Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2015.04.29. 21:58

Vizi Péter írta:Kollégák!

Készül a Kisatlasz 3. kiadása.

Lesznek benne - rengeteg adat és új látómezőrajz mellett - mindenféle listák olyan érdekes és észlelhető objektumokról, mint pl. gyors sajátmozgású csillagok, legközelebbi csillagok, vörös törpék, stb.

Ha vannak ötleteitek ilyesmire, talán még belefér, elő velük!

Köszönettel

Vzp



Nekem ami így elsőre eszembe ötlött, az pl Alessi és Teutsch-féle aszterizmusok-halmazok listája. :)
Vagy pl Kernya és Sánta aszterizmusai.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2015.04.29. 22:05

Sánta Gábor azt mondta, most áll a Messier projekt. Össze is lehetne hozni a kettőt nem?
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.04.29. 22:32

Az aszterizmusok között van pá jó darab, de tényleg csak pár.
Azt hiszem, minden Messierről lesz LM-rajz. Lista eddig is volt.
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Varus » 2015.04.30. 12:21

Sziasztok!

A nagy kiterjedésű, binokulárokkal is kiválóan feloldható, gyakran már szabad szemmel is látható nyílthalmazok rajzos bemutatását javasolnám a legújabb kiadásban. A 2. kiadásban ezek közül a Melotte 20, Plejádok szerepel. Ezt a sort lehetne kibővíteni legalább az alábbi halmazokkal: Hyadok, Orion-őv (Collinder 70), Collinder 65, Collinder 69, Blanco 1, Coma-halmaz (Melotte 111), IC 4756. Ezekről gyakorlatilag mind van hazai rajzos megfigyelés (az eszlelesek.mcse.hu oldalon nagy részük meg is tekinthető, illetve a mélyég-rovat vezetőjétől biztosan beszerezhetőek).

Péter!
Lehetne még kistávcsöves anyagot küldeni a könyvhöz (10 cm átmérőig)?

Nagyon örülök a készülő új kiadásnak, minden mélyég-észleléssel foglalkozó magyar kiadványt nagy-nagy megbecsüléssel kell fogadnunk, hiszen a hazai szakirodalom fájdalmasan szűkös.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Varus 2015.04.30. 19:29-kor.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2015.04.30. 18:34

Vizi Péter írta:Az aszterizmusok között van pá jó darab, de tényleg csak pár.
Azt hiszem, minden Messierről lesz LM-rajz. Lista eddig is volt.



Nyílván nem az teljes Alessi vagy Teutsch listára gondoltam terjedelmi okok miatt, :)
de pl Kernya János Gábor katalogizálásai érdekes lehet sok kis távcsöves megfigyelőnek, a közismertebb Messierek és NGC-k mellett. (Sánta Gáboré szintúgy, sőt nekem is van egy listám)
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Varus » 2015.04.30. 19:26

Csillagos Pisti írta:
Vizi Péter írta:Az aszterizmusok között van pá jó darab, de tényleg csak pár.
Azt hiszem, minden Messierről lesz LM-rajz. Lista eddig is volt.



Nyílván nem az teljes Alessi vagy Teutsch listára gondoltam terjedelmi okok miatt, :)
de pl Kernya János Gábor katalogizálásai érdekes lehet sok kis távcsöves megfigyelőnek, a közismertebb Messierek és NGC-k mellett. (Sánta Gáboré szintúgy, sőt nekem is van egy listám)


A "Kernya" katalógus jelenlegi 74 bejegyzése közül sok a jellegtelen, vagy épp halvány, így a kistávcsöves atlaszban történő említésüket nem javasolnám. Sánta Gábor terjedelmes munkája sok érdekes bejegyzést tartalmaz, ez a katalógus izgalmasabb. Az utóbbi években Cseh Viktor, Tóth János, Vastagh László is talált csoportokat, és egészen biztos vagyok benne, hogy lesznek még ilyen hazai felfedezések. Szerintem érdemesebb lenne a magyar amatőrök által készített aszterizmus listákat, katalógusokat egy honlap keretében közzétenni: egy ilyen honlapot a frissítésekkel naprakészen lehetne tartani.

