Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2014.01.30. 03:18

btibor9891 írta:Egy kis zavart érzek a hangzatos képletek mögött:
A belátható égterületet csak a távcső fókusza, és az okulár távcső felőli végébe épített látómezőhatároló blende határozza meg. Ennek semmi köze ahhoz, mekkora szemlencsén kell belenézni. Mit jelent ebben a megfogalmazásban, hogy "belefér"?
Az okulár olyan, mint egy adott fókuszú nagyítólencse, amivel nem papírt, hanem annak a helyére a távcsővel vetített képsíkot vizslatjuk. Tűszúrásnyi lyukon keresztül is látnánk ugyanazt a területet, persze a fényhasznosítás egy másik kérdés.
Katalógusadatokból építkezve egy 42 mm-s oklinak lehet 46mm látómezőhatároló blendéje, de az eredeti kérdésből kiindulva ha ezt egy kis kihuzatra illesztjük, sose kapjuk meg az elméleti égterületet. Az a képsík nem fér ki a 31,7mm-s átmérőn.


Kdves Tibor!

Nagy örömömre szolgálna, ha minnél többen megírnátok a véleményeteket,
észrevételeteket a leírtakkal kapcsolatban, valamint
további fontos tudnivalókat írnátok a távcsővel kapcsolatban amit érdemes tudni.
Pl. sehol nem olvastam arról, hogy hogyanis működik a felbontóképesség
kiterjedt objektumok megfigyelésénél. Mondjuk pl. a Hold esetében.
A képsík méretéről Kuli Zoli írt : viewtopic.php?t=1700&p=12368
Tisztelettel megkérlek Dénes Lajos, hogy véleményezd az elgondolásomat,
miszerint érdemes lenne ennek a témának egy topikot nyitni.
Itt meglehetne vitatni a témával kapcsolatos kérdéseket.
/ látom, hogy online vagy a csillagváros honlapján D. Lajos.
Akár magánlevélben is írhatsz/.
Lehet, hogy többen nem tudják, hogy miről is van szó, mégegyszer beteszem:
Csillagászati tácsövek.doc

Szivesen várok minden hozzászólást aminek az alapján tovább tudom
gyarapítani a távcsővel kapcsolatos tudnivalókat. A megértéseteket köszönöm.
Tisztelettel Pitóczky József / Obszidián /.
u.i. elnézést kérek, hogy itt tettem közre a kérdésemet. De, nem találtam
hosszas keresés után sem megfelelő topicot. Talán a * Kérések * topic az
ahol, a kérésemet meglehetne beszélni. Ezért, ideiglenesen a * Kérések *
topicba folytatom ezt a témát.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.01.30. 05:51

Obszidián írta:Tisztelettel megkérlek Dénes Lajos, hogy véleményezd az elgondolásomat,
miszerint érdemes lenne ennek a témának egy topikot nyitni.
Itt meglehetne vitatni a témával kapcsolatos kérdéseket.
/ látom, hogy online vagy a csillagváros honlapján D. Lajos.
Akár magánlevélben is írhatsz/.

Kedves Obszidián!
Egy téma létjogosultságát nem az én véleményem határozza meg.
Már azt sem értem, hogy 7300 Ft. "megvásároltam" a topic nyitás jogát...
Ha 10 K forintot fizetek, több eszem lesz? ;)
Üdv,
L.
P.S. Írok privátot is...
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.02.01. 12:34

SzarkaLevente írta:
tobe_ írta:Ha már ennyire számolgatunk, mi az elméleti határa annak, hogy milyen messzire láthatunk el egyáltalán a világában, egy bármekkora távcsövet ha tudnánk építeni ?

Szerintem az ősrobbanás ideje. Vagyis annyi fényévre láthatunk el, ahány milliárd éve volt az ősrobbanás.

Ez biztos? Universumunk elméleti közepén volt az ősrobbanás. Akkor csak az universum közepéig látunk? Akkor honnét tudjuk, hogy a másik irányban mi van? Hogy térképezték fel az univerumot? Mi megálltunk a közepén?
Üdv: Géza
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.02.01. 14:15

Figlár írta:
SzarkaLevente írta:
tobe_ írta:Ha már ennyire számolgatunk, mi az elméleti határa annak, hogy milyen messzire láthatunk el egyáltalán a világában, egy bármekkora távcsövet ha tudnánk építeni ?

Szerintem az ősrobbanás ideje. Vagyis annyi fényévre láthatunk el, ahány milliárd éve volt az ősrobbanás.

Ez biztos? Universumunk elméleti közepén volt az ősrobbanás. Akkor csak az universum közepéig látunk? Akkor honnét tudjuk, hogy a másik irányban mi van? Hogy térképezték fel az univerumot? Mi megálltunk a közepén?

Kemény kozmológiai kérdések, csak érintőlegesen értek hozzá. Az ősrobbanáskor az egész univerzum egy végtelenül kicsi "dolog" volt, tehát az egész univerzum kezdett el kitágulni. Tehát nem a közepén történt az ősrobbanás, mivel a tér azon kívül nem volt értelmezhető.

