Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2015.03.31. 19:09

Kedves Dawnton!
Abban az esetben ha 20 000ft a keret tudnod kell hogy erős megalkuvást kell kötnöd a teljesítmény terén de még ebben az árban is lehet kapni használható távcsövet.Nekem a kezdő távcsövem egy Skywatcher 60/700 as volt AZ2 mechanikán de volt 70/500 as is ugyancsak AZ2 vel.Ne félj a remegéstől nagyon.Ha szánsz rá időt még egy ilyen alap álványzattal is lehet boldogulni.Már a 60/700 as is megmutat sokmindent az égből. Mit jelent ez gyakorlatban? Vénusz fázisai szépen megfigyelhetőek. Jupiter négy galilei holdja csillagpontként látszik a bolygó két fő esetleg jó ég és okulár mellet 3 felhősávja kivehető fodrozódások nélkül.Szaturnusz gyűrűje egyértelműen látható de nem bomlik sávokra,rések még nem láthatók. Titán holdja csillagszerűen jó ég mellett igen.Mars észlelhető de részleteket inkább csak foltokként láthatsz.Uránusz,Neptunusz észlelhető részletek nélkül de ez nem a távcső hibája.A SW 60/700 as különösen igényli a sötét észlelőhelyet és hogy később amint lehet vásárolj hozzá az alap bárium oklik helyett mondjuk Plössl vagy ePlössl oklikat.A bolygózáshoz különösen ajánlott lp egy 6mm es plössl beszerzése így nem kell barlow lencse.Ezzel szebb képet kaphatnál kevesebb optikai elemmel. Holdat gyönyörűen látni vele.Nyilthalmazok szépek.Gömbhalmazok észlelhetőek kevés grízesedéssel,csillagokra nem bonthatók azért nagyobb teljesítményű műszer kell.Galaxisokból a fényesebbek is csak elnyult vagy pálcika alakú fényfoltok részletek nélkül. Ahoz min 20cm< átméő kell. Kettős csillagokból nagyon sokat megmutat kellő tapasztalattal többet mint gondolná az ember elsőre. Üstökösökből a fényesebbek követhetők ha van fényesebb csóva azt nagy látószögű oklival jól eszrevehető.Ködösségek közül az orion köd kissebb átmérőben alakjában látható. Hidd el még egy 60mm-es refraktor is képes megadni az élményt ami a folytatáshoz kedvet ad és sok szép élményt tud nyújtani csak türelem,kitartás és szép tiszta ég kell hozzá.Hidd el nekem megfertőződhetsz egy életre egy ilyen távcső nyújtotta élmények által is.Sokan ennél rosszab minőségű távcsővel kezdték az itt lévők közül is és látod mégis olyan élményeket szereztek hogy azóta is csillagászkodnak.
NG
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2015.04.01. 09:11

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: NG » 2015.04.01. 09:22

Sziasztok. Kb egy hónapja döntöttem el párommal, hogy veszünk egy távcsövet. A 20.000 ft-os ebayest gyorsan elvetettük, valami komolyabbat szeretnénk.
Próbaképp felállítottuk nővérem régi 50/600 refraktorát. Nem nagy szám, inkább bucsus távcső, de a jupiter holdjait látni :) Nekem ez is nagy élmény volt.
Egy skywatcher 130/900 reflektorra gondoltunk eq 2 állványon. Szerintetek ez jó választás lenne? Kb 53-4 ezerből megvan. Esetleg mit vegyek még hozzá? Mit láthatok vele?
Köszi
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.04.01. 09:53

NG írta:Sziasztok. Kb egy hónapja döntöttem el párommal, hogy veszünk egy távcsövet. A 20.000 ft-os ebayest gyorsan elvetettük, valami komolyabbat szeretnénk.
Próbaképp felállítottuk nővérem régi 50/600 refraktorát. Nem nagy szám, inkább bucsus távcső, de a jupiter holdjait látni :) Nekem ez is nagy élmény volt.
Egy skywatcher 130/900 reflektorra gondoltunk eq 2 állványon. Szerintetek ez jó választás lenne? Kb 53-4 ezerből megvan. Esetleg mit vegyek még hozzá? Mit láthatok vele?
Köszi

Inkább egy SkyWatcher 90/900 refraktor. Indokaim:
- egyszerűbb használhatóság (nem kell kollimálni)
- gazdagabb alapfelszereltség
- élesebb, kontrasztosabb kép

A 130/900 előnye, hogy nagyobb az átmérője, emiatt fényesebb képet ad: mély-ég objektumok esetében ez hasznos lehet, bolygóknál azonban inkább a refraktor kontrasztosabb, élesebb képe fontos emiatt nem mutat kevesebbet ezekből az égitestekből.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
kampec
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2015.01.19. 11:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kampec » 2015.04.01. 22:34

Egy skywatcher 130/900 reflektorra gondoltunk eq 2 állványon. Szerintetek ez jó választás lenne?


http://tavcso.hu/?o=termek&te=SWN1309eq2

Rosszat linkeltem előbb, szóval igen, ilyet vettünk amit most ti néztetek ki. Felszereltségben ha jól látom egyezik ez és a refraktor.

