Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.05.21. 10:12

A 70/500-ról: az előzőhöt nincsen mit hozzá tennem. Nyilthalmazok nagyon szépek vele, a bolygókra jól használható (Vénusz, Jupiter, jó lvegő mellett a Szaturnusz is részleteket mutat.) Nagyon jól hasznűlom rendszeres napfolt-észlelésre, a nagyon aprókat is mutatja (12 mm-es okulár + fóliaszürő).Én több ezer változócsillag megfigyelést végeztem vele. Csillagpárok bontásánál egy kicsit mint ha az elméleti határnál kevesebbett nyujtana,, de engem ez nem zavar. Arra azonban vigyázz, hogy a kihuzat teljes kihúzásnál nem mutat-e egy pici kotyágást, legjobb, ha vásárlásnál kipróbállod. - BQ.
Guest

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Guest » 2014.05.21. 22:56

S.O.S.!!!!!!!

sziasztok!

Kezdő vagyok, most vettem az első távcsövem és szerintem becsaptak.
dobson 200x1200 az okulárra az van írva, hogy 7,5mm.
szabad szemmel jobban látom a csillagokat, mint a távcsővel. mi lehet a baj? kérlek segítsetek, hogy mielőbb visszavihessem, ha nem jó.
előre is köszi
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.05.21. 23:12

abigél írta:S.O.S.!!!!!!!

sziasztok!

Kezdő vagyok, most vettem az első távcsövem és szerintem becsaptak.
dobson 200x1200 az okulárra az van írva, hogy 7,5mm.
szabad szemmel jobban látom a csillagokat, mint a távcsővel. mi lehet a baj? kérlek segítsetek, hogy mielőbb visszavihessem, ha nem jó.
előre is köszi



Üdvözlet Abigél! Nincs azzal a távcsővel az ég egy adta világon semmi baj, én inkább azt mondanám, túl nagy ez a távcső egy kezdőnek. Elsőként meg kell tanulni tájékozódni az égen, kis nagyításon nézelődni, egy 7x50 vagy 10x50-es binokulárral. Ha van a csőhöz egy hosszabb fókuszú okulár, azzal próbálj meg előbb nézelődni, párhuzamosan térképekkel, planiszférával az égen, hogy tudd, merre, hol is jársz az égen. Én ilyen nagy nagyításokat Holdra, vagy szoros kettősökre használok leginkább, de azok sem hemzsegnek tömegével a látómezőben, ilyen nagyításon. A 7.5mm es okulárod 160xos nagyításd ad azzal a távcsővel. Ahogy olvashattad fentebb, kezdőknek célszerűbb (lehet) egy 70/500-as. Persze fenntartom a tévedés jogát :mrgreen: és elképzelhető hogy a segédtükör vagy ilyesmi van elállítódva, nem vagyok nagy tükrös használó, hátha valaki építőbbet tud mondani ez ügyben.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Guest

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Guest » 2014.05.21. 23:20

Szia!

Köszi a gyors válaszod, de egy kukkot nem értettem belőle.
Azon kívül, hogy még kezdő vagyok és túl nagy a gép, miért nem látom rendesen a csillagokat? Kérlek magyarázd úgy a dolgokat, hogy mint nő, én is megértsem. :D
meg vagyok ijedve, nem értem a dolgot, arra számítottam, hogy a Szaturnusz gyűrűit majd számlálgatom, s a vénuszi "idegeneknek" majd integethetek stb.
jó a gép csak... miért nem látok?
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.05.21. 23:31

Kedves Newton-Dobson tulajdonosok, remélem építőleg tudtok segíteni rajtam kívül is Abigélnek, mint mondtam, nekem sose volt ekkora távcsövem. :mrgreen: elképzelhető hogy a segédtükrével van baj? Azért nem lát csillagot? vagy csak a fókuszt nem állította be rendesen? Help :shock: :mrgreen:
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.05.22. 00:08

abigél írta:Köszi a gyors válaszod, de egy kukkot nem értettem belőle.
Azon kívül, hogy még kezdő vagyok és túl nagy a gép, miért nem látom rendesen a csillagokat? Kérlek magyarázd úgy a dolgokat, hogy mint nő, én is megértsem. :D
meg vagyok ijedve, nem értem a dolgot, arra számítottam, hogy a Szaturnusz gyűrűit majd számlálgatom, s a vénuszi "idegeneknek" majd integethetek stb.
jó a gép csak... miért nem látok?