Ha érdekel, itt részletesebben le van irva: http://tudasbazis.csillagaszat.hu/kozmologia/
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.02.01. 15:12

Az fiatal univerzum nagyon forró és sűrű volt. Miután az infláció megállt, az anyag kvark-gluon plazmaállapotban töltötte ki az egész teret. A plazma nem átlátszó. Később ahogy tovább tágult és hűlt az univerzum, átláthatóvá vált, de ekkor sok látni való még nem volt.
Kb. 380 000 évvel később összeállhattak az első atomok, (döntő mértékben hidrogén és hélium)
Kb. háromszáz millió évvel a Nagy Bumm után gyulladtak ki az első csillagok.
Szerintem ez az elméleti határa amíg elláthatunk.
Üdv,
L.
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.02.01. 19:39

Tudom, tudom, a "két veréb", de nekem is eszembe jut egy-két kisbetűs rész: pl: az M92-ről azt olvastam, hogy kb 10milliárd éves csillagokból áll, tehát, mi minimum azóta repülünk valahonnan. Felfedezték a legtávolabbi Gx-t 13.2milliárd fényévre a vörös eltolódásból. 480miilióével az Ősrobbanás után jött létre. Honnan tudjuk? Ha onnan kiszúrnák a Tejutat mi is vörösek lenn... izé, vörösnek látszódnánk szerintem. főleg, ha még távolodik is, nem kicsit.
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.02.02. 14:40

Kemény kozmológiai kérdések, csak érintőlegesen értek hozzá. Az ősrobbanáskor az egész univerzum egy végtelenül kicsi "dolog" volt, tehát az egész univerzum kezdett el kitágulni. Tehát nem a közepén történt az ősrobbanás, mivel a tér azon kívül nem volt értelmezhető.

Ha érdekel, itt részletesebben le van irva: http://tudasbazis.csillagaszat.hu/kozmologia/

Valahol, valamelyik topikban, ezt tovább kéne boncolgatni. Elolvastam, de csak még több kérdést vet fel. Többek között mi az hogy a végtelenül kicsi milliárszorosára nőtt? Mi van ha ez az egész rosszul van értelmezve? Ha csak egy számunkra felfoghatatlan nagyságú valaminek a része vagyunk, ami növekszik és ezért tágulunk? Neves fizikusoktól hallok olyat, hogy " jelenlegi tudásunk szerint 800-1000 stb. fényévre van". Magyarúl, foglamuk sincs hol is vagyunk. Még csak most kezdjük megérteni az alapokat. Szerintem meg egyszerűen nem tudjuk meddig látunk el. Ahogy valamikor azt sem tudtuk mi van a hegyek mögött, meg az Óperenciás tengeren túl. De hiszem hogy el jön az idő, amikor ki tudunk tekinteni a mi kis környezetünkből, mint amikor rájöttünk hogy más galaxisok is vannak.
Üdv: Géza
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.02.02. 15:24

"Ha szereted a párizsit, ne kérdezd meg, hogy miből van!" Egy új oldalt lehet, hogy tényleg megérne, ezen a témán is ellehetne okoskodni egy kicsit.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.02.02. 15:32

Figlár írta:
Elolvastam, de csak még több kérdést vet fel. Többek között mi az hogy a végtelenül kicsi milliárszorosára nőtt? Mi van ha ez az egész rosszul van értelmezve? Ha csak egy számunkra felfoghatatlan nagyságú valaminek a része vagyunk, ami növekszik és ezért tágulunk? Neves fizikusoktól hallok olyat, hogy " jelenlegi tudásunk szerint 800-1000 stb. fényévre van". Magyarúl, foglamuk sincs hol is vagyunk. Még csak most kezdjük megérteni az alapokat. Szerintem meg egyszerűen nem tudjuk meddig látunk el. Ahogy valamikor azt sem tudtuk mi van a hegyek mögött, meg az Óperenciás tengeren túl. De hiszem hogy el jön az idő, amikor ki tudunk tekinteni a mi kis környezetünkből, mint amikor rájöttünk hogy más galaxisok is vannak.


Géza! Inkább még olvasgassál egy kicsit! ;)
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.02.02. 16:38

mizar írta:
Figlár írta:
Elolvastam, de csak még több kérdést vet fel. Többek között mi az hogy a végtelenül kicsi milliárszorosára nőtt? Mi van ha ez az egész rosszul van értelmezve? Ha csak egy számunkra felfoghatatlan nagyságú valaminek a része vagyunk, ami növekszik és ezért tágulunk? Neves fizikusoktól hallok olyat, hogy " jelenlegi tudásunk szerint 800-1000 stb. fényévre van". Magyarúl, foglamuk sincs hol is vagyunk. Még csak most kezdjük megérteni az alapokat. Szerintem meg egyszerűen nem tudjuk meddig látunk el. Ahogy valamikor azt sem tudtuk mi van a hegyek mögött, meg az Óperenciás tengeren túl. De hiszem hogy el jön az idő, amikor ki tudunk tekinteni a mi kis környezetünkből, mint amikor rájöttünk hogy más galaxisok is vannak.


Géza! Inkább még olvasgassál egy kicsit! ;)

Mert hogy? En elhiszem hogy messze okosabb vagy nálam, meg sok másnál. De akkor meg írd le a te véleményed. Remélem nem csak ennyire tellik hogy: "Inkább még olvasgassál egy kicsit! ;)" Tudod, az igazán okos emberek nem lenézik a másikat.
"Kezdetben az összes anyag egy végtelen kicsi, végtelen sűrű, végtelen forró pontba volt összenyomva, melyből valami oknál fogva robbanásszerű tágulásba kezdett."
"Az elméleti számítások szerint a tágulás nem volt egyenletes, történt egy hirtelen, robbanásszerű felfúvódás ("infláció"), aminek során a Világegyetem mérete egyik pillanatról a másikra sok milliárdszorosára nőtt." Mekkorára, a gyakorlatilag nulláról? Na ezt mond el szépen érthetően, ha már ekkora tudással rendelkezel. Mert ez a

Géza! Inkább még olvasgassál egy kicsit! ;)

inkább arra utal, hogy fingod sincs róla.
Üdv: Géza
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”