Vettünk hozzá egy 6mm skywatcher planetary okulárt is, de hogy őszinte legyek, így olvasva, hogy miket kéne észlelnünk vele, valamit rosszul csinálhatunk, főleg, hogy kis faluban, relatív fényszennyezésmentes helyen használjuk. Jupiteren két fő felhősáv mindig megvan, de ennél többet csak egyszer észleltünk, ilyen van még ott valami érzéssel, de a Hold mondjuk elképesztő látvány. Az Eq2-es állvány meg nagyon beremeg szerintem legkisebb érintésre is, pl. fókuszállításnál, ezért nagyon nehéz igazán pontosan, a lehető legélesebbre állítani, mert tekered kicsit, beremeg, meg kell várnod míg megnyugszik, nem jó, újra, és így tovább, na de közben kimegy a képből, akkor utánamenni, beremegést megint megvárni míg elmúlik stb. Azért meg lehet szokni, de az biztos, hogy állványt amint lesz lehetőség cserélni akarok. A keresőtávcsövével szenvedtem még meg, elég nehezen tudom csak párhuzamosítani, nincs tapasztalatom egyéb keresőtávcsövekkel, de ezzel a 3 csavaros befogatással, pontosan beállítani, hát...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.04.02. 09:22

Csaba! Most akkor 90/900-as lencsést, vagy 130/900-as tükröset vettetek?

Észlelés: TÜRELEM!!! Nem csak a remegés kivárására, hanem a látás megtanulásához is. A látás egy agyi tanulási (képfeldolgozó) folyamat, ami gyakorlással edzhető. Hidd el, most még két felhősávot látsz a Jupiteren, de amikor 25-ödszörre nézed meg, lesz ott több is.

Kereső: ugye nappal végezted a párhuzamosítást? Becéloztál egy távoli tereptárgyat és arra lőtted össze a főtávcsövet a keresővel. Így sokkal könnyebb, mint éjjel, sötétben...
Avatar
Garosz
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2014.05.22. 15:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Garosz » 2015.04.02. 09:33

kampec írta:nincs tapasztalatom egyéb keresőtávcsövekkel, de ezzel a 3 csavaros befogatással, pontosan beállítani, hát...


Nekem meg nincs tapasztalatom a 3 csavarossal, de a 2 csavar+rugós keresőtávcsövet pofonegyszerű beállítani, a két csavar teljesen függetlenül(tehát nincs olyan, hogy egyiket lazítod másikat szorítod) egymáshoz képest 90 fokban mozgatja a szálkeresztet. Szóval ha valahonnan tudsz szerezni olcsón, akkor megérheti befektetni rá.

Annyi negatívum, hogy én minden összeszerelésnél meg szoktam igazítani, mert elállítódik.
Diego
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.04.05. 18:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Diego » 2015.04.05. 18:55

Sziasztok!

A közeljövőben szeretnék távcsövet venni. Majdnem a teljes topikot elolvastam, de nem jutottam végső elhatározásra.
Szerintetek 100 ezer, vagy 150 ezer forintig mi lenne számomra megfelelő az alábbiak alapján:
-Pécs külváros, kertes ház, fényszennyezés közepes a keleti égbolton
-inkább mély-ég, de Hold is érdekel
-súly, méret nem számít, ritkán vinném el itthonról, akkor is kombi autóval
-az említett összegeket kezdő szettre értem (plusz okulárok és egyebek esetleg később, de az se baj, ha belefér a keretbe)

SW 130/650 talán jó lehet EQ3-mal?

Köszi!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.04.05. 21:14

Diego írta:Sziasztok!

A közeljövőben szeretnék távcsövet venni. Majdnem a teljes topikot elolvastam, de nem jutottam végső elhatározásra.

Köszi!



Ha ezek után a 130/650-es a nyerő, akkor ez egy nagyon rossz topic!

Min. egy 20 centis tükrös kell oda, ahonnan észlelni szeretnél. (No nem a Hold megfigyelésre gondoltam)
Diego
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2015.04.05. 18:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Diego » 2015.04.06. 07:59

A 100 ezer-ig kategóriára írtam a 130/650-est.
Viszont valóban belefér egy 200-as dobson a 150 ezres keretbe.
Köszi
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.04.06. 09:50

Diego írta:A 100 ezer-ig kategóriára írtam a 130/650-est.
Viszont valóban belefér egy 200-as dobson a 150 ezres keretbe.
Köszi


Üdv!

Erre gondoltam én is, de azért érdeklődj, nézzél sok távcsőbe, olvass utána, mielőtt távcsövet veszel.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”