Csillagászati műszerek tárolása

Lencsés- és tükrös távcsövek
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.25. 04:10

Sziasztok!

Kíváncsi lennék, hogy ki milyen módon, hol, hogyan, miért ott tárolja a távcsövét, ahol. Most nem a csillagdával rendelkezőkre vagyok kíváncsi, hanem azokra akik minden észlelés előtt kiviszik arról a bizonyos helyről a műszert az észlelőhelyre.

Egyrészt a párásodás miatt is kérdezem, mert tudva levő, ha egyből beviszünk egy hideg távcsövet, binokulárt, lencsét, bármit.. a meleg szobába, az bepárásodik. Hogyan kerülitek el ezt a jelenséget? Hogyan védekeztek ellene? Esetleg valamilyen zsilipes módszerrel? Először egy kevésbé fűtött helyiségbe viszitek és csak utána be a szobába, bizonyos idő után? Mennyi idő után? Vagy egy kinti raktárhelyiségben tároljátok? Van aki leszedi a távcsövet a mechanikáról az észlelés után? Esetleg csinál valamit a mechanikával vagy a pólus irányában hagyja? (persze ez a kérdés csak EQ mechanikával rendelkezőknek szól) Ha igen, miért jó ez?

Továbbá érdekelne, hogy van e valamilyen ponyva vagy takaró, amivel leterítitek a műszert észlelés után?! Ha, igen, milyen anyag ez? Párásodás ellen, védekeztek ilyesmivel? Esetleg van egyéni módszeretek a párásodás ellen?

Szóval, általános tartási,tárolási szokásokról érdeklődnék. Ki, hogyan oldja ezt meg? :)
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
eke
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.19. 12:03

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: eke » 2009.12.25. 08:01

Én egy ideig ki-be hurcolásztam, de most kinn áll a melléképületünkben, szépen észlelési hőfokra lehűtve.. :lol:
Kkaresz
Hozzászólások: 84
Csatlakozott: 2009.12.08. 18:41

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Kkaresz » 2009.12.25. 19:17

A szerencsések (én is) fűtetlen alsóépületben tárolhatják a távcsövüket, állandóan bevetésre készen. Így elenyésző a hőmérséklet különbség, nem kell arra várni, hogy a műszer lehűljön észlelési hőfokra. Észlelés végén vissza a helyére, porosodás ellen kap egy szövet takarót. Így nem igazán kell attól tartani, hogy lepárásodik az egész (ha kint már nem lett az...). Aki kénytelen a fűtött lakásba bevinni féltett kincsét az szerintem (ha teheti) lehetőleg tartsa az előszobában, ne pedig a jó meleg más helyiségekben. A komolyabb párásodás elleni trükkökről én szerencsére nem nagyon tudok írni ;) még nem kellett távcsöveimet lakásban tárolnom. Ha kint párásodik le és beviszem a helyére, akkor addig nem takarom le, amig le nem szárad. A tubust sem zárom le a védő kupakkal. A tubus végét elég jól lefelé fordítom (nehogy valami bele essen (Newton-om van)) az okulár kihuzat is lefelé néz okulár nélkül.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.26. 18:18

Köszi az eddigi válaszokat!

Senki többet?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ge.nom 2009.12.26. 19:39-kor.
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2009.12.26. 19:21