István, a te felfedezéseidről nem tudtam, ha gondolod küld el nekem, érdekelnének a csillagcsoportjaid. ;)
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Varus » 2015.04.30. 19:36

vgabriel írta:Sánta Gábor azt mondta, most áll a Messier projekt. Össze is lehetne hozni a kettőt nem?


Nem teljesen áll. Most télen például sok munka volt a katalógus 29 gömbhalmazával. ;)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.04.30. 22:06

Na! Milyen élénkülés lett hirtelen :D . Ennek igazán örülök.

Az aszterizmusokkal csínján bánok, mert ne felejtsük, a könyv elsősorban kistávcsöves, tehát nagy valószínűséggel laikus érdeklődő vagy kezdő amatőrcsillagászoknak készül. Őket az Orion öve mint a csillagkép része hozza lázba, nem, mint aszterizmus. Ezzel együtt minden javaslatot számításba veszek, van Alessi, Teutsch, stb. listám, átnyálazom 2009-től a teljes Meteor-évfolyamokat és sokminden mást is. Aztán a javát - ha esetleg még nem ismerném, van ilyen! - meg is nézem.
Szóval jöhetnek a kistávcsöves (150mm-es átmérővel bezárólag, de inkább 130...) ajánlatok, ötletek. Bátran! Itt a lehetőség :D
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2015.05.01. 14:41

Caldwell-katalógus 109 tagja nem emlékszem, hogy jelölve van-e az előző kiadásokban, azokat hasznos lenne szerintem, úgy is kiegészíti a Messiert. Ill. a könyv végén egy összesített lista is jó lenne róla.
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Varus » 2015.05.02. 11:44

vgabriel írta:Caldwell-katalógus 109 tagja nem emlékszem, hogy jelölve van-e az előző kiadásokban, azokat hasznos lenne szerintem, úgy is kiegészíti a Messiert. Ill. a könyv végén egy összesített lista is jó lenne róla.


Nem rossz gondolat a Caldwell-katalógus, de van egy hátránya: közülük sok mélyen a déli égbolton helyezkedik el, így hazánkból nem pillanthatóak meg. A kisatlasz szerkesztője gondolom maradna a bevált gyakorlatnál, azaz a tőlünk látható égbolt kistávcsöves gyöngyszemeit mutatná be.

A Herschel-lista 400 égiteste viszont mind elérhető tőlünk:

http://en.wikipedia.org/wiki/Herschel_4 ... ogue#1-100

Itt azt írják, hogy az összes látható 15 cm-es, vagy nagyobb távcsővel. Gyorsan átnézve a listát valóban úgy tűnik, hogy az összeshez elegendő egy 15 cm-es teleszkóp. Ha a kisatlasz eddig a távcsőméretig mutatna be megfigyeléseket, akkor a Herschel-katalógus jó választás lehetne a kiadványhoz. A Caldwell-lista is jó lehet, de itt talán az erősen déli fekvésűeket ki kellene szelektálni.

Aztán van még a Bennett-katalógus, a lista tagjai viszont kivétel nélkül negatív deklinációval rendelkeznek, csak egy részük érhető el itthonról, úgyhogy ezzel talán nem is érdemes foglalkozni.

Milyen listák jöhetnének még szóba?

- A Lokális Halmaz hazánkból elérhető tagjai 15 cm átmérőig:
M31, 32, 33, 110, NGC 147, NGC 185, NGC 6822, IC 10, IC 1613, Leo I biztosan, talán a Draco-törpe, Ursa Minor-törpe, a WLM-galaxis és a Pegazus-törpe, valamint alacsony helyzetükből adódóan sajnos csak elvileg a Sculptor- és Fornax-törpe. Kérdés, hogy az NGC 3109 valóban hozzánk tartozik-e, mert az is látható kisebb távcsővel. Mit hagytam ki a felsorolásból?

- A Messier és NGC nyílthalmazokon kívül csak egyetlen olyan, talán ismertebb nyílthalmaz-katalógus jutott még eszembe, amelynek összes bejegyzése itthonról kisebb távcsövekkel elérhető. Ez a Dolidze-Dzimselejsvili lista 11 égiteste:

http://www.astrobuysell.com/paul/DoDzClusters.htm

Ennek hátránya, hogy ezek a halmazok gyakran nem látványosak. Mind a 11 fel lett dolgozva egy cikk keretein belül, bő tíz évvel ezelőtt a Meteorban.

KJG
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”