőkoffer és az okulárkoffer tetejét és mindenről leveszem a kupakot és hagyom egy fél napig./ Volt amikor a fűtetlen garázsban hagytam ugyan így, de ha hideg volt, nagyon lassan száradt meg./

Sok éve teszem így és nekem bevált. Amikor kicsomagolsz, a hideg tubusra és okulárokra még csapódik ki pára, ha melegre viszed, ezért türelmesen meg kell várni, hogy megszáradjanak.
Az optikákat ilyenkor soha nem törölgetem.

Üdv: D.Laci
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2015.10.01. 18:59-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.10.01. 18:45

Közvetlenül nem szoktam vagy legalábbis ritkán viszem meleg helyre az optikát vagy a mechanikát. Én egy fűtetlen, hátsó helységbe tárolom műszereimet. Észlelés után nem rakom rá a sapkákat, védő kupakokat. Másnap szoktam lezárni a tubusokat, amikor már nincs pára vagy jegesedés az optikán. Ha a párától nedves optikára tenném rá a sapkát, akkor elő fordulhatna, hogy az üveganyaga vagy a rajta lévő bevonat károsodásnak indulna.

üdv,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.10.01. 19:14

" Ha a párától nedves optikára tenném rá a sapkát, akkor elő fordulhatna, hogy az üveganyaga vagy a rajta lévő bevonat károsodásnak indulna.

üdv,
Gábor"

Bizony, ha nem szárad meg az optika idővel csúnyán elkezdhet gombásodni.
Ez akkor is igaz lehet, ha a helyiség ahol tartósan tárolod magas páratartalmú, magyarul nedves.
Én a magam részéről nem hagynám kinn tartósan a műszert ponyvával letakarva.
Nagy hőingadozás, párásodás és por. Szerintem ez mindegyik ellensége a távcsöveknek.
Más ha valakinek van egy szuper kis tolható tetős csillagdája.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”