Csillagászati műszerek tárolása

Lencsés- és tükrös távcsövek
sundancer
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.01.25. 19:33

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: sundancer » 2012.02.09. 20:18

sziasztok!

mostanság elég hideg van, mínusz 10 körül, a távcsövem pedig egy jelenleg nulla fok körüli helységben pihen, mikor nem használom.

tegnap voltam kint, és két észlelés között eltelt vagy másfél óra, ezalatt a tubus külső burkolatán pára csapódott le, ami mintha rá is fagyott volna. persze egyből belenéztem, nem láttam belül lecsapódást.

kérdéseim:

- ilyenkor mi a 'hivatalos' teendő? nyilván szeretnék még télen nézelődni!

- egyáltalán hol tároljam?

olvasgattam a fórumokat végig, de az nem derült ki egyértelműen, hogy bent vagy kint jobb tárolni, illetve hogy az ilyesmi hőmérséklet-különbségekből eredő helyzeteket miképp kezeljem.

előre is köszi minden választ!

:roll:
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2012.02.09. 20:59

Szia!

A műszernek nem árt ha kint van 0 fokon sőt az a jó ha alig van hőmérséklet különbség a kinti és benti között!Az Én távcsövem a GOTO mechanikával kint van a kupolában s eddig semmi baj nem történt!A kézivezérlőt azért nem hagyom kint mert az csak egy számítógép!Nyugodtan tartsd a már megszokott helyen:Viszont ne vidd be a meleg lakásba mondjuk a -20-ól a +22-re mert az tényleg árthat!Nos Én így látom és nekem bevált.Amíg nem volt kupolám addig csupa dér volt és jég ilyenkor pedig kint hagytam egy órára a fűtetlen garázsba és majd utána vittem a kevésbé fűtött lakás egy részére.

Üdv:HDH
sundancer
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.01.25. 19:33

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: sundancer » 2012.02.22. 21:07

sziasztok!

ugyanaz a téma, csak most jobban meg vagyok ijedve. ma délután 4 óra körül (tehát napnyugta előtt másfél órával) kitettem a távcsövem a 4 fokos fűtetlen tárolóhelyről az 5 fokos szabad térbe, napfoltokat nézni.
majd az imént kimentem újra, s alig láttam valamit, pedig tökéletes ég van, és belenéztem, s látom, hogy bizony a főtükör teljesen be van párásodva.

ismét kérdésekkel jövök :oops:

mit kell vele csinálni?

most akkor ne is használjam plusz fokban? vagy mínuszban? mit csinálok rosszul? mert hátha 2 fok különbségtől bepárásodik? megjegyzem jelenleg 9 óra van este és 2 fok. nagyon nem tudom, miképp csináljam helyesen. lécci segítsetek! :roll: :roll: :roll: :roll:
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.02.22. 22:30

Most elég párás a levegő, ha minden igaz, és ha hidegebb a tükör, mint a levegő akkor csapódik ki rajta jobban talán ez az oka, ebből következik a megoldás is, ami lehet többféle. Rá kell fújni levegőt esetleg a tükörre, hogy felvegye a környezeti hőt, nem kell bele lehelni a csőbe, de lehet ezek sem segítenek eleget, ezek csak ötletek.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.02.22. 23:40

sundancer írta:mit kell vele csinálni?


Én kifújnám hajszárítóval egy kicsit. Után persze megint meg kell várni, hogy kihűljön a tubus, de legalább nem lesz párás egy darabig.
sundancer
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.01.25. 19:33

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: sundancer » 2012.02.24. 18:29

Köszönet mindkettőtöknek, a hajszárítóval belefújós lesz az alkalmazott módszerem :))))))))
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.24. 15:37

Ezt a tokot varrattam 200/1000-hez egy varrónővel, ma lett kész. Szivacs bélés, profi kidolgozás, súlyponthoz eltolt fülek. Így már egy kezes a hurcolás. 11 ezer forint volt anyaggal együtt. A bal felül kukucskáló oroszlán nem része a táskának.

_DSC4905b.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.12.19. 10:38

Sziasztok! Kis tanácsra lenne szükségem. A 30-as dobsonomat kissé "kényes" keresztül cipelni az egész lakásunkon, ráadásul nincs átmeneti lehetőség a hőmérsékletre értve. Tél közepén nem lesz ajánlatos a 25 fokos szobából kivinni a mínusz mínusz akárhányba. Gondoltam arra hogy kiviszem a "melléképületbe" mely oldalról teljesen nyitott és kellően letakarva/bebugyolálva tárolom, így állandóan a környezeti hőmérsékletre tud igazodni. A fő kérdés: ha egész télen kint van, a hosszan tartó fagy és egyéb "körülmény" tesz benne valami kárt? Akár optikára gondolva, vagy a crayford kihuzat kenőanyagára... (ha van egyáltalán benne, nem tudom nem szedtem még szét). Ventillátor van a főtükör mögött és oklifűtőm is van.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.12.19. 10:44

Nem tesz kárt benne. A legjobb kint, fedett és védett helyen tárolni.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.12.19. 10:53

Janicsillagasz írta:Sziasztok! Kis tanácsra lenne szükségem. A 30-as dobsonomat kissé "kényes" keresztül cipelni az egész lakásunkon, ráadásul nincs átmeneti lehetőség a hőmérsékletre értve. Tél közepén nem lesz ajánlatos a 25 fokos szobából kivinni a mínusz mínusz akárhányba. Gondoltam arra hogy kiviszem a "melléképületbe" mely oldalról teljesen nyitott és kellően letakarva/bebugyolálva tárolom, így állandóan a környezeti hőmérsékletre tud igazodni. A fő kérdés: ha egész télen kint van, a hosszan tartó fagy és egyéb "körülmény" tesz benne valami kárt? Akár optikára gondolva, vagy a crayford kihuzat kenőanyagára... (ha van egyáltalán benne, nem tudom nem szedtem még szét). Ventillátor van a főtükör mögött és oklifűtőm is van.


Szia!

Nyugodtan hagyhatod kint a műszert, én is hasonló formában tárolom a műszereimet. Sőt az okulárokat, barlowokat és a színszűrőket és az egyéb kiegészítőket is kint tárolom. Azoknál annyit szoktam még pluszba megcsinálni, hogy szilika gélt rakok mellé és így csomagolom el hermetikusan.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”