A csillagok nagyon távol vannak, még a legnagyobb amatőrtávcsövekben is pontszerűek(nek kellene látszódniuk, ha a légkör nem mossa szét őket).

Próba: nappal forditsd a távcsövedet mondjuk egy 500-1000 m-re levő célpontra. Pl. a szomszéd házra. Keress rajta apró részletet (pl. utcatábla), majd próbáld szabad szemmel megpillantani. Ha ugyanúgy látod, akkor régen rossz. Ha jobban látod, akkor a távcső nagyít. Nemcsak nappal, de éjszaka is.

Amúgy maradj a realitások talaján, hogy mit és hogyan láthatsz az égbolton. Ehhez kell némi tapasztalat, de érdemes elolvasni: www.makszutov.hu/tudastar/objektumok.php
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.05.22. 01:26

abigél írta:...miért nem látok?



Pedig az elég szép nagy cső, én még csak álmodok olyanról. Elsőnek a Holdat célozd meg, és ha azt élesre be tudod állítani, akkor nincs nagy baj vele. A csillagok az 1200/7.5 nagyítás miatt úgy szétmennek, mint mikor egy kockás füzet lapot mikroszkóppal nézel, ha nem pont egy vonal felet vagy, csak az üres fehérség látszik.

Az azért pozitív, ha nő csövezik. :)
Guest

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Guest » 2014.05.22. 06:44

Sziasztok!

Jaj köszönöm az eddigi válaszokat. Azt már tegnap kipróbáltam, hogy átnéztem a part másik oldalára (Felsőörs- Siófok) és láttam a házak ablakait, az arról visszatükröződő napfényt.
Azt is néztem, hogy az okulár 7,5 mm-es. Van egy kedves segítőm itt, aki éjjel már írt ezt-azt, de még mindig el vagyok keseredve. A holdat sajna tegnap éjjel nem tudtam megfigyelni. Majd ma délelőtt remélem tiszta lesz az ég.
Ó már fenn is van.
Megnéztem, jól lehet látni, úgy tűnik, mintha kb. 1 m-es lenne a hold. Az úgy jó?
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.05.22. 07:03

abigél írta:Azon kívül, hogy még kezdő vagyok és túl nagy a gép, miért nem látom rendesen a csillagokat? Kérlek magyarázd úgy a dolgokat, hogy mint nő, én is megértsem. :D

A "női agyat" még mostanáig sem tudtam kiismerni, de az enyém sem bonyolult...
Jó a távcsöved és nem is "nagy"...
A "nagy" távcsövön van egy kicsi is, keresőnek távcsőnek hívják. Fontos, hogy a kereső és a nagy távcső párhuzamosítva legyen, tehát a nagy is odanézzen ahova a kicsi, ezt ellenőrizni kell...
Ezt nappal a legkönnyebb megtenni, ha látsz a távolban egy templomtornyot, víztornyot, tv tornyot, GSM adótornyot, égig érő jegenyét...
Cseréld ki az okulárodat olyanra, amire nagyobb szám van írva, 20-25-öst is szoktak adni még mellé...
A lényeg, hogy kis nagyításon kezd el használni a távcsövedet és ha a cél a látómező közepén van akkor növelheted a nagyítást, ha van értelme, mert nem mindig van...
De erre majd úgy is rájössz. Azt, hogy majd követned kell a kiszemelt áldozatot, mert kimászik a látómezőből, vagy azt, hogy a fókuszt állítani kell okulár csere után, hogy éles képet kapj azt meg úgyis tudod... ;)
Párhuzamosítás után be is gyakorolhatod, az állítgatásokat, okulár csere utáni élesség állítást stb. mert világosban könnyebb mint éjszaka...
Üdv,
L.
Guest

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Guest » 2014.05.22. 07:14

Sziasztok!

Nézegettem már a neten az okulárokról szóló dolgokat, de semmi érthetőt nem találtam. azt sem értem, hogy az 1200/7,5 nagyítás mi.
a 7,5 az kicsit nagyít, vagy nagyot? Bocs a buta fogalmazásért, de nem tudom tudományosabban megfogalmazni. ha mondjuk ez a szám 20-as, az jobban nagyít vagy kevésbé? (láttam különböző számú okulárokat és nem tudom, hogy hogy van a különbség). Azt is szeretném megtudni, hogy egy ilyen gépéhez mekkora okulár lenne ideális.
Légyszi aha lehet nagyon egyszerűen magyarázzatok, úgy mint egy gyereknek, hisz én még igencsak gyerekcipőben járok a témában.
előre is mindent köszi.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”