Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.16. 12:22

Janicsillagasz írta:És azok a kis fénycsomódások? Zaj vagy valódi apró halvány csillagok?


Katalógus szerint ott nem kellene lennie semminek, de én is láttam (látom) őket; én pixelhibára tippelek (bár ledarkoltam a képeket...). Minden esetre leellenőrzöm majd az eredeti sorozaton újra (csak a jel-zaj viszony ott már nagyon gyenge), illetve készítek egy újabb sorozatot más kép-pozícióban, amint lesz rá lehetőségem.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.10.28. 11:25

Az este eszleltem a 90x600 mm-es refraktoral a Pi Aquilae kettos csillagot.
Hasznalt nagyitasok: 150x /Kasai Ortho 4mm es 160x /Celestron 7.5 mm Plossl + Barlow 2x.
Sajnos,nem sikerult teljesen felbontani ,nem latszot fekete sav a ket komponens kozt.
De a ket csillagok difrakcio korongok szeppen latszotak.
A halvanyab kisero kb. PA = 130 foknal latszot.

Mert a Cepheus-ban kerestem halmazokat,ez alkalomal meg neztem meg egyszer a Delta Cephei kettost (tag de szep rendszer ) es a Mu Cephei /''Herschel granat '' csillagot .Mely narancs voros arnyalatal lattam a szinet.

Delta Cygni kettost nem sikerult felbontani.
Csodalkoztam ezen mivel a nyaron lattam Delta Cyg kiserot a 60x828 mm-es refraktoromban.

A legszeb latvanyt viszont a Iota Cas csillag nyujtota.
Pompas harmas csillag rendszer. 150x nagyitast hasznaltam Kasai 4mm Ortho okularal.

Udv,Mircea
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.10.29. 11:27

Találtam a neten egy nagyon jó kis giftet a légkör állapotából adódó csillagtorzulásra.

http://weather.gc.ca/astro/images/seeing.gif
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.10.29. 19:38

Janicsillagasz írta:Találtam a neten egy nagyon jó kis giftet a légkör állapotából adódó csillagtorzulásra.

http://weather.gc.ca/astro/images/seeing.gif


Az ötös szint még műcsillaggal sincs zárt légtérben! :lol:
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.10.29. 20:42

Janos

Koszonom a gif-et , fel jegyeztem.
Erdekes mert ez Antoniadi seeing skala.
En edig a kovetkezo Pickering skalat hasznaltam:

http://www.damianpeach.com/pickering.htm

Antoniadi oriasi refraktorokal dolgozot.
Pickering 127 mm-es refraktor eszlelesekre alapozva keszitete a seeing skalajat.
Tavcsoveim kozul , 15mm es 203 mm kozt nyilasokal ,a 125 mm-es reflektor ''veri a ritmust''.

Udv,Mircea
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.10.29. 21:19

Hmm... Ez még jobb is. Csak megragadtam a giftnél hogy milyen fainosan ábrázolják a borzadályt :D
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.11.04. 20:13

Ket erdekes ''60 mm-es premier'' volt tegnap este szamomra.

Van egy Towa (japan) 60x420 mm-es lencsem.
Gratian (egyik rokonom es csillagaszati cinkosom ) ajandekozot nekem Szombat delutan egy ''mezei kinai'' 60x700 mm-es refraktort.
A lencse foglalatot ,roviditet alu tubust es a 1.25 huvelykes fokuszert fogom hasznalni a jo lekepezesu Towa lencse szerelesehez.
Most mondjam el miert irok ide erol.
Semmi elvarasok nelkul,ki probaltam az este az ajandekozot 60x700 mm-es refraktort.
''Szerencsere'' hogy fel kopasz vagyok ,mert atol amit lattam 93x nagyitasnal az okularban, fel alt volna a szor a fejemen.
A halvany par az Epsilon 1-2 dupla kettos csillagnal fel volt bontva.
Lattam sokszor ennel a kettosnel a difrakcio korongokat 60 mm-es refraktorban ,de csak az este fekete resel is...

Kapkodva felszereltem az alvanyra a sajat 60x700mm-es refraktort.
Ez soha bontota fekete resel ,es az este sem, a halvany part az Epsilon 1-2 Lyrae csillagban.
Viszont 93x nagyitasnal/Celestron 7.5mm Plossl okularban,fel bontota harmas csillagban a Iota Cas csillagot.
A kiserok nagyon halvanyok voltak,majdnem kiserteties megjelenesel,de ott voltak.
Ejjel,kb. 23 ora korul,Zenit prizmat hasznalva, a kiserok ugy latszotak mint egy ora szamlapon az egyik 11 orakor es a masik 8 orakor,az elso kisero szorosab volt.
Az ajandekozot 60x700 mm-es refraktor nem bontota a Iota Cas harmas csillagot.

Ez a ket eredmeny ellentmondok.
De sajat szemmel lattam mindket felbontast.

Udv,Mircea
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.11.04. 20:19

ÉN éppen most jöttem be a távcső mellől, megsasoltam pár fényesebb és könnyű kettőst (mást nem lehet a hold miatt....) Mindjárt nekiülök és begépelem az észlelés feltöltőbe....
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.11.09. 07:33

Mircea! Ajánlanám hogy mostantól az észleléseidet rendesen vázold fel, írd össze az adatokat (távcső típusa, mérete, nagyítás, az észlelt kettős neve, mely tagok [Ab vagy Ac meg ilyenek], szeparáció, PA érték, esetleg DM, a tagok színe, fényessége, a légkör tisztasága 5-ös skálán, a légkör nyugodtsága 10-es skálán. Majd regisztrálj az eszlelesek.mcse.hu -ra és töltsd fel az észleléseidet a kettőscsillagokhoz. :)
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.11.09. 18:17

Janos
Mar tobszor akartam komolyab eszlelesekhez hoza fogni...csak az a baj hogy lusta vagyok az eredmenyeket fel jegyezni es ''tisztara'' at irni.
Engem az esztetikai oldal az ami vonz a csilagaszati eszleleseknel.
Oszintem koszonom az ajanlatot,nagyon helyes,igyekezni fogom ugy csinalni.

Egy masik gondolatmenetben,szeretnem ajanlani a kettos csillag eszleloknek John Nanson (''Admiral'' becenev allat ismert ) es Greg Stone ''Star-Splitters'' bloggot.
Nanson a Cloudy Night kettos csillag forumon is nagyon aktiv,rendes srac ,rogton valaszol kerdesekre es hozaszolasokra:

http://bestdoubles.wordpress.com/2014/1 ... ith-lau-4/

Kiss tavcsoves eszlelo vagyok ,de az Admiralis eszlelesei 152 mm F/8 refraktoral es 280 mm -es Schmidt-Cass tavcsovekel mar ugy bele raztak a nadragomban hogy jovo evben probalni fogom be fejezni a 203 mm es 245 mm Dobson tavcsoveimet.

Udv,Mircea
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”