Meteoritok, meteorit gyűjtők

Meteorészlelők fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.01.06. 08:16

Szisztok!

Bár már van egy hasonló topik, de úgy gondoltam, hogy létrehozok egy kifejezetten a gyűjtőknek szóló meteoritos alfórumot. Itt inkább a tudományosabb jellegű, érdekességeket, újdonságokat, meteorit keresést, analizálást, klasszifikációt tárgyalhatnánk ki.

Üdv:
Zsolt
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.01.06. 09:32

Kezdjük talán egy nem mindenki által ismert információval a híres kínai Ulasitai vasmeteorittal.
Ezt a meteoritot Xiaodong Li kínai geológus találta 2004 április 28-án a kínai Mulei megyében, Xinjiang tartományban, nem messze a világ 4. legnagyobb meteoritjától, az 1898-ban talált, IIIE típusú Armanty vasmeteort felfedezési helyétől. A meteorit feltaláláskori tömege 430 kg volt.
Az elsődleges petrológiai vizsgálatok az alábbiakat állapították meg:
Kamacite (Ni = 6.87–7.39 Co = 0.47–0.75 [both wt%]), taenite (Ni = 11.6–36.7 Co = 0.22–0.65 [both wt%]), Widmanstätten mintázat 0.6–2.0 mm (átlagosan 1.14 mm) kamacite bandwidths. Bulk composition: Ni = 10.03 wt% (by ICP-AES), and trace elements (by ICP-MS, in µg/g) Ge = 31.28, Ga = 16.09, Ir = 0.22. Ez 2006-ban történt és az MB60-ban tették közé, mint klasszifikált IIIE típust.
Később 2009-ben újraklasszifikálták (MB95) és találtak benne mangán-szulfidos vas-alabanditot és 1 W% Si-t a Fe-Ni mátrixban és így lett a IIIE-ből, EL6 és az eredeti nevet is megváltoztaták Armanty-ra. Gondolom Armanty (b) lesz egyszer.

tehát Ulasitai néven ne keresse senki ezt a meteoritot.

Csatolok képeket.
Üdv:
Zsolt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.01.06. 11:28

Nagyon hasznosnak találom ezt a topicot! Többek közt arra is alkalmas, hogy állítsuk össze a Kárpát-medencei meteorit hullások hiteles listáját! Bele értve azokat, ahol a hullás megtörtént, bár a darabjai ma már nem találhatók. - Üdv: Lajos
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.01.06. 11:36

Lajos Bácsi!

Sztem Nálad van a hullásokról a legtöbb infó, amit meg szakcikkekből hozzá olvasok azzal kiegészítem.
Meg vannak magyar meteoritjaim is, ezekről esetleg képeket is tehetünk majd fel. Jó ötlet!

Én pl. hellyel-közel már ismerem a Csátaljai sztoriját, azt meg felteszem én vagy HeGe.

Zsolt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.01.06. 12:33

"Én pl. hellyel-közel már ismerem a Csátaljai sztoriját, azt meg felteszem én vagy HeGe."

Igen, én is így értelmeztem a topic célját. Természetesen összehozom a hullásokról, ami rendelkezésre áll. Engem a hullás körülményei érdekelnek, a további tényeket ti tehetnétek fel. Azután kellene még egy olyan kiegészítés, hogy mely gyüjteményekben találhatók a magyar meteoritok.
Csak kialakul valami, ami kiigazírja az eléggé felületes Grady-féle katalógust. BQ,
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.01.06. 12:42

Meg hát a Monica M. Grady féle katalógus 2002 decemberéig tartalmazza a hullásokat, így sok kimaradt belőle az újak közül. Meg hát ő a Londoni Természettudományi Múzeum adatbázisából indul ki, így sok adat tényleg nem pontos és friss. Az Ulasitai story pédául tuti nincs benne.

Én inkább a MetBull-t javaslom, mert az a naprakész és a nemzetközi meteoritikai szakemberek is azt veszik alapnak.
Link: http://www.lpi.usra.edu/meteor/metbull.php

Zsolt
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.01.14. 13:10

Sziasztok!

A Meteoritos fórumon többször fordult elő (és valószínüleg a jövőben is lesz hasonló), hogy vki meteoritnak vélt nayagot talált. vett vagy vhogy hozzájutott ilyesmihez. Az alábbiakban egy tanulságos sztorit írnék le.

Szóval történt egyszer, hogy egyik csillagász barátunk talált egy kb fél kilós rozsdás felületű elsőre eléggé nehéznek tűnő meteorit gyanús darabot. Annak rendje módja szerint elküldte a csillagváros fórumára, hogy mi lehet ez. Írtam neki, hogy segítek neki az azonosításban. Először meggyeztünk, hogy jobb minőségű képeket küld, ami alapján többet lehet mondani.
Közben rábeszéltem, hogy mérje meg a tömegét, majd térfogatát és abból számítson sűrűséget.

A sűrűség fontos kiinduló lépés lehet, főleg ha vasmeteoritot sejtünk, mert a zárványos kohászati melléktermékek, kovács melléktermékek könnyebbek, mint a Fe-Ni tartalmú vasmeteoritok.

Az alábbiakban közlök egy listát a meteorittípusok sűrűségértékeiről:

Sűrűség g/cm3-ben utána a hibahatár:

Kondritok:
H 3,40 – 0,18
L 3,35 – 0,16
LL 3,21 - 0,22
EL 3,55 - 0,1
EH 3,72 – 0,02

Szenes kondritok:
CI 2,11
CM 2,12 – 0,26
CR 3,1
CO 2,95 – 0,11
CV 2,95 – 0,26
CK 3,47 – 0,02

Akondritok:
Aubritek 3,12 – 0,15
Diogenitek 3,26 – 0,17
Eukritek 2,86 – 0,07
Howarditok 3,02 – 0,19
Ureilitek 3,05 – 0,22
Shergottitok 3,10 – 0,04
Chassignitek 3,32
Nakhlitok 3,15 – 0,07

Kő-vas meteoritok:
Mezoszideritek 4,25 – 0,02
Pallazitok 4,76 – 0,10

Vasmeteoritok:
Fe-Ni tartalomtól függően 7-8

A barátunk elvégezte a sűrűségmérést és javaslatomra megtisztította szennyeződéstől a mintát. Az lett elsőre gyanús, hogy a sűrűség érték valahol 5 gr/cm3 környékére esett, tehát vasmetorit semmiképpen nem lehetet. De ettől még lehet kő-vas, de ezt külső szemrevételezéssel az egyértelműen látszódó olivin, ortopiroxén kristályok hiánya miatt el lehetett vetni.
Ekkor már nagy eséllyel mondtam, bár nem volt még a kezemben a minta, hogy ez nem meteorit. De a biztonság kedvéért elküldte további vizsgálatra hozzám.

A következő vizsgálatokat végeztem el:
- külső szemre vételezés - sok kristályos szemcse (betonból, kohó falából?) látszódott a felszínén, ez eleve gyanús, mert ilyen az űrbéli körülmények között nem képződik, gázbuborékosodás, külső hólyagüregesedés, ez sem ide való dolog, ablatáció nyoma nem látszott,
- mágnesesség vizsgálat neodímium mágnessel: eredmény erősen mágneses, ez jó,
- karcpróba fehér csempén: az acél rozsdája vöröses-barna, a meteoritoké (pl. Dronino) barnás, nagyon enyhe vöröses beütéssel, sőt néha világos barna a hematittól, ez a minta viszont vöröses-barna karcnyomot hagyott, tehát ismét gyanús,
- sűrűség mérés: tized gr-os mérlegem, ml pontossággal térfogat kiszorítás mérés után 5,72 g/cm3 adódott, tehát ez is kilőve,
- Ni tesztet nem akartam elsőre elvégezni, gondoltam inkább megvágom, hogy lássam mi van belül, a vasmeteoritok tömörek, gázzárványok nélkül, nem mindegyik mutat Widmanstatten mintát, pl. az ataxitok nem, de azok, meg mutatnak vagz Neumann-vonalakat vagy troilitot. Vágás után már nem lepődtem meg, hogy mit látok. A minta tele volt gázzárvánnyal. Azaz ez egy kohászati termék, melléktermék, angolban úgy mondják a gyűjtők, hogy "man-made". Ezek után, kiváncsi voltam, hogy ötvözték-e az acélt Ni-el. Igen a dimetil-glioxiomos elegy Ni-t mutatott ki, tehát a gyártás során Ni-t tettek bele.

Nem árt tehát vigyázni a laikusok által talát mintákkal, mert szerinte úgy néz ki, "mintha" meteorit lenne. A hamísítványokkal, melyek sajnos magyarországon is léteznek, már más kérdés. Ezek a csalók is lebuktathatóak könnyedén, de azt nem írom le hogyan:) Ha ilyenbe belefuttok, inkább kérdezzetek tőlem vásárlás előtt segítek:)

Kondritoknál más a helyzet, de ott is vmi hasonló az ügy. A fenti tesztekkel illetve még pár próbával kb. 70-80%-os valószínűséggel ki tudjuk szűrni a hibás darabokat. Ha próbákat kiállja a darab, na akkor kell beküldeni klasszifikációra, de nem mindegy hova.

Csatolom a képeket a mintáról.

Üdv:
Zsolt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
G. Bence
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2014.05.08. 13:24

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: G. Bence » 2014.05.08. 14:20

Meteoritgyűjtők és meteoritok után érdeklődők figyelem!!

Nem túl rég történt meg velem, hogy a meteoritgyűjteményem gyarapitása érdekében magyar kereskedőket kerestem fel. Találtam egy bizonyos Vida József nevű emberkét, aki buzgón árulgatta a meteoritokat. A vásárlás után derült csak ki, hogy az összes tőle kapott darab HAMIS!! :o Egyik sem meteorit! Vida József egy büdös csaló!! :evil: Már folyik ellene az eljárás, hiszen nem egy embert vágott már át néha tizezreket zsebretéve.
Pekari
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2014.05.07. 14:36

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Pekari » 2014.05.13. 13:08

Engem az érdekelne, hogyan lesz egy meteoritból eladható termék?

Ha jól sejtem az elejét és a végét...egy konkrét példán:

1. Csátalján egy szénagombolygatótraktoros megtalál egy gyanús követ amit INGYEN beszolgáltat.
...
...
...
...
n. Megjelennek a piacon a meteorit vágott darabjai PÉNZÉRT.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2014.05.13. 13:45

Szia Gábor!

Sokféleképpen:)

Ha új eseményről van szó:
1. A meteoritot meg kell találni (fallen, found)
2. Gyanúsnak kell minősülnie a megtalálónak, hogy az nem egy sima földi cucc.
3. El kell küldeni (vagy a megtaláló, közvetítő vagy egyből szakember) akreditált intézetbe
ahol megcsinálják a szükséges ellenőrzéseket (Ts,SEM, INAA, XDF, LAB-EMS stb)
4. Kiderül, hogy meteorit és megvan hozzá a teljes leírás.
5. Közzé kell tenni a tanulmányt, azaz be kell jelenteni, hogy ez van ilyen és ilyen.
6. Home-ba kell letenni min. 20 %-át.
7. Közzé teszi a MetBull.
8. Hivatalos meteorittá válik. A tulajdonosok, birtokosok eldöntik, hogy cserélik, múzeumba, intézetbe helyezik vagy értékesítenek belőle.

Ha már bent van a MetBull-ban:
1. keresik további darabjait a környéken.
2. Találnak ilyet és az tényleg meteorit. megy intézetbe, gyűjteménybe vagy piacra. De
ez függ az adott ország jogszabáyaitól is, mert pl. Ausztráliában export-engedély kell hozzá, vhol meg szabad préda pl N-W-Africa. Van ahol nem engedélyezett csak kutatóknak a keresés pl. Antarktisz.

Ha már piacon van a tulajdonos dönti el, hogy megtartja vagy tovább értékesíti. Ilyenkor kell az aláírt COA megfelelő illetékességű intézettől, személytől. Olyat csak Múzeum, Intézet vagy IMCA tag állíthat ki. Ha ez nincs sz..rt se ér a minta.

Az olyan duma, hogy örökség, meg kaptam, meg találtam legtöbbször csalás.

Aztán vannak még csavarok pl. csere, de itt meg főleg kell a COA.

Üdv:
Zsolt
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”