MyScope.jpg

Én összeszerelt állapotban szoktam tárolni a távcsövet a garázsban. Készítettünk egy platformot a távcső alá bútorlapból. A 4 sarka alá görgők kerültek, a láb végénél át van fúrva a lap és miután kigördítettem a távcsövet az udvarra, "letalpalom" az állvány lábainak a csavarjával. (Egyedi építésű hegesztett vaslábon nyugszik a távcső.) Van pólustávcsövem, így esténként elegendően pontosan pólusra tudom állítani a mechanikát. durván arra fordítom az egészet és a csavarokkal finomítani tudok. 10 perc alatt bevetésre kész a távcső, igaz télen órákat is lehet várni hogy rendesen kihűljön az optika.
Ennek a módszernek a vitathatatlan előnye, hogy a távcső bármikor teljes összeszerelt állapotában cipekedés nélkül kitelepíthető, az össze- és szétszerelésnél nem verem le a festéket pl. az ellensúlyokról, nem kopnak a menetek a többnyire alu öntvény dolgokban és asztrofotós műszernél nem kell foglalkozni a kábelerdővel.
A hátránya, hogy folyamatosan terhelve van a mechanika. Gyárilag is azt ajánlják hogy tehermentesítsük huzamosabb állás idejére... Az enyém a Kutatók Éjszakája óta a táskájában pihen :-(
Kényelem szempontjából szerintem félúton járok a fixen telepített műszer felé :-)
A hangsúlyt párásodásnál a megelőzésre helyezem. Pára elnyelő karton gyűrűs harmatsapkát használok, eddig ez nagyon jól bevált. Ha az optika egyszer lepárásodott, már csak idővel szárad le. Egy kis zacskó szilika-gél a kupak alatt jó szolgálatot tesz ilyenkor. Éjszaka végeztével lekupakolt optikával húzom vissza a távcsövet a helyére.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.26. 19:32

btibor9891 írta:Egy kis zacskó szilika-gél a kupak alatt jó szolgálatot tesz ilyenkor.


A szilika gélt honnan vetted? Gyógyszertárból? Zacskót is adnak hozzá ilyenkor vagy azt te csináltad neki?

Én is pont ilyen megoldásban gondolkodom pára ellen. Csak nem tudom honnan lehet beszerezni..

btibor9891 írta:Pára elnyelő karton gyűrűs harmatsapkát használok, eddig ez nagyon jól bevált.


Reflektor típusú távcsőre, hogyan kell ilyen harmatsapkát készíteni? Mekkora lehet max. ami még nem zavar be? Pontosabban 150/750 BD-re érdekelne a dolog.
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2009.12.26. 20:27

A szilika gél nagy mennyiségű előfordulási helye a piacon van a cipőárusoknál. Örömmel odaadtak egy nagy marék "szemetet" :-D
A harmatsapka nálam egy 250/1000-es Schmidt-Newtonon szolgál, a távcső a korrekciós lemez miatt gyakorlatilag úgy viselkedik mint egy refraktor. Ha tudod mekkora a távcsővel elérhető látószög, kiszerkesztheted a főtükörtől induló fénykúpot. Nálam ez a kúp a korrekciós lemeztől értendő. Érdemes rászámolni még 4-5 mm átmérőt hogy ha nem pontosan vágod ki vagy ferdén húztad a fejére a sapit, ne vágjon le fényt.
Normál Newtonoknál szerintem a tubus tökéletesen megteszi harmatsapkának, a hideg csőfalon le kell csapódnia a párának mire elér a tükörig. A segédtükör viszont attól még veszélyben van...
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.26. 20:40

btibor9891 írta:Ha tudod mekkora a távcsővel elérhető látószög, kiszerkesztheted a főtükörtől induló fénykúpot.


Ezeket, hogy kell kiszámolni? Pontosan mi is az a korrekciós lemez? :)
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.26. 22:02

btibor9891 írta:A hátránya, hogy folyamatosan terhelve van a mechanika. Gyárilag is azt ajánlják hogy tehermentesítsük huzamosabb állás idejére...


Ez meglep. Ha ki van egyensúlyozva, mi gondot okozhat?

ge.nom írta:A szilika gélt honnan vetted? Gyógyszertárból? Zacskót is adnak hozzá ilyenkor vagy azt te csináltad neki?


Én a hozzátartozókat kértem meg, hogy bármit, ha vesznek, ne dobják ki, gyűjtsék. Pl. az említett cipősdobozból kezdve, millió fajta csomagolás tartalmazza. Nekem eredetileg víz alatti fotózáshoz kellett, a gép mellé a tokba.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.26. 22:16

Tehát, csak belerakjátok a tubusba a kis zacskókat és ennyi? Gondolom a fedőkupakra rögzítitek valahogy.. Előbb beletesziket valami ruhába, rongyba őket vagy elég egy is belőle?
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”