Pólustávcső

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
V. István
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.12.27. 13:45

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: V. István » 2018.04.15. 22:52

Sziasztok.

Gondolom, ide tartozik egy apró tuningolás egy pólustávcsőnél.
Az enyémnek van egy saját szállemez-megvilágítása, amely két gombelemmel működik.
A megvílágítás erőssége szabályozható a gombbal, de teljesen nem kapcsolható ki. Emiatt az elemek napok alatt kikészülnek, használaton kívül is.
Ezt elkerülendő, az elemeket, észlelés után, ki lehet emelni a fészkükből, vagy megfordítani. Én ez utóbbit szoktam választani.
Azonban a művelet során könnyen kiesnek a szigetelő csőből, vagy az ember kezéből, főleg, ha hidegben babrálunk velük. Aztán megkeresni őket a fűben/sárban/hóban, reménytelen vállalkozás.
Ezt egyszerűen úgy küszöböltem ki, hogy az elemek és a cső közé beszorítottam egy gumipertliből kihúzott gumiszálat. Ez nagyon rugalmas, lapítható/nyújtható úgy, hogy visszakapja eredeti alakját, hosszát. Csikorgó fagyban is rugalmas marad.
A gumiszál bent tartja immár az elemeket a csőben.
A hosszabbra hagyott két vége révén pedig megfogható és kihúzható az elem-páros a fészkéből két ujjal, ütögetés és csipesz nélkül.
Kellő figyelemmel, a gumiszál nem kerül a jó érintkezés útjába.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
V. István
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.12.27. 13:45

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: V. István » 2018.05.09. 20:26

Sziasztok, újra.

Most kérdésem van egy pólustávcsővel kapcsolatban.
A szállemezen a mellékelt ábra látható.
Az egyenes szakaszon sorakozó elemek, mondhatnám, érthetőek: az északi pólus kb. 40'-re van a Sarkcsillagtól, tehát a köröcskében kell kerülnie ennek, egy bizonyos elfordítás mellett, ahhoz, hogy az északi pólus a keresztre kerüljön.
De mi a jelentése, használati módja a trapéz-elrendezésnek?
A Polaris környékén nem találtam ilyen csillagalakzatot, amely beleférne ebbe az ábrába.
Eddig nem bukkantam sehol magyarázatra, sem használati módra.
Tud valaki tippet?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2018.05.09. 21:27

A 4 jelölt csillag tudomásom szerint a déli égen alkalmas a beállításra. Pontosabb pólusra állás igénye esetén érdemes figyelni a precesszióra, mert a Polarist már nem a jelölt kör közepére kell helyezni, hanem kicsit mellé. Külön csavar a történetben, hogy ez a szállemez rajzolat már nagyon régi, és idő közben egyszer aktualizálták, tehát meg kell nézni hogy melyik verziód van, mennyit "csal".

http://forum.astronomie.de/phpapps/ubbt ... sucher.JPG

http://www.brayebrookobservatory.org/Br ... le%20N.jpg
Avatar
V. István
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.12.27. 13:45

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: V. István » 2018.05.09. 22:54

Kinyitottam a Stellarium-ot, és vizsgálódtam, mi látszik a déli földféltekéről, a déli pólus környékén. Felkapcsoltam az ekvatoriális hálót. Le-fel léptettem a határmagnitúdót. Úgy 6,2 hm-nál kirajzolódott 4 olyan csillag a pólus környékén, amelyek elrendezése nagyon hasonlított a trapéz ábrához, és a távolságuk is stimmelt a pólushoz képest.
Szóval, az kell legyen, a déli féltekén történő észleléshez.
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2018.08.05. 23:43

Kép

szóval sikerült beállítani a polustávcsövet, nem volt egyszerű, vagy 3 órát szöszmötöltem vele mire sikerült.

a fenti kép egy 5 perces expo vezetés nélkül a cassiopeia csillagképből.
azt hiszem elégedett lehetek a jusztírral.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2018.08.09. 11:15

közben rájöttem, hogy mi okozza a polustávcsőbe nézve a háttér kóválygását: a polustávcső csőve nem párhuzamos a mechanikával és a körbefordításnál ez látszik.
jók ezek az EQ mechanikák: az ember összeszereli és már gyárilag rossz.
ezt a polustávcső hibát ráadásul nem is lehet javítani, ugye fix a polustávcső tubusának a helye. azon korrigálni nem lehet. még az a szerencsém ,hogy nem kell használnom a polusraálláshoz.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.08.10. 08:05

Popey, remélem nem értettem félre a hozzászólásodat. A szállemezt kell párhuzamosítani az RA tengellyel, nem az egész pólustávcsövet ;) . Van a pólustávcső végén 3 (hernyó)csavar 120°-os szögben, azokkal tudod párhuzamosítani. Van guglin rengeteg videó (pl.: https://www.youtube.com/watch?v=G34fzcqwdIc) a műveletről, nem ördöngősség. Ezt sajnos minden alkalommal meg kell csinálni, ha valamiért szétszeded a tengelykeresztet és kiveszed a pólustávcsövet (pl. zsírzás), de amúgy is érdemes ránézni időnként.
Üdv: Frigyes
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2018.08.10. 11:11

tudom, hogy hogyan kell jusztirozni a polustávcsővet. az meg is történt, a feltett kép egy 5 perces expo vezetés nélkül a jusztirozás után.
az volt a bajom, hogy jusztir után a célkereszt maradt középen teljes körbeforditásnál, viszont a kép többi része meg körbefordulásnál kóvájgott/ nem egy bizonyos köríven ment körbe/.

de már nem érdekes, mert nem kell használnom többet a polustávcsövet, vettem polemastert, azzal két perc alatt pontosan polusra lehet állni.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Pólustávcső

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.08.10. 13:49

Bocs, akkor mégiscsak félreértettelek. :oops:
Üdv: Frigyes
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”