optika tisztítása

Lencsés- és tükrös távcsövek
szjozso
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2010.09.08. 13:28

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: szjozso » 2013.05.27. 16:29

Sziasztok!

Tento binokulárom tisztogatása közben észrevettem hogy az egyik okulár mezőlencséjének belső felületén áttetsző fátyolszerű opálos bevonat takarja a felület nagy részét. Sikerült óvatosan szétszednem, nem gurult el nem esett szét semmi, de a szennyeződést 96%-os alkohollal nem sikerült még részben sem eltávolítani. Nem tudom mi lehet ez, talán gomba vagy ilyesmi? A binokulár képét feltűnően nem befolyásolja egyelőre, de nem szeretném ha tovább terjedne. Van ilyen tapasztalata valakinek, mi lehet ez és hogy lehet eltüntetni?

Üdv. Szabó József
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: mephi » 2013.06.03. 13:45

A szemüvegtisztításhoz használt gyári folyadékok (nekem spray kiszerelésű Lens Cleaner van a fiókomban) mennyire használhatók a lencsék, tükrök tisztításához?
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.06.03. 13:50

Ezeket konkretan nem ismerem, de szerintem a legcelszerubb valasztas lencsekre a Baader Optical Wonder nevu tisztitokeszlete. A Baader vegul is tavcsoves ceg, tudjak, mit arulnak es mihez. Nem veszelyesen draga.
Tukorhoz sosem hasznaltam meg tisztitoszert, egyszeru finom kezmososzeres langyos vizzel leaztattam nehany ora alatt a szennyezodeseket, utana desztillalt vizzel atoblitem boven, es elere allitva szaritom. (Persze mindez csak kvarc vedoreteges tukroknel hasznalhato)

--mpt
szjozso
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2010.09.08. 13:28

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: szjozso » 2013.06.10. 18:03

szjozso írta:Sziasztok!

Tento binokulárom tisztogatása közben észrevettem hogy az egyik okulár mezőlencséjének belső felületén áttetsző fátyolszerű opálos bevonat takarja a felület nagy részét. Sikerült óvatosan szétszednem, nem gurult el nem esett szét semmi, de a szennyeződést 96%-os alkohollal nem sikerült még részben sem eltávolítani. Nem tudom mi lehet ez, talán gomba vagy ilyesmi? A binokulár képét feltűnően nem befolyásolja egyelőre, de nem szeretném ha tovább terjedne. Van ilyen tapasztalata valakinek, mi lehet ez és hogy lehet eltüntetni?

Üdv. Szabó József



Akármi is volt, a Baader Optical Wonderrel sikerült letisztítani.
Szabó József
PolluxHUN
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2014.02.06. 14:15

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: PolluxHUN » 2014.02.06. 14:25

Üdv Mindenkinek!
Sokat olvastam a fórumot bújva és más oldalakon is tükörtisztítás ügyben. Magáról a műveletről elég sok infót összegyűjtöttem, viszont arra vonatkozóan egyáltalán nem találok infót, hogy mikor is érdemes letisztítani a tükröt. Persze ez elég szubjektív dolog, de mi az a pormennyiség, ami felett már ajánlott kiszedni? Vagy általánosan milyen időközönként érdemes? :roll: Vagy esetleg létezik erre vonatkozóan is egy teszt, mint pl jusztírozásnál a csillagteszt?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.02.06. 19:26

Nincs ilyen teszt.
Ha a tükör ilyen, mint a képen, akkor tisztítani kell. De ha nem ennyire poros, nem érdemes hozzányúlni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.02.06. 20:05

Én a több mint négy éves 195-ös tükrömet eddig egy alakalommal tisztítottam, és nagyon egyetértek, hogy csak igen indokolt esetben érdemes hozzáfogni. Persze nem mindegy, hogy hol használjuk a távcsövet. Az enyém teljesen falusi környezetben van, de akárhogy tisztítja is valaki, ha használatban is van, akkor gyorsan magához vonz néhány jól látható szennyeződést. Szerencsére a képalkotásra csak igen durva "koszhelyzet" van gyakorlati hatással.
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.02.06. 20:53

Sziasztok,

Ha valaki nem érez magában elég bátorságot egy tükörtisztításra, akkor vállal ilyet valaki valamilyen jutányos áron?
Vagy egy tükrös távcső birtoklása a tükör tisztításával is együttjár és aki nem vállalja be a tisztítást, az inkább mondjon le a tükrös műszerről?
Tibor
PolluxHUN
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2014.02.06. 14:15

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: PolluxHUN » 2014.02.06. 21:07

Vizi Péter írta:Nincs ilyen teszt.
Ha a tükör ilyen, mint a képen, akkor tisztítani kell. De ha nem ennyire poros, nem érdemes hozzányúlni.

Köszönöm a válaszokat! Az egy éves dobsonom még szerencsére közelítőleg sincs ilyen állapotban! ;)
Sidius

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.02.06. 21:10

Én megcsinálom, ha van a tükrön védőbevonat is. (Manapság már mindegyiken van.)
Különben a lencsék se tisztábbak, sőt! A tükrök a tubus mélyén aránylag védve vannak, a lencséket meg csak a harmatsapka védi. Csak azokon nehezebben látszik a kosz. Ha sötétben egy elemlámpával belevilágít az ember, akkor pl. szépen kijön a legutolsó porszem is.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”