Digitális fotometria szakkör

A változócsillagok észlelőinek fóruma
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2013.12.29. 09:05

9 centis, f10-es lencsés. A mechanika egy soligor skyview3, tehát eq3 szintű, egy marhamasszív falábbal, elég stabil. A mechára rá lehet hackelni az eq2-es dc motort, amivel kb 5 percig a látómező nem mozdul el nagyon. Úgyhogy egy fél perces expó szerintem gond nélkül menne vele.
Polaris sajnos nem nagyon megoldható, nehezen tudnám megoldani, hogy berényből felszaladjak estére. Gödöllőről iskola alatt már könnyebb lenne.

Ha cefeidák, törpe cefeidák, rv taurik, rr lyraek érdekelnek legjobban, ugye azzal nem vágom kemény fába a fejszét?
zsperko
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.17. 07:51

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: zsperko » 2013.12.29. 23:38

Sziasztok!

Az alábbi linken találhatjátok az általam elkészített lightbox elkészítésének lépéseit, illetve
egy teszt "master-flat" kép elkészítésének folyamatát, képekkel és hisztogramokkal. Várom a véleményeteket a lightbox-ról ill. a master-flat kép készítéséről. Mennyire felel meg ilyen formán a DSLR fotometria igényeinek.
Egy hiba eleve van a rendszerben. LED fényforrást használtam, "hagyományos" helyett. Bár megérne
egy próbát, hogy egy LED fényforrás felhasználásával készített master-flat ill. egy "hagyományos" fényforrás felhasználásával készített master-flat, milyen hatással van a fotometrálás végeredményére, mekkora eltérést okozhat?

http://www.nae.hu/newsite/index.php?pageid=4010&cikk=6

Üdv.
PZs
hadsan
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2009.10.25. 09:31

SNR meghatározása IRIS-ben

Hozzászólás Szerző: hadsan » 2014.01.11. 10:31

Sziasztok, decemberben kezdtem egy Canon EOS 1100D-vel 18-55-ös alapobjektívvel állókamerásan a DSLR-es fotometriát ízlelgetni. A citizensky tutorial alapján próbáltam
felfogni a dolgot, de őszintén megvallva még mindig nem egészen tiszta a kép.
Aztán az internetet böngészve erre akadtam (Differential Ensemble Photometry by Linear Regression):
http://www.aavso.org/files/webpublicati ... /ej117.pdf

Ez már valamivel érthetőbb számomra és nagyjából az itt leírtaknak megfelelően sikerült is kimérnem néhány fényesebb csillagot. A gondom a pontossággal van (kb. 0,065 - 0,035 körül mozgott) illetve annak a pontos meghatározásával.

Persze még használható master-flat-et nem sikerült készítenem és a kalibráción is van mit javítani.

A kérdésem, hogy Iris-t használva hogyan tudom megkapni az SNR értéket ill. az itt leírtakat próbálta már használni valaki?

Az interneten az alábbi dolgot találtam:
http://www.aavso.org/computing-error-excel-or-iris

S/N =Cstar / (SQRT(Cstar + 2Csky)
where: Cstar = C(star+sky) - Csky
Just make two aperture measurements in Iris:
-) one with the star in the middle of apertue --> C(star+sky),
-) second --> Csky,

Köszönettel:
Sándor (HDS)
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Landolt területek +50 fok delire

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2014.02.19. 10:38

Sziasztok!

Az AAVSO Fórumon írták, hogy novemberben Landolték közzétettek egy új anyagot, amelyben +50 fok dekli körüli standard csillagok szerepelnek:

UBVRI Photometric Standard Stars around the Sky at +50 deg Declination
http://adsabs.harvard.edu/abs/2013AJ....146..131L

Sajnos fizetős. Remélem, hamarosan bekerülnek majd az adatok a VSD-be is, és akkor a VSP-vel ki lehet majd őket nyomtatni. Midenesetre, írtam ezügyben az AAVSO Sequence Team listára.
Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: jat » 2014.08.27. 12:15

Bevezetés az IRIS képfeldogozó program használatába (Lázár József)

http://www.mcse.hu/egyesulet/tavcsovek/ ... znalataba/
Jat
Aic
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.10.01. 18:30

Re: Digitális fotometria szakkör

Hozzászólás Szerző: Aic » 2017.10.30. 10:45

Sajnos kicsit későn találtam meg a hozzászólást és így ImageMagick csomaggal (mogrify, OpenSuse alatt) kezdtem el konvertálni a Canon RAW képeket FITS-be, viszont van vele egy kis problémám. A gépen kikapcsoltam az automatikus forgatást, így képnézegető programban jól is jelennek meg a képek, viszont az ImageMagick időnként elforgatja őket. Az Exif adatok között szereplő CameraOrientation mezőnek ilyenkor "normal"-tól eltérő értéke van. Ha ennek megfelelően vissza forgatom, akkor rendben lemegy a konvertálás. Ezt csillagmezőn tudom ellenőrizni utána, viszont kalibrációs képeknél nem igazán.
Mintha az ImageMagick is a dcraw-t használná, de ebben egyáltalán nem vagyok biztos.
Hasonló problémával találkozott már valaki? Rawtran kezeli ezt?

tordaitom írta:Én sem szeretek kattintgatni, ezért preferálom a parancssoros megoldásokat. További nagy előnyük a GUI-s megoldásokkal szemben, hogy - elemi építőkövek lévén - könnyen szervezhetők nagyobb rendszerek részeivé, ezáltal a teljesen vagy részben automatizált egyéni kimérő rendszer(ek) házilagos, fokról-fokra történő kifejlesztése sem tűnik megvalósíthatatlan feladatnak.

Egy fontos automatizálható részfeladat például a CRW (CR2) fájlok átalakítása FITS vagy egyéb (PIC) formátumokba. Én a fits formátumot szeretem, mert ez de facto képszabvány a csillagászatban, a csillagászati szoftverek túlnyomó része ezt ismeri és kezeli. Az IRIS helyett a rawtran programot használom, ami a közismert dcraw továbbfejlesztése, annak előtétprogramja (működéséhez szükség van a dcraw jelenlétére). A rawtran a munipack szoftvercsomag része, innen letölthető: http://integral.physics.muni.cz/rawtran/

A rawtran oldalán található egyik példaparaméterezést használom:

Kód: Egész kijelölése

#!/bin/sh
for A in *.CRW; do rawtran -o ${A%CRW}Bi.fits ${A} -c Bi; done
for A in *.CRW; do rawtran -o ${A%CRW}Gi.fits ${A} -c Gi; done
for A in *.CRW; do rawtran -o ${A%CRW}Ri.fits ${A} -c Ri; done


A fentieket egy futtathatóvá tett, mondjuk pl. cr2fits nevezetű állományba írva, a felhasználó bin könyvtárába rakva, simán elegendő csak egy cr2fits parabncs kiadása -- a sűrű kattintgatás helyett hátradőlve nézhetjük az átalakított és színekre bontott fits fájlok tömeges feltűnését munkakönyvtárunkban.